Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Unitra elizabeth DSH-102 problem stereo

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2014, 19:19    Předmět: Unitra elizabeth DSH-102 problem stereo Citovat

Zdravím Vás, tak mam zase problém z touto elizabethkou hifi. Původně jsem ji koupil pro babičku. Ale když jsem zjistil v jakym je stavu, dal jsem ji tu svou. A tuhle jsem chtěl vyhodit. Nakonec mi to nedalo a tak nějak se mi jí povedlo zprovozdnit (konec, poťáky zdroj) a přeladění. A tady nastal problem, protože narozdil od té mojí má jinačí desku tuneru. A tudíš mi servisní manual na přeladění moc nepomohl. Byly tam pevné cívky ty jsem nahradil vlastnímy štelovatelnými a tuner přeladil zhruba podle serv. man. Ale dělá mi problém STEREO. I při plnym signálu na ladění. Jakoby šustí, ale ne přímo jakoby slabě piští a kňučí. A STEREO skoro neni znát. I když svítí. mam zkusit vyměnit dekoder sterea?

Schema: http://elektrotanya.com/unitra-elizabeth-dsh101_lengyel_tranzisztoros_radio.djvu/download.html

Přeladění: www.elektroda.pl/rtvforum/topic195313.html#950495


Naposledy upravil kentan dne čt říjen 16 2014, 20:22, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: pá únor 14 2014, 21:50    Předmět: Citovat

Nevím tedy jakou máš variantu, ale já jsem přelaďoval tři kusy, jak DSH101, tak i 102 a vždy to šlapalo po přeladění velmi dobře. Vše na deskách sedělo podle nákresu v návodu na přeladění z Elektrody. Při postupu tam uveřejněném, stačilo pak jen řádně sladit a byla docílena velmi dobrá citlivost, takže stereo nabíhá bez problémů. Pokud ti stereo nejde, tak pominu-li nastavení samotného stereodekodéru, tak jde vždy o malou citlivost způsobenou nějakou závadou, anebo spíše o špatné sladění. Nemáš to třeba místo správného kmitočtu naladěno na některou harmonickou?
Pokud si přečteš diskuse na polské Elektrodě o Elizabetě, tak tam zrovna na téma špatné funkce sterea najdeš spoustu podnětů.
Je možné, že v deskách jsou změny, protože po koupi licence se tyto stroje vyráběly vesměs z japonských součástí a postupem doby je pak nahrazovali polskými.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 7:14    Předmět: Citovat

Stereo jako tak se rosvítí hnedka, ale trochu má tendeci pohasinat. Právě mě to taky překvapilo, ta deska tuneru je z uplně jinych součástek než ta druhá unitra. Jakoby ze starších. Šteluje se nějak zvlášt dekoder? Nebo je to jen o sladění. Pač ten tuner mi připádá nějakej rozrejpanej. Ještě mi dělá starost cívka L1 protože podle ser. manualu mám ubrat 1 závit. Ale ja musel ubrat 2 zavity jinak jsem nic nechyt. Krom toho je ta civka uplně jinak vynutá než ta u te druhe unitry. Jinak tuner ladí dobře i příjem je slušnej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32013
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 12:43    Předmět: Citovat

Stereopříjem může poondit moc malá šířka propustnýho pásma - aby se stereodekodér zasynchronizoval, potřebuje mít na vstupu dostatečně vysokou úroven subnosnýho kmitočtu 19kHz. Když nevhodným sladěním ubereš z pásma ty vysoký frekvence, subnosná do dekodéru nejde a synchro nenaskočí...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12086
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 13:04    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Když nevhodným sladěním ubereš z pásma ty vysoký frekvence, subnosná do dekodéru nejde a synchro nenaskočí...

19KHz je jen pilotní pmitočet, nosná je 38KHz a stereo signál zasahuje až do 76KHz . . .
takže nevhodným nastavením mf a může i 19KHz projít, detektor se zasynchronizuje, ale signál bude stále mono . . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32013
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 13:18    Předmět: Citovat

Jasně, proto se taky pro stereodekodér "vyštípává" RC článek deemfáze za výstupem FM demodulátoru, aby se ty vyšší frekvence neodstranovaly. Ale už jsem se s takovým případem setkal - malá šířka pásma propustnosti spolu s připojenou deemfází blokovala dekodér - LEDka indikující zasynchronizování oscilátoru 38kHz ani neblikla, po výměně mf filtru s původní šířkou 120kHz za 180kHz a vypájení kondíku to najednou bez dalších úprav "chodilo"...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 18:37    Předmět: Citovat

Teď jsem z toho jelen, znamená to že například mam stanici 88,1 Mhz a musím nastavit filtry na vstupu od antény na širší pásmo? Jako + tech 180 khz? Nebo se to týká těch filtrů u dekoderu? Stereo mi normálně svítí, takže asi synchronizuje, ale je to stále mono jenom s šustivim echem sterea. Mam vyměnit ty filry u dekoderu? Mam ještě jeden tuner na nd.
Edit: dělá to u všech stanic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32013
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 18:56    Předmět: Citovat

Píšu o keramických filtrech na mf = mezi směšovačem a mf zesilovačem-demodulátorem, takový ty 3-vývodový keramický polštářky označený SPF 10,7 a podobně. Barevnou tečkou je na nich vyznačená šířka propouštěnýho pásma - pokud se řadí dva nebo ještě víc za sebe, měly by mít stejnou šířku pásma propustnosti.

Na stereo potřebuješ minimálně 150kHz, radši víc - ale s rostoucí šířkou pásma se zvedá i šum za demodulátorem, takže pro příjem na velký vzdálenosti (DX) je lepší užší pásmo s lepším odstupem s-š. To se ale netýká stereopřijímačů, na DX-y se přijímače konstruujou jinak...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 19:43    Předmět: Citovat

Tak tohle je na mě nějaký složitý. Poblíž toho stereo švábu jsou dvě cívky se kterými jde kroutit, když otočim stereo zhasne a naopak. A taky trimr ale ten jen mění hlasitost. A vede rovnou do dekoderu.
Taková blbá otázka, dá se tam těch 150 Khz naměřit osciloscopem? Asi ne.

Ha, už jsem ty filry oběvil, mam je vyměnit?.

Edit: co je ale divný, tam u té druhé unitry když zapnu stereo ta ukazatel signálu klesne, což mi přišlo logický ale u týhle nic. Jen svítí kontrolka. A takový slabí knučení na vysokém kmitočtu.

Edit 2: tak bohužel je to ta stará verze unitry, ještě z japonských součástek.

Edit 3: Tak jsem u dekoderu nějakou vysokou frekveci naměřil, zatim nevim kolik, mam starý sovětský C1-94. Mam ho nastaven na 5 temp/div a zapnuto mikro sekundy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 20:30    Předmět: Citovat

Nakonec byl zakopaný pes ve u 4. pinu dekodéru mezi rezistorem byl studeňák, zřejmě obvod zpětné vazby. Potom jsem scopem nastavil co nejvišší úroveň signálu do vstupu dekoderu cívkou odkuďjsi z demodulatoru. Potom jsem nastavil co nejvišší úroveň sinusoidy na pinu 1. 19Khz, tim zmizelo to kňučení. No a potom na pinu 13. bylo několik frekvecí, jakoby fází najednou kolem 38 Khz. Tak jsem cívkou nastavil, aby byly všechny o stejné úrovni (nebo mi zakmitává scop). Stereo funguje. Není to sice tak strmé jako u jiných rádií. Ale jde. Možna to zlepšila výměna těch filtrů, ale aspoň to nešumí.

Díky za rady, a omlovam se. Nikdy jsem nic takového nedělal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: čt říjen 16 2014, 19:30    Předmět: Citovat

Zdravim, tak bych opět potřeboval radu. Mám tu další elizabeth. Problém je opět se stereem. jenomže tentokrát svítí pořád. I když nic neni naladěný. A když ho zapnu z mona, tak jedna strana hraje asi o čtvrt hlasitěji než druhá.

Vyměněn strereo dekodér, tranzistory kolem. některý laditelný cívky. Beze změny. vše originál z jiný unitry.

Vážně už si nevim rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: út listopad 11 2014, 20:49    Předmět: Citovat

Tak jsem dnes přelaďoval další Elizabetu na CCIR. Přeladění proběhlo zcela hladce, šlape perfektně, ale ejhle: nastal úplně stejný problém se stereem, jako píše kolega v předchozím odstavci. Po zmáčknutí tlačítka "Stereo" svítí signálka nepřetržitě a jeden kanál se zeslabí a druhý zesílí.
Tak jsem tady začal číst, jak to kolega řešil, ale ten se zatím nevyjádřil k výsledku svého činění.
Začal jsem tudíž bádat sám a zjistil, že je přerušená cívka u stereodekodéru L16. Je vinutá velmi tenkým drátkem a doslova "uhnilo" asi 3mm vývodu z cívky k přívodní nožce. Tak nevím, čím to ve výrobě letovali. Po nervní práci s jeho nastavením a zpětné montáži cívky konečně Elizabeta ukazuje co ještě po těch letech umí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund