Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vztah pro napěťový přenos integračního článku RC

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pustofkj



Založen: Jan 06, 2013
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne leden 06 2013, 20:40    Předmět: Vztah pro napěťový přenos integračního článku RC Citovat

Ahojte, snažím se "odvodit" vztah pro napěťový frekvenční přenos integračního článku. Nejsem elektrotechnik a v mém oboru je elektrotechnika oborem velmi okrajovým a hlavně pro ty, co by k němu dále chtěli směřovat (to cituji učitele). Každopádně mně to nejde a nikdy nešlo. Předmět opakuji a nutně jej musím letos dát. Odvodit v uvozovkách, protože řešení jsem našel na internetu. Nerad ale něco jen bezhlavě opisuji. Vysvětlete mi, prosím, jak z poměru napětí

A = U2 / U1

dostanu

A = (1 / jwC) / (R + (1 / jwC))?

Jaktože platí

U2 = (1 / jwC)?

Jestli chápu dobře, tak R je hodnota vnitřního odporu, o kterou ten přenos musím také snížit, je to tak?

Podle wiki (to také nemusí nic znamenat Wink ) je 1 / jwC impedance kondenzátoru, a impedance přece není totéž jako napětí? Kam zmizel proud?

Moc děkuji za odpovědi. Jak říkám, nerad bezhlavě opisuji, ale raději se snažím chápat. Děkuji Smile.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne leden 06 2013, 21:57    Předmět: Citovat

Já bych začal děličem napětí, který tvoří dvě sériově zapojené impedance Z1 a Z2, připojené na zdroj napětí U1. Jaký vznikne úbytek napětí U2 na impedanci Z2? A můžeš odvozovat:
* Jaký proud teče tím obvodem;
* Jaký úbytek napětí U2 vznikne od toho proudu na Z2;
* jaký je poměr A=U2/U1=?

Když ti to už bude jasné, přikročíš k tomu integračnímu článku tak, že Z1 nahradíš R a místo Z2 napíšeš 1/jωC. Nějak to uspořádáš, aby tam nebyl složený zlomek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3503
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: ne leden 06 2013, 22:26    Předmět: Citovat

Tady najdeš co potřebuješ. Jenom místo malé omegy (úhlový kmitočet 2.pí.f) je tam psaná velká omega.
_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 06 2013, 22:27    Předmět: Citovat

Jasně, pokud vyučujícímu nejde o procvičení výpočtů s imaginárními čísly, ale skutečně jen o výpočet absolutní hodnoty přenosu RC článku Uc/U1, imaginární čísla nepotřebuješ.
Předpokládejme, že zdroj signálu má vnitřní odpor limitující k nule a článek není zatížený (resp. na jeho výstupu je připojená impedance mnohokrát vyšší, než výstupní impedance článku - ta je vždy menší, než na daném kmitočtu vypočítaná impedance kondenzátoru).

Stačí znát odpor a pro daný kmitočet impedanci kondenzátoru.
Protože vektory úbytků napětí jsou u ideálních součástek navzájem kolmé, můžeš to spočítat Pythagorovou větou (pro názornost jsem ti to zakreslil do Thaletovy kružnice, po níž se pohybuje průsečík odvěsen v závislosti na kmitočtu)

A vlastně je jedno, jestli vektory znázorňují velikosti napětí nebo impedance
V tom trojúhelníku klidně můžeš místo hodnot napětí hodnoty impedancí, tedy přepona bude Z, odvěsny pak R a XC

Přenos článku pak bude XC/Z



Thaletova_kruznice_u_RC.gif
 Komentář:
Jde o absolutní hodnoty napětí resp. impedancí, natočení vektorového trojúhelníku tedy pro výpočet přenosu není důležité.

Stáhnout
 Soubor:  Thaletova_kruznice_u_RC.gif
 Velikost:  16.56 kB
 Staženo:  105 krát



Naposledy upravil Hill dne po leden 07 2013, 5:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po leden 07 2013, 1:37    Předmět: Citovat

U2=1/jwC???
ak 1/2=2/4.... potom 1=2 ?!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pustofkj



Založen: Jan 06, 2013
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: po leden 07 2013, 7:02    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
U2=1/jwC???
ak 1/2=2/4.... potom 1=2 ?!

To samozřejmě ne, ale vzhledem k tomu, že jsem už výše řekl, že tomu nerozumím, pak by měl každý pochopit, že:
kód:
jestliže 1/2 = 2/4, pak 1 odpovídá (po různých úvahách, úpravách a dosazování, které bych rád znal, a právě na ně se ptám) 2

Nemyslím si, že jsem hloupý, prostě elektronika není "můj šálek kávy". Navíc první věc, kterou jsem udělal, když jsem dostal zadání, je pročítání skript a různých článků o tématu - dokonce jsem si sehnal doučování z elektroniky, které ale bylo téměř na nic, protože není nic horšího, než špatný učitel. To mi tedy bohužel moc nedalo. A jelikož právě nerozumím tomu, jak dostanu z poměru napětí
kód:
A = U2 / U1
výraz
kód:
A = (1 / jwC) / (R + (1 / jwC))
rád bych zjistil úvahy, úpravy a dosazování, které vedou z jednoho výrazu na druhý, protože i druhý výraz je poměr dvou výrazů a tak by měl logicky čitatel odpovídat U2 a jmenovatel U1. Není-li tomu tak, pak jsem vás prosil o vysvětlení. Nevím, proč se mě tedy někdo snaží "shodit" hloupými třemi otazníky, jako bych byl malý fagan, a raději se nesnaží pochopit můj dotaz a odpovědět mi na něj. Myslím, že nikdo neví vše a až jednou budu někde na otázku odpovídat já, také z toho nebude čišet akorát ironie, sarkasmus, či (nedejbože) pohrdání. Za všechny odpovědi děkuji, odpoledne, po práci, se podívám, zda mi některá pomůže a případně upřesním svůj dotaz. Děkuji Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3503
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: po leden 07 2013, 7:56    Předmět: Citovat

Vztah A = (1 / jwC) / (R + (1 / jwC)) vznikl z původního A = (1 / jwC)*I / (R + (1 / jwC))*I a to I se vykrátilo.
Protože U1 = (R + (1 / jwC))*I
a U2 = (1 / jwC)*I
A to proto, že U1 působí na sériovém spojení R a C, a U2 jen na C. Přičemž jedná-li se o integrační článek naprázdno tak oběma prvky protéká stejný proud I.
Výpočet U1 a U2 je potom ohmův zákon, kde (R + (1 / jwC) je impedance na které působí U1 a (1 / jwC) je impedance na které působí U2.
Sorry, že jsem to vzal tak nějak pozpátku, ale snad už je to jasné.

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pustofkj



Založen: Jan 06, 2013
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: po leden 07 2013, 9:45    Předmět: Citovat

Eleman napsal(a):
Vztah A = (1 / jwC) / (R + (1 / jwC)) vznikl z původního...
...

Myslím, že to je přesně odpověď, kterou jsem potřeboval. Každopádně všem děkuji, zamyslím se nad každou odpovědí a zkusím si z nich něco odnést. Děkuji Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund