Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

obvod Start/Stop s maximálním časem

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
10055



Založen: Dec 29, 2013
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: po prosinec 30 2013, 9:03    Předmět: obvod Start/Stop s maximálním časem Citovat

Ahoj Všem,

jsem takový ten bastlíř co si umí zapájet nějaký obvod, ale neumí jej vymyslet a proto bych chtěl požádat nějakou dobrou duši o pomoc

rád bych si vytvořit obvod do automobilu, který by šel pomocí jednoho tlačítka spustit a zastavit, ale s tím, že po spuštění by byl výsledný obvod sepnut na 30min a po té by došlo k přerušení až do dalšího spuštění. během těchto 30 min. by šel však vypnout také. Protože se jedná o obvod do vozidla preferoval bych co nejjednodušší zapojení s co nejmenším odběrem v klidovém stavu. ještě doplním pokud v sepnutém stavu by šla i nějaká kontrola na napětí - např.pokud klesne napájecí napětí pod 10V tak dojde k vypnutí.

Ps. samozřejmě tlačítko hledat znám a používat jej umím, ale nenašel jsem nic z čeho bych byl moc moudrý a to co jsem našel tak i po sestavení nefunguje tak jak má respektive by dle mého názoru mělo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cigarkow201



Založen: Feb 29, 2012
Příspěvky: 460
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 30 2013, 12:28    Předmět: Citovat

Na takove dlouhe casy je treba digitalni reseni asi nejlepe obvod 4541 by byl nejvhodnejsi TADY, je tam nejake zapojeni akorat si doplnis vypinani a vzorec pro vypocitani casu soucastek tam je take. Ja tento obvod pouzil na spozdeni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po prosinec 30 2013, 17:41    Předmět: Citovat

Tak mu to z tým obvodom nakresli, aj ja som zvedavý...
Jedným tlačítko dá štart MKO (Monostabilný Klopný Obvod), tým istým tlačidlom môže kedykoľvek počas nahodeného MKO ukončiťl.
Nahodenie napájanie spôsobí "stop" MKO keby náhodou bežal (proste nenahodí MKO).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cigarkow201



Založen: Feb 29, 2012
Příspěvky: 460
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 30 2013, 19:08    Předmět: Citovat

No to bude kamen urazu to nahle vypnuti tak zaz zalezi na co to chce pouzivat jestli by se bez toho obesel nebo to jen prerusit napajenim. Ja ze tento obvod je vhodny na ty dlouhe casy, NE555 by byla asi vhodnejsi na ten start a stop ale tam bude kamen urazu tak dlouhy cas a tak trochu presnost bych rekl. aspon si to tak myslim treba se pletu. TADY treba je zapojeni s NE555 start/stop ale takovy cas asi nezvladne nevim teda Tam uz by se akorad dodal tranzistor a odpor a rele.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cigarkow201



Založen: Feb 29, 2012
Příspěvky: 460
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 30 2013, 22:31    Předmět: Citovat

Ted jsem si vzpomel ze jsem si pred nejakou dobou delal nejaky casovac k nezavislemu topeni jelikoz me prestaly behat hodiny tak jsem neco sestavi ze soucastek co jsem mel po ruce tusim ze to behalo nastavitelne od 10-25minut ale jak jsem uz psal nebylo to prsne ale to ku topeni byko celkem jedno. akorat jsem tam ted dokreslil to vypinani. urcite by se to dalo doladit kombinaci jinech hodnot soucastek ja to skombinoval co jsem zrovna mel.


30.12.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  30.12.jpg
 Velikost:  66.14 kB
 Staženo:  65 krát



Naposledy upravil cigarkow201 dne po prosinec 30 2013, 23:31, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po prosinec 30 2013, 23:03    Předmět: Citovat

Trochu viac súčiastok, ale riadi sa to iba jedným kontaktom.
Na výstup treba pripojiť niečo na zosilnenie (relé nepotiahne cmos555-ka).
Nie je to odskúšané, dúfam, že som tam nespravil chybu.
µController by to riešil elegantnejšie.



CASOVAC_30min.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  CASOVAC_30min.JPG
 Velikost:  113.55 kB
 Staženo:  75 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
10055



Založen: Dec 29, 2013
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út prosinec 31 2013, 17:50    Předmět: Citovat

Vsem moc dekuju za prispevky, to posledni urcite vyzkousim a dam potom vedet jak to dopadlo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
10055



Založen: Dec 29, 2013
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so leden 04 2014, 10:50    Předmět: Citovat

tak po odmlce ahoj všem

součástky nakoupeny, zbastleno a dokonce start/stop funguje, teď ještě musím vyzkoušet jak dlouho to vydrží seplé, ale už teď mohu říci, že je to víc jak 30min. přesně jsem to ještě nezměřil.

zatím ahoj
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: so leden 04 2014, 14:43    Předmět: Citovat

Až by to bolo dlho...až nekonečno skús zmenšiť R1, alebo použiť kvalitnejší kondenzátor C1 s menším zvodovým prúdom.
http://www.soselectronic.cz/a_info/resource/a/A20_kondenzatory/TAJ_SMD.pdf
Je tam 220µF/16V -dať3-4, možno aj 330µF/16V 3ks...otazna je dostupnosť

Ešte jedna rada.
Kažký elektrolyt pri pripojení na napätie má veľký zvodový prúd.
Do päť minú rýchlo klesá (hovorí sa tomu formovanie), potom klesá stále sa rokmi zvodový prúd zmenšuje.

Treba pripojiť ten kondenzátor na pár hodín na nominálne napätie, potom ho zapojiť do obvodu s R1 330kΩ(±) a výskúšať, čas bude cca 1/10 čiže asi 3 minúty. Potom sa môžu zväčšením odporu R1 nastaviť požadované časy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
10055



Založen: Dec 29, 2013
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so leden 04 2014, 19:33    Předmět: Citovat

jj,

to napojení kondenzátoru na napětí zkusím

ještě jede dotaz, pro zkrácení toho času je lepší snižovat hodnotu kondenzátoru nebo odporu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
10055



Založen: Dec 29, 2013
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so leden 04 2014, 22:25    Předmět: Citovat

Tak jsem provedl úpravu - snížil jsem hodnotu kondenzátoru a tím jsem dosáhl času cca 32min.

šlo by tam ještě nějak napasovat Spouštění pulsem aby mohlo být tlačítko libovolně dlouho zmáčknuté?

přidávám i nějaké obrázky



casovac_Webasto_Start_STOP+30min.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  casovac_Webasto_Start_STOP+30min.jpg
 Velikost:  64.68 kB
 Staženo:  58 krát


spinac_I.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  spinac_I.jpg
 Velikost:  98.53 kB
 Staženo:  70 krát


spinac_II.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  spinac_II.jpg
 Velikost:  99.48 kB
 Staženo:  66 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne leden 05 2014, 1:33    Předmět: Citovat

V tom obvode je "prevít" ten kondenzátor. Lepšia varianta je zvoliť menší a zároveň s vyšším napätím (npr. 25V, 50V) aby to malo ešte rozumnú veľkosť.
Držanie tlačítka?.....Môže sa C4 prípadne R4 3 až 5x zväčšiť, bude to po 2 až 3 sekundách opakovať.
Jedna finta by tu bola ...prepínacie tlačítko (mikrospínač).
V kľude je ku kondenzátoru pripojený odpor R4. Pri stlačení sa R4 odpojí od C4 a C4 sa pripojí k tým dvom diódam.



casovac_webasto_start_stop_30min_842.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  casovac_webasto_start_stop_30min_842.jpg
 Velikost:  30.26 kB
 Staženo:  55 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.44 sekund