Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plazma koule v žárovce -něco není ok

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zeppy



Založen: Oct 30, 2014
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: ne listopad 09 2014, 22:31    Předmět: Plazma koule v žárovce -něco není ok Citovat

Zdravím!
Po tunách promrhaného času hledáním VN trafa z černobílé televize se mi konečně dostalo jedno do rukou. Už od malička bylo mým snem si udělat známou plazma kouli v žárovce, podle velmi jednoduchého zapojení s tranzistorem, co má na stránkách třeba danyk. Inu sehnal jsem si krabičku od zmrzliny, ať se mi produkt jen tak neválí po stole. Po prvním spušťění jsem byl zklamán z nedostatečného efektu. Konečky vláken v žárovce lehce fialově svítily, ale já očekával blesky jak mají všichni co toto schéma zkoušeli. Samozřejmě po dotknutí žárovky se blesky objeví, ale ty my běžet tou žárovkou immervere podle videí i fotek ostatních. Kde může být chyba?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: po listopad 10 2014, 12:54    Předmět: Citovat

Já používal moderní trafa a ten "ultrazvuk" na buzení FETu moduloval přes NAND hradlo dalším generátorem 2-10Hz.Z prasklý žárovky opatrně sundal patici (nesmí se ulomit středová trubička,uniknul by plyn) a jeden drát na kostru,druhej na VN výstup(s přeskokovou mezerou 5-10mm nebo bez ní).Blesky to dělalo pěkný,při spojení bez mezery "drát na drát" to dělalo i žlutozelenou nebo jinou "mlhovinu" (záleží jakej tam je plyn).Jde tim rozsvítit i prasklej trubkovej halogen 300W (mezi částma vlákna mezera asi 15-20mm),svítí bílejma bleskama.
Důležitý je připojit kladnej pól trafa se zpožděním 5-10s po zapnutí elektroniky,bez toho zpoždění se měnič kousne s pootevřenym FETem a do trafa teče DC(to ho může spálit).
A pokud to zapneš,v okolí 20-50m si nikdo rádio neposlechne a na TV nic pořádnýho neuvidí Very Happy
http://i.imgur.com/rXHIk0z.jpg?1
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po listopad 10 2014, 15:20    Předmět: Citovat

Napadá tě proč se ten FET hryzne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: út listopad 11 2014, 14:13    Předmět: Citovat

Jsou tam hradla,asi to udělá nějakej hazard po zapnutí.Taky je řízení napájený ze stejný větve jako výkonovej obvod.
Když ten plus dám přes 24V časovač a relátko(oboje NDR po roce '80 z nějakýho šrotu),jede to v pohodě a ten FET nebo IGBT(nevim přesně co to je,má to zákaznický označení) se nezahryzává.
Správně by to mělo bejt s nějakym obvodem na spínaný zdroje(494,UC384x,TDA46xx...) a mělo by to mít zpětnou vazbu z dalšího vinutí (trafo jich má dost).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út listopad 11 2014, 16:55    Předmět: Citovat

Dostala se mi do rukou taková obr velká stará pěkná žárovka tak jsem přemýšlel že bych si nějak o vánocích zkusil něco takového také ubastlit (už jsem si dlouho nepostavil nějakou kravinu jen tak pro radost). Jen bych se to snažil v rámci možností odstínit aby to nevyzařovalo takový bordel (stíněná krabice, žárovka pokrytá sítí z uzemněného drátu). Prolezl jsem si předběžně pár konstrukcí podobného typu ale moc se mi to nelíbilo. Tohle vypadá trochu lepší tak kdyby se to trochu poladilo... Nebo tě napadá nějaká lepší konstrukce?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: út listopad 11 2014, 19:49    Předmět: Citovat

Lepší konstrukce je na plazmakouli asi škoda,není tam potřeba nějak stabilizovat napětí.Je to trochu složitější než samokmit s trandem,ale jde trochu ladit frekvence podle použitýho trafa (ty z monitoru jedou vejš než ty televizní).Místo toho druhýho generátoru je možný použít spouštění basama (ze zvuku pomocí aktivního LPF oddělit basy,zesílit je,ořezat to nějakym prahovym obvodem a vytvarovat na obdélník).Tohle měl bejt původně ohradník,ale je to moc silný.Vzniklo to tak,že jsem při úklidu našel pár traf a z desky vstupního dílu zdroje nebo FM vytáhnul nějaký dost silný IGBT ze softstartu(byly přeznačený,tak co jinýho s nima).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7925
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: st listopad 12 2014, 1:03    Předmět: Citovat

Tady je moje verze. http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=56982&postdays=0&postorder=asc&start=0
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/vn_gener_tor01_532.jpg
Ty výboje nemusí být zas tak moc silné. Zkoušel jsem různé žárovky, které fungovaly různě dobře, asi byly plněné různými plyny. Tahle mi to chodilo.
http://www.youtube.com/watch?v=_9CB_W79SwM
http://www.youtube.com/watch?v=s6QHeok5obw

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá listopad 14 2014, 20:23    Předmět: Citovat

Nedává ta verze kdy to nejede pořád ale generátor se přerušuje lepší výsledky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá listopad 14 2014, 20:52    Předmět: Citovat

A neni jednodussi omotat ferit trafa 2x5z a pripojit na ZVS driver? Nak
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: so listopad 15 2014, 19:57    Předmět: Citovat

To je nejlepší v případě,že není známý zapojení vývodů trafa.Teď si hned po vytažení přepisuju označení vývodů z desky,pokud tam je (u toho na fotce byly důležitý vývody GND,24V,16V a 40V,pak ABL,to je zem sekundáru.Hlavní primár by měl bejt mezi vývodama "COL" a "+180V").
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt listopad 20 2014, 13:11    Předmět: Citovat

Mě ale zajímá nejlepší řešení, ne nejjednodušší Smile Tím ZVS si nejsem jistý. S tímhle nemám krom pár svých někdejších primitivních pokusů ještě z dob kdy jsem chodil na základku zkušenosti, ale myslím že je to problematika blízá té kolem Teslova transformátoru a tudíž by se mohly některé věci uplatnit i zde. Nechce se mi zkoušet metodou pokus-omyl x verzí, raději bych předem vybral jedno-dvě řešení které mají potenciál přinést nejlepší výsledek. Co jsem tak nějak občas četl lepší výsledky by mohly být při buzení užšími strmými pulsy což by dávalo smysl, jak je to s tou modulací (zda je vhodná případně jaký přináší efekt) nevím. V zásadě mi nejde o to aby to nějak poblikávalo, spíš nevím jestli to nemůže nějak staticky posílit efekt jako takový. K dispozici mám několik různých starších VN traf z ČB TV čs výroby tak by snad měla být vyhovující. Vývody neznám ale, při troše štěstí by mohly být zjistitelné pokud by nebylo lepší navinout nový primár. V tomhle holt tápu a věřím že se našla řada jiných hračičků kteří si to odlaborovali za mě Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elmouse



Založen: Sep 18, 2009
Příspěvky: 62
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 21 2014, 6:19    Předmět: Citovat

To Thales: nebyl bys ochoten jedno VN trafo z ČB televize za rozumnou cenu přenechat? Případně někdo jiný z fóra? Taky bych rád plazmakouli zkusil, když budou ty vánoce Smile Pokoušel jsem se něco doma zbastlit, ale vinutí se proráží (a není divu, když to člověk motá v ruce a má jen drát pochybného původu...). Když tak SZ, prosím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so listopad 22 2014, 15:11    Předmět: Citovat

Co se ti proráží? Primár?

Teoreticky ano, prakticky to bude horší. Já vím že tu někde jsou, jen v současnosti tu mám roztahaných asi milion krabic v několika místnostech v přízemí baráku a dokud nepořeším nové regály tak je to s hledáním bída.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elmouse



Založen: Sep 18, 2009
Příspěvky: 62
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 23 2014, 8:23    Předmět: Citovat

Motal jsem to na feritový hrníček 36 mm a budil z 555 přes IRF640, když jsem se dostal do rezonance, tak se prošvihly vinutí mezi sebou, i když kostřička měla přepážku. Prostě jak to není zalité, tak si to vždycky najde cestičku... bez trafa z TV to nevidím reálně. Kdybys něco našel, budu rád, díky předem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund