Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak zesílit extrémně slabé zvuky? Např. zvuk pohybu ryb :)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
exchanger



Založen: Jun 13, 2012
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: st červen 13 2012, 14:12    Předmět: Jak zesílit extrémně slabé zvuky? Např. zvuk pohybu ryb :) Citovat

Zdravím!

Mám takový dotaz. Viděl jsem video, jak nějaký chlápek nalepil piezo disk na most a nahrával zvuky, které v mostní konstrukci vznikaly. Napadlo mě, že bych mohl taky poslouchat například jak se pod vodou pohybují ryby Smile (ani nevím jestli vydávají nějaký zvuk), nebo snímat vibrace na silnici jak jezdí auta, popřípadě jak se hýbe nějaký strom, prostě zesílit nějaký extrémně slabí zvuk. Určitě by to byl zajímavý zážitek...

Řešení, které mě napadlo:
- koupil bych nějaký piezo disk (takový ten, který se dává na hudební nástroje), zadní část s kabelem bych zalil nějakým lepidlem
- postavil, popřípadě koupil bych nějaký předzesilovač, třeba tenhle: http://www.flajzar.cz/predzesilovace-a-korekcni-zesil/kytarovy-a-mikrofonni-korekcni-zesilovac.htm
- za tento předzesilovač bych dal nějaký zesilovač, např. tenhe: http://www.flajzar.cz/zesilovace/zesilovac-pro-sluchatka.htm

Tak tyhle všechny věci bych pospojoval do sebe, piezo nalepil na objekt zájmu, připojil sluchátka a doufal bych, že by to něco rozumného dělalo Smile ...

Moje otázka tedy zní (s trochou nadsázky), zda bych slyšel, jak se pod vodou pohybují ryby Very Happy ? Je to dobrý způsob, jak zesílit slabé zvuky, snímané piezo diskem, nebo existuje nějáký lepší způsob?

V problematice zesilovačů se nevyznám, takže ani netuším, jakého zesílení bych spojením těchto věcí dosáhl... Nějaké zesílení třeba 100000x by bylo určitě zajímavé Smile

Děkuji za návrhy Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5688
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st červen 13 2012, 14:19    Předmět: Citovat

A jak si představuješ odfiltrování hluku okolí...?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st červen 13 2012, 14:25    Předmět: Citovat

1. musíš zajistit,aby snímač zvuku,ať je jakýkoliv, nesejmul zpět zvuk ze sluchátek.
2. musíš mít kvalitní korekce,hodně,hodně pásmové,aby jsi zesiloval jen pásmo pro Tebe zajímavé.
3.musíš si zajistit automatické snížení zesílení pokud se náhle objeví silný zvuk,aby Ti to neurvalo uši.

Těch věcí,které musíš bude asi více,ale to mne napadlo jen tak narychlo. Myslím,že pokud to chceš nějak profi,tak to vyřeší jen procesor,ale zkušenější na tomhle fóru Ti určitě poradí více,já jsem jen amatér.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5141
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st červen 13 2012, 15:05    Předmět: Citovat

Mě jednou napadlo zakopat něco takového aspoň metr do země, jestli by bylo něco slyšet. Až se budu někdy hodně nudit, možná to zkusim Very Happy
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: st červen 13 2012, 17:18    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: st červen 13 2012, 22:42    Předmět: Citovat

Mňa kedysi napadlo zbaviť mikrofón šumu tým spôsobom, že ho napojím rovno na vstup dostatočne citlivého A/D prevodníka. Ale sám na také kúsky nestačím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4511
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt červen 14 2012, 12:44    Předmět: Citovat

A potom co...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: čt červen 14 2012, 22:29    Předmět: Citovat

No co asi, do počítače
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: pá červen 15 2012, 5:27    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Mňa kedysi napadlo zbaviť mikrofón šumu tým spôsobom, že ho napojím rovno na vstup dostatočne citlivého A/D prevodníka...

A z jakých částí se skládá ten "dostatečně citlivý" převodník? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
exchanger



Založen: Jun 13, 2012
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: pá červen 15 2012, 7:12    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
A jak si představuješ odfiltrování hluku okolí...?


No tak to jsem si myslel, že vyřeší (aspoň částečně) ty korekce toho předzesilovače... Je mi jasný, že tam bude slyšet spousta dalších zvuků, ale nebudu to používat někde na stavbě, tak snad tam ten zajímavý zvuk bude Smile

pajosek2 napsal(a):
1. musíš zajistit,aby snímač zvuku,ať je jakýkoliv, nesejmul zpět zvuk ze sluchátek.
2. musíš mít kvalitní korekce,hodně,hodně pásmové,aby jsi zesiloval jen pásmo pro Tebe zajímavé.
3.musíš si zajistit automatické snížení zesílení pokud se náhle objeví silný zvuk,aby Ti to neurvalo uši.


No tak se zvukem ze sluchatek by to snad vyřešil nějaký delší kabel ke sluchátkům. Ohledně korekcí by mi na pokusy nevadilo, že bych slyšel o trochu víc zvuků, než jen ten co mě zajímá a k tomu zeslabení to je určitě hodně důležité, ale to netuším jak se dá vyřešit Smile

workhard napsal(a):
Mě jednou napadlo zakopat něco takového aspoň metr do země, jestli by bylo něco slyšet. Až se budu někdy hodně nudit, možná to zkusim Very Happy


To mě taky napadlo v souvislosti s krtekm Smile . Myslel jsem, že by se s tím dalo najít, kde bydlí, protože všechny metody na jeho vyplašení selhali. A co si do té země chtěl zakopat? Máš už nějakou představu, nebo nad tím teprve budeš přemýšlet?

medulin napsal(a):
Něco jako je toto jo?
http://elektro.tzb-info.cz/110250-heartbeat-detektor-odhali-i-mys-v-nakladaku


Dá se říci, že ano, jenomže toto zařízení bude asi detekovat jen tlukot srdce, takže by to bylo potřeba nějak upravit aby to fungovalo na všechno možný Smile

Děkuji všem za zapojení do diskuse. Takže by se dalo říct, že koncepce piezo + předzesilovač + zesilovač by fungovala? Dokázalo by to zesílit slabé zvuky? Poradí mi někdo jak zjistím zesílení zesilovače, popřípadě nějaké prameny, kde bych se mohl dočíst jak to zjistit? Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1686

PříspěvekZaslal: pá červen 15 2012, 20:19    Předmět: Citovat

Zesílit lze jakýkoliv elektrický "signál" - podmínkou je však jeho reálná existence. Proto bude velmi záležet na výběru, vlastnostech a kvalitě akustického měniče i na řešení přenosu zvuku (vibrací) na akustický měnič. Kdysi fonoamatéři při "lovení zvuků" v přírodě používali paraboly o průměrech 60 až 80 cm, v jejichž ohnisku byl umístěn běžný dynamický mikrofon (jeho membrána). Pak následoval tranzistorový předzesilovač, nebo přímo magnetofon. Výhodou bylo nejen zesílení zvuku dopadajícího na membránu mikrofonu, ale i směrové účinky paraboly, tedy potlačení nežádoucích zvuků, přicházejících z jiných směrů. Možná by proto šlo využít běžnou parabolu ze satelitu a místo LNB upevnit do ohniska mikrofon. Jen si budete muset při zaměřování paraboly uvědomit, že optická a mechanická osa paraboly běžné satelitní antény, se různí.
U extrémně slabých signálů a etrémně vysokých hodnot zesílení, budete muset řešit též problémy se šumem, odstíněním elektromagnetického smogu, síťového brumu a pod. Ze současných součástek lze sestavit kde-co. Pro začátek si zkuste zapojit třeba několik tranzistorů do kaskády (po vzoru Darlingtona) - výsledné zesílení by bylo násobkem zesilovacích činitelů jednotlivých tranzistorů. Nebo zkuste nějaký integrovaný přístrojový zesilovač - z katalogu polovodičů si jistě vyberete. Krom vlastního uspokojení, není důležité zjišťovat kolikanásobného zesílení bylo dosaženo. Obecně platí, že stačí podělit amplitudu zesíleného signálu amplitudou na vstupu a máte údaj o zesílení. Samozřejmě, lze počítat i v decibelech, nebo zesílení vyjadřovat v jednotkách výkonu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund