Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Softstart pro elektromotr 2 kW a 5kW
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tmvitek



Založen: Feb 12, 2014
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: st únor 12 2014, 20:57    Předmět: Softstart pro elektromotr 2 kW a 5kW Citovat

Zdravím,

potřeboval bych poradit s následujícím problémem. Mám necelý rok starou elektrocentrálu, která dodává 400 V a výkon 2.5 kW krátkodobě až údajně 2.9 kW. Já bych potřeboval vzít ji do lesa ke štěpkovači, mám tam hromadu větví, tak je zbytečné házet na vlešku, vézt domů, zeštěpkovat a znova do lesa Very Happy, proto bych rád přípojil elektrocentrálu ke štěpkovači. Bohužel ten má 5 kW motor, ale předpokládám, že když se motá téměř na prázdno, nebo s velmi malým odběrem, tak bude brát tak 2 kW max? Či kolik může takový motor brát? (Štěpkoval byhc pouze malé větve), případně mohu sehnat motor s nižším výkonem. Největší však problém je, že mi agregát ani motor neroztočí. Pro jistotu jsem to zkoušel i na cirkulárce - 2.2 kW, zapojení hvězda - trojúhelník. A už při zapojení do hvězdy se odpojí nějaká pojistka v generátoru - kotouč cirkulárky se otočí o pár centimetrů a konec. Existuje ještě nějaké vychytávka, která sníží odběr při spouštění? Klidně ať se to rozjiždí velmi pomalu, hlavně ať to pak jede. (loni jsem řezal s 2kW flexou která se velmi pomalu roztáčela a frčelo to bez problémů).

Chtěl bych na vyzkoušení něco levného, abych neutratil fůru peněz a pak zjistil, že centrála mi stejně motor neuthne. Navíc mám nachystaný i 2 kW motor - ten mi centrála také neroztočí. Takže prvně bych vyzkoušel na něm, ten by centrála zvládnout měla a poté byhc až žhavil 5 kW. Řešení, co jsem tak dohledal bylo, použít softstart http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php?cisloclanku=2009091001 s tím, že bych odpory nahradil cívkami, ale jaké parametry by měly mít? Příp. jaké parametry by měly mít odpory? Jak se dá nějak spočítat jaký by měli mít odpor když dejme tomu budu mít 2 kW a 5kW motor? A chtěl bych, aby tam nejdříve šel maximální odběr cca 1 kW? Díky, Tomáš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st únor 12 2014, 21:19    Předmět: Citovat

Obávám se,že se svým řešením neuspěješ a motory ti centrála asi neroztočí vůbec. Rozběhový proud třifázového motoru s kotvou nakrátko i bez zatížení je několikanásobek proudu jmenovitého ,třeba 6x ,tj .potřebný příkon přesáhne výkon centrály cca 10x,u motoru 2kW
"jenom" 4x. Omezit to jde,jak píšeš,třeba odpory,ale tím se výrazně snižuje napětí a motor má malý kroutící moment,takže se nemusí rozběhnout vůbec.Uvažoval bych o pohonu štěpkovače v lese nějakým benzínovým či naftovým motorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tmvitek



Založen: Feb 12, 2014
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: st únor 12 2014, 21:24    Předmět: Citovat

PRávě bych chtěl vyzkoušet, jeslti to půjde či ne, než začnu investovat do naftového motoru či silnější elektrocentrály. Jen LAICKY - když naprázdno to jde roztočit rukama, tak předpokládám, že to nemůže mít tak velké ztráty, aby se to nerozběhlo. Navíc 2 kW motor jsem měl zapnutý téměř na prázdno, pouze hřídel se na něm motala a také to elektrocentrála neroztočila.

// naprázdno myšleno tak, že s vypnutou elektřinou Very Happy zkrátka motat s tím jde velmi snadno Very Happy


Naposledy upravil tmvitek dne st únor 12 2014, 21:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st únor 12 2014, 21:31    Předmět: Citovat

Tvoje praktické pokusy,jak vidíš,jsou v souladu s hrubě nastřelenou teorií - tak nad čím ještě bádáš ? Tak snad jedině jako ve filmu "Na samotě u lesa" -dlouhý řemen a p. Svěráka nebo Kemra ke strojům ,aby tomu při rozběhu pomohli Very Happy .
P.S. Ten velký proud při rozběhu dělá fázový posun mezi proudy v kotvě a statoru - kdybys to rozbíhal zatížené, může ten rozběhový proud vylézt třeba na dvacetinásobek jmenovitého. Takže to chce něčím aspoň roztočit,pak připojit tu centrálu a zkoušet - ale jsem silně skeptický.Kdyby to bylo ze sítě,která je tvrdá,tak ten softstarter pomůže,ale ta centrála je na to hodně slaboučká. Někde byla diskuze o elektrické řetězové pile v lese na takovou centrálu- je to bez šance.


Naposledy upravil Milan dne st únor 12 2014, 21:37, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tmvitek



Založen: Feb 12, 2014
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: st únor 12 2014, 21:32    Předmět: Citovat

Nebýt toho, že bez prstů se blbě mačká spojka na motorce, tak bych do toho šel Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
goodbie



Založen: Feb 06, 2011
Příspěvky: 76
Bydliště: Pastviny okr.Cheb

PříspěvekZaslal: st únor 12 2014, 21:46    Předmět: Citovat

sehnal bych pořádnou elektrocentrálu nejlépe vojenskou a né ty no name čína centrály heron atd ty jsou k ničemu a výkon 2,9Kw Laughing ani náhodou.mám doma vojenskou centrálu a v pohodě snáší i mírné přetížení a pořád jede.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tmvitek



Založen: Feb 12, 2014
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: st únor 12 2014, 21:46    Předmět: Citovat

Nějak to rozotočit aby se to chvilu motalo opravdu nejde.

Tož počíátám s tím že nakonec budu muset sehnat jinou, ale jak říkám, rád byhc to ještě ozkoušel takto a když nic, tak potom budu shánět elektrocentrálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
goodbie



Založen: Feb 06, 2011
Příspěvky: 76
Bydliště: Pastviny okr.Cheb

PříspěvekZaslal: st únor 12 2014, 21:49    Předmět: Citovat

tmvitek napsal(a):
Nějak to rozotočit aby se to chvilu motalo opravdu nejde.

Tož počíátám s tím že nakonec budu muset sehnat jinou, ale jak říkám, rád byhc to ještě ozkoušel takto a když nic, tak potom budu shánět elektrocentrálu.
na roztočení potřebuješ proud a ta tvá centrála na to prostě nemá a když se to náhodou roztočí tak to zaství sebemenší odpor v podobě jednoho klacíku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tmvitek



Založen: Feb 12, 2014
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: st únor 12 2014, 21:51    Předmět: Citovat

A to nemá ani na 2kW motor?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st únor 12 2014, 21:52    Předmět: Citovat

Ten motor aj bez záťaže (rozbehnutý) preháňa fázami veľké prúdy. Ten generátor ani s roztočeným motorom si neporadí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
goodbie



Založen: Feb 06, 2011
Příspěvky: 76
Bydliště: Pastviny okr.Cheb

PříspěvekZaslal: st únor 12 2014, 21:54    Předmět: Citovat

mám podobnou centrálu heron nebo jak se jí nadává 3kw na štítku a má fakt honičky roztočit na prázdno motor 1,5Kw několikrát se alternátor prostě odbudí,u těch vojenských centrál toto nehrozí ty prostě zaberou a jedou jsou na toto prostě konstruované. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tmvitek



Založen: Feb 12, 2014
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: st únor 12 2014, 21:54    Předmět: Citovat

Tož dobře, díky. Ais se budu muset s projektem zatím rozloučit Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st únor 12 2014, 21:55    Předmět: Citovat

Najdi si tu někde téma "Soustruh-omezení proudových rázů " ,o malinko větší motor a vyhazuje jistič 25A na tvrdé síti. Fyziku asi neoblafneš,možná někoho z kolegů napadne něco, co ti pomůže ,já jsem od přírody skeptik,ale téměř vždy to dopadne ještě hůře,než jsem si myslel Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
goodbie



Založen: Feb 06, 2011
Příspěvky: 76
Bydliště: Pastviny okr.Cheb

PříspěvekZaslal: st únor 12 2014, 22:01    Předmět: Citovat

ku příkladu mám doma kompresor s motorem 5,5kw a rozběh rovnou do trojuhelníku(konstrukce motoru neumožní zapojení hvezda trojuhelník) a když se rozebíhá je to záběr jako blázen.v hds to smetlo pojistky 25A jako nic tak ,že v hds 40A u hodin 25C u kompresoru 20D Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tmvitek



Založen: Feb 12, 2014
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: st únor 12 2014, 22:12    Předmět: Citovat

DObře, dobře Very Happy, já jen že mi, že 2kW na 230V flexu s pomalým rozběhem to zvládá, tak proč by to nemělo zvládnout 2kW elektromotor? Very Happy
+ k flexe vlastně ještě vrčela míchačka (cca 500 W)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund