Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

RCF 4PRO 6001-A vypíná basy/středy / čištění poťáku/-ů

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2013, 19:13    Předmět: RCF 4PRO 6001-A vypíná basy/středy / čištění poťáku/-ů Citovat

Zdravim,
prosim o radu na co se zaměřit, popř. nějakej serv.manuál. Pův. to vypadalo, že basy a středy nehrajou vůbec (tipoval jsem něco u zdroje, popř. nějakej "vyklepanej konektor", ap.), ale při bližším zkoumání jsem zjistil, že při hoodně nízký úrovni vstup. signálu (signál ani neproblikává, na mixu první zelená) hrajou všechny části, ale když přidam na hlasitosti (málo na mixu a/nebo o něco víc na bedně - tak přes půlku, což je při týhle vst.úrovni hlasitost zhruba na "domácí poslech"), vypne to nejdřív basy a při dalším zvýšení (cca když už začíná pravidelněji problikávat signálová kontrolka na bedně) odstaví i středy a zůstane hrát jen vejškáč ...
Tak si řikam, jestli nakonec nebude nějak "nakopaná" signálová část, ačkoliv tam z 90% šla dobře hlídaná úroveň (na dsp v zelenejch, limitery nízko) a přemejšlim, čim začít ... díky za každou radu
Jo a ještě k těm potenciometrům, před nějakou dobou při čištění jsem koukal, že tam je "speciálka"( trojitej Rolling Eyes ) a začíná zase lehce chrčet při pohybu. Tady jsem to zatim jen profoukával (při tom min. čištění), ale třeba u ART 315-A, kde už chrčel fest, jsem ho prolil párkrát isopropylalkoholem a profoukl stlač.vzduchem, potom chodil jak novej bez jakýhokoliv doprovodnýho chrčení, ale po pár měsících už začíná zase lehce zlobit... řikal jsem si, jestli už je vychozená ta cesta a nebo se "jen" zase rychle zasí*á a jestli by to nešlo řešit třeba nějakou pastou/vazelínou, atp., ať už kolem (ochrana proti prachu) nebo třeba něco přímo dovnitř na ty dráhy ... máte někdo nějakou zkušenost/radu? Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12360
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2013, 19:15    Předmět: Citovat

K čemu by tam byl trojitý potenciometr ? Sice jsem několikrát tu elektroniku opravoval, ale na potenciometr si teda nepamatuju, že by to byl nějaký speciál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: so srpen 31 2013, 1:12    Předmět: Citovat

no ruku do ohně za to nedam (je to nějakou dobu, co jsem to měl rozdělaný a teď je nemam u sebe, ale potřeboval bych to vyřešit, tak jsem zkusil začít tady...), ale co třeba proto, že to je třípásmo? Každopádně v tom nebude ten primární problém ... co bylo u "týhle elektroniky" na opravu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12360
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so srpen 31 2013, 8:14    Předmět: Citovat

A jaký by mělo smysl zisk nastavovat pro každé pásmo zvlášť trojitým potenciometrem ?

Ty opravované kusy byly těžce poškozené, buď při upadlém nuláku v sestavě, dva byly po blízkém úderu blesku a jeden po připojení na 400V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: so srpen 31 2013, 10:33    Předmět: Citovat

třeba rozdílný rozsahy (i když by se to určitě dalo řešit i jinak). Co tě na tom pořád tak fascinuje? (btw. když už se držíš těch potenciometrů - nějaký zkušenosti s tim čištěním/konzervací, byť u "jednoduchejch"? Nebo poznatky o opotřebovávání? Wink ) Jestli ti to udělá radost, tak ti to vyfotim, až to budu rozebírat, spíš jsem si řikal, jestli někdo nebude mít zkušenost, po čem jít (tj. jestli začít u toho zdroje nebo v tý signálový cestě...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12360
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so srpen 31 2013, 10:48    Předmět: Citovat

No fascinuje mne, že pitomější řešení by se snad ani nemohlo najít, z hlediska spolehlivosti a souběhu. Trojitý pot má opodstatnění u nějaké propusti, nebo jako ∏ článek a podobně, ale jinak... ? Navíc by se s ohledem na nutnou kvalitu takového řešení použil asi elektronický pot.
Proto se mi zdá použití trojnásobného potu v 4PRO6001A jako dost nesmyslné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: út září 10 2013, 15:48    Předmět: Citovat

tak to tě uspokojim Laughing - je tam opravdu jen jednoduchej 20k pot Wink (btw. na otázku kolem nich si odpovim, částečně, sám. Uvidim, jak dlouho bude po pročitění chodit bez prskání a jestli to vydrží krátce, zkusim ho po dalším vyčištění zaplácnout zvenku třeba silikonem Wink ... naštěstí je němu dobrej přístup a náhrada by údajně taky měla bejt k sehnání)
Už mam i schéma (sice ne SM, ale i schéma dobrý - našel jsem něco u pro různý ARTy, ap., tak kdyby někdo potřeboval, stačí říct Wink Rolling Eyes ), zatim jsem vyčistil všechno na co jsem přišel a středy už snesou víc (šváb TLO74C u středový sekce na preamp boardu měl jednu stranu nožiček zablitou tim lepidlem, který už bylo takový spečený - viz.foto), basy pořád nějak pokulhávaj - zkoušel jsem vyhodit basový pojistky (pak ani relé basů nesepne a bliká status) a po vrácení plusový snesly basy chvíli taky o něco víc ...
Napětí na OZ, ap. je v pořadí, ale i bez toho mam už podezření na tepelnou ochranu, protože z R1 a R2 jsem "odrolil" do černa spečený to lepidlo (či co to tam používaj) a ty odpory jsou nějaký narušený (viz.foto) a i při malý úrovni hlasitosti docela hřejou (R1 asi víc), takže půjdou ven a uvidíme, co naměřim a jestli bude potřeba něco dalšího ...
Btw. LEDka na tý menší desce(PST352C - preamp board - opět viz.foto) bliká (stejně při "ok" stavu jako když jsem měl vyhozený ty pojistky/při blikání oranž.status ledky) - to je ok nebo ne?



R1R2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  R1R2.jpg
 Velikost:  163.3 kB
 Staženo:  64 krát


preampboard_MID.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  preampboard_MID.jpg
 Velikost:  202.07 kB
 Staženo:  85 krát



Naposledy upravil Bastlfanda dne st září 11 2013, 0:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: st září 18 2013, 16:18    Předmět: Citovat

tak vyřešeno - středy měl na svědomí U9 na preamp boardu a basy pro změnu špatnej kontakt relé finder 36.11.9.024.0000, který se už nevyrábí, takže mam v plánu koupit finder 36.11.9.024.4001 ,a prohodit ho se středovym (nebo spíš vejškovym, jsou tam stejný), ale kdyby někdo věděl, kde sehnat původní finder 36.11.9.024.0000 za normální cenu, vzal bych si 1-2 do zásoby ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: st září 18 2013, 20:17    Předmět: Citovat

dostal jsem tip na výhodnej kup na ebayi, bohužel po 90ks (nechete někdo zbylejch cca - pro sichr - 84ks? Very Happy )
Koukam různě i po alternativách, ale v týhle velikosti to je většinou do těch 10Amax., přičemž jak se zdá ani původní nemaj dostatečnou rezervu... nevim jakej je rozdíl třeba v ploše, ale jakej je rozdíl mezi mat. kontaktů AgCdO a AgSnO2?
Víte popř. někdo o alternativě se stejnym rozložením vývodů a proudem nad 10A ? Question
Díky
edit: tak jsem to odpájel a kuchnul a kontakt vypadá dobře, po otěru (zahejbání) se zdá odpor ok, jen jsem čekal, že ty výkonový vývody nebudou stejný párátka jako k tý cívce (taky je viditelně trochu prohřátej ten přívodní), takže s těmahle přívodama to teda na těch basech neni moc dobře dimenzovaný ...

edit2: ale vypadá to, že jsem našel levnější a přitom výkonnější alternativu, ale s jinak umístěnejma vývodama - http://www.gme.cz/img/cache/doc/634/384/rele-nt73-2cs10dc24-0-36-datasheet-1.pdf , příp. 73-3 a o pětku dražší je i 16A, ale zase jinak vývody Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12360
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 17:51    Předmět: Citovat

36.11.9.024.0000 mne stál v nákupu 380Kč + dopravu, je to normální cena ?
Nejen dovolený proud, ale je podstatné provedení kontaktů. Najít silové relé, které zvládá i milivolty je celkem fuška.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 20:16    Předmět: Citovat

no tak to je docela síla ... já nakonec koupil v gmku Taiwanskej Sun Hold RAS2415 (cívka má reálně asi 1540 Ohm, takže přítah by mohl bejt slušnej, odpor kontaktu - zatim toho "vypnutýho"/NC je 0,1-0,2Ohm, což je taky dobrý) za 17,- Kč Smile ( http://us.100y.com.tw/pdf_file/RAS-1215.PDF )
Koupil jsem rovnou tři, tak možná jedno ze zvědavosti kuchnu ...
Jinak tady je ta nabídka na ebayi, tam to vychází na něco přes dvacku za kus i s dopravou - http://viewitem.eim.ebay.cz/90x-Relais-finder-361190240000-SONDERPOSTENRESTPOSTEN/151014226053/item ...
Takže ne, neni to normální cena, normální cena je do 50,- (za necelejch 40,- se dá sehnat to novější .4001 buď u Farnella nebo Conrada )

Btw. trochu OT na závěr: v datasheetu toho findera mě docela pobavilo "Sugar cube size" ... Very Happy ... osladilo mi život pěkně, to zas ne že ne Wink

PS: ono na těch basech zas až tak o ty milivolty nejde Wink ... a nejen proto jsem řešil materiál těch kontaktů, tj. rozdíl mezi AgCdO a AgSnO2 ... u toho Sun Holdu jsem našel jen, že je to slitina stříbra ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12360
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 20:35    Předmět: Citovat

.4001 jsem kupoval za 27Kč Wink .

No, když myslíš, že o mV nejde, tak tě čeká ještě mnoho životních překvapení. Přechoďák, který se naměří na novém relé je k ničemu, směrodatné je chování po x cyklech, v prostředí vibrací atd. Víme, jak dlouho fungují třeba Panasonic relátka pro telekomunikace a jak jejich "přesné kopie" za 1/4 ceny Laughing .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 21:02    Předmět: Citovat

A co jako? ® Laughing ... že bys byl konkrétnější třeba ohl. těch materiálů kontaktů místo "strašidelnýho překvapování", atp. ? Cool ... naštěstí se to dá vcelku jednoduše zkontrolovat/změřit bez demontáže celýho vnitřku Wink ... A co se vibrací týče, v datasheetu se chluběj 10G (10-55Hz),čimž netvrdim, že se na to dá spoléhat (a že to např. na vyšších kmitočtech nebude míň, nejen z toho důvodu jsem zmiňoval reálnej odpor cívky ... ), takže to snad tak tragický nebude Wink ...
Btw. myslim, že to nebyly mV, co prohřály ten plast relátka kolem "třicítky" ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12360
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 22:35    Předmět: Citovat

Tohle relé taky mělo odolnost vůči vibracím 10G, kontakt na 16A a jak to krásně při 2-4A svítilo... je třeba si pořádně přečíst v DS, co ta odolnost znamená a tak dále. Jako výstupní relé pro výkonové konce se vyrábějí a vyráběly naprosté speciály, tyhle kostky cukru jsou nouzovka a náhrada nouzovky bývá velmi ošidná.

Reálný odpor cívky ? K čemu je, kromě informace o spotřebě ?



DYNA-DEFEKT3KK.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DYNA-DEFEKT3KK.jpg
 Velikost:  22.15 kB
 Staženo:  64 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 23:51    Předmět: Citovat

s tim odporem cívky moje blbost (jablka a hrušky ... ), síla přítahu se takhle spolehlivě nedá určit ani u stejnejch typů, indukce bude mít taky nějakou toleranci a to nezohledňuju vliv teploty, ap. ...
No přimluvil jsi se k obětování jednoho relé a první poznatky jsou, že provedení je hoodně podobný, v podstatě až na detaily stejný... Sun Hold je nedobytnější (nedostal jsem se do něj bez zničení krytu (narozdíl od finderu, kterej ale má přes cívku "izolačku" Smile ), velikost kontaktů od oka stejná , i když Sun Hold je celkově o něco menší/lehčí ... dal bych sem taky fotku, ale jdu chrápat a přes víkend jsem pryč ...
Výklad k tý odolnosti, ap. jsem v ds nenašel, celkově mi taky nepřijde relé jako "nejšťastnější" řešení na výstupu zesilovače, byť by byl proti otřesům chráněnej ... btw. nevim, co bylo za problém, že pův. finder měl přechoďák 42,5 Ohmu, ale kontakt nijak opáleně/opotřebeně nevypadá ... Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund