Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problém s generátorem tvarových kmitů.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zundik



Založen: Apr 10, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2012, 6:40    Předmět: Problém s generátorem tvarových kmitů. Citovat

Zdravím, žádám zkušenější bastlíře o radu co s tím. Je to už nějaký čas co jsem si postavil generátor tvarových kmitů dle AR 9/88, funguje dobře a jsem s ním spokojen až na jeden malý háček. Kmitočet stále utíká nahoru, když si nastavím nějaký kmitočet třeba 1kHz tak za chvíli tam mám caa 5min 1,5kHz, když jsem jej kdysi oživoval tak mi nechtěl generovat kmity a nebo to kmitalo na nějakých vyšších kmitočtech a nešlo to měnit potenciometrem, rozchodil jsem to tak že jsem musel na běžec potenciometru R2-10K dát proti zemi odpor (hodnotu už nevím, musel bych jej rozebrat) abych tím zatížil vstup maa741 a pak to začalo fungovat a šlo měnit kmitočet ladícím potenciometrem. Mé podezření je na ten operačák maa 741 že tento zrovna není nic moc. Tak prosím podívejte se na schéma které přikládám v pdf souboru kde by mohla být zrada, možná je tam ve schémě chyba o které nevím. Popř. zodpovím další dotazy kolem toho, byl bych moc rád kdyby se zpomalilo to zvětšování kmitočtu, abych to nemusel stále poopravovat. Děkuji.


Schéma generátoru.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Schéma generátoru.pdf
 Velikost:  61.34 kB
 Staženo:  214 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12096
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2012, 7:27    Předmět: Citovat

Zundik napsal(a):
Kmitočet stále utíká nahoru, když si nastavím nějaký kmitočet třeba 1kHz tak za chvíli tam mám caa 5min 1,5kHz


dělá to stále, nebo jen po zapnutí?
Když to necháš zapnutý hodinu a nastavíš kmitočet, co to udělá za dalších 5 minut ??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zundik



Založen: Apr 10, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2012, 8:04    Předmět: Citovat

Jakmile to zapnu tak to leze stále nahoru, nooo asi celou hodinu jsem to neměl zaplý, noo ale přes půl hodiny určitě jo, noo já jej zapnu a chvíli používám dle potřeby. Ale po celou dobu co jsem jej používal to běželo stejněSmile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zundik



Založen: Apr 10, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2012, 8:10    Předmět: Citovat

Noo jak budu doma tak to ještě dnes nechám bežet třeba 3 hod a dám vám potom sem vědět, napíši si počáteční stav čítače a potom napíši mezičasy a konečný o kolik se ten kmitočet změnil. Nooo už jsem si na to zvykl, noo když se to nepodaří tak se nic nestane, ale řekl jsem si jsem starší a znám zas o něco více tak bych mohl s pomocí vás na to dojít ne:).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3491

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2012, 8:19    Předmět: Citovat

Především zkus měřit +15V, jestli neujíždí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12096
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2012, 8:46    Předmět: Citovat

něco se tam ohřívá, zkus zjistit co to je a proč to dělá . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zundik



Založen: Apr 10, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2012, 9:38    Předmět: Citovat

A co kdybych zkusil vyměnit ten IO1 maa741 za nějaký lepší nejlépe zahraniční výroby, noo zkusím určitě proměřit jestli tam neujíždí těch +15V na tom operačáku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2012, 11:30    Předmět: Citovat

Změna o 50% je moc na nějaký odpor nebo kapacitu. Nejdřív bych se zaměřil na T1 a jeho kolektorové napětí, jak je stabilní v čase. Taky bych zkusil vyměnit IO1. To, co popisujete vypadá na příliš velký vstupní proud IO1 a navíc nestabilní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
SERAFIN



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 161
Bydliště: Sliač

PříspěvekZaslal: pá srpen 17 2012, 18:43    Předmět: Citovat

Ahoj
ja som ten generátor staval dakedy v 89 a fungoval v pohode ešte ho mám,ale už 10 rokov som ho nepoužíval.Integráky som dával do pätíc
takže som si vyberal IO pri oživovaní.A súčiastky boli TESLA a nebol problém so stabilitou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so srpen 18 2012, 10:40    Předmět: Citovat

Kondíky se dají prověřit poměrně jednoduše, stačí je na chvilku ohřát hrotem mikropájky (pokud nejsou v plastu). I ten plechovej IO se dá takto otestovat.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zundik



Založen: Apr 10, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 20:13    Předmět: Citovat

zdravím, tak jsem to zkoušel a a rozebral tak ho nemám funkční ale nejdříve jsem jej zkoušel a měřil, tak napajecí napětí je v pohodě a je stabilní ať je to +15 a -15 a i těch 5 voltů. A zjistil jsem že je to teplotně ovlivnitelný když jsem to nechal zakrytované a nechal nějakou dobu běžet tak to stoupalo a jak jsem jej oddělal tak to začalo klesat. A když jsem mezi tištáky foukal chladnější vzduch tak to klesalo ještě více, ale vůbec nevím která součástka by to mohla dělat. Zkoušel jsem šahat prstem na odpory abych je teplotně změnil ale zatím jsem na to nepřišel. Tak jsem se díval na ten odpor co jsem tam přidal a tak jsem jej měl daný na běžec potenciometru a napajení +15v, a né jak jsem psal že proti zemi. Nooo je to už nějaký čas:) Ale vrtá mě hlavou proč to nekmitá když jej odpojím, přitom napajecí napětí jsou v pořádku na IO1 a i trazistorech T2, T , T4. Zkoušel jsem i vyměnit ten IO1 a měl jsem tam původně UA741 CDG, tak jsem tam dal náš maa741 v TO a bylo to samé "nekmital". Tak jsem tam dal ten původní, na pozici R1a, také R20 mám odpor řady TR191, odpory jsem kolem oparačáku přeměřoval a ty byly v pohodě ale proč to běží když jsem dal ten odpor mezi napajení +15v a bežec potenciometr tak to neví, že by ten odpor řady TR191 byl proudově slabý? Tak až znalý nejsem a nebo jsem na to zatím nepřišel, Přitom ladící napětí je v pořádku to co mám na potenciometru tak to samé mám i na tranzistorech T3 a T4, a když připojím ten odpor tak je jiné napětí na běžci a jiné za odporem R4 (ten je také řady TR191)na vstupu operačáku. Mě to připadá že to chce větší proud a pak to naskočí a přes ten odpor a trimry je to asi málo a tak to nejede. Tak zítra jak dojdi z práce tak se na to zas zkusím podívat. Ale která součástka by dělala tu tepelnou změnu tak to nevím, rád bych radu možné typy na které se mám zaměřit abych to nehledal zbytečně daleko kde už to na to nemá vliv. I tak děkuji za vaši pomoc. Bud zatím dále bádat, nakonec to bude nějaká prkotina:)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5029
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2012, 23:15    Předmět: Citovat

Máš asi nějak špatně zapojené součástky kolem T1. Nejlíp bude T1 vytáhnout a zkusit, co to udělá. Mělo by to začít fungovat.

Tenhle generátor jsem si taky kdysi postavil , ale jen na zkušební desce a fungoval celkem dobře. Nakonec zvítězil MAX038.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zundik



Založen: Apr 10, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2012, 4:44    Předmět: Citovat

Zdravím, ten už mám také vypájený, a nic. Ale dnes jsem se rozhodl že to vezmu pěkně od začátku od ladícího potenciometru a vysledovat proč to dělá. Když tam mám ten odpor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zundik



Založen: Apr 10, 2010
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2012, 7:32    Předmět: Citovat

Zdravím, tak píši jak jsem pokročil s tím generátorem, a závadu jsem již našel, a odstranil. Jak jsem předpokládal tak to byla prkotina. Byl vadný odporový trimr "R1" 1K. Je to keramika řady TP112 , a termistor je proti němu hadra:) Tak jsem jej celý rozebral a plošňák vyndal ven a tak jsem si jej z blízka prohlížel a stále mě vrtalo proč to tak ujíždí, a bez toho odporu mezi napájením a běžcem potenciometru to nekmitá, tak jsem si všiml při pohledu z blízka že je na odporové dráze trimru jak kdyby namalovaná příčnně čára, šmouha a tak mě napadlo jestli to nemůže být nějaký přechod, nebo přerušení. Pak mě to docvaklo že tím odporem co jsem tam musel dát jsem vlastně k tomu dal paralerně propojku a tím to rozchodil, ale jelikož ten trimr tam zůstal, přes který také šel proud, tak to ovlivňovalo nastavení potenciometru. Vypájel jsem jej ven a změřil a on normálně ukazuje svoji hodnotu 1K, (Ale když jsem jej dal do obvodu s ledkou, a dal na napájení tak ledka nesvítila jak na něm padalo hodně napětí), ale dal jsem tam zpět už jiný a ejhle ono to jede jak hodinky a minimálně to jen ujíždí, tak byla velká radost:) Ten trimr je silně teplotně zavislý, tak jak se ohříval vnitřek tak měnil svoji hodnotu a neustálilo se to ani po třech hodinách. Teď caa za půl hoďky co se to ohřeje tak kmitočet drží. Na rozsahu 500Hz se to zvedlo o 22Hz, a na rozsahu 500kHz přibližne asi 2-4kHz. Tak jsem s tím velice spokojen a děkuji za pomoc. Toto téma je vyřešené.


Schéma.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Schéma.png
 Velikost:  10.28 kB
 Staženo:  52 krát


Trimr.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Trimr.jpg
 Velikost:  267.02 kB
 Staženo:  53 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund