Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapojení vypínače Shneider 6+6
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Gerchan



Založen: Aug 29, 2013
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2013, 14:33    Předmět: Zapojení vypínače Shneider 6+6 Citovat

Zdravím. Postavil jsem dům a elektrikář, který dělal rozvody byl absolutní idiot a ještě nám zapojil 1 vypínač špatně, takže když jsem zapojil světlo a cvaknul, vyhořel. Světlo jsem zapojil správně, tohle bylo zrovna poslední, všechny mám zapojené dobře a svítí, ale jak na potvoru, poslední se nepovedlo. Takže k věci: ze zdi mi trčí 2x černý, 2x šedý a 2x hnědý drát. Hnědý jsem se domyslel, že je po proudem, protože když jsem zapojoval světla tak hnědý mě kopl, jenže u světel jsem měl modrý nulák a zelený zem. U vypínače mám místo zeleného a modrého šedý a černý. Je nějaká norma, která určuje co je co? Nebo si to každý elektrikář zapojí jak chce? Jinak vypínač má ovládat jedno světlo v předsíni a druhé a chodbě a jen tím jedním vypínačem se dají ty světla vypnout, tzn. žádné vypínače naproti. Teď ale, který drát kam strčím? Ve zdi je mám rozdělené, takže asi vím, která trojice drátů vede ke kterému světlu. Prosím, poraďte. Děkuji.



Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7843
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2013, 15:01    Předmět: Citovat

Hnědý, šedý a černý jsou L1, L2, L3. Jak to zapojil tvůj elektrikář, to ví jen on. Ale- podle toho, co píšeš:
citace:
Hnědý jsem se domyslel, že je po proudem, protože když jsem zapojoval světla tak hnědý mě kopl

bych si našel nového slušného elektrikáře.

Možná se pak ještě dočkáš pár let života

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Gerchan



Založen: Aug 29, 2013
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2013, 15:47    Předmět: Citovat

Nene, já nahodil jistič a zkoušel, který drát je pod proudem, při vypnutém jističi to nekopalo. Ale pořád nevím, kam který drát zapojím. Těch dírek je tam moc. Do jakých dírek strčím dráty vedoucí z jednoho světla a dráty vedoucí ze světla druhého?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2013, 16:10    Předmět: Citovat

Jestli je to vypínač 6+6 tak ten se zapojuje takto:
http://usporyvm.sweb.cz/pomucky/schemata_zapojeni_vyp.htm#%C5%98azen%C3%AD%206+6
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura



Založen: Oct 28, 2012
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2013, 18:14    Předmět: Citovat

Dobrý den.
Podle mne, jestli je hnědá přívodní fáze a v okruhu není krabice jde šedá a černá do dalšího vypínače č.6 (podle schéma v předešlém příspěvku). A z toho druhého vypínače jde na světlo. Nejlépe si všechno probrnknout a popsat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vasilceral



Založen: Jan 09, 2011
Příspěvky: 383
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2013, 18:53    Předmět: Citovat

Sežen v okolí dobrého a on si poradí. Já když jsem podnikal, tak jsem krabičky zapojoval až při ukončování.Každý z nás má jinou metódu a tak jsem se chránil před neplatiči. Hrubou jsem uďál na zálohu a kompletaci při platbě před započetím instalace rozvaděče, zásuvek a vypínačů.Toto mě chránilo před soudy s neplatiči. Ono zapojení není pro laika když neví co s tím autor hrubé zamyšlel. Dej vědět jak jsi dopadl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2013, 18:53    Předmět: Citovat

Vyzerá to na 6+6, ale ...
citace:
Jinak vypínač má ovládat jedno světlo v předsíni a druhé a chodbě a jen tím jedním vypínačem se dají ty světla vypnout, tzn. žádné vypínače naproti.

to by sa museli ešte v chodbe a predsieni nachádzať aj druhé dva spínače 6-kové...
Takže rada je ťažká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gerchan



Založen: Aug 29, 2013
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2013, 19:46    Předmět: Citovat

Aha, takže je možné, že je vypínač špatný (myslím tím je třeba jiný typ)? Protože to nikde není propojené, 3 dráty jsou v jedné té gumové chráničce a 3 dráty ve druhé, jestli víte jak to myslím. Ale to si zas myslím, že není možné, protože ještě předtím, než elektrikář udělal revizi, tak jsme všechna světla odzkoušeli a svítilo to. S vypínačem se potom nic nedělalo a po zapojení samotného světla, při cvaknutí vypínače shořel. Dneska jsem ještě vymontoval z toho světla objímky a zkusil je jinde a fungují. Zapojeno jsem to měl správně. Už fakt nevím, co dělat. Jinak co přesně znamená to označení 6+6?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2575
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2013, 19:49    Předmět: Citovat

Gerchan napsal(a):
jenže u světel jsem měl modrý nulák a zelený zem. U vypínače mám místo zeleného a modrého šedý a černý.

To je v pořádku.Z krabice do svítidla patří 3C a z krabice do vypínače jde 3A.Zem a nula se spojí v krabici a pokračují do rozvaděče.Ostatní k vypínači.

_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gerchan



Založen: Aug 29, 2013
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2013, 21:06    Předmět: Citovat

Krabice nemáme, jen rozvaděč, takže dráty nám vedou zdí přímo z rozvaděče do zásuvek, světel a vypínačů. Zkusím s tím ještě nějak polaborovat, ale nezapojoval sem to náhodně, jeden takový vypínač ještě máme, tak jsem to zapojil podle něj, ale stejně mi to vyhodilo i hlavní jistič až v garáži, chránič taky spadl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2013, 21:23    Předmět: Citovat

Pokud není známo,odkud který vodič vede tak to bude stále jen pokus omyl. Mnozí elektrikáři si s barevným značením vodičů nelámou hlavu.
Pod omítkou to neni vidět a po letech si můžeme říct kterej trouba to dělal. Pokud není nákres jak to bylo myšleno, tak nezbývá než měřit a zapojení si nakreslit a až potom zapojovat vypínače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2013, 21:36    Předmět: Citovat

Sandal má pravdu - do vypínačů a přepínačů se vedou kabely se značením A (hnědá-černá-šedá), případně, pokud je okruh světla smyčkovaný skrz krabici vypínače či přepínače, pak zadem bude procházet ještě kabel 3C, přičemž modrý a žlutozelený procházejí od rozvaděče ke svítidlu, jen hnědý je přerušený a vede přes vypínač nebo dva tři přepínače.

Ty to budeš mít zapojené nejspíš takto, ale dvakrát, jen místo podle obrázku levého přepínače máš v jedné krabici 6+6 a ty vývody ke svítidlům (dvě pravé krabice s přívodem a vývodem) každý jinde.
Že to tak jde, mě nenapadlo, proto tvoje zapojení v tomto tématu nakreslené není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gerchan



Založen: Aug 29, 2013
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt srpen 29 2013, 22:11    Předmět: Citovat

Aha, to by odpovídalo, ve světlech jsem viděl fakt jen žluté a modré + hnědý, ve vypínačích mám šedý, černý a hnědý. Jo a ještě jsem měl v tom vypínači na obrázku který jsem přidal, černý krátký drát, který propojoval 2 protější dírky označeny L, tzn. ty prostřední, nevím ale proč. Můžete mi prosím někdo tedy vepsat do obrázku toho vypínače, kam který drát mám dát? Asi zřejmě nebude jedno, do které dírky dám ten drátek, když jsou u každého označení 2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2013, 5:07    Předmět: Citovat

Nwm , jak ten tvůj elektrikář , ale doslechl jsem se , že rozvod ostré fáze jde přes šedý (asi jako kolík nahoru ) a hnědý s černým slouží k přepínání-vypínání .
Pokud víš , které vždy dva dráty spolu do jednoho kabelu patří , tak to nebude problém . Ty musíš hlavně zjistit , nebo sem alespoň přesně napsat , kolik vypínačů-přepínačů je v cestě a do kterého přichází napájecí fáze . Pak se dá namalovat schema . No ale když k tomu přijde elektrikář , tak by mělo být v minutách hotovo . Very Happy Vymontuje spínače , vytahá dráty , udělá pomocné šlusy , změří a zapojí .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4042
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: pá srpen 30 2013, 7:10    Předmět: Citovat

Gerchan napsal(a):

když jsem zapojil světlo a cvaknul, vyhořel.

Vybavil přitom i jistič?

Jinak vypínač má ovládat jedno světlo v předsíni a druhé a chodbě a jen tím jedním vypínačem se dají ty světla vypnout, tzn. žádné vypínače naproti.

Opravdu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund