Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vliv reprosoustavy na HDD

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
davidlukasik



Založen: May 25, 2014
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2014, 9:39    Předmět: Vliv reprosoustavy na HDD Citovat

Zdravím, toto je moje nekonečné téma, které už studuji celý víkend, snažím se zjistit jaký vliv má reprosoustava 2.1, subwoofer logicky pod stolem a dva repro kolem notebooku, vlivem myslím magnetické pole a především vibrace, repro jsou Genius SW HF 1700, nic moc, ale stolem třepou a satelity mám přehozené úplně za jiné bedny, s větší citlivostí a větším reprem. Když jsem sub rozebral i satelity, tak repra maji odhalené magnety, tím usuzuji že jsou nestíněné. Nemám problém je umístit jinam , ale nejdřív mě opravdu zajímá vliv, především proto, že potřebuji umístit NAS server ve svém pokoji a taky proto protože za subem mám např. plný 8-portovy switch, takže ten jako že vliv na HDD i na kabelové UTP rozvody. Nemůžu se dopídit konce, jednou někdo píše jak i ty vibrace i mag. pole, že sub v takové případě úplně izolovat od elektroniky, pak přijde chytrák který řekne že má 6 měsíců disk na subu a žádné vibrace mu nic neudělali, nikde žádný odborný článek, jenom kecy, může mi to někdo objasnit ? Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4044

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2014, 9:56    Předmět: Citovat

Mechanické vibrace harddisku asi nesvědčí, na to mají jistě nějaký atest, ale to nejsi stejně schopen měřit, spíš se toho jen vyvarovat. Magnetického pole repráků bych se nebál. Je víceméně uzavřené až na mezeru s cívkou, takže říkat, že jsou "odhalené" je mimo mísu.

Vyvaruj se, prosím, nesrozumitelností jako "takže ten jako že vliv na HDD i na kabelové UTP rozvody".

_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2014, 10:37    Předmět: Citovat

Magnetickeho pola od reprakov sa neboj, to urcite neskodi. Tieto repro maju dokonca mozno odtienene magnety, tato vec sa robi este z dôb CRT TV, neviem ako su stare...
Jedine co moze troska skodit su tie otrasy, neviem ako su silne, ale vzdy sa da kupi ramik na HDD ktory je odpruzeny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34035
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2014, 10:43    Předmět: Citovat

Switch tam kludne nechaj a disky daj od subwooferu dalej hlavne kvoli vibraciam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
davidlukasik



Založen: May 25, 2014
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2014, 11:11    Předmět: Citovat

Děkuji moc za odpovědi, nedalo mi to docela spát, mag. pole i ty vibrace jsou prostě .... no nemám je možnost změřit a ani nijak zjistit ty vlivy, tak je z toho člověk takový nejistý co se může stát. Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9794
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2014, 13:50    Předmět: Citovat

V harddisku máš mnohem silnější magnety, než v reprácích. Magnetický pole v reproduktoru je celkem uzavřené a jde přes mezeru, ve který je kmitačka. Zbytkový pole ze zední strany bývá u PC reproduktorů odstíněno a kdyby ne, tak se uplatní jen v prostoru těsně kolem bedny. A některé reproduktory už mívají vnitřní neodymový magnet, tak tam je situace ještě lepší. Zbývají jen ty otřesy. Pokud si nebudeš pouštět "tuc, tuc" moc nahlas, tak bych se tím nezabýval. I HDD je spotřební zboží s naplánovanou životností. Takže zálohuj, zálohuj a zálohuj..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2014, 20:05    Předmět: Citovat

To jsou nesmysly. Je sice pravda že drtivá většina magnetického toku skrze magnetický obvod reproduktoru se uzavírá přes mezeru, ale stále dost se ho vyzáří do okolí na to aby poškozoval magnetická média. Ostatně lze si vyhledat patřičná videa na YT. Záleží však na vzdálenosti a zda se mezi reproduktorem a diskem ještě něco nachází. Pokud je PC zavřený v krabici zz ocelového (ne hliníkového) plechu pak se není třeba nijak bát když vynecháme extrémní případy. Pokud je však PC otevřený, disk snadno přístupný a vedle se dá repro s pořádným magnetem tak je situace jiná.

Ne, v disku není magnet který by vyvinul celkově větší sílu než ten ve slušném reproduktoru. Hlavně tem magneticjký obvod tam je navržený pro minimální vyzařování takže ploten se toto mag. pole netýká.

Otřesy disku také jistě nesvědčí.

Pokud někdo bere disk jsko spotčřební zboží, na datech mu nezáleží nebo často zálohuje tak prosím. Já bych to nedělal. To je strkat sub pod stůl mi přijde na hlavu je pak zase jiná věc, to sem plést nebudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34035
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 14 2014, 20:40    Předmět: Citovat

Disk je voci magnetickemu polu odolny dost. Niekde to skusali a data sa im poskodit nepodarilo. Podarilo sa az extremne silnym magnetom poskodit mechaniku disku.

Horsie je to s disketami a kazetami - tam sa zaznam poskodi pomerne lahko a naozaj sa neodporucaju davat k reproduktorom alebo CRT obrazovkam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út prosinec 16 2014, 15:09    Předmět: Citovat

Viděl jsem na YT videa kde se to podařilo poškodit, ale je to už delší doba. Někam jsem si uložil odkazy alespoň na některé, ale najít to... Nicméně zkusím si udělat čas a obětuju nějaký starý disk na pokusy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: út prosinec 16 2014, 21:56    Předmět: Citovat

Na youtube uvidis bez problemov fungovat aj perpetum mobile Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9794
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út prosinec 16 2014, 22:55    Předmět: Citovat

Z vlastní zkušenosti:
Notebook - konfiguraci nevím, ale běželo tam nějaký Win 3.15 a HDD bylo už dnešní konstrukce. Z HDD jsem sejmul kryt a koukal se, jak se ta hlavička divoce mrská. Pak jsem počkal, až se uklidní a přímo po rotující plotně jsem přejel magnetem (placatý feritový magnet z magnetovačky šroubováků). Dal jsem scan disk a nenašel chyby. Restart počítače bez problému. Opakoval jsem to několikrát a žádnou chybu to nevyhodilo. Až jsem omylem štrejchnul hranou magnetu u plotnu, tak už disk selhal, ale to na plotně zůstal vryp..



P1000095.JPG
 Komentář:
Ještě před zničením :)

Stáhnout
 Soubor:  P1000095.JPG
 Velikost:  126.53 kB
 Staženo:  44 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá prosinec 19 2014, 13:46    Předmět: Citovat

Přemagnetizovat v okamžiku magneticky tvrdé materiály na počítačových médiích není zas tak snadné. Přeorientování Weissových domén je ale z části statistická záležitost a tak dlouhodobé působení magnetického pole může data poškodit. Někde jsem četl, že za oslabování záznamu na disketách při dlouhodobém skladování může mj. i zemské magnetické pole.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund