Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Detektor smradu z digestoře
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ross4435897



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 426
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2012, 20:22    Předmět: Detektor smradu z digestoře Citovat

Zdravim vsechny, urcite to nekteri znate ... bydlite v malem bytovem baracku, nebo panelaku, a mate se sousedy spolecnou stupacku pro digestore. Jelikoz zpetna klapka v digestori neni bohuzel dost tesna, a je treba zrovna bezvetri ... jednoduse receno, kdyz zrovna nefunguje kominovy efekt, pak mate doma smrad. A tak vas to cas od casu nuti k zamysleni co s tim. Reseni je jako vzdy vicero ... napr. vetrne turbinky a podobne. A tak me mimo jine napadlo, zdali existuje nejaky detektor znecisteneho vzduchu ... chvili jsem hledal na netu, a zda se ze podobny problem uz je vyresen. Nasel jsem tyto stranky. Takze reseni: detektor + nejaka primitivni logika s AVR + vykonovy pvek + ventilator = jednoduche. Ale co se chci zeptat ... mate nekdo s podobnymi detektory ci konstrukcemi s nima nejake zkusenosti? Fakt to funguje?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2012, 21:48    Předmět: Citovat

Ten problém znám docela dobře. V mém případě jde o smrad z kuřáka.

Které čidlo z odkazu si myslíš, že je to pravé na kuchyňský smrad?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2795
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2012, 22:20    Předmět: Citovat

Nejlepší "čidlo" je citlivý nos manželky. To by nešlo použít?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út listopad 13 2012, 22:51    Předmět: Citovat

No jenom naprogramovat, aby ten citlivej nos hned zapnul větrák a je to Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1010



Založen: Feb 05, 2006
Příspěvky: 223

PříspěvekZaslal: st listopad 14 2012, 7:27    Předmět: Citovat

a taky vypnul,aby neběžel tejden Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
galjo



Založen: Jul 15, 2005
Příspěvky: 1352
Bydliště: záp.slovensko

PříspěvekZaslal: st listopad 14 2012, 8:19    Předmět: Citovat

Upravit klapku , aby fungovala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st listopad 14 2012, 8:23    Předmět: Citovat

To není snadnější tu klapku vrátit do funkčního stavu, než vyrábět složitě nějaký orloje s pofidérním a drahým čidlem?
Většina čidel funguje katalytickou reakcí s konkrétní sloučeninou nebo prvkem, pochybuju že to bude účinné proti smradu z česneku nebo karí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ross4435897



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 426
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 14 2012, 9:21    Předmět: Citovat

Jo mel jsem na mysli spis jen takovou rozpravu, ne zadny konkterni navrh.
Sensory: Ale kdybych to resil takto, pouzil bych asi ty sensory ze skupiny Indoor Pollutants. Ty se me zdaji jako nejvic vhodne/univerzalni pro tyto ucely.
Beh ventilatoru: No k tomu by samosrejme slouzila ta jednoducha logika toho ovladani ... dokazu si prestavit ATTINY a jednoduse rizeny casovy rezim doby behu, pripadne opakovaneho behu, a ochrana kratkodobeho nahodneho sepnuti senzoru atd ... ten by tyhle obavy z nekonecneho behu ventilatoru poresil.
Klapka: No upravit klapku jsem zavrhl, protoze zrovna odsavani mam ve stylu "industrial" .... takze ta lestena nerezova roura je pomerne dlouha a funguje jako designovy prvek. To by ta klapka musela byt na vstupu, coz nejde, protoze vyvod je ze zdi - vodorovne.
Vetrna turbinka na stresnim vyvodu: Asi nejvic realisticka varianta reseni, znacnou nevyhodou je jeji cena ... asi 5kkc
Toz tak ...


Naposledy upravil ross4435897 dne st listopad 14 2012, 9:34, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 14 2012, 9:32    Předmět: Citovat

galjo napsal(a):
Upravit klapku , aby fungovala.

Crifodo napsal(a):
To není snadnější tu klapku vrátit do funkčního stavu, než vyrábět složitě nějaký orloje s pofidérním a drahým čidlem?....

Řešil jsem stejný problém. Je vidět, že jste to nikdo prakticky nemusel řešit. Obyčejná klapka je konstrukčně řešená tak, že prostě netěsní naplno, i když je nová a bezvadná. Proti pronikání smradu je její funkce naprosto nedostačující. Je to její vlastnost. To by musela být klapka určená do ÚJV v Řeži nebo do virové laboratoře nebo tak něco.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ross4435897



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 426
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 14 2012, 9:35    Předmět: Citovat

A jak si to poresil?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st listopad 14 2012, 9:46    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Je vidět, že jste to nikdo prakticky nemusel řešit.

Je to tu už minimálně v jednom vlákně o spínání / opravách ventilátorů. Řešil jsem klapku v 3. patře 12patrového paneláku, když byla nefunkční, do bytu šel smrad, po zprovoznění do bytu nešel smrad. Sériová Al klapka v sériovém bytovém jádru Stavokonstrukce Děčín typ AC02S1ŘL z r. 1986. Možná tam nebyl v šachtě takový přetlak, aby to nafičelo tou 0,02 mm netěsností plný byt smradu od sousedů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1780

PříspěvekZaslal: st listopad 14 2012, 11:44    Předmět: Citovat

Co takhle nejaky senzor proudeni vzduchu (treba termistor + nejaky ohrev, nebo male lopatkove kolo a opticky snimac), ktery by v pripade proudeni vzduchu smerem ke kuchyni treba na 2 minuty sepnul ventilator??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 14 2012, 15:23    Předmět: Citovat

ross4435897 napsal(a):
A jak si to poresil?
Nijak. Manželka se uklidnila a prostě si zapne ventilátor sama v případě, že to smrdí. Je to jen pozdní reakce okamžitou situaci a nezabrání ničemu. Hodně mi pomohlo, že jsem ji upozornil na nebezpečí otravy CO z kotle, pokud utěsním stoupačku. Neřešil jsem stoupačku v kuchyni, ale na záchodě a v koupelně.http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=38945&highlight=hul%ED

Crifodo napsal(a):
PavelFF napsal(a):
Je vidět, že jste to nikdo prakticky nemusel řešit.

Je to tu už minimálně v jednom vlákně o spínání / opravách ventilátorů. Řešil jsem klapku v 3. patře 12patrového paneláku, když byla nefunkční, do bytu šel smrad, po zprovoznění do bytu nešel smrad. Sériová Al klapka v sériovém bytovém jádru Stavokonstrukce Děčín typ AC02S1ŘL z r. 1986. Možná tam nebyl v šachtě takový přetlak, aby to nafičelo tou 0,02 mm netěsností plný byt smradu od sousedů.
Jenže to byla vadná, nefunkční, zaseknutá klapka. Já mluvím o funkční bezvadné klapce. Při pohledu na ni je zřejmé, že má takové mezery, co neumožní nějaký průvan opačným směrem ale jsou dostatečné pro průnik smradů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: st listopad 14 2012, 17:19    Předmět: Citovat

Se smradem z digestoře si bohužel neporadí ani čidla Figaro, ač jsou jedny z nejlepších na světě. Další, ne levné řešení je odvětrání ucpat a používat uhlíkový filtr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ross4435897



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 426
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 14 2012, 17:26    Předmět: Citovat

Uhlikovy filtr jsem tam mel puvodne, ale brzy jsem zjistil, ze je to normalni blabol pro zakazniky ... dodnes se sam za sebe stydim, ze jsem na to skocil. Takze kdyz to tak hodnotim ... nachystam si asi 5kkc a koupim tu vetrnou turbinku na komin, ikdyz ani ta neni 100% .... ale nic neni perfektni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund