Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Parallel Push Pull s EL51

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ladynsen



Založen: Jan 08, 2015
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: čt leden 08 2015, 15:43    Předmět: Parallel Push Pull s EL51 Citovat

Zdravím zdejší komunitu. Postavil jsem už pár konců s elektronkami, ale nyní se mi dostalo do ruky několik kousků nových EL51. Jelikož je tato lampa velmi robustní a opředená legendami o její (téměř) nezničitelnosti a v neposlední dořadě krásná, rozhodl jsem se postavit s ní "krále" lampáčů, Parallel Push Pull. Jenže přes její dobré vlastnosti, jsem s ní v podstatě nenašel použitelnou aplikaci. Zdejší fórum jsem svědomitě prošmejdil, ale až na pár zmínek o ní nic použitelného. A tak jediné co mám, je v podstatě katalogové hodnoty, které stačí tak akorát pro výpočet VT. Napadlo mně jenom ji prostě osadit místo klasiky EL34 ve známém zapojení od pana Rochelta, který funguje ke vší spokojenosti v několika vyrobených exemplářích. Jenže nevím, zdy by invertor s ECC81 v tomto zapojení vybudil dostatečně EL51. No a proto se ptám, zda někdo zde nestavěl něco podobného s těmito pentodami. Uvítám jakoukoli relevantní informaci Děkji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12378
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá leden 09 2015, 21:22    Předmět: Citovat

Není to zdaleka tak robustní lampa a vzhledem ke stáří a čím dál horší dostupnosti bych se už na ni neorientoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17985
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 10 2015, 17:50    Předmět: Citovat

Kdysi jsem měl s EL51 šuple do rozhlasu po drátě. Usměrnění anodovýho rtuťovkama na E27 patici. Matně vzpomínám, že v tom byly jedna nebo dvě EF22 a EBL21, tedy koncová pentoda na invertoru. Trafa jak pro svářečku, velká filtrační tlumivka a filtrace anodovýho nebyla na elytech ale MP krabicích na 1000V.
Je to nejmíň 40 roků co už ho nemám, výroba odhadem polovina 50 let.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so leden 10 2015, 19:39    Předmět: Citovat

Zdar, souhlasím se Sendyx(em), EL51 jsou už anachronismus. V současné době dobré možná tak do prosklené skříňky, ale něco s nimi stavět Confused . Jelikož se už nepoužívají ani na posledním poli, které si ještě elektronky drží, to je oblast Hi-Fi a kytarových zesilovačů, je nějaká konstrukce s nimi podle mě ztráta času, peněz a dobrého pocitu z dobře fungujícího zesilovače. Ono něco "opříst legendami" je v době internetu velice snadné a často se to bezdůvodně děje.
Jestli je chceš použít jen proto, že Ti se "dostalo do ruky několik kousků nových EL51", tak to nepovažuji za dobrý nápad. Náklady budou vysoké a použitelnost výsledného díla i kdyby se povedlo dokončit pochybná. Jestli chceš jen experimentovat s lampama, jsou na to vhodnější menší typy EL84, 6L31 apod.
EL51 bude "jaksi" fungovat v zapojení původně určeném pro EL34. V tom případě nezapomeň na o 400mA vyšší žhavicí proud EL51 oproti EL34.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ladynsen



Založen: Jan 08, 2015
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: so březen 14 2015, 15:22    Předmět: Citovat

Zdar. Dík za odpověďi. Byl jsem marod a tak jsem neměl možnost reagovat dříve. Ono se to má asi tak. Těch éelek není pár kousků, ale asi dvacet a funglovek. Fakt je ten, že s nimi mnoho věcí postaveno nebylo, takže shánět informace o aplikacích s nimi je obtížné. Vzpomínám si, že jsme na učňáku měli na učebně zesilovač, který zde popisuje Celeron, jenže to už je 38let stará historie, ale pamatuju, že při výuce učňů s nepříliš vřelým vztahem k oboru, který si vybrali, dostávaly tyhle lampy hodně do hrbu, obzvláště při pokusech s předpětím na G1, kdy jejich anody žhnuly jak Gájo nad Petrami, ale jen jednou pamatuju, že by uhořel přívod ke katodě a to se na to tvářil ošklivě i gazotron a ten si toho, jak známo dí líbit dost. Samozřejmě, že emisní vrstva po takových pokusech už mnoho valenčních elektronů, které by roztáčela neměla. S EL34, EL84, 6L31, EBL21 a jinými výkonovými pentodami, dokonce jsem si zablbnul v tomto směru i s RL12P35, jsem toho postavil už hodně, takže opravdu nehodlám experimentovat. Šlo mi hlavně o to, zda zde někdo nemá zkušenost s tím "před koncovkami", protože za nimi už je jen výstupák a ten si musím spočítat a namotat. A to se mi jinde zatím vygooglit nepodařilo, a že jsem byl pilný. Mám v úmyslu postavit kvalitní PPP s atraktivními elektronkami, o kterých se domnívám, že až tak špatné nejsou. Nechci aby to "nějak" hrálo, chci aby to hrálo jako lampovej Parallel Push Pull, tedy špičkově. Každopádně děkuji za reakci. Pokud něco zjistím, ověřím a postavím, rád se zde podělím o zkušenosti, bude li zájem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2015, 14:42    Předmět: Citovat

Zdar, o jakém výkonu uvažuješ, že ses rozhodl pro PPP a nestačí Ti běžný PP.
Máš to do čeho pouštět (myslím reprobedny) ten šílený výkon. Vždyť push pull se dvěmi EL51 Ti dá ve třídě AB 67,5W a ve třídě B dokonce 140W. Když budou v každé větvi 2 paralelně, bude to dvojnásobek Rolling Eyes . Taky jsi vůbec nezmínil jestli se Ti jedná o audio zesilovač pro poslech hudby nebo např. o zesilovač pro baskytaru. Pro domácí poslech hudby např. z CD přehrávače je to zbytečně silné. Pro návrh výstupního trafa je nutné znát požadované akustické pásmo, které má VT přenést (proto je důležité vědět má-li to být Hi-Fi nebo nástrojový zesilovač). Zapojení před koncovkami bude stejné jako pro EL34, záleží na Tobě pro jaký druh invertoru se rozhodneš, vhodných je jich několik.
Aby Ti bylo taky trošku konkrétněji pomoženo, několik užitečných odkazů:
na Radiomuseum.org, nebo u Franka, případně se dá vygůglit toto.
No a pak ještě pár třešniček na dort, třeba tento manuál, něco o rozptýlení mýtů kolem obracečů fáze, a u Amíků se taky něco najde.

Píšeš, že už jisté zkušenosti máš, tak by to neměl být problém dosáhnout svého cíle. Konkrétní zapojení s EL51 najdeš těžko, ale najdeš spoustu schemat s EL34 a ta se dají pro EL51 snadno upravit.

Daly se upravit i odkazy, aby nepřesahovaly šířku stránky, tak jsem je upravil.
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2495
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2015, 19:49    Předmět: Citovat

Nad EL51 ale PP uvazujem dlhsie aj ja, mam tiez nejake nasyslene NOS zasoby. Mam pre nich nachystane pekne 3k/60W vystupaky s CFB, pre budenie pouzijem nieco asi zo schem pre KT88, malo byt to stacit. Do zdroja pojdu DCG4/1000, budu to asi tie co pise hore Celeron.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2015, 21:25    Předmět: Citovat

Však 135W je tak akorát solidní základ pokud to myslí s kvalitní reprodukcí hudby vážně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2015, 23:37    Předmět: Citovat

Zdar, děkuji Hille za úpravu co se týká šířky odkazů, nějak jsem si toho nevšimnul i přesto, že jsem se díval na náhled před odesláním. Ještě abychom nedávali amíkům zásluhy, které nemají. Merlin Blencowe (Valve Vizard) je z Velké Británie. Thalesi možná posloucháš v nějaké koncertní síni, ale elektronkový zesilovač 10 až 15W plně postačuje i pro ten "kvalitní poslech" v běžném činžovním bytě, tak, aby se nenarušily dobré sousedské vztahy. Ten střední výkon hudebního signálu kolem 1W je až až. Ve velkém pokoji v rodinném domku to může být možná OK, ale já si to neumím jen s trochu citlivými reprosoustavami ani představit. Myslím si, že by to při nějakém úderu kopáku muselo vysklít okna Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 16 2015, 0:07    Předmět: Citovat

To je otázka zčásti objektivní a z části subjektivní. Zcela správně si zmínil citlivé reprosoustavy. Nevím na čem posloucháš konkrétně ty, ale je pravda že existují i dosti citlivé soustavy, ovšem málokdo takové má. A nebo jsou sice citlivé, ale ta kvalita drobátko pokulhává. To jsou různé konstrukce se širokopásmovými repro (také jsem měl takové období). Také je třeba nezapomínat na to, že majitelé některých řešení rádi zapomínají započítat do citlivosti bafflestep a udávat za jakých podmínek byla ta citlivost naměřena (to nemyslím na tebe, ale obecně - není problém potkat bedny které udávají citlivost 90-92dB a reálně pak zjistit že mají 86dB s odřenýma ušima). Nakonec jsem došel k tomu že až na opravdu velmi řídké výjimky je kvalita vyvážena poměrně nízkou citlivostí a na tu třeba výkon je. Zvláště pokud se poslouchají nahrávky s vyšší dynamikou, když se používá fyziologická regulace hlasitosti a na to výkon 15W opravdu nestačí bez ohledu na to jestli je to flaškostroj nebo tranzistorák. Přitom nemám až na výjimky potřebu poslouchat nějak zvláštně nahlas i když bydlím v samostatném domě.

Jsou to mé poznatky. Jestli ty to subjektivně vidíš (slyšíš) jinak tak OK - nehodlám ti to vyvracet. Jen vysvětluju proč se zastávám výkonných zesilovačů. Také jsem si kdysi myslel že těch 25W stačí Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund