Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Solární světlo nenabíjí
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PetrSinger



Založen: May 11, 2008
Příspěvky: 110

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 22:40    Předmět: Solární světlo nenabíjí Citovat

Zdravím zdejší odborníky a prosím o radu.
Zakoupil jsem v Lidlu 2 ks solárního LED svítidla s pohybovým čidlem za 3 stovky, které používám na zahradě, kde nemáme elektriku.
Jedná se o LED panel s pohybovým čidlem a 3xAA Ni-MH a na káblu solární článek, který ty baterky má dobíjet.


Vynikající věc, avšak u jednoho světla jsem zjistil, že solár jaksi nedobíjí. Nevím jestli nefungoval hned nebo až nyní, ale ze soláru proud do světla jde (světlo dle napětí vyhodnocuje, jestli už má rozsvítit nebo ne), ale už to nejde do akumulátorů.
Problém je v tom, že všechno jinak funguje - proud ze soláru jde do světla, rovněž jde proud z akumulátorů do světla, světlo se spíná až když je šero a je napájené z akumulátorů.
Takže el. vedení je v pořádku, pouze světlo nechce pouštět proud do akumulátorů - jen naopak.

Porovnával jsem funkci s druhým světlem a vše funguje stejně - i jsem prohodil solární články, ale to jedno světlo prostě nechce pouštět proud DO akumulátorů.

otázka - dá se zjistit, v čem je chyba a odstranit ji?

Nabízí se samozřejmě možnost jít to vyreklamovat, ale to nechci, protože výsledkem bude vrácení 3 stovek. Jenže já už mám pěkně rozvedené káble a i z jiných důvodů prostě chci toto světlo mít dál. Dnes ho samozřejmě už nekoupím Cry .

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1690
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 23:00    Předmět: Citovat

Akumulátory jsou v pořádku?
_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PetrSinger



Založen: May 11, 2008
Příspěvky: 110

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 23:10    Předmět: Citovat

Aku jsou v pořádku.
Na kontaktech aku jsem při stejném slunečním svitu (a proudu ze solaru do světla) naměřil napětí jen u funkčního světla. U pokaženého na kontakty aku nešlo nic. Měřeno při vyjmutých aku samozřejmě.
Přitom z aku přes ty samé kontakty a káble šťáva do světla (desky) jde - aku napájí LEDky. Jakoby to šlo pouze jednosměrně Shocked .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1690
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 23:18    Předmět: Citovat

Jelikož máš k dispozici dvě totožné destičky ,a to je výborné,tak zkus měřit a porovnávat součástky . Ale ty baterie bych stejně prohodil jako první ! Některá může být vadná!
_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1724
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 23:48    Předmět: Citovat

Zdárec,
pokud to bude s prokazatelně dobrými články taky v ( x ), pak bych hledal na "trase" od solárního panelu k bateriím, hlavně na DPS. Je totiž možné, že nějaký "cínový" spoj bude taktéž v ( x ). Píšu cínový v uvozovkách proto, že se snad ani o cín nejedná (alespoň ho je minimální množství). Pájí to nějakou sračkou (samože bezolovnatou), která umožňuje při pnutí DPS (prohnutá po zašroubování do krabičky díky špat. roztečím děr v DPS), klepnutím do součástky (apod.) vznik studeňáku, odskočení součástky ve spoji ... zvlášť u smd! Další možností by byla vadná součástka, možná dioda, či tranzistor ...

_________________
-- Gepard --


Naposledy upravil gepard dne st říjen 08 2014, 0:16, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1690
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 23:55    Předmět: Citovat

gepard- souhlasím! Kde jsou ty časy co si míchala šlechta cínovými lžičkami čaj! Very Happy
_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PetrSinger



Založen: May 11, 2008
Příspěvky: 110

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 5:00    Předmět: Citovat

Zjistit prostupnost cesty mám v plánu. Musím demontovat ten funkční a porovnat to.
Nyní vlastně všechny káblíky (a jejich cesty) jsou plně funkční, pouze nějaká součástka nechce pouštět proud ze soláru (z desky) na svorky aku.
Otázkou je, jestli se mi to podaří zjistit, jelikož elektrovědomostmi příliš neoplývám. Od toho mám tady Vás Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 11:07    Předmět: Citovat

To prvé foto je takmer OK keby sa odstránili tie lepiace "sračky". Celkom slušne by sa potom dala nakresliť schéma zapojenia, a ak sa vie ku akým prvkom idú jednotlivé farebné vodiče...aj funkcia by sa vedela lepšie...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 13:56    Předmět: Citovat

Zaměřil bych se i na přepínač. Většina solárů v poloze OFF vypíná baterie od zbytku obvodu čili i od nabíjení. Navíc jeden ten spoj na desce u přepínače nevypadá moc zdravě (ten spodní prostřední).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PetrSinger



Založen: May 11, 2008
Příspěvky: 110

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 16:53    Předmět: Citovat

Lepidlo se mi povedlo odstranit, takže zde nové foto:


Přepínač má 3 polohy:
- OFF
- stálé svícení se sníženým výkonem (rozsvítí při snížené viditelnosti)
- AUTO - svícení naplno při splnění obou podmínek:
1. snížená viditelnost (zřejmě nízké napětí ze solaru)
2. zaznamenání pohybu čidlem (pak svítí asi 1,5 min.)

Nenabíjení jsem zjistil (měřákem na svorkách aku) při nastavení na AUTO, kdy druhé světlo normálně nabíjelo.

Možné vodítko - když jsem obě světla zkoušel po zakoupení doma, všiml jsem si, že z polohy off do polovičního svícení se dobré světlo rozsvítilo, ale to "nenabíjecí" chtělo napřed hodit na AUTO a teprve pak se při "poloviční poloze" rozsvítilo. To dobré se rožlo hned. Neřešil jsem to, protože při stálé poloze AUTO to fungovalo na pohyb o což mi hlavně šlo.

Vysvětlivky ke káblíkům na fotce:
- vlevo červený a bílý - přívod ze soláru
- prostřední hnědý a černý úplně vpravo - svorky ke 3 AA Ni-MH
- černý a červený uprostřed - vývod k LED
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6637
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 17:07    Předmět: Citovat

Mě to skoro přijde, že tam soudruzi v Číně zapomněli osadit D3, vede ta ploška od + pólu soláru ještě někam jinam, než na R11 / 10 KΩ, přes který to určitě nabíjet nemůže ? Podívej se do toho druhého světla, zda tam D3 je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12096
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 17:22    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Mě to skoro přijde, že tam soudruzi v Číně zapomněli osadit D3

po zvětšení obrázku se zdá, že tam i byla, ale pouze přilepená a ještě před pájením odpadla . . .



dioda D3-1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  dioda D3-1.jpg
 Velikost:  30.51 kB
 Staženo:  83 krát


dioda D3-2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  dioda D3-2.jpg
 Velikost:  47.35 kB
 Staženo:  82 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6637
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 17:33    Předmět: Citovat

jj, zbytky lepidla viděti jsou, takže jsme asi doma, po osazení jiné diody to bude pravděpodobě pracovat jak má.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PetrSinger



Založen: May 11, 2008
Příspěvky: 110

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 17:41    Předmět: Citovat

Na tomhle foru je takový život a rychlost, že se opravdu nestačím divit Shocked .
Jeden nestačí ani reagovat Very Happy .

Nafotil jsem detail inkriminovaného místa a jdu se podívat na zahradu na to dobré světlo - sice se mi v té tmě zrovna dvakrát nechce demontovat a rozebírat světlo, ale jsem napnutý jak to vlastně je.

Mimochodem - dá se nějak ta dioda jednoduše sehnat? A co její parametry?
Asi hloupé otázky, že? Embarassed

Teď jsem si všiml, že na desce není ani odpor R9 Shocked .
Tak teď už vážně nevím.


P.S.: To připájení červeného káblíku tak hrůzostrašně pouze vypadá - světlo bylo zespodu a hází to takový hnusný stín.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6637
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 18:27    Předmět: Citovat

Můžeš tam dát skoro jakoukoli diodu, jestli máš při ruce GMe, tak třeba http://www.gme.cz/dioda-s2m-smd-p917-020 jinak celkem cokoli z nějakého vraku, na 1 - 3 A, klidně tam naroubuj i nějakou vývodovou, pokud SMD nemáš a je tam dost místa. Anodou k soláru, katodou k akumulátorům. Podívej se, jestli je v tom druhém světle ten odpor, možná to někdo před pájením utrhl šmahem oboje Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund