Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Neznámé součástky
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
austincz



Založen: May 01, 2012
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po srpen 06 2012, 19:13    Předmět: Neznámé součástky Citovat

Dobrý den,

mám doma několik neznámých součástek a "nevím" k čemu jsou a chtěl bych je použít.
No začátek je trochu víc zmatený tak snad mě někdo pochopí Very Happy

Mám doma líheň s tímto termostatem: http://www.lihne.cz/92-comfort-ts-5000.html

Mám na ni napojený topnou spirálu, ale aby byla rychleji vytopena tak tam mám ještě 150W žárovku, která se dá vypnout potom vypínačem. Jenomže teď nastává problém: termostat jak dosáhne nastavené teploty, tak aby ji udržel tak třeba 2 sekundy sepne kontakt a pak další 3 sekundu je vypnutý a pořád dokola. A mě se jedná o to, že ta žárovka pořád bliká a bojím se že to prostě vlákno nevydrží.

Šla by některá z dole vyfocených součástek použít an tento problém?

Díky za odpovědi



DSC_0721.jpg
 Komentář:
Obr 1

Stáhnout
 Soubor:  DSC_0721.jpg
 Velikost:  227.18 kB
 Staženo:  117 krát


DSC_0724.jpg
 Komentář:
Obr 2

Stáhnout
 Soubor:  DSC_0724.jpg
 Velikost:  290.65 kB
 Staženo:  73 krát


DSC_0725.jpg
 Komentář:
Obr 3

Stáhnout
 Soubor:  DSC_0725.jpg
 Velikost:  237.03 kB
 Staženo:  71 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po srpen 06 2012, 19:24    Předmět: Citovat

Ten vrchní obrázek nevim co je.
Ty dva spodní jsou časový relé 0,25-2,5 vteřiny a ty ti asi budou na prd...
Pokud bys měl časovej spínač, kterej by měl po sepnutí interval větší, než ten čas cyklování termostatu, tak by použít šel (za cenu toho, že by ta žárovka měla po zapnutí termostatu chvíli prodlevu).
EDIT: pokud by šel ten termostat nastavit tak, aby měl při cyklování čas sepnutí kratší než těch 2,5 vteřiny, tak by to časový relé použít šlo. Ale taky jde o to, aby to s takovymhle časem stíhalo dotápět...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
austincz



Založen: May 01, 2012
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po srpen 06 2012, 19:57    Předmět: Citovat

Jééé, já jsem zapoměl vyfotit horní stranu na krabičce u té součástky na obrázku 1. Přeložil jsem to ze španělštiny jako schodištový vypínač nebo něco takového. Já jsem to pochopil, tak že po vypnutí vypínače jde do žárovky ještě cca 2 minuty proud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: po srpen 06 2012, 20:22    Předmět: Citovat

A co to řešit společným zapnutím a žárovku přes časový spínač nastavený na dobu dosažení ohřevu po potřebnou teplotu? /změřit a podle času přikoupit DIN časovač/.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po srpen 06 2012, 21:34    Předmět: Citovat

No to je pěkná kravina. Ten čas se bude měnit podle okolní teploty Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
austincz



Založen: May 01, 2012
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po srpen 06 2012, 21:47    Předmět: Citovat

Ano přesně tak, čas k vytopení líhně bude pokaždé jiný. Hlavně jsem měl namysli, že třeba je líheň zapnuta 12 hodin předtím než tam dávám vejce aby se POŘÁDNĚ vytopila. Myslíte, že by nešla použit ta součástka na obrázku 1?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: po srpen 06 2012, 21:53    Předmět: Citovat

Časovač je regulovatelný, a jde mu o první zapnutí a nahřátí, potom už nechce zapínat žárovku. Vidíš schůdnější možnost kromě vynechání žárovky? PICku s programem uplatňujícím změny teploty s připojením na meteosat? Když je u zapínání, potom nejjednodušší je po dosažení teploty žárovku vypnout, píše - že to lze. Potřebuje rychlý start.

Edit, psali jsme současně... takže jde o 12 hodin před vložením vajec - to má být prvotní vstupní informace, potom dát výkonnější topné těleso, vynechat žárovku.
2,5 sec. časovač je zde k ničemu. A je to přístroj, ne součástka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17907
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po srpen 06 2012, 23:10    Předmět: Citovat

To cyklovani 2/3 sekundy je naky divny. Tepelna soustava a takhle rychla reakce? Nemas tam nahodou topnou infrazarovku? Videl bych to ze zarovka ti sala primo na teplotni sondu. Nevim jakou prostoru a co v ni s tim vytapis, ale neslo by odclonit svit zarovky na sondu?
Taky v tom reglu pisou, ze je to PID. Je vubec nastavenej? Mozna ze ti ten regl kmita. Zkus si na netu nalyzt jak se PID regly nastavuji. Ja to sice kdysi studoval na prumce, ale uz si z toho nic nepamatuju Sad
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2012, 4:52    Předmět: Citovat

Když už bych musel , dal bych tam obyč relé s tlačítkem a použil ho jako samodržku . Po nastartování líhně nastartovat tlačítkem a po prvním vytopení by se žárovka odepla , rychlý start byl proveden . Na tuto fci jsem použil termostat z AR , který také cykluje . Jen tímto režimem dostaneš trvalou teplotu . Zkraje je sepnut plně a potom jsou dvě polohy . Nejdříve cykluje s vyšší střídou a potom s menší . Ano ty střídy je třeba nastavit v praxi dle reálných teplot v okolí líhně , je to citlivé .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2012, 5:30    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
To cyklovani 2/3 sekundy je naky divny. Tepelna soustava a takhle rychla reakce?

Co má frekvence PWM na výstupu regulátoru společného s reakcí tepelné soustavy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2012, 7:16    Předmět: Citovat

Buď obyčejné relé s přídržným kontaktem, nebo bistabilní, třeba http://www.railcomp.cz/produkty-a-sluzby/nieaf-smitt-bv/vykonova-rele/zapadkova---bistabilni-rele/rada-bd-magneticka-zapadka/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6359
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2012, 13:22    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Celeron napsal(a):
To cyklovani 2/3 sekundy je naky divny. Tepelna soustava a takhle rychla reakce?

Co má frekvence PWM na výstupu regulátoru společného s reakcí tepelné soustavy?
Pkud je časová konstanta soustavy příliš malá a frekvence PWM taky malá, tak je problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2012, 13:47    Předmět: Citovat

To asi nebude případ vytápění líhně, když vytopit ji trvá půl dne a perioda PWM je řádově v sekundách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
austincz



Založen: May 01, 2012
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2012, 14:53    Předmět: Citovat

No asi to tady muset trochu usměrnit" Smile

Vytopení líhně trvá zhruba necelou hodinu, liší se podle okolní teploty samozřejmě apod. Těch 12 hodin je doporučené pro ustálení teploty, není ale nutné.

Ty 2 a 3 sekundy jsem pouze nastřelil. Jedná se mě o to, že nechci aby ta žárovka blikala.

Myslel jsem jestli by šlo použít něco takového co mám v koupelně na ventilátoru, že po zapnutí vypínače se ventilátor normálně rozběhne a a po vypnutí vypínače běží ještě nastavenou dobu (aby se vyvětrala).

No a právě proto jsem myslel, jestli by nešel použít ten přístroj na obrázku 1? Na něm je právě napsáno "Elektronická schodiště".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2012, 14:59    Předmět: Citovat

Ale to ti ta žárovka bude svítit pořád a hrozí přetopení. Ty spíš potřebuješ něco, co tu žárovku rozsvítí, jen když bude signál na vstupu přítomen déle než je perioda spínání (tj. když topení topí na max.). Takže nějaký časový spínač se zpožděným rozběhem. To umí jeden z těch, co jsi sem dal na fotce, ale 2,5s bude asi málo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund