Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Intervalové překlápění líhně motorkem ze stěračů
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
fullczech



Založen: May 26, 2013
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 12:34    Předmět: Intervalové překlápění líhně motorkem ze stěračů Citovat

Zdravím všechny,

na úvod bych měl asi uvést, že v elektronice a různých obvodech se skoro vůbec nevyznám. Very Happy

Potřeboval bych poradit jak nejjednodušeji by šel zapojit motorek ze stěračů(12V), aby když dosáhne určitě polohy se změnil směr otáčení a otáčel se na druhou stranu a tam by zase po dosažení určitého natočení se zase změnily otáčky a tak pořád dokola. Šlo by to nějak jenom přes koncové spínače, bez použití nějakých složitých obvodů. Teď to mám zapojené pomocí asynchroního cyklovače, ale tam není dosažena ta přesnost natočení.
A druhá věc existuje nějaký způsob jak ho zpomalit?

Díky Martin

Přejmenováno
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12096
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 13:00    Předmět: Citovat

stěračový motorek žádné "koncáky" nemá,
pouze doběhový kontakt, aby se zastavil vždy v jedné krajní poloze.
Úhel pohybu stěračů je napevno dám mechanismem uvnitř převodovky !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fullczech



Založen: May 26, 2013
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 13:03    Předmět: Citovat

Ale mě se otáčí hřídel pořád dokola. Nemám to na stěrače, ale na jednou strojku. Koncáky bych já přidělal na konstrukci toho stroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 13:29    Předmět: Citovat

Otáčí se ti pořád dokola, páč ho nemáš zapojenej přes ten doběhovej kontakt. A v autě se taky furt otáčí jedním směrem...
Pokud bys tam dal nějaký koncáky, tak budeš mít dva (minimálně) problémy:
1) Ty spínače budeš muset dimenzovat podle proudu motoru, nebo přes nějaký relátka
2) Po dojezdu do jedný koncový polohy bude muset bejt chvíli pauza, aby se motor hned netočil na druhou stranu
Pokud bys tam chtěl i regulaci otáček, tak se stejně nějaký elektronice nevyhneš Wink
Na co to má bejt?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19579
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 13:59    Předmět: Citovat

Otáčí se pořád dokola a vratného pohybu je dosaženo klikovým mechanismem, tedy těmi táhly ke klikám stěračů.
Jestli máš motor se statorovým vinutím, musíš vyvést buď rotor nebo stator na přepínač polarity, jinak se bude pořád točit jedním směrem, a to nejen bez ohledu na polaritu napájecího napětí, tak i na to, zdo ho napájíš stejnosměrným nebo střídavým napětím.
Jen motory s permanentním magnetem změní směr otáčení se změnou polarity napájecího napětí.



sterac_140.jpg
 Komentář:
Tak funguje stěrač: klika na motoru tahá táhlem za kliky na stěračích.
Převod kruhového pohybu na vratný.

Stáhnout
 Soubor:  sterac_140.jpg
 Velikost:  52 kB
 Staženo:  115 krát


8-34.jpg
 Komentář:
Princip zapojení dojezdového kontaktu jednorychlostního stěrače.

Stáhnout
 Soubor:  8-34.jpg
 Velikost:  69.19 kB
 Staženo:  188 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 14:12    Předmět: Citovat

V praxi se doběh řeší tak , že se přepínacím kontaktem zkratuje rotor . Řešil jsem to logikou s TTl a koncáky v elektronice , zdroj pro motor měl proudové omezení a směrově řešeno H-mostem , vícekrát ze uvedeným .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fullczech



Založen: May 26, 2013
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 14:24    Předmět: Citovat

Mělo by to být k obracení vajec v líhni. Tady na foru už se to jednou řešilo, ale co tam bylo napsané jsem moc nepochopil a hlavně ten co se na to ptal tak nebyl zaregistrovaný, takže ho nemůžu ani kontaktovat.

Mám to udělané přes klikový mechanizmus a jak jsem psal, prostě mám nastavené, že třeba za 4 hodiny půjde proud na 2 sekundy. Tím se mě pootočí plus mínus o to co chci. Ale jelikož je líheň zapnuta 21-35 dní tak tam dochází časem k odchylkám.

Pro frantajetel11:
Mezera mezi těma dvěma cyklama je nejmíň 1 hodina.



IMG_20130526_151212.jpg
 Komentář:
Klikový mechanizmuz

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20130526_151212.jpg
 Velikost:  177.05 kB
 Staženo:  152 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 15:31    Předmět: Citovat

JJ hoďka stačí Laughing
Jestli to dobře chápu, tak máš ten mechanismus udělanej tak, že by se měl po tý hoďce překlopit z horní úvratě tý páky do dolní a pak zase zpět?
Pokud jo, tak tomu motoru vůbec nemusíš dělat obrácený točky a stačí ti jeden koncák. A zkrácením tý páčky uděláš pomalejší chod toho šuplíku (ale i zdvih)...
Nebo to chápu blbě?

EDIT: Ještě k tomu výklopnýmu šuplíku: dal bych na tu osičku (mezi šuplík a "základnu") = na ten vraťák pár podložek, aby se ti ta dřevoštěpka, nebo co to je, nešoupala o sebe. Páč se ti může stát, že se to tam šprajcne...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fullczech



Založen: May 26, 2013
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 15:47    Předmět: Citovat

https://www.youtube.com/watch?v=f0RfP6sNIg8

No něco prostě takové jsem chtěl.

Musí se to naklopit, zůstat hodinu v klidu a zase se překlopit do druhé koncové polohy a v ní zase hodinu zůstane. Aby se zárodek nepřilepil ke skořápce. Takže co hodinu se to překlopí. Doufám, že jsem to napsal srozumitelně.

Takže na to mě asi nestačí jeden koncák si myslím, ne??? Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 16:41    Předmět: Citovat

Aha tak to jsi sem měl dát hned. Tak dva koncáky a dvě relé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6637
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 17:16    Předmět: Citovat

Pro tuto aplikaci dosáhneš zpomalení i prostým zařazením rezistoru do série s motorem, klesne sice kroutící moment, ale předpokládám, že stále bude velká rezerva. Pokud nemáš výkonové rezistory na vyzkoušení, můžeš zkusit i autožárovky. Motor se snaž provozovat pouze v směru točení, na který je určen, na druhou stranu nejsou korektně zachyceny axiální síly a hrozí rychlé opotřebení či poškození.
Michal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petr-p10



Založen: Jul 09, 2008
Příspěvky: 117

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 17:32    Předmět: Citovat

Dá se to vyřešit, v podstatě jednoduše, podmínkou je motor s permanetnímy magnety. Jako součástky použiješ : 2 diody +- 10A (vyndáš z vyhozeného PC zdroje), koncáky (z vyřazené mikrovlnky),relátko 12V (autorelé s 2ma přepínacímy kontakty,popřípadě 2 relátka s paralelně spojenými cívkamy),spínací hodiny s 24 hodinovým intervalem(každý bazar, nebo aukro za pár Kč), jako zdroj můžeš použít také zdroj z PC nebo cokoliv jiného. Místo spínacích hodin lze použít multifunkční časové relé( na aukru za pár Kč)

Petr



26052013074.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  26052013074.jpg
 Velikost:  133.95 kB
 Staženo:  133 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 17:55    Předmět: Citovat

EDIT: nějak jsem se překouk Laughing
Nepřekouk
Vyřešit se to tak dá, ale máš to schéma blbě Confused Jedna z těch diod musí bejt obráceně Wink


Naposledy upravil frantajetel11 dne ne květen 26 2013, 17:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2670

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 17:57    Předmět: Citovat

Nakreslil jsem něco podobného jako "petr-p10", ale nenepadly mě ty diody, já tam mám kontakty dalších dvou (zbytečných) relé. Jako generátor času jsem použil multifinkční relé Elko CRM 93-H, přepnuté jako generátor impulzů (lze pak jednoduše přenastavit potřebný klidový čas).
Jako koncáky by asi bylo možné použít rtuťové spínače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12096
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 19:14    Předmět: Citovat

a nešlo by to ještě jednodušeji ?


lihen-obraceni vajec.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  lihen-obraceni vajec.PNG
 Velikost:  27.91 kB
 Staženo:  137 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund