Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Řízení otáček ventilátorů v PC přes PWM +odchází mi HDD ?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so listopad 30 2013, 15:15    Předmět: Řízení otáček ventilátorů v PC přes PWM +odchází mi HDD ? Citovat

Zdravím, Zakoupil jsem si na aukru nový chladič na procesor. A jelikož mi ČP na něm zničila 12cm větrák, koupil jsem nový větrák, originální, od výrobce SCYTHE, ale nesehnal jsem již úplně stejný typ, typové označení je tedy shodné, ale má za číslem navíc ,,-P" což znamená, že je PWM (má tedy již čtyři vodiče). Taky se liší od původního vyššími otáčky.

Na desce mam konektory CPU FAN a SYS FAN. CPU FAN je z PWM má 4 vodiče. a SYS FAN má jen 3.

Takže mam zapojeno na CPU FAN, a ukazuje to okolo 1400 ot. Ventilátor má max. 1300 ot. Takže asi nějaká odchylka v měřeni...

http://www.netfox.cz/scythe-sy1225sl12lm-p-slip-stream-12cm-pwm-_d150457.html

Moje otázka zní: jak lze snížit otáčky na cca. 800-1000.

V programu speedfan regulace funguje, ale když vypnu Windows tak po novém spuštění to zase jede naplno..

Sice mi to nevadí, že to takto jede. Větrák slyšet je, ale ne moc, ale jednak nechci aby se rychle opotřebovával a aby to do PC zbytečně ,,tahalo" prach. A teploty mam v pořádku defacto i bez větráku, zkoušel jsem plné zatížení bez větráku a to lezlo na cca 80 stupňů a udrželo se to na nich, jinak asi 35 stupňů, takže tam větrák je jen aby se nedrželo teplo mezi žebrami chladiče. S větrákem mam cca 20 stupňů a při plném zatížení asi 50 stupňů. Testováno programem OCCT. Teplovodivá pasta MX-2.

Možnosti mam i v biosu, ale potřeboval bych vědět jak to nastavit, viz foto.

Konektor SYSFAN umožnuje v biosu hrubě zregulovat na 50% nebo na 75% z maximálních, ale tento konektor bych nerad použil. Nechávám si jí pro větrák, který chci dát dopředu. Zdířka nemá PWM a větrák tam bude taky bez PWM se třemi žilami.

A ještě dotaz, mam tu ten zničený větrák, a pak mam tady úplně jiný 12cm větrák z ATX. Bude fungovat, když jim prohodím vrtulky? Ten co mi ČP zničila má jen ulomenou lopatku. Ale má tři vodiče a dlouhý kabel, takže bych ho mohl použít dopředu dolu. Protože ten co mám z ATX má vodiče jen dva a krátký kabel. Takže bych ho musel jednak nastavit a nemohl mu v biosu nastavit ani ty ,,hrubé" otáčky..



2013-11-30-1311.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2013-11-30-1311.jpg
 Velikost:  45.08 kB
 Staženo:  38 krát


2013-11-30-1310.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2013-11-30-1310.jpg
 Velikost:  39.38 kB
 Staženo:  39 krát



Naposledy upravil CZJKP1 dne ne prosinec 01 2013, 2:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so listopad 30 2013, 16:53    Předmět: Citovat

Zapni CPU SMART FAN TARGET na ENABLED nebo co nabízí víz. horní volba. A někde se pak asi dá nastavit i ta teplota tak tam dej tak
50C.

Jinak pozor nečekej , že na chladiči je mít dobré víc jak 50C.
I když procák 80C vydrží. Časem se ti nafouknou kondy v blízkosti chladiče a to i při teplotě něco okolo 60-65C , také trpí jiné součástky i plasty. Proto je lepší mít zas otáčky přiměřeně , aby to nerušilo , ale dobře odvětrávalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so listopad 30 2013, 17:09    Předmět: Citovat

Ten CPU FAN TARGET nabízí ,,viz. druhý screen" a po zvolení nějaké hodnoty, se začnou vybízet ještě další hodnoty, jenže nevím, co se tím nastavuje.

Ano, to mi je jasné. Však s tím taky nepočítám, že by tam byly nějaké vyšší teploty. Kondíků jsem si vědom, znám to, a mám o ně obavu. Protože původní chladič který prodejce nainstaloval byl tak málo dimenzovaný, že jen co se pod jeho větrákem udělala po půl roce malinká vrstvička prachu, teplota začala růst nahoru. Dlouho jsem zjišťoval proč se mi PC nahodile vypíná. Pak přišla aktualizace na W8.1 a s ní asi trochu větší zatížení procesoru, a vypínání bylo tak časté, že jsem byl nuce zjišťovat příčinu a po konzultaci s prodejcem který mě informoval co mám prověřit jsem zjistil, že občas dosáhne teplota CPU 90 stupňů a pak to vypne. Doufám, že nedostaly moc přes prdel.

Deska je MSI

Kondíky UER, na fotce je vidět hrana původního ještě malého chladiče.


Pro zvětšení rozkliknout.

Mám tam pasivní chladič NINJA 2, který jsem četl, že se dá provozovat i bez větráku. To se mi zdá velmi na hraně, a při zátěžovém testu v OCCT to bylo přes 80 stupňů, ale drželo se to na těch 82C a vejš to už nešlo... Při práci to bylo ke 40.

S větrákem mam při zátěžovém testu 49 stupnů. Zaokrohleně řečeno 50 Smile. V klidu 19-20. Při prohlížení internetu 23.

Původní větrák měl 1000ot. Proto je chci trochu ubrat, aby klesnul trochu šum větru. Ten litr nebo mírně pod litr by stačil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so listopad 30 2013, 18:01    Předmět: Citovat

Já myslím , že tím CPU fan target nastavuješ při jaké teplotě už jede ventilátor v nejvyšších otáčkách. Ono chce si s tím pohrát.
Skus dát těch 50C , samozřejmě se předpokládá , že jich dosáhne až při největším zatížení. Takže normálně bude na procesoru třeba 40C
Kolikrát když se ze začátku zas méně točí , rychleji se zahřeje a pak jede celou dobu na vyšších otáčkách.

Já měl na jednojádru cca s DTP 65W větší chladič a kondy byly snad 3 mm od něj čtyři kondy (odolnost 105C). Chtěl jsem co nejvíc stišit PC , tak jsem šel s rychlostí ventilátoru hodně dolů někde k 1000 ot. Teplotu mi to ukazovalo nějak kolem 65C , po půl roce jdu čistit PC a dva kondy z vrchu puklé. Tak jsem je vyměnil. Problémy to naštěstí žádné nedělalo.

Proto je jedinné řešení opravdu tichého PC se zaměřit na procesory s nízkým DTP. Teď mám např. procák 3 jádra (4 odemčeno) s DTP 45W.
Při normálním provozu je snad odhaduju spotřeba procesoru , kdy jádra jedou na 800MHz cca 25W 31C Wink . Ty procesory jsou pravda o něco dražší , ale když se to pak přepočítá na úspory na elektrice zas nějak levnější.

Já kupuju jen pasivní grafiky , pokud to jde a doplňuju velkým pomaloběžným větrákem. Wink
Nejmodernější už jsou tak řešeny , ale já už to dělám 10let.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so listopad 30 2013, 20:14    Předmět: Citovat

Hm. Já mam vysoké TDP. Mam čtyřjádrové AMD FX-4100 na hry to nemam a na běžnou práci mi to stačí.

K smrti nenávidím, když to dlouho chroustá, tak jsem šáhl záměrně vysoko...

Tak to asi nechám jak to je možná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34038
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so listopad 30 2013, 20:21    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
A ještě dotaz, mam tu ten zničený větrák, a pak mam tady úplně jiný 12cm větrák z ATX. Bude fungovat, když jim prohodím vrtulky? Ten co mi ČP zničila má jen ulomenou lopatku

Ak si ju nevyhodil, tak prilep sekundovym lepidlom. Jeden som takto zlepil a drzi to niekolko rokov.

Tie vrtule asi nebudu rovnake a vacsinou sa nedaju rozumne odmontovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so listopad 30 2013, 22:31    Předmět: Citovat

Po zvolení třeba 40. stupňů se mi vyobrazí ještě jedna možnost


2013-11-30-1313.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2013-11-30-1313.jpg
 Velikost:  45.88 kB
 Staženo:  33 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so listopad 30 2013, 22:33    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
CZJKP1 napsal(a):
A ještě dotaz, mam tu ten zničený větrák, a pak mam tady úplně jiný 12cm větrák z ATX. Bude fungovat, když jim prohodím vrtulky? Ten co mi ČP zničila má jen ulomenou lopatku

Ak si ju nevyhodil, tak prilep sekundovym lepidlom. Jeden som takto zlepil a drzi to niekolko rokov.

Tie vrtule asi nebudu rovnake a vacsinou sa nedaju rozumne odmontovat.


Já to zkoušel, a drželo to, ale asi po dvou hodinách to odpadlo. A pak už to nechtěli držet, tak sem vylomil protější aby větrák tolik neházel a běžel, než jim přišel na prodejnu nový a než jsem ho mohl vyzvednout...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5238
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: so listopad 30 2013, 23:22    Předmět: Citovat

Ten posledny screen ti ukazuje prave volbu minimalnych otacok z celkovej hodnoty v %... Tak nastav dajme tomu 25%,uloz, restartuj a vlez tam znovu a uvidis kolko to bude... Metoda pokus-omyl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne prosinec 01 2013, 1:23    Předmět: Citovat

Ano. Už to funguje.

Tím prvním se nastavuje prahová teplota, při které mají začít vzrůstat otáčky.

A tím druhým se nastavuje velikost trvalá otáček, v oblasti, než teplota dosáhne k prahové hodnotě.

Takže děkuju za rady.

Mám nastavené hodnoty:

40 stupňů a 62.5%. Jede to podle mých představ. Jede to na těch 62.5% a když to dosáhne 40 stupňů tak to začne zrychlovat a když teplota dosáhne cca 46 stupňů tak už to jede na maximální otáčky, pak to vylítlo na 48 stupňů a na nich se to zastavilo...

kdybych dal 25% tak by to nedělalo nejspíš nic, ve speedfanu to začínalo reagovat někde při 35% a dělalo to přes 400ot.

Tož děkuju..

Nyní mam spuštěný Internet explorer, teplota 24 stupňů.



Ještě mam dotaz. Mam HDD WD Blue, 1TB a po půl roce mám zdraví 94%. Mám nakontaktovat prodejce a zkusit reklamovat nebo by jste na to kašlaly? Mám s tím HDD něco zkusit. Důkladně ho celý zformátovat a vytvořit na něm znovu potřebné oddíly až budu přeinstalovávat Windows?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4044

PříspěvekZaslal: ne prosinec 01 2013, 8:10    Předmět: Citovat

Podívej se do SMARTu, co těch 94% skutečně znamená. Jestli to jsou nově alokované sektory, zkus reklamaci, i když právě kvůli alokaci tam nějaká nadbytečná kapacita HD je.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne prosinec 01 2013, 9:45    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
Ano. Už to funguje.

Tím prvním se nastavuje prahová teplota, při které mají začít vzrůstat otáčky.

A tím druhým se nastavuje velikost trvalá otáček, v oblasti, než teplota dosáhne k prahové hodnotě.

Takže děkuju za rady.

Mám nastavené hodnoty:

40 stupňů a 62.5%. Jede to podle mých představ. Jede to na těch 62.5% a když to dosáhne 40 stupňů tak to začne zrychlovat a když teplota dosáhne cca 46 stupňů tak už to jede na maximální otáčky, pak to vylítlo na 48 stupňů a na nich se to zastavilo...

kdybych dal 25% tak by to nedělalo nejspíš nic, ve speedfanu to začínalo reagovat někde při 35% a dělalo to přes 400ot.

Tož děkuju..

Nyní mam spuštěný Internet explorer, teplota 24 stupňů.



Ještě mam dotaz. Mam HDD WD Blue, 1TB a po půl roce mám zdraví 94%. Mám nakontaktovat prodejce a zkusit reklamovat nebo by jste na to kašlaly? Mám s tím HDD něco zkusit. Důkladně ho celý zformátovat a vytvořit na něm znovu potřebné oddíly až budu přeinstalovávat Windows?


WD blue k žádné špičce nepatřily. Větší kapacity disků měly některé problémy. Prostě byly naformovány na hranici svých schopností.
Když si koupíte hardisk můžete mu v mnoha případech i zvětšit kapacitu , ale po čase začne klesat zdraví. To se týkalo i nějakých formátovaných disků WD přímo od výrobce. Psalo se o tom někde na netu , kde se domnívali , že výrobce vzal disky z kvalitou 500G a prodával je na 1TB naformátované. Jednalo se o nějaké 1TB nebo 2TB disky.

Pokud je v záruce rozhodně reklamovat. Jinak dnes je dobré disk chladit.
Pokládám na disk třeba hlniíkový chladič (zafixuju). Je to pasivní tiché a telpota jde třeba z 33 na 26C.
Já si koupil radši WD Velociraptor. Je pravda hlučnější , ale tyto patří u WD aslespoň k lepší třídě. Je to 2,5 přímo v hliníkovém chladiči.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4044

PříspěvekZaslal: ne prosinec 01 2013, 10:04    Předmět: Citovat

Velociraptor má chadič, protože má oproti GreenPower o polovinu větší příkon, takže nakonec to vyjde asi na stejno. Dnešní příkony, cca 5W u Velociraptor, jsou poloviční oproti nedávným dobám. Chlazením se nic nezkazí, ale za normálních okolností to není třeba.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne prosinec 01 2013, 11:40    Předmět: Citovat

serviceman napsal(a):
Velociraptor má chadič, protože má oproti GreenPower o polovinu větší příkon, takže nakonec to vyjde asi na stejno. Dnešní příkony, cca 5W u Velociraptor, jsou poloviční oproti nedávným dobám. Chlazením se nic nezkazí, ale za normálních okolností to není třeba.


Mám tady ten.
http://www.computeandmore.com/productlist.php?id=2598
5W je docela v pořádku.


Co se týče příkonu není nijak velký SSD nejsou na tom lépe cca 4W.
A grenn power na tom nesjou o nic lépe viz.
"spotřeba udávaná výrobcem nepřesahuje 4.50 W při čtení/zápisu, nebo 4 W v Idle módu. Ve stavu Standby nebo Sleep je spotřeba snížena pod úroveň 0.7 W"

Jinak mi docela rychle kdysi odešlel nechlazený 40G disk na kterém nebylo ani 40C. O pár stupňů teplejší disk hold vydrží méně. Stačí třeba čtyři stupně navíc a znamená to snížení životnosti na polovic.


Naposledy upravil Mira_A dne ne prosinec 01 2013, 11:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne prosinec 01 2013, 11:41    Předmět: Citovat

Hmm. Takže mam dle S. M. A. R. T. u ve speedfanu 150 relokovanych jednotek a hdd mám od ledna. To teda nic moc...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.28 sekund