Zaslal: pá září 21 2012, 14:17 Předmět: Repas Tesla AZS218, zkušenosti?
Zdravim elektro bastlire
Koupil jsem zesik Tesla azs 218 a chtel bych provest jeho repas.
Chrasti mu potenciometry a pravy kanal hraje o neco slabjeji...
Chtel bych se tedy zeptat na co si dat pozor? kde schanet dily?
Mate nekdo zkusenost s timto strojem?
Diky vojjta
Založen: Feb 25, 2008 Příspěvky: 18893 Bydliště: Rychnovsko
Zaslal: pá září 21 2012, 21:28 Předmět:
Vojjto je zde na horní lince v jazyce českém možnost se zeptat na spousty již dříve uvedených poznatků pod názvem Hledat na foru . Máš tam vše , jen odhoď trochu lenosti .
Založen: Dec 21, 2011 Příspěvky: 514 Bydliště: Havířov
Zaslal: so září 22 2012, 15:16 Předmět:
Dobrý den, když už budete měnit tu "zeleninu" jak radí BOBOBO, neuděláte chybu když přiberete i tu "oranžovinu" jsou to elektrolytické kondenzátory s jednostrannými vývody do plošných spojů údajně velmi nespolehlivé. Osobní zkušenost s jejich nespolehlivostí nemám, sloužily 30 let v elektronkovém zesilovači (při dosti vysoké teplotě) bez závad. Jestli-že byl zesilovač dlouho mimo provoz, nebude na závadu jej poprvé spouštět např. přes žárovku 100W. Filtrační elektrolytické kondenzátory (dva hliníkové válce u trafa) by mohly být dlouhou nečinností "odformované" a následkem vysokého svodového proudu by se prudce ohřály a nafoukly, to v lepším případě. V horším by mohly explodovat a znehodnotit celou Vaší snahu. Hodně zdaru!
uf, to by byl masaker kdyby mi to bouchlo pred cumakem:) zesik mi tu jiz nejakou dobu bezel ale potom co jsem delal fotky a zavrel ho, prestal hrat pravy kanal, respektive hraje tak potichu, ze neni skoro nic slyset... mohl jsem tam neco oddelat?
kdyz budu menit kondiky, ma cenu se ohlizet na znacku nove porizovanych?
premyslel jsem, ze bych zkusil sehnat ekvivalenty v gme...
neco jsem si o tom nasel na audiowebu
take jsem cetl, ze se upravuje predzesilovac aby se ztratil sum ale nejak jsem se nedocetl jak...
Založen: May 15, 2005 Příspěvky: 754 Bydliště: U Ostravy
Zaslal: ne září 23 2012, 13:40 Předmět:
Mám za to, že bezhlavě měnit všechny kondenzátory je zbytečná práce. Vloni jsem tento model zesilovače rovněž získal s tím, že jeden kanál hrál slaběji a měl nedostatečný přednes hloubek. Po proměření elytů ESR metrem jsem zjistil, že asi jedna čtvrtina z nich je zralá na výměnu. Po jejich výměně již rok zesilovač jede správně a bez problémů.
Kupodivu u staršího modelu AZS 215, byly vadné elyty jen dva (ale tento typ obsahuje daleko menší množství elytů než AZS 218). Hnědé svitky, pokud nejsou prasklé, tak mívají svod i kapacitu ok. Ty, které prasknou mívají svod i pod 1 megaohm, takže je rovněž měním.
Založen: May 15, 2005 Příspěvky: 754 Bydliště: U Ostravy
Zaslal: ne září 23 2012, 21:46 Předmět:
V současné době je zde na tomhle fóru nejčastější radou k provedení opravy čehokoli: "vyměň kondenzátory". Ten, kdo na takovou radu dá, nakonec po úmorné práci zjistí, že se nic moc nezměnilo a závada je jinde. Ony hnědé svitky jsou v dotyčných zesilovačích použité na místech, kde nevadí ani jejich svod v řádu megaohmů, jelikož okolní impedance jsou řádově několikrát nižší a jejich výměnou si přidáváme jen zbytečnou práci. Zcela určitě takový svod není přípustný třeba u vazebních kondenzátorů mezi elektronkovými stupni, kde se ale pohybujeme impedančně o několik řádů výše.
Jiná situace je u elektrolytů, kde se jejich jakost s časem zhoršuje velmi často. Dříve v tomto směru vítězily výrobky ruské, ale i v současných zařízeních je těch, co dlouho nevydrží dosti. Nemám-li ESR metr, stačí v běžných zesilovačích které mají zhoršený, anebo zeslabený přednes, přiložit paralelně k vazebním a blokovacím elytům dobrý kond a během chvilky mám jasno, co budu měnit a co ponechám na místě.
Chce-li někdo přístroj zásadně obnovit, nechť mění, ale na dožití takových aparátů je to zcela zbytečná práce.
Založen: May 15, 2005 Příspěvky: 754 Bydliště: U Ostravy
Zaslal: po září 24 2012, 8:19 Předmět:
Všechny vyjmenované modely a mnohé další mám ve svém vlastnicví, takže vzhledem k tomu, že se v oboru pohybuji již 50 let, vím zcela jistě, že mě přežijí. A rovněž vím, že to bude i bez zbytečné výměny všech kondenzátorů. Těchto zesilovačů mi prošlo rukama docela dost, takže mám jasno co "odchází" nejčastěji. Ve zdroji to bývá filtrační elyt 5G, v signálové cestě ony zelené a v novějších modelech i jinak barevné elyty. Jak jsem již psal, je s podivem, že jich více odchází zrovna v té AZS 218 - že by se s postupem doby zhoršovala kvalita ve výrobě? Měnit kondenzátory v této řadě zesilovačů není žádná radost vzhledem k přístupu k součáskám. Pokud někdo chce zesilovač "z gruntu" repasovat je výměna kondenzátorů na místě. Pro provedení nějaké běžné opravy je to zbytečné a dělá to jen ten, kdo se takovým způsobem pokuší odstranit závadu a nemá hlubší vědomosti o dané záležitosti.
Ještě postřeh-nedávno jsem měl v práci ruský zesilovač obdobných vlastností a ze stejné doby, kdy se u nás dělaly ony AZS a nestačil jsem se divit. Bylo použité daleko modernější zapojení (zhruba ve stylu TW 600), kondenzátorů bylo v signálové cestě jen několik a ne desítky jako v AZS 218 a ke všemu byl docela solidní přístup.
Ahoj,
zesik chci repasovat tak bych se spise vrhnul na vymenu kondenzatoru pac to bych mel zvladnout, pajet pro me neni problem ale je pravda, ze problematice take nejak hluboce nerozumim... Proc prestal hrat pravy kanal, tedy hraje tak potichnu, ze skoro neni slyset, zjistit nevim jak...
Repas bych provedl radsi, hral moc pekne tak bych jej chtel na bezne uziti...
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12449 Bydliště: Ostrava
Zaslal: po září 24 2012, 20:46 Předmět:
Hifista napsal(a):
Ještě postřeh-nedávno jsem měl v práci ruský zesilovač obdobných vlastností a ze stejné doby, kdy se u nás dělaly ony AZS a nestačil jsem se divit. Bylo použité daleko modernější zapojení (zhruba ve stylu TW 600), kondenzátorů bylo v signálové cestě jen několik a ne desítky jako v AZS 218 a ke všemu byl docela solidní přístup.
Ano, spotřební elektronika Tesla velmi často naplňovala ten přívlastek Technicky Slabší. Beznadějná zastaralost už v době výroby a mizerné vlastnosti...
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.