Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Soustava IT - napětí

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2014, 20:26    Předmět: Soustava IT - napětí Citovat

Zdravím a žádám o pomoc s následujícím problémem : před několika dny jsme instalovali techniku v Norsku. Jedná se o stroj s třífázovým motorem a řídící jednotkou plus jednou periferií (osvětlení) napájenou jednofázovým proudem z této jednotky, spínání přes SSR. Mašina pochází z Maďarska, připravená pro soustavu TN-S (tedy 3xL, N PE). V Norsku používají soustavu IT (3xL, GND), měřením jsem zjistil, že dvě ze tří fází jsou "živé", každá živá fáze má 230V proti zemi, mezi fázemi rovněž 230V. Motory jsem zapojil do trojúhelníku a svorku N na svorkovnici stroje jsem spojil s jednou ze živých přivedených fází (původně jsem N propojil s tou neživou fází, ale nechodilo osvětlení, jelikož je krmené právě tou třetí, neživou fází). N je do jednotky přivedeno kvůli trafu pro napájení jednotky a osvětlení. Vše fungovalo správně, až dnes se ozvali, že jim u všech šesti strojů současně odešla pojistka v sekundáru trafa. Zatím tedy s nimi komunikuji a hledáme závadu, ale co mi vrtá hlavou je ta jedna neživá fáze (vadaska ani multimetr proti zemi neukáže nic), skoro bych řekl, že dodělali finální instalaci (v době našeho odjezdu tam všechno jelo na dočasný stavební rozvaděč). Takže se ptám - je správné, že byla jedna fáze bez napětí? Je opravdu v tomto případě sdružené napětí 230V a ne 400V jako u nás (to by totiž mohlo vysvětlovat tu prasklou pojistku). Omlouvám se za (pro někoho) pitomý dotaz, v tlustoproudu nejsem moc sběhlý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xmurgi



Založen: Apr 23, 2007
Příspěvky: 410

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2014, 20:42    Předmět: Citovat

budem len teoretizovat, ale ak by ta sustava IT mala byt v poriadku tak vadaskou by si proti zemi nemal namerat nic, na ziadnej faze, pretoze uzol zdroja je izolovany.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2014, 20:53    Předmět: Citovat

Je pravda, že jsem to kontroloval multimetrem a nějakou inteligentnější "vadaskou", oboje má vstupní odpor řádově v desítkách MOhm, čili to napětí proti zemi vůbec nemuselo být tvrdé. Spíš mi jde o výskyt/nevýskyt 400V mezi fázemi (podle toho mála, co si pamatuju ze školy o silnoproudu, by se v téhle soustavě mělo fázové napětí rovnat sdruženému, ale je to opravdu tak?), on ani místní elektrikář asi nebyl úplně "ve formě", protože podle něj by mezi fázemi mělo být 230V a proti zemi 115V, ale moc přesvědčivě to neříkal...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xmurgi



Založen: Apr 23, 2007
Příspěvky: 410

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2014, 21:09    Předmět: Citovat

v nejakych tabulkach na nete maju nori uvedene pre 3f system napatie 230/400 co je logicke, izolovana sustava moze mat nizsiu stranu distr trfa do trojuhlnika. Ale 115 je blbost podla mna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2014, 21:20    Předmět: Citovat

Pokud to byla doopravdy čistokrevná síť „IT“, tak tam nemůžeš naměřit mezi fázovým vodičem a zemí takovéto napětí.
Síť „IT“, má všechny živé části izolované od země, nebo má jeden bod uzemněný přes impedanci. Neživé části elektroinstalace jsou uzemněny jednotlivě nebo skupinově. U nás, je navíc předepsán takzvaný (HIS),hlídač izolace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6637
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2014, 21:25    Předmět: Citovat

Ta izolovaná soustava by měla vykazovat naprosto symetrické chování, "neživá" fáze je divná. Pokud je výstup trafa do hvězdy, je k dispozici střed a sdružená napětí se nemohou rovnat fázovým, pokud by byl sekundár do trojúhelníka, jsou mezi fázemi sdružená napětí a fázové napětí není proti čemu vztáhnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2014, 0:24    Předmět: Citovat

Takže se mi to po vašich příspěvcích ještě víc zamotává Smile No uvidíme, co mi zítra odpoví chlapík, se kterým komunikuji, požádal jsem ho, ať odpojí trafo a změří napětí pro primár, mám tušení, že tam opravdu bylo víc jak 230V, na sekundáru za usměrňovačem je pověšený transil a to by vysvětlovalo, proč vyletěla pojistka před graetzem.
Jak už jsem psal, dělali jsme v polních podmínkách, barák rozestavěný a elektrika natahaná bůhví odkud a bůhví jak a teď to předělali na pevnou instalaci (což by časově odpovídalo) a jestli tam je opravdu sdružené napětí 400V, tak se budu jen modlit, že odešly jen ty pojistky. 24 hodin nonstop v autě bych potřetí po sobě v krátké době asi nedal... Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2014, 0:29    Předmět: Citovat

Norsko je přidruženou zemí EU, v zásadě by mělo používat podobné elektrizační soustavy jako zbytek Evropy.
Neživá fáze je prostě neživá fáze, stejně jako u nás Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2014, 8:31    Předmět: Citovat

Jednou jsem zažil rozvod,kterej tomuhle podobnym způsobem zlobil.Po půl hodině prohlížení všeho jsem našel ve vidlici (nouzovka 5kolík na 4drát,kdy se používá PE i jako N-chránič byl až za tim kabelem v "antonínu") a někdo si splet strany,zapojil dobře L1,L2 a PE,L3 dal omylem do svorky N.První dvě fáze byly OK,třetí proti zemi 0 a proti zbejvajícím dvěma 230V.Nic naštěstí neshořelo.
BTW. Sítě,co maj sdružený 230V (fázový 135V) se používaj v Japonsku(někdo to tu uváděl) a bejvaly ve starejch centrech měst (HK,Praha...).Někdy bejvaj takový sítě i ve fabrikách,kde jsou japonský stroje.Obvykle se to vyrábí trafem 3x400/3x230V,trafo VN/230/135V jsem v CZ nikde neviděl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2591

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2014, 17:14    Předmět: Citovat

Na školeních z padesátky nám vtloukali do hlavy, že třífázová síť IT má výhodu, že pokud se jedna z fází šlusne na zem, tak to v rozvodně zaregistruje nějaký měřič izolačního stavu, ale jinak se nic neděje, všechno funguje dál než si někdo udělá čas, aby to opravil. Není to i váš případ?
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1688

PříspěvekZaslal: so únor 22 2014, 9:45    Předmět: Citovat

Philip_Fry:
Připoměl jste mi třífázovou soustavu 3x220V s izolovaným středem, kterou jsme měli u sovětské vojenské techniky. Mezi fázemi bylo 220V. Ochrana proti nebezpečnému dotyku byla zajištěna zemněním zařízení. Proti zemi měla každá fáze cca 155V, což bylo dáno svody a kapacitními proudy. Pokud jedna z fází ukazovala proti zemi nulové napětí, šlo o její zemní spojení. Pokud jedna fáze neměla napětí proti ostatním dvěma fázím, šlo o přerušení přívodu (pojistka, jistič, spínač...). Pokud byla napětí mezi fázemi výrazně "rozhozena", šlo o napájení poškozené fáze, přes připojený spotřebič (třeba přes asynchronní motor, nebo třífázové trafo).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: so únor 22 2014, 12:17    Předmět: Citovat

Yarda1 : Ano klidně by to tak mohlo být, ostatně i další příspěvek od Otkundes to potvrzuje, oběma vám děkuji. Jak jsem už psal, silnoproud není můj šálek kávy, ale i tak se mi chování té jejich sítě zdálo podivné, zkusím ještě elektrikáře nasměrovat k tomu aby zkontroloval, jestli celá soustava funguje správně, uvidíme po neděli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7105
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 14:54    Předmět: Citovat

Ovšem už se nám na těch školeních z padesátky nikdo nenamáhal vtloukat do hlavy, na jakém principu takový hlídač izolačního stavu funguje.
Obsahuje relé s cívkou o relativně vysokém odporu, případně optron s velkým předřadným odporem. Už svojí vlastní přítomností narušuje galvanické oddělení. Pokud dojde ke spojení potenciálů ještě na jiném místě uzavře se obvod právě přes ten hlídač izolačního stavu.

Otkundes popsal ten princip asi nejsrozumitelněji, jen to koukání na voltmetry vyžaduje lidskou obsluhu.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 22:23    Předmět: Citovat

No ono to bylo trochu jiné s tou sítí.
Já si osobně pamatuji 2 sítě IT. Jedna byla s izolovaným nulovým bodem, která se tuším používá i dnes v distribuci u VN linek, 22 a 35 kV. Druhá byla s uzemněným nulovým bodem. Ta se používala ve fabrikách. Pak je ještě síť IT, takzvaná zdravotnická izolovaná soustava, tam se právě hojně používal HIS.
Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: út únor 25 2014, 23:21    Předmět: Citovat

U toho VN bejvá obvykle 22k a 35k zemněný přes tlumivku s velkou impedancí,u který se někdy hlídá proud. Soustavy 500V,6k a 11k přesně nevim,někdy je střed oddělenej úplně,jindy na něm visí jenom to hlídací trafo s výstupem 0-100V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund