Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

UPS APC600 a WILO STAR-RS25/4
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Prema84



Založen: Dec 29, 2014
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po prosinec 29 2014, 14:18    Předmět: UPS APC600 a WILO STAR-RS25/4 Citovat

Zdravím pánové,

chvilku jsem tady i jinde na internetu prochazel ruzne diskuse tykajici se kombinace UPSky a obehoveho cerpadla...abych se priznal do vcerejska jsem to moc neresil, protoze nejsem az takovy odbornik na elektroniku, ale trosku mi vrtalo hlavou, proc pripojene cerpadlo po nabehu z UPSky ( tedy po nasimulovani vypadku napeti ) trosicku zmenilo zvuk... az ted jsem tedy zjistil, ze to bude tim, ze dana UPSka - typ APC 600 ma na vystupu modifikovany sinus... cerpadlo ktere pohani je cerpadlo WILO typ STAR-RS25/4 ( psal jsem take vyrobci o informace tykajici se modifikovaneho sinusu a jejich cerpadla ) tak uvidime co mi odepisou...kazdopadne UPSka ma pomerne solidni rezervu na nejaky nabehovy proud - pokud budu pocitat az s desetinasobkem nabehoveho proudu tak stale by UPSka mela byt v pohode co se tyce spicek a nemelo by snad nic odejit.... zkousel jsem to jen tak napojit na stavajici - tedy novou bezudrzbovou 12V/7,2A a cerpadlo po hodine stale tocilo - pocitam, ze tak jeste pul hod by urcite vydrzelo a planuji, ze cerpadlo stejne prepojim na autobaterii 12V/100Ah... Jinak to napaji ciste pouze to obehove cerpadlo - zadnou elektroniku ani nic jineho.....

Jenom mi porad vrta trosku hlavou ten modifikovany sinus.... muze to nejak uskodit cerpadlu? Popr. neda se to nejak levne a ucinne eliminovat? Napr. nejakym LC filtrem? Prosim pokud jste to jiz nekdy resili popr. mate nejake pripominky ci rady podelte se prosim.... moc dekuji.

Přemek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: po prosinec 29 2014, 16:38    Předmět: Citovat

Asi jsi to špatně četl. Rozebíralo se to hodněkrát. Laughing
APC dělala mnoho typů UPS.
Není 600 jako 600. Měl jsi sehnat takovou co má v přízvisku SMART a ještě si ověřit, že je v manuálech napsáno (pure) sine wave. A nejlépe dát na osciloskop a podívat se.

Vyměnit čerpadlo za stejnosměrné 230V. Zapojit před napojení UPS na čerpadlo usměrňovač.

Nebo dát mezi čerpadlo a síť motor generátor, kde generátor bude asynchronní motor a pohonný motor by byl stejnosměrný, výstup UPS usměrněn, ale to by pak přes ten motor generátor muselo jet pořád, protože synchronizování se sítí je trochu složitější záležitost.
Toto řešení je dosti ztrátové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5233

PříspěvekZaslal: po prosinec 29 2014, 19:08    Předmět: Citovat

Apc 600. To se bude jednat na 99% o BACK UPS neboť smart je napájen 24V. Tato má na výstupu obdélník s mezerou. Obrázek průběhu z Back 650 zde http://postimg.org/image/hjo1nlowz/. Vyzkoušel bych zda se čerpadlo i spolehlivě na UPS rozjíždí. Dále pokud plánuješ připojit aku z auta je potřeba poc chvíli vyhodnotit teplotu chladičů případně chladit aktivně (chladič je navržen tak aby udržel potřebnou teplotu po dobu běhu vestavěného akumulátoru - tedy pár minut).
Levně a účinně nevím zda se s tím dá něco dělat. UPS se sinusovým průběhem fungují trochu jinak. Viděl jsem na internetu návody na vylepšení pomocí sériové tlumivky z osvětlení.
Pokud vše jede moc bych si hlavu nelámal. Čerpadlo je vcelku jednoduché a nemá se tam co stát. Jinak měl jsem v ruce na opravu originál měnič pro čerpadla od nějaké české firmy. V krabici byla baterka, nabíječ z hadexu, měnič z hadexu s modifikovanou sinusovkou a relátko.... A prý originál určen pro čerpadla...

Nějak tak to vypadalo (netvrdím že to byl tento pouze ilustrační foto): http://www.otos.cz/zalozni-zdroje/zalozni-zdroj-300w-dobijec-malapa-zz04/

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Prema84



Založen: Dec 29, 2014
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po prosinec 29 2014, 20:44    Předmět: Citovat

2 rezis: dekuji za velice prinosne rady - to s tou tlumivkou jeste overim na internetu, ale jak jsem psal - cerpadlo v pohode najizdi ( i kdyz je pravda, ze vlastne cerpadlo jsem zatim zkousel pouze prepinat z UPS na baterii kdy cerpadlo jelo = nezkousel jsem start cerpadla natvrdo v dobe kdy stalo)... ale zase tento pripad kdy najede z plneho behu bude na 99% skoro vzdy.....leda by pak vypadek trval dele to by pak mohl byt problem.... ale i tak se domnivam, ze je tam dostatecna rezerva proti nejake proudove spicce ktera by s sebou odpalila UPSku a navic bych to jeste mohl vyresit vcelku levne vhodnym termistorem...

PS: nasel jsem navod na LC filtr - viz ODKAZ

PS: jeste bych se chtel podrobneji zeptat jak jste to myslel s tim aktivnim chlazenim UPS - co by se stalo kdybych tohle "neresil" resp. co by se mohlo spalit a cim - tim dobijenim velke auto-baterie?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: út prosinec 30 2014, 11:32    Předmět: Citovat

Tak ten LC filtr pokud čtu dobře by ti moc nepomohl.
Nedělá z obdélníků nějakou zaoblenou charakteristiku podobnou alespoň trochu sinusu.
Pouze odstraní vysokofrekvenční kmity. Myslím že ty APC Smart UPS stejně nějaký ten LC filtr na výstupu mají.

http://www.acousticfrontiers.com/201347how-should-i-choose-a-ups/
odstraní to pouze to zoubkování
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sesi



Založen: Dec 31, 2007
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: út prosinec 30 2014, 12:49    Předmět: Citovat

LC sinus filtry se používají i u výkonových měničů pro napájení motorů, ze kterých by také lezl bordel, protože se sinusovka aproximuje PWM spínáním IGBT mostů. A ty strmé náběžné/sestupné hrany (velké dV/dt) vadí motorům (větší namáhání izolace vinutí), sinus filtr náběžné hrany zmírní.
Podle mého názoru zde by to fungovalo podobně - zmenší strmost těch hran, což pomůže izolaci vinutí, samozřejmě to neumí vyhladit výstup na něco podobnější sinusovce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Prema84



Založen: Dec 29, 2014
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: út prosinec 30 2014, 13:03    Předmět: Citovat

Dle vyjadreni pana Svadbíka tento LC filtr již nevyrábí neboť nebyl účinný pro všechny typy čerpadel a UPSek.... Každopádně ( což si myslím koneckonců taky... ) tak pokud bude to čerpadlo napájeno tou záložní UPS jen krátkodobě - což předpokládám tak do roka max 10-12hodin tak by se nemělo čerpadlu nic dramatického přihodit...až se vyjádří WILO tak to sem hodím....

PS: ještě jedna věc - digitálním multimetrem jsem na výstupu UPSky po přepuntí na baterie naměřil výstup "jen 180V" ? deklarováno je 230V - může se jednat o nějaké vadné elektrolyty v UPSce anebo to multimetr právě tu modifikovanou sínusovku nedokáže změřit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: út prosinec 30 2014, 13:43    Předmět: Citovat

nedokáže změřit.
Nejlepší (pokud nemáš pořádný měřidlo) je na to zapnout žárovku a pak UPS přepnout na baterky a podívat se, jestli žárovka svítí pořád stejně. Pokud ano, tak je napětí v pořádku. Pokud by tam bylo opravdu jen 180V, tak bys uviděl výrazný pokles jasu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34080
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út prosinec 30 2014, 14:17    Předmět: Citovat

K tomu LC filtru: v navode k mnohym UPS je napisane, ze su nevhodne pre indukcnu zataz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: út prosinec 30 2014, 16:28    Předmět: Citovat

Prema84 napsal(a):

PS: ještě jedna věc - digitálním multimetrem jsem na výstupu UPSky po přepuntí na baterie naměřil výstup "jen 180V" ? deklarováno je 230V - může se jednat o nějaké vadné elektrolyty v UPSce anebo to multimetr právě tu modifikovanou sínusovku nedokáže změřit?


To je snad uplně normální. Na každé UPS naměříš měřákem méně.
Je to proto, že máš obdélník a ten má menší vrcholové napětí než když je to sinusový průběh. Kdyby jsi tam při obdélníku naměřil 230V, tak by jsi překračoval napětí. Na UPS od APC naměříš max. cca 196V. Jinak tam bývá switch, kterým se požadované napětí dá nastavit. Nebo se to nastavuje přímo v procesoru přes program. Musíš mít UPS nejméně s RS232 nebo některé na to měly USB.

Pokud chceš LC filtr zadarmo rozeber jakoukoli starou barevnou televizi jako byla třeba Libuše. Tam je LC filtr na samostatné desce. Jinak je k mání v jakémkoli počítačovém zdroji, televizi atd. Je vždy na vstupu. Akorát budeš muset odřezat plošný spoj.
Nějaký bych ti za ten nějaký rozumný peníz mohl zaslat.

Nechal bych si od někoho osciloskopem změřit co z toho leze.
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=1174
příspěvek co leze z měničů 8. 8. 2007 17:58

z některých leze dokonce trapéza a tam už takové obavy o motor nemusíš mít
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5233

PříspěvekZaslal: st prosinec 31 2014, 0:45    Předmět: Citovat

Těm UPS se to moc nelíbí, ale nevím o žádné jenže by to nezvládla. Za to vím o spoustě případů kdy si UPS nerozumí s aktivním PFC.
Napětí cca 180V je správně - odpovídá efektivní hodnotě 230V - lze změřit přesně voltmetrem true RMS.
Na UPS se sinusovým výstupem (např. APC Smart naměříš normálních 230V)
Problém není v nabíjení, ale v provozu z akumulátorů kdy jede měnič.

PS: s čerpadly lidé v okolí jenž jsem dodal UPS nemají problém, co však nezkoušejte je připojit na UPS sodíkovou výbojku s tlumivkou a startérem. Má to divné nežádoucí efekty Very Happy

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: st prosinec 31 2014, 5:23    Předmět: Citovat

rezis napsal(a):

Problém není v nabíjení, ale v provozu z akumulátorů kdy jede měnič.


A jaký problém. Pokud čerpadlo má třeba 100W a UPS je 600W,
tak se nic nepřehřívá.

Já jsem zkoušel na 250W UPS 50W dvě hodiny a žádný problém.
Trafo jen mírně teplé. Měl jsem tam akumulátor 45Ah.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Prema84



Založen: Dec 29, 2014
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 20:28    Předmět: Citovat

Presne tak....UPSka je 600W a čerpadlo 48W.... myslím, že to můžeme uzavřít, že to netřeba řešit Smile))
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5233

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 22:06    Předmět: Citovat

A tak jo. Když myslíte. Kdo chce kam pomozme mu tam.
Jen si dovolím napsat že UPS nemá 600W a bude v režimu jenž je v podstatě nespecifikovaný.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Prema84



Založen: Dec 29, 2014
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 22:25    Předmět: Citovat

Opravdu tech par hodin za rok bude tomu cerpadlu tak dramaticky vadit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund