Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

krokový motor

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Killercek



Založen: Jul 03, 2010
Příspěvky: 114

PříspěvekZaslal: út říjen 28 2014, 19:21    Předmět: krokový motor Citovat

Ahoj,
řeším doma jednoúčelový přípravek, s krokovýmy motory a drivery zkušenosti mám, ale chtěl bych se poradit, vysvětlím vám situaci:
Na stojanové vrtačce vrtáme "kolečka" kde je po obvodu 12 nebo 24 děr, tzn díry po 30 nebo po 15°, máme přípravek do kterého zapadává západka a zaaretuje otáčení v protisměru, tzn otočím o kus dopředu a lehce se vrátím a západka zadrží přípravek na správném místě, vyvrtám díru a zase otočím dopředu a kousek vrátím na západku, to funguje skvěle, nyní bych ale chtěl udělat menší vylepšení pomocí krokového motorku, který by pootočil o daný počet kroků (záleží na motorku kolik jich má) a stál, myslel jsem že by bylo dobré tedy na ""vřetínko" dát koncák, který při zamáčknutí pootočí o dané kroky a čeká, já sjedu vřetínkem dolů (uvolním koncák) vyvrtám díru, vyjedu nahoru (zamáčknu koncák) a krokáč zase udělá dané kroky, a tak dokola a dokola.... Moje otázka zní, je lepší koupit hotový driver a mikroprocesorem pouze řídit počet kroků a kdy krokovat nebo by bylo lepší udělat to kompletně uProcessorem pomocí tranzistorů?

Děkuji za vaše názory, popř nápady na řešení Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5693
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: út říjen 28 2014, 20:55    Předmět: Citovat

Pokud budeš stejně vrtat ručně, je to zbytečná komplikace. Navíc je tu vždy riziko ztraceného kroku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Killercek



Založen: Jul 03, 2010
Příspěvky: 114

PříspěvekZaslal: út říjen 28 2014, 21:16    Předmět: Citovat

Vrtat ručně budu, to zajisté, ztracenej krok by až tak moc nevadil přesnost je +- 2-3mm (při dalším kolečku by se to zas srovnalo protože by se vrtalo v jiný rozteči ale kroky by azs dělali 30°), jde to akorát hůř skládat při nepřesnosti, jde spíš o ulehčení, když má obsluha vrtat sérii třeba 200 nebo 300 ks tak od toho docela bolí ruka, tak to vymýšlím z toho důvodu, obsluha jsou povětšinou rodiče a v skoro 60 letech už to neni žádný víno, tak jsem přemejšlel o ulehčení Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st říjen 29 2014, 8:26    Předmět: Citovat

Nepíšeš jak to má být provedeno mechanicky. Confused
Co se týká zapojení, použil bych:
Driver: http://www.ebay.com/itm/CNC-Router-1-Axis-Controller-Stepper-Motor-Drivers-TB6560-3A-driver-board-HP-/141153696506?pt=AU_B_I_Electrical_Test_Equipment&hash=item20dd6a7afa
Motor: http://www.ebay.com/itm/NEMA-23-Stepper-Motor-5-5Kgcm-1-8Degre-4Leads-41mm-57BYGH41-401B-/300897496908?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item460ee36f4c
Zdroj 24V: http://www.ebay.com/itm/24V-5A-Regulated-Switch-Power-Supply-Driver-For-LED-Strip-light-110V-220V-ER99-/111250449349?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19e70b23c5 - ht_5061wt_1125
Řízení pomocí: http://www.gme.cz/mikrokontroler-picaxe-08m2-p772-029
Něco podobného jsem dělal pro fotografování jako otočný stůl. Buď krokování , což by byl tvůj případ, nebo otáčení s regulací rychlosti.
Ukázka z testování: https://www.youtube.com/watch?v=RkEwjrivT1M&list=UUAd4wE6wr6NWcXxb9o51U3g
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1288
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: st říjen 29 2014, 9:31    Předmět: Citovat

Koupit driver a zachovat západku, bude to bez rizika ztráta kroku a když to teď skvěle funguje, není důvod to měnit. Další posun buď na horní koncák vrtačky, nebo na pedál/tlačítko.
_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killercek



Založen: Jul 03, 2010
Příspěvky: 114

PříspěvekZaslal: st říjen 29 2014, 9:51    Předmět: Citovat

Mechanicky mi funguje vsecko skvele, jak rika ruprecht nejspis zachovam zapadku, a pujde opticky zkontrolovat ztrata kroku, mechabicky nikoliv protoze je to zpetna zapadka a motor by stal, coz by taky slo ze by jakoby "ztratil kroky" a tim by byl presne na zapadce protoze tu by nepretlacil a motoru by to nevadilo Smile slo mi spis o to rizeni, jestli mam pouzit driver nebk by stacil uProcessor s 4 tranzistorama, driver by stacil nejakej s TB6560 od sikmoocka Smile za dve stokoruny Smile a pootoceni urcite koncakem aby clovek nemusel myslet jeste na slapku. Nikdy jsem ale uP neprogramoval, na pocitaci zkusenosti mam takze bych asi do zacatku potreboval nejakou radu, nemyslim si ze to bude extra tezky poslat par pulsu z uP, pres rs232 to je hravka popr pres LPT. Takze kdyby tu byl neldo kdo by mel chut mi pichnout byl bych velice rad. Za pripadne chyby se omlouvam ale pisu z Mobilu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st říjen 29 2014, 9:53    Předmět: Citovat

Nechápu, co tu pořád máte se ztrátou kroku Rolling Eyes Pokud se to správně navrhne tak tam nic takového nehrozí. Tady ten motor bude pracovat takřka bez zátěže, rychlostí skoro hlemýždí.
Na rotační ose, pro plnou otočku, mám 38400kroků a ještě se mi nikdy nestalo, že by se to po té jedné otočce nesešlo zase na 0. A to to dělím a zastavuji podle potřeby počtu zubů i na několik set dílů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st říjen 29 2014, 10:16    Předmět: Citovat

Moje rada zní, prostuduj si tohle: http://www.hobbyrobot.cz/wp-content/uploads/Picaxe-procesor-pro-neprogram%C3%A1tory-RCR.pdf a do týdne to musí běhat.
Když použiješ ten Čínský driver, bude ti k jeho řízení stačit jeden drát od procesoru po kterém se bude přenášet co puls, to jeden krok(nebo spíše mikrokrok).
Pokud to hodláš stavět s tranzistorovým koncem řízeným procesorem, tak máš minimálně do vánoc o zábavu postaranou a ještě bude výsledek podle mě nejistý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1288
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: st říjen 29 2014, 10:31    Předmět: Citovat

Za mě
citace:
je lepší koupit hotový driver a mikroprocesorem pouze řídit počet kroků a kdy krokovat

_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killercek



Založen: Jul 03, 2010
Příspěvky: 114

PříspěvekZaslal: st říjen 29 2014, 10:36    Předmět: Citovat

Tak jsem si to myslel, s TBckama mam dost zkusenosti, objednam tedy driver na jed u osu a zacnu studovat processory abych zvladl posilat ty pulsy, to snad nebude tak dlouho trvat nez se to naucim Smile dekuju za rady ted mam jistotu ze je to takhle snazsi a lepsi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: st říjen 29 2014, 11:00    Předmět: Citovat

Není toho moc co studovat. Zjistíš kolik kroků (mikrokroků) potřebuješ na jednu otočku, vydělíš těmi 12 nebo 24 a uložíš to číslo do programu jako konstantu. Vytvoříš cyklus FOR … NEXT, který ti od té konstanty bude odečítat po 1 do 0 a při každém průchodu smyčkou ti to odešle pulz jako krok do driveru. Přidáš tam eventuálně nějaké zpomalení pomocí příkazu PAUSE, to aby to motor stíhal a po ukončení cyklu (otočení o jednu 12tinu/24tinu), to zase spustíš tím tlačítkem od znovu. Můžeš tam ještě třeba udělat další cyklus co ti bude počítat díry a po odvrtání poslední odešle zvukový signál, ale to asi už obsluha pozná sama. A nebo skončit u té první díry a znovu "provrtáním" ověřit, že nedošlo ke ztrátě těch kroků Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Killercek



Založen: Jul 03, 2010
Příspěvky: 114

PříspěvekZaslal: st říjen 29 2014, 12:09    Předmět: Citovat

Tak to nebude o moc tezsi nez skriptovani v pythonu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killercek



Založen: Jul 03, 2010
Příspěvky: 114

PříspěvekZaslal: pá listopad 14 2014, 17:52    Předmět: Citovat

Tak jsem to vcera zapojil na nepajivem poli, mel jsem maly problemek ze motor ma 200 kroku na 360° pri 1/2 tedy 400, coz je nedelitelne 12 ani 24, tak jsem musel udelat kompromisy a sem tam poposkocit o krok navic, nicmene jsem spokojen a zamiloval jsem si picaxe Smile dekuji vsem za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá listopad 14 2014, 20:13    Předmět: Citovat

Gratuluji, rád jsem pomohl..
Já problém s nedělitelným počtem kroků vyřešil tak, že nastavím co největší počet mikrokroků (tím eliminuji na minimum nepřesnost). Matematicky to pak počítám tak, že od celkového počtu odečtu např. jednu 12tinu. Odkrokuji ten počet kroků a zbytek vydělím jednou jedenáctinou, odkrokuji A zbytek opět vydělím jednou desetinou .... až do nuly. Tím mi sedí celková počet kroků a zároveň je jich někdy o jeden víc a pak zase méně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Killercek



Založen: Jul 03, 2010
Příspěvky: 114

PříspěvekZaslal: út prosinec 02 2014, 2:24    Předmět: Citovat

Mam jen 1/2 ale na moji aplikaci je to presnost vic nez dostacujici Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund