Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kapacita alkalických a jiných článků, které se nenabíjí.
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1526
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 8:05    Předmět: Kapacita alkalických a jiných článků, které se nenabíjí. Citovat

Nevím, zda jsem vybral správné fórum k diskusi na téma "kapacita" alkalických baterií.
Přemýšlím o tom, proč u běžných baterií není uváděna kapacita, případně maximální vybíjecí (zatěžovací) proud. U akumulátorů všech typů je údaj kapacity běžný.
Pokud neznám údaj o kapacitě běžné AA, AAA a jiných baterií, nemohu si předem vypočítat podle zátěže kolik hodin (minut) provozu mi baterie vydrží. Reklamní udaj např. u Duracel "a vydrží déle a déle a déle" technikovi nic neřekne.
Také si nemohu spočítat předem, zda výdrž akumulátoru třeba NiMH 2500 mAh bude delší než nějaký AA článek. V podstatě to mohu srovnat jen vybíjecím experimentem.
Jaký je váš názor na to, proč se kapacita běžných článků neuvádí a zda by to byl užitečný údaj.


Naposledy upravil Brozicek dne čt září 19 2013, 8:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 8:27    Předmět: Citovat

Představ si být prodejcem , co by jsi dělal , kdyby docházela doba expirace článků a bylo by v nich už jen 2/3 energie co v nových ? To by jsi je na svoje náklady vyhodil ? To jsem takhle koupil v Holicích krabici Energizajrů po 2 kačkách , už jsem to někde psal , asi pětina byla perfekt , další třetina ještě šla a zbytek tak do DO a hodin . Když se ponoříš do starší bolševické literatury , tak tam bývaly tabulky od Bateria Slaný .

Naposledy upravil BOBOBO dne čt září 19 2013, 8:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 8:28    Předmět: Citovat

Orientačne tu je niečo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 8:30    Předmět: Citovat

Jen pro legraci , Duracel vídávám už jen Made in China . Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1526
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 9:01    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Představ si být prodejcem , co by jsi dělal , kdyby docházela doba expirace článků a bylo by v nich už jen 2/3 energie co v nových ? ....

Myslím, že údaj o kapacitě by měl platit pro nové baterie. Technicky a obchodně by bylo zodpovědněší, aby to byl údaj zaručovaný ještě na konci expirační doby.
Jaký je vlastně rozdíl v kapacitě mezi nově vyrobeným článkem a na konci expirační doby. Podle mne by pokles neměl být větší než 10%, ale to se také nikde neudává. Po expirační době výrobce kapacitu určitě negarantuje a baterie je "výprodejová".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1526
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 9:13    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
Orientačne tu je niečo.

Zajímavý článek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 19:47    Předmět: Citovat

U alkalických se to neuvádí, protože extrémně závisí na vybíjecím proudu a pak by si lidi stěžovali, že nedosáhli kapacity co byla napsána, protože ta kapacita by byla samozřejmě měřena při 10mA, aby mohli napsat co nejvyšší číslo.

Ale v datasheetech se to člověk občas dočte. Jen tak namátkou tady je datasheet pro lithiový nenabíjecí a hned na první stránce je srovnání s alkalickou při různých proudech
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1526
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt září 19 2013, 20:07    Předmět: Citovat

czatlantis napsal(a):
...Ale v datasheetech se to člověk občas dočte. Jen tak namátkou jtady je datasheet pro lithiový nenabíjecí a hned na první stránce je srovnání s alkalickou při různých proudech
data.energizer.com/PDFs/l91.pdf

Začínám být v této problematice v obraze. Zatím dík všem za reakce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: so září 21 2013, 9:01    Předmět: Citovat

Snad trochu pomůže i informaca, že kdysi dávno, v katalogu od Conrada, jako jediným, jsem zmerčil u alkalických Duracelů, taky udávanou kapacitu. Byl to jeden z mnooooha katalogů z devadesátých let. Bohužel, pamatuju si už jen, že velký monočlánek měl mít nějakých 18Ah, tužkáč myslím kolem 2Ah.

Ta kapacita je u běžných zinkouhlíkových článků (tj. i těch alkalických) těžko měřitelná. Přespříliš závisí na vybíjecím proudu a na tom, jestli se články vybíjí přerušovaně nebo jednorázově.

Jo, a ještě si pamatuju, že za časů totáča se udávala kapacita ploché baterie na 1,5Ah.

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so září 21 2013, 9:28    Předmět: Citovat

V této problematice nelze být vždy jednoznačně v obraze: kdysi jsem s bleskem nafotil na dvě AA alkalinky (a celkem nezáleželo na tom, od kterého výrobce) kolem 50-60 snímků. Bez blesku jich bylo kolem stovky, ovšem záleželo na tom, kolikrát mezi nimi byl foťák zapnutý a vypnutý (motorky vysouvání objektiivu, zoomu a ostření také slušně žerou, při každém zapnutí se rovnou nabíjí kondenzátor blesku).
Nejvíc snímků se dalo pořídit venku na jeden zátah, bez vypínání.
Dnes se mi po zhruba dvacátém, nanejvýše třicátém, záblesku kompakt vypne a články pěkně topí. Možná jde jen o můj dojem, ale ty značkové alkalinky, nejvíce ty, co "chodí a chodí a chodí...", topí dřív a víc. A taky dřív neuživí foťák.
Po vychladnutí (tedy musím jim nechat tak půl hodiny pauzu) zas 5-6 záblesků zvládnou.
Když je pak nacpu do starého blesku, který se neodpojí kvůli poklesu napětí na baterkách, poslouží ještě asi na 40 dalších záblesků, jen musím fotit na film a místo 4-6 sekund nabíjí třeba patnáct. A teprve pak jsou na recyklaci.

Přitom na akumulátory 2100 mAh zvládne týž kompakt na jedno nabití 140-170 snímků, z toho polovinu s bleskem, stále, dnes jako před 5 lety. Podle toho soudím, že pokles využitelnosti alkalinek je přímo ve vnitřním odporu těch článků, nikoli ve foťáku.

Ale to jsou zkušenosti s odběrem přesahujícím ve špičce i 1A.
U odběrů do nějakých 150 mA nějaký pokles kapacity alkalinek nepozoruji, jsou dnes kapacitně stejné, jako kdysi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34035
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so září 21 2013, 9:54    Předmět: Citovat

Digitalny fotak ma oproti "analogovemu" vacsi odber - okrem motorov a blesku je tam procesor, ktory po odfoteni robi JPEG kompresiu. Kedze to ma byt co najrychlejsie, jedna sa o velky odber pocas kratkej doby - tam sa najviac prejavi vnutorny odpor baterii.

Ked su NiMH clanky vadne so zvysenym vnutornym odporom, tak sa po nabiti daju vyfotit tak dve snimky a koniec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so září 21 2013, 10:06    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
...Ked su NiMH clanky vadne so zvysenym vnutornym odporom, tak sa po nabiti daju vyfotit tak dve snimky a koniec.

Jasně, ty akumulátory mají životnost tak dva, dva a půl roku, pak už strmě roste jejich vnitřní odpor.
Nicméně jsem zkušenost s novými akumulátory použil jen pro srovnání, jak se právě takový žrout, jakým je žebrák kompakt, snášel s alkalinkami ještě před pěti sedmi lety, a jak se týž kompakt s nimi snáší dnes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: so září 21 2013, 11:08    Předmět: Citovat

To rád slyším (čtu), kolem té životnosti NiMH. Aspoň vím, že jsem si svou nabíječku neudělal blbě. To ale nic nemění na tom, že tady mám od roku 2000 dva NiCd velký monočlánky a zdají se pořád OK. Tak se mně zdá, že životnost se uměle zkracuje aji u akumulátorků, i když asi ne zvyšováním vnitřní impedance, jako u nových nenabíjecích článků, jako spíš nějakým složitějším způsobem (nekvalitní materiály? příměsi?).

Každopádně, můj názor už je teď takové, že snad ani už nemá cenu kupovat Zn-C klasiku, už jen pro ten příklad s foťákem. Když se vyjede akumulátorek, dá se to vrazit do hodin, hodinek, budíků, k zálohování... ...jednou ročně dobít a je klídek. Pochybuju, že třeba v budíku mně někdy starý aku chcípne (když nemá na co, pokud neteče). Přitom aku vychází na pár korun a ne na pětikilo za 1,1Ah NiMH, jak to bylo v 90's.

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: so září 21 2013, 15:57    Předmět: Citovat

Já už od odby uvedení ni-mh s malým samovybíjením používám všude akumulátory. Jako jo, je to dražší, ale myslím že v celkových nákladech na barák je už celkem jedno jestli dám do všech hodin a dálkových ovládání dražší články (nehledě na to, že značkový lkalický stojí třeba jen třetinu/polovičku co akumulátor, což zase nijak extra úspora není)

Výhodou je že i z toho ovládání se v případě potřeby dají ty akumulátory půjčit do něčeho jinýho a dá se jednoduše změřit jak na tom jsou - kapacita, odpor.
Když jsem ještě používal alkalický, tak jsem pak měl hromadu baterek co byly různě vybitý - v primární aplikaci už být nemohly, ale zase je bylo škoda vyhodit a člověk vůbec nevěděl jak na tom jsou (ono měření napětí a proudu je u starých článků dost neprůkazný)

A taky mi už alkalický několikrát vytekly.

Do takových těch hoodně nízkoodběrových zařízení co se použijou jednou za půl roku dávám energizer lithium.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: so září 21 2013, 17:05    Předmět: Citovat

Ony se ale dají i kvalitní NiMH "s normálním samovybíjením" použít do "hodin". To "samovybíjení" je největší prvních pár hodin/dnů/týdnů/měsíců, pak klesá a klesá- takže i když už jde o opotřebované kousek, co má větší i to samovybíjení, určitě v budíku po půlroce, roce, sám nechcípne (odzkoušeno).

Nevím ale, jak by na tom byly třeba ty hračky z Lídlu. Mám tady třeba mikrotužky a jen leží, není na ně spoleh a hned po nabití se to samo vybije. Používám Sanyo...

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.33 sekund