Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Indukční vařič Rohnson R223

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
roverider



Založen: Aug 11, 2005
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2014, 1:26    Předmět: Indukční vařič Rohnson R223 Citovat

Zdravím, nemáte někdo náhodou schéma indukčního vařiče rohnson r223?
Prorazil se mu IGBT, po výměně za novej nejdřív nechtěl najet- do cívky pouštěl každou sekundu pulz a jinak nic. Pak chvíli jel, pak zas ne a nakonec IGBT šlusnul znova...
Žádné jiné součástly poškozeně nevypadají, co jsem na desce viděl několika bodů napsané napětí tak se zdají být v normě.

Jinak ještě otázka- jak moc těmhle indukčním vařičům může vadit příliš časté zapínání-vypínání a měnění výkonu ohřevu? Ovládal jsem jej totiž simulováním stisku stisku tlačítek relátky přes arduino a po celodenním crcáním s programem, kdy už vše fungovalo jak má, tak vařič vypověděl službu.

Ps. na EB jsou odkazy na schéma ale bohužel nefungují (petrcbr.com)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7925
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2014, 2:27    Předmět: Citovat

Uhh, no tak na celodenní provoz to určitě není stavěné. Můžou být poškozené některé velké kondenzátory. http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/induction_cooker_capacitors_763.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2014, 5:32    Předmět: Citovat

Na té výkonové desce je co za obvod? LM339 + nějaký procesor, nebo přímo nějaký neznámý (nedohledatelný) zákaznický obvod?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2014, 9:20    Předmět: Citovat

No hydrawerku , když něco vydrží vařit běžně dvě hoďky , tak další už mu budou jedno . Tedy tazatel nenapsal nic o minulosti toho vařiče . Jestli jel v hospodě na nádraží od rána do večera , tak má běžně nárok v dnešní kvalitě . Nakonec zde ještě nikdo nepopsal simulaci chodu s měřením buzení v jednotlivých uzlech . Chybí zde takový Vít . Smile I mně by se hodil .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
renda15



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 632
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2014, 11:02    Předmět: Citovat

Při destrukci igbt odejdou většinou i budiče, které jsou u těchto vařičů tvořeny dvěma tranzistory - zkontrolovat. Může být i problém s rezonančním kondenzátorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
roverider



Založen: Aug 11, 2005
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2014, 12:39    Předmět: Citovat

na hlavní desce je lm 339 , pak asi obvod pro pomocný spínaný zdroj KSM223 nebo 323-nečitelné, nadesce s tlačítky je čip dip10, označení nečitelné, jen výrobce Samsung, a pak budič 7 segmentového displaye

Označení desky KB-5150 cem1 94-V0, deska s tlačítky a s displejem BT-180G3_DIS(V4)

jinak částečný popis toho vařiče je i na http://rayer.g6.cz/elektro/indcookr.htm

naměřil jsem rezonanční frekvenci vlastních kmitů cca 31,5 khz ,což by mohlo značit opravdu špatný rezonanční kondenzátor - pokud rayer změřil indukčnost cívky správně- 86µH tak potom při kondenzátoru 0,4µF
by měla být Frez cca 27 kHz

Co se týče minulosti, tak poslední dva roky ležel na stole, předtím byl rok používán v domácnosti.

jinak budící tranzistory zkontroluji /vyměním
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2014, 15:33    Předmět: Citovat

Tak to bude asi něco v tomto stylu (viz schéma), na desce s procesorem je S3F9454BZZ od samsungu prakticky přímo připojený na konektor (má použité všechny ADC piny, tak bůhví co se v něm děje) a dál pár tlačítek, displej a řadič 74HC164N.

Už sice nevím, v čem to bylo (moulinex, kenwood, eta, hyundai), ale schéma by mělo být aspoň trochu podobné (mám takto rozkreslené 3 desky a je to většinou na jedno brdo). Na vývodech OUT1 a OUT2 je indukční cívka, dál jsem většinu názvů vývodů opisoval z desky (všechno okolo konektoru CN4), případně přebral od jiných (I1, I2, DEVICE, a pod.).

Žádné měření jsem ale ještě nezkoušel - kolik voltů by mělo být vůbec okolo cívky? Nechtěl bych si zničit osciloskop...



JDL-03P.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  JDL-03P.PNG
 Velikost:  13.16 kB
 Staženo:  652 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
roverider



Založen: Aug 11, 2005
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2014, 16:45    Předmět: Citovat

Díky,
co se týká měření, tak jem dal na plotnu 1závit, a na něj připojil sondu 1:10, ale napětí na tom závitu si bohužel nevybavuju ale škopek to přežil

každopádně příští tejden se stavim pro součástky, zatim se pokusim zkontrolovat zbytek desky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
roverider



Založen: Aug 11, 2005
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: út leden 21 2014, 17:46    Předmět: Citovat

Takže jsem vyměnil IGBT, budící tranzistory, preventivně elektrolytické kondenzátory a rezonanční kondenzátor- BM CBB61 0,4µF 450VAC , který měl však 290nF
jsem vyměnil za tři svitky 150nF na 1000VDC/400VAC. http://www.ges.cz/cz/foil-150n-1000v-10-mkt-rm22-5-GES05414009.html -z nabídky gesu, gme či ame mi přišly nejvodnější, jelikož jsem stejný typ nenašel


Vařič potom cca 2h fungoval, z toho cca 30min na plný výkon, zbytek na nejnižší stupeň, potom se vypl a do odpojení a znovupřipojení napájení nešel zapnout, poté měl opět problém se startem.

Zdá se že to odnesly ty 3 svitky jelikož byly nafouklé avšak kapacitu dle multimetru měly cca 140nF. Asi se jim nelíbil příliš vysoký proud.

Co tam mam dát za kondenzátor/y aby přežil a kde jej koupit?

Ps: Více kondenzátorů paralelně něž 3 tam dát nemůžu, jelikož není kam
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út leden 21 2014, 18:06    Předmět: Citovat

Kde je koupit a tak podobně nevím (ne, že by se nedaly sehnat, ale prostě se mi to nechce hledat a taky nevím Smile ), ale problém bude nejspíš v materiálu dielektrika - ty MKT z GESu jsou polyesterové a původní MKP jsou polypropylenové (ty se spíš používají pro VN pulzní provoz) - třeba tyto - po naskládání vedle sebe by snad měly fungovat.

Teď jsem zkusil trochu zapátrat a vidím, že kondenzátory do indukčních vařičů se značí MKPH - ale přesný význam této zkratky jsem nenačel, jinom hromadu čínských výrobců... - jenom něco málo zde (4. a 5. strana), MKPH by měly protě být ještě lepší než MKP.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund