Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problem s oteviranim tranzistoru a prehrivanim
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
InToSSH



Založen: Sep 24, 2012
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po září 24 2012, 14:48    Předmět: Problem s oteviranim tranzistoru a prehrivanim Citovat

Zdravim,
prosim o radu ohledne meho zapojeni. Stavim "silovy modul" rizeny Arduinem pro ovladani vetraku, vodniho cerpadla a relatek.
Vlevo na plosnem spoji je vstup z arduina, ktery je oddelen optoclenem.
Jedna se o prvni dva tranzistory Q1 a Q2. Proud vetraku pripojenych na Q1 je 1.9A pri 11.1V, na konektoru POW je pripojen zdroj 11.1V (3 clankova Li-Pol) pri otevreni optoclenu je pres resistor na bazi proud 19mA, coz je pri beta=100 u tranzistoru 1.9A, tudiz otevreni by melo byt dostatecne, ani by se zvysoval odpor v tranzistoru a tudiz se prehrival.
Nevim tedy proc, ale z tranzistoru nedostanu vic jak 300mA a behem par vterin se zacne prehrivat a spalil by se.
Nevim jestli jsem na neco zapomnel, nebo neco prehlednul, ale nemuzu na to prijit, prosim tedy o radu, zda nekdo vite, cim by to mohlo byt.
Typy tranzistoru a velikosti rezistoru jsou ve schematu.
Dekuji

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5700
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po září 24 2012, 15:31    Předmět: Citovat

Ten budící proud 19mA je malý a tranzistor se neotevře do saturace, zvyš budící proud. Já bych tam dal raději MOSFET. Nemusíš ho pak ani chladit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
InToSSH



Založen: Sep 24, 2012
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po září 24 2012, 16:06    Předmět: Citovat

Diky za odpoved. Optoclen mi da maximalne 50mA, tak to zkusim dat jen s nejakym minimalnim rezistorem na bazi, nebo uplne bez nej a uvidim jestli to pomuze, MOSFETy tu mam taky, jen jsem je nikdy nepouzival a nevim co by se menilo v zapojeni.

EDIT: myslel jsem ze tam jde hlavne o saturacni napeti, s tim jsem taky pocital pri vypoctu rezistoru (-0,7V) , na bazi tece napeti 8,5V. Ted jsem zkousel vyndat rezistor uplne a zrejme ani tech 50mA nestaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: po září 24 2012, 16:36    Předmět: Citovat

A nebo použít také to, co níže - jiný tranzistor a relé
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po září 24 2012, 16:42    Předmět: Citovat

InToSSH napsal(a):
pres resistor na bazi proud 19mA, coz je pri beta=100 u tranzistoru 1.9A, tudiz otevreni by melo byt dostatecne

Kde jsi vzal těch 100? Podle datašítu je beta ani ne 20.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18695
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 25 2012, 4:54    Předmět: Citovat

Bez změn ostatních součástek tam šupni darlington .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út září 25 2012, 7:23    Předmět: Citovat

19mA je vážně málo. Podle http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/philips/BUT11_1.pdf bych do báze pouštěl tak 0,5A. Taky bych to řešil darlingtonem (před tenhle bych dal ještě nějaké BC-čko, nový bych nekupoval), ale bude hřát (tak 2,5W?). Nebo ten MOSFET, ten by nehřál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
InToSSH



Založen: Sep 24, 2012
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út září 25 2012, 7:45    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
InToSSH napsal(a):
pres resistor na bazi proud 19mA, coz je pri beta=100 u tranzistoru 1.9A, tudiz otevreni by melo byt dostatecne

Kde jsi vzal těch 100? Podle datašítu je beta ani ne 20.


No jo, koukam na to, abych rekl pravdu, mam tu BD137ky a ty maj beta 100 a nevim proc ale nejak jsem predpokladal ze tyhle taky.. MOSFETy tu mam, ale nesedi mi piny na plosnak, takze bych to musel nejak zprehazet, v soucasnym zapojeni kdyz sedi jen gate tak staci na nej jen tuknout napeti, ten se otevre a uz se nezavre.
Takze pokud to dobre chapu, tak by tak stacilo udelat darlington s tim BCckem, coz asi bude potreba, jelikoz ani zadnej optoclen ani s integrovanym darlingtonem neda takovej proud. Jeste zkusim vymyslet ten MOSFET, asi by to bylo momentalne nejlepsi reseni, jelikoz se mi moc nechce predelavat plosnak.

Kazdopadne dekuju moc za odpovedi, zase jsem o neco chytrejsi Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út září 25 2012, 7:52    Předmět: Citovat

InToSSH napsal(a):
[nevim proc ale nejak jsem predpokladal ze tyhle taky.. MOSFETy tu mam, ale nesedi mi piny na plosnak, takze bych to musel nejak zprehazet
Jeste zkusim vymyslet ten MOSFET, asi by to bylo momentalne nejlepsi reseni, jelikoz se mi moc nechce predelavat plosnak.

To je fakt intosshký vysvětlení Rolling Eyes
Vyrábí se spousta tranzistorů s různým rozložením vývodů a když to nejde jinak, přebrousíš dráhy na dps a natáhneš drátem v teflonové izolaci, dělali to tak i západoněmečtí soudruzi. Poučení pro příští konstrukci, napřed si to zkus na bastldesce...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
InToSSH



Založen: Sep 24, 2012
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út září 25 2012, 8:07    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

To je fakt intosshký vysvětlení Rolling Eyes
Vyrábí se spousta tranzistorů s různým rozložením vývodů a když to nejde jinak, přebrousíš dráhy na dps a natáhneš drátem v teflonové izolaci, dělali to tak i západoněmečtí soudruzi. Poučení pro příští konstrukci, napřed si to zkus na bastldesce...


No jo, kazdej se to musi nekde naucit, tak jsem to myslel s tou dps, ne teda uplne s teflonovou izolaci, jo no, pouceni pro priste, ja totiz delal nedavnou skoro stejny zapojeni, jen pro mensi proudy a s jinyma tranzistorama a trochu jsem se s timhle precenil, par veci mi vypadlo, ale kazdopadne jsem rad ze mi to tu nekdo vysvetlil, hned v tom mam vic jasno, bohuzel mi nezbyva nic jinyho nez se s tim naucit bud sam nebo s pomoci vas Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út září 25 2012, 8:15    Předmět: Citovat

BUT11A má stejné (kompatibilní) rozložení vývodů jako běžný N-MOSFET v TO-220, akorát ti tam chybí odpor mezi G a S.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
InToSSH



Založen: Sep 24, 2012
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út září 25 2012, 8:22    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
BUT11A má stejné (kompatibilní) rozložení vývodů jako běžný N-MOSFET v TO-220, akorát ti tam chybí odpor mezi G a S.


Jj, sedi to, ted jsem na to koukal, jen asi kvuli tomu chybejcimu odporu, kdyz privedu napeti na G tak po odpojeni se uz nezavre a bezi furt. jak velky by mel byt ten odpor?

EDIT: No dal jsem tam 220ohm a zda se ze to bezi v pohode, neudrzim na nem ruku az tak po 15s, takze jeste zkusim jinej MOSFET, asi se taky ale nebude uplne otevirat, tim napetim co tam mam, kdyz se prehriva.


Naposledy upravil InToSSH dne út září 25 2012, 8:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út září 25 2012, 8:27    Předmět: Citovat

Například 1k a ten R6 zmenšit na 100 nebo ho úplně vyřadit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
InToSSH



Založen: Sep 24, 2012
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út září 25 2012, 8:34    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Například 1k a ten R6 zmenšit na 100 nebo ho úplně vyřadit.


Tak jsem tam dal 1k, tam ten jsem vyradil, MOSFET se ohreje tak na 50 stupnu ale uz se to nezvysuje, takze by to mohlo byt v pohode, chtelo by ho to asi otevrit vic aby nemel takovej odpor. Pro uplnost, mam tam MOSFET IRFIBC40G, takze takhle by to snad mohlo fungovat.

EDIT: IRFZ44N se nehreje vubec, takze ten tam necham Smile

Děkuji za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út září 25 2012, 8:41    Předmět: Citovat

Ještě nám prozraď, jaký záchvat intelikence tě vede k použití 600V tranzistoru na spínání 11V?

Edit: Divný co?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund