Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TDA7293 po 105-té
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: po duben 22 2013, 8:15    Předmět: TDA7293 po 105-té Citovat

Asi je vhodné se už za tohle téma předem omluvit, ale přesto jsem nenašel na fóru uspokojivou odpověď. Proč jsem se rozhodl pro tyto IO a na co budou není v této chvíli důležité. Otázka č.1) Stavebnice TIPA a vůbec stavebnice, mají funkce MUTE a STBY ošetřeny odporem 10k a 22k, jak je to i v datasheetu. Zde je však také uvedeno, že pokud jsou tyto funkce sloučeny do jednoho, měl by být v obvodu MUTE ještě odpor 30k překlenutý 1N4148. Je toto druhé zapojení správné a první použité ve stavebnicích chybné, pro sloučení funkcí? V některých diskusích je uvedeno, že při původním připojení jak je ve stavebnici dříve nebo později IO stejně odejdou a řešením je připojit na nižší napětí + .
2) Je možné pro zapojení tda7293 do můstku přišroubovat oba IO na společný chladič bez podložky, pokud zajistím, aby byl chladič jinak od včeho izolovaný? vím, že je křidélko spojené s pinem 8, tedy - .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: út duben 23 2013, 17:24    Předmět: Citovat

Vidím, že asi moc velké zkušenosti (či nadšení) pro tento stále hojně nabízený obvod není. Zkusím to holt tak, jak myslím, tedy přidám do MUTE odpor a diodu a IO přišroubuji bez podložek, předpokládám, že když mám společné napájení je už větev (-) stejně propojená a nemůže se tudíž nic stát. Chladič bude izokovaný a ještě přes něj bude ochranná plastová mřížka (z původního chladiče ve věži JVC). Pokud by něco bylo špatně tak budu referovat, pokud ne, tak to funguje tak, jak píšu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12091
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st duben 24 2013, 11:33    Předmět: Citovat

mc-vlada napsal(a):
Vidím, že asi moc velké zkušenosti (či nadšení) pro tento stále hojně nabízený obvod není


a ty se divíš, když jen tady na fóru, je asi tisíc různých vláken na toto téma ?!

něco si přečti tady
nebo tady přímo na bastlírně
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: čt duben 25 2013, 7:07    Předmět: Citovat

Jak píšu, prohledal jsem ledacos, ale odpovědi jsem na mé otázky nenašel. Jinak spousta lidí ty IO pomlouvá a haní. Onehdá jsem stavěl malý sub pro mladého, který hrával v klubíku disko. pokud si dobře vzpomínám, (nevím už jestli to bylo 7294 nebo 93) ale je zapojené klasicky, stavebnice, je tam jenom jeden, na chlazení použitý chladič z nějakého celeronu s ventilátorem, chladič izolovaný a IO bez podložky. Drží dodnes a to ho nikdy nešetřil a ani se extra moc nehřál. Upřímě, skreslení jsem neměřil, je možné, jak je někde psáno, že jede dost v limitaci. Když budu mít choť a čas skusím prověřit. Ale mě spíš zajímají rozdíly v zapojení, pokud je sám a pokud jsou v můstku (ne paralelně) a jestli mohou být při můstkovém zapojení na společném chladiči bez podložek, jinak izilovaném. Rozdíly ve schematech jsou v ošetření STBY a MUTE a v zapojení vstupu pin 2, s kondem a bez kondu. A proč tomu tak je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12091
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt duben 25 2013, 9:39    Předmět: Citovat

. . . jeden příběh ze života:

kamarád mi před léty přinesl na opravu AZK050. Tvrdil, že je "nějaký divný". . .
"Že hraje jen jeden kanál . . . a teď, že už nehraje vůbec"
Zapoměl mi ale říct, že se v něm povrtal takovým způsobem, že je vlastně neopravitelný . . .
Takže nakonec došlo k dohodě, že se to celé předělá na stereo a celé to bude jinak.
Zůstala původní jen krabice, trafo, usměrnění, filtrace a chladiče výkonových tranzistorů.
Zakoupily se hotové stavebnice s TDA7293. Výstupní konektory už někdo předtím namontoval dva,
takže nebyl žádný problém to jen prodrátovat a už to hrálo !
Chladiče byly odizolované od krabice a TDÁčka byly jen na vazelině přímo na chladičích.
I s původním trafem to hraje jako prdlý a majitel je spokojený jak blecha v kožichu . . .
Podle něj má "nezničitelné super zařízení" . . .

Jen dodám, že na to doma hraje již asi 6 let a od té doby s tím zesikem u mě nebyl.
Také jsem nedělal žádná měření, jen jsem kontroloval limitaci a DC offset, vše bylo OK.
Žádné další detaily jsem tam nemusel řešit
a ani mě to tenkrát moc nezajímalo, v tu dobu jsem měl jiné starosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: st květen 15 2013, 12:05    Předmět: Citovat

Tak. Zesilovač chci použít na baskytarové kombíčko na cvičení. koupil jsem dceři totiž na Aukru takovéto mini za cca 500,-Kč. Nekupujte to, nehraje to, hnus, bída. Co taky očekávat od jednoho 6" repráčku. Na druhou stranu už dneska vím, že pokud najdete na bazaru něco funkčního okolo 2500,-Kč jděte do toho, stavba je dražší. Snažil jsem se stavět co nejvíc úsporně, co šlo použít ze šuplíku a zbytků. Nicméně předzesilovač a koncák stereo 7293 stavebnice, knoflíky, rohy, nožky, pojistková pouzdra, hliníkový plech na panel, koberec na potažení, průzvučná látka, (něco musíte kupovat v minimálním množství i když to zrovna nespotřebujete), lepidla, spojovací materiál, už jsem tam za 2 000,-Kč a to to mám zatím osazené 4 ks repráky z audiny (měl jsem je prostě doma) tuším 6", pokud by to trochu hrálo (vyzkouším i na celestionech z jiné bedny) kopil bych 2x10" nebo 1x 12". trafo mám z nějaké JVC věže, byly tam původně dva TDA7294 a nějaké SA, SC. Zdroj dává z jednoho vinutí 2x25V a ze druhého 2x45V (symetrické). Inu, zapojil jsem jeden modul samostatně (ve finále chci do můstku, ne paralelně) na 2x25V, teoreticky by měly vydržet i těch 2x45V, ale zatím to nechci pokoušet, na výše popsaná repra do série, tedy 16 Ohm a na reproduktorech jsem při 100 Hz sin naměřil těsně před limitací 16V (limitace kontrolovaná osciloskopem) Mimo jiné krásná křemíková, jako když to uřízne. Jak budu mít čas skusím druhý modul a pak bych je dal do můstku. Nemá někdo zkušenost se zapojením 7293 do můstku a napájením větším jak 2x40V ? Jinak zatím jede všechno na 1. zapojení, nevím, jak s tím má někdo neustále problémy. Možná, jak je kdesi psáno, má asi TDAčka nějaké pajcy. Budu referovat, jak jsem pokročil, případně na konci stavby dodám nějaký článek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cafenet



Založen: Oct 14, 2004
Příspěvky: 428
Bydliště: RK

PříspěvekZaslal: st květen 15 2013, 17:26    Předmět: Citovat

http://www.youtube.com/watch?v=jNHvCsKLVF4 je to dlouhý a rusky je tam i měření
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: čt květen 16 2013, 7:16    Předmět: Citovat

Dík za odkaz, jenom jsem to prolít, 2,5 hod času nemám. Nicméně, zatím se budu držet toho napájení +-25V (teoreticky by měl vydržet i těch 2x45V), pokud z toho dostanu něco okolo 50W jsem spokojený. Druhý kus odzkoušený, parametry naprosto shodné, funkční na první zapojení. Teť zbývá zapojení do můstku. Četl jsem o různých problémech s lupíním v můstkovém zapojení atd. Chci tedy využít zapojení z netu ( http://xtronic.org/circuit/amplifier/power-audio-amplifier-tda7293-dmos/ ) a datasheetu ( http://electroschematics.com/wp-content/uploads/2012/11/tda7294-datasheet.pdf) . Jsem amatér, některé obvodové záležitosti už jsem pobral, některým zatím nerozumím a tak se reději zeptám (ostuda je se nezeptat). V ošetření vstupů STBY a MUTE je oproti samostatnému zapojení přidaný odpor a dioda. Proč tomu tak je? Musím se držet datasheetu a přidat odpor a diodu k jednomu modulu (TIPA) a paralelně propojit s druhýn modulem přímo vstupy 9 a 10, nebo mohu osadit u každého modulu? Při můstkovém zapojení je vypuštěný (překlemovaný) kondenzátor mezi vstupem 2 a zemí. Proč tomu tak je? A nebo se mohu držet striktně zapojení ( http://stavebnice.postreh.com/select.php?link=PT006 ) ? Má to někdo vyzkoušené ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19572
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt květen 16 2013, 21:02    Předmět: Citovat

Mám zkušenosti s jinými moduly z TIPA, s tímto zrovna ne, ale také šlo o katalogová zapojení, ušetřily mi hodně času a probém s nimi nebyl, na druhou stranu je pravda, že jsem nikdy neměl potřebu ze zesilovačů tahat dlouhodobě mezní výkon, prostě jsem to nepotřeboval, proto jsem ani nepoužil plného napájecího napětí podle katalogových listů.
Když se budeš držet návodu, nezklamou tě.
Vstupy MUTE a STD-BY se u můstkového zesilovače skutečně spojují paralelně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: pá květen 17 2013, 5:44    Předmět: Citovat

Děkuji za reakce všem. Ale asi jsem dosáhl na hledané informace. Seděl jsem u PC do 0:30 hod., dneska jsem jak po flámu, ale našel. V A Radiu Praktická elektronika 09/2003, kde se autor zabývá zapojením zesilovače s TDA7293 ve tř G a mimo jiné popisuje to, co mě zajímá. Tedy napětí 2x45V při můstkovém zapojení a zátěži 16 Ohm je možné, vzhledem k mému použití a zatím použitýmm reproduktorům zase nemožné, protože by se z nich pravděpodobně jenom zakouřilo. Kdybych do budoucna kupoval lepší repra tuhle možnost bych zvážil. V můstku při +-25V do 16 Ohm bych měl dostat něco okolo 60W a s tím jsem v současnosti spokojem. (Uvidím, kolik to dá skutečně před limitací). Ošetření STBY a MUTE dalším odporem přemostěným diodou se používá při zapojení obou těchto vstupů společně (např na + napájení) a může být použito jak pro oba IO tak pro každý zvlášť. Kondenzátor na invertujícím vstupu 2 má za úkol zajistit, aby nebyl zesilován případný stejnosměrný signál. Pokud to dobře chápu, v můstku se stejnosměrné složky stejně vyruší. Tak zřejmě o víkendu bych to zkusil zapojit a poreferuji. Už by mi vlastně mohlo fungovat celé kombíčko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: ne květen 19 2013, 20:58    Předmět: Citovat

Tak že pokračování. Vše zapojeno, sestaveno, funguje to. Dokonce se mi podařil "husarský kousek" (jsem blbý a pospíchal jsem). Výstup na repráky jsem pro případ záměny reproduktorů a celého čelního panelu udělal přes jack 6,3mm. Do držáku jsem si drcnu a výstup šlusnul. Tak že po prvním zapojení to jenom jakoby zašumělo, rozsvítily se diody clip a ticho. Shořely pojistky, IO to vydržely. Tak že druhý pokus. Vše funguje, ale. Zvuk je slušný, docela brilantní. Jenom nejnižší kmitočty (struna E baskytary)jsou slabší. Domnívám se, že by mohla pomoci záměna vazebních kondů. Skusím dát tedy větší hodnoty. Druhý problém je, že při větším nastavení GAIN či hlasitosti mi z toho leze asi nějaké rušení, 50 Hz to není, spíš takového něco jako když ladím na středních vlnách mezi stanicemi. Tak že asi RC člen. Ale kam a jaký. Předzesilovač je stavebnice "Korekční zesilovač pro baskytaru" a konec je 2x TDA7293 od TIPA, jak jsem již psal. Koncáky nemají žádný člen na potlačení rušení, korekční zesilovač má na vstupu sériově odpor 22k a kond 100n a za ním paralelně odpor M22 a kond 100p. Vstup do neinvertujícího vstupu TL084. Poraďte prosím, jak se rušení zbavit. Jestli je rušení už na předzesilovači nebo až na konci jse osciloskopem nezkoušel, už jsem neměl sílu. Každopádně je tam stejné rušení, ať je kytara připojena nebo ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: ne červen 02 2013, 20:16    Předmět: Citovat

Tak že nejprve děkuji všem, kteří na mé dotazy nereagovali. Donutili mě totiž číst, hledat a laborovat. Vstupní oddělovací kondík koncových zesilovačů 330 nF nahrazen kondem 1,2 uF a basy hrajou jako z praku, už není znatelný žádný pokles. Ale brum přetrvává. V současnosti mám zapojené napájení následovně. Symetrické napájení ze zdroje mám zapojené do jednoho z modulů zapojených do můstku. Druhý modul je napájen zespodu ze strany spojů naletovanými drátovými propojkami ze silnějšího drátu. Ze druhého modulu (ten co je napájen propojkami), z jeho svorkovnice je zapojeno napájení do předzesilovače. Tady jsem se asi dopustil chyby. Je možné, aby mi zde vznikla smyčka a brum? Když jsem totiž odpojil napájení od koncáku a přímo od zdroje připojil pouze předzesilovač, tak je sinusový signál nezkreslený a bez signálu na vstupu bez jakéhokoli rušení. Je tedy správné, zapojit samostatně od zdroje napájení koncáku a samostatně napájení předzesilovače? A ještě jeden dotaz. Napájení jsem propojil kroucenou trojlinkou (protože jsem ji měl doma) něco jako kroucená dvojlinka, co se používá na žhavení elektronek. To asi také nebude to pravé? Že ? Děkuji předem za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5141
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne červen 02 2013, 20:21    Předmět: Citovat

Kroucená trojlinka nevadí a zem musíš tahat ze společného bodu (spojení +/- filtračních kondů ve zdroji) hvězdicově. Stínění kabelů zapojovat jen na jednom konci.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: ne červen 02 2013, 20:33    Předmět: Citovat

Jasně. Blik. (Až teť když to píšu mi to vlastně došlo) Zem pro předzesilovač mám v současnosti taženou od koncáku a ne ze společného bodu - od filtračních kondenzátorů. A propojovací stíňák mezi předzesilovačem a zesilovačem mám přiletovat stínění jenom u předzesilovače a u vstupu koncáku nezapojovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5141
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne červen 02 2013, 20:43    Předmět: Citovat

JJ zapojuje se to u zdroje signálu.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.32 sekund