Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Teplota cievky
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5919
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: pá květen 04 2012, 23:12    Předmět: Teplota cievky Citovat

Predpokladajme, že máme cievku s feritovým jadrom, preteká ňou striedavý prúd a cievka má svoju prac. teplotu. Dajme tomu, že z istých dôvodov potrebujem zvýšiť frekv. na trojnásobok a prúd dorovnať tak, aby cievka budila také isté mag. pole, ako predtým. Koľko sa posunie jej teplota?
Nepoznám dôverne všetky faktory účastné diania, preto sa pýtam tak hlúpo.
Ďakujem za pochopenie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6643
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so květen 05 2012, 1:02    Předmět: Citovat

Toto zásadně závisí na typu použitého feritu, nejlépe napoví odpovídající datasheet, je-li ovšem typ feritu známý.
Michal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so květen 05 2012, 7:54    Předmět: Citovat

I když budeš znát přesný typ feritu a jeho parametry, tak bude velmi obtížné zjistit oteplení cívky. Můžeš dejme tomu zjistit relativně přesně ztráty. Ale jaké vyvolají oteplení, to je další oříšek(záleží na ochlazované ploše, způsobu průtoku chladicího vzduchu, vlhkosti, tlaku, barvě cívky, ...,cos měl včera k večeři, apod. )

Kromě toho je taky důležité, z jakého kmitočtu(a při jakém proudu) dojde ke trojnásobnému zvýšení. Když to budeš provozovat někde na počátku pracovního rozsahu (kmitočtu i proudu) a zvedneš to 3x, tak je to něco jiného, než když budeš na konci pracovního rozsahu a zvedneš to 3x. V prvním případě bude vzrůst teploty nepatrný ve druhém možná zničující.

A taky se s kmitočtem mění ztráty ve vinutí, nejen v jádře.

Prostě to zkus a uvidíš. Bude-li cívka teplejší, než by sis přál, něco změň.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so květen 05 2012, 8:44    Předmět: Citovat

Dost podstatný vliv na teplotu cívky má výkonová ztráta na činném odporu cívky. Záleží na konstrukci cívky,ale myslím,že v některých cívkách( hodně závitů tenkého drátu) je tato ztráta (oteplení) dominantní.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5919
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: so květen 05 2012, 9:42    Předmět: Citovat

Asi bude lepšie, keď narysnem, o čo mi ide. Kokúň bude mať radosť. Very Happy Obhajujem sa tým, že sme v bastlírně.
Mám TV s obr. 66cm. Normálne mám dosť problém to sledovať, tých 50Hz mi vadí (je mi z toho zle). 60Hz je lepšie (americká NTSC), ale už dosť vidieť riadky a rušia. Našiel som takéto krásky:
http://www.hdcable.sk/index.php?page=info&item=1095
http://www.hdcable.sk/index.php?page=info&item=1096
http://www.alza.sk/avertv-mediaport-d274930.htm
a napadlo mi, či by bolo možné nejak ten TV prinútiť pracovať v režime 800x600/75. Čiže ako prvé by som potreboval prinútiť horizontálky kmitať na 3x takej frekvencii. Nemám domyslené, ako to dosiahnuť. Poštudujem konštrukcie monitorov, mám pár dosiek, predbežne ma napadlo stávajúce splitko nechať na napájanie obrazovky (po odobratí VC dorovnať pomery výmenou booster zvitku) a VC napájať samostatne z vlastného obvodu. Pre synchronizáciu by som zneužil dosku s A255D (upravenú). Ale to len predbežná špekulácia. Ekonomickú rentabilitu takej úpravy nechajme stranou, robím to pre seba na úkor voľného času. Pustím sa do toho (ak vôbec) najskôr za pol roka, dovtedy by som rád zosmolil nejaký plán.
Tak sa do mňa pustite.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3504
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: so květen 05 2012, 9:55    Předmět: Citovat

Shocked Každý je strůjcem svého štěstí. Tak odvahu a do toho chlapče. Rolling Eyes
Tohle si chtěl slyšet? Laughing
Můj osobní názor (stejně asi jako většiny tady) je jiný. Ale ten určitě slyšet nechceš.

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so květen 05 2012, 10:15    Předmět: Citovat

Moc tomu nerozumím.Ty to chceš používat jako monitor k PC? Pokud by jsi na tom chtěl provozovat příjem TV,tak mne zajímá jak přinutíš synchr pulsy,které mají 50Hz, aby se tvářily jako 75Hz. Možná mi něco uniklo, v téhle technice jsem pasivní už pár let,tak nevím.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: so květen 05 2012, 10:52    Předmět: Citovat

Pokud jde o cívku samotnou z úvodu vlákna, je-li buzena proudovým zdrojem, tak poměr hodnot magnetického pole a proudu je zhruba konstantní, takže se změnou frekvence není třeba proud dorovnávat. Když je cívka připojena na zdroj napětí, tak s frekvencí magnetický tok klesá a na původní hodnotu je tedy třeba úměrně zdvihnout magnetizační napětí, a napětí zdroje ještě víc, s ohledem na větší ztráty v jádře i vinutí.
V tom TV obvodě to bude nejspíš někde mezi těmi mantinely, ale praktickou radu ze mne nikdo nedostane. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so květen 05 2012, 10:52    Předmět: Citovat

Ta TV má oddělenou výrobu VN od řádkového vychylování? První věc, která se změní, budou spínací ztráty v polovodičích, takže s trojnásobným řádkovým kmitočtem je upečeš. Druhá věc, na kterou TV nebude stačit, je šířka pásma RGB zesilovačů. PC monitory byly v kvalitě videozesilovačů trochu jinde než klasické televizory.
Ale daleko nejspíš si příslušný IO pro rozklady nedá tak odlišné časování vůbec vnutit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8843
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so květen 05 2012, 11:17    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Asi bude lepšie, keď narysnem, o čo mi ide. Kokúň bude mať radosť. Very Happy Obhajujem sa tým, že sme v bastlírně.
Mám TV s obr. 66cm. Normálne mám dosť problém to sledovať, tých 50Hz mi vadí (je mi z toho zle). ...

Duvsane - že ty ses nenarodil aspoň o 20÷30 let dříve - v té OTF-ce, či později v OVP-éčku by z tebe určitě měli radost (a asi by tě ani nezaplatili) Shocked Laughing
Špekulovat, jak prodloužit životnost 20 let staré obrazovce (v Color 471) jejím "předžhavováním", apod. (jako např. teď) - tohleto může být jenom z tvojí hlavy Surprised Cry
Tak na to nečum - když je ti z toho zle ...

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so květen 05 2012, 11:35    Předmět: Citovat

Dalo by se to shrnout taky tak, že ohřev cívky vlivem trojnásobného kmitočtu je ten nejmenší problém ze sady průserů, které by tě na tvé trnité cestě čekaly, pokud by ses na ni skutečně vydal.
Čím víc nastuduješ o funkci monitorů a TV, tím víc uvidíš, že "smolit plán" ztrácí smysl.
Ale nenech se odradit skeptiky. Ukaž, že to dokážeš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8843
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so květen 05 2012, 11:44    Předmět: Citovat

Duvsan se jenom "žene" do přesně opačného extrému, před kterým nás vehementně varoval (někdy před cca 17-ti roky) nebožtík Franta Novotný.
Už tu o něm byla 2x řeč - pro ty, které to blíže zajímá, by neměl být problém si ty 2 vlákna vyhledat.
Pro ty, kterým se do hledání nechce, tak pouze tolik: byl to snad nejlepší "školitel TV techniky", kterého kdy tato země měla Wink
A před čím nás varoval?
Před předělávkami tvp dovezených z USA, k použití u nás - tj. nejen kvůli síti 110V, ale hlavně kvůli těch jejich 60Hz-ům Exclamation

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5919
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: so květen 05 2012, 11:51    Předmět: Citovat

Zrejme som nepísal dosť jasne. Telka je klasickej konštrukcie, mne ide o jej prerábku na funkciu monitora a napájal by som ju DVB-T prijímačom s VGA, ktorý by sa tváril akoby výstup počítača. Ide len o normálne sledovanie vysielania, len pri vyššej snímkovej frekvencii. Tá cievka z úvodu vlákna je hor. vychyľovačka. Videokoniec mám celý z monitora (dokonca tri), niečo by som zbastlil. Bojím sa práve toho, čo tu stojí v predch. príspevkoch.
Predbežný nápad je, píšem to ešte raz, od splitka odpojiť horizontálky a pomery dorovnať výmenou booster kondenzátora, aby som to vrátil do rezonancie a napájaním dorovnať VN a žeravenie. Trafo by kmitalo ďalej na cca 15625Hz -opravené , len nesynchronizovane (voľne). Vychylovačky by som napájal zo samostatného obvodu, pre ne postaveného. Konštrukčne to hádam na obdobu zdroja. Budené by to bolo z upraveného modulu s A255D alebo A250D. Ale to sú iba letmé špekulácie. Najprv poštudujem.

Kokune, před 20-30 léty bych si do toho nehrábnul. Teď už na tom nezáleží. Asi tak. A odpověď ohledně toho soft heatingu jsem nedostal.[/i]


Naposledy upravil Duvsan dne po květen 07 2012, 16:34, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3504
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: so květen 05 2012, 11:58    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
... Trafo by kmitalo ďalej na cca 50Hz, len nesynchronizovane (voľne). Vychylovačky by som napájal zo samostatného obvodu, pre ne postaveného.

Shocked Shocked Shocked
Tak dobře, to si slyšet nechtěl, ale je to všechno blbost a ztráta času který se dá využt jinak..... třeba vysedáváním a tlacháním na EB Laughing Laughing Laughing

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8843
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so květen 05 2012, 12:06    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
...
Kokune, před 20-30 léty bych si do toho nehrábnul. Teď už na tom nezáleží. Asi tak. A odpověď ohledně toho soft heatingu jsem nedostal.

Tak si to potom nezapomeň nechat patentovat Rolling Eyes

Soft heating - jaktože ne? Psal jsem ti přece, že to už dávno (před tebou!) používal už "starý" Max Grundig (a tuším i Philips!?) - tak co ti bránilo, najít si v kterém modelu (resp. šasí) Shocked
Anebo jsi taky čekal, že to najdu za tebe?

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund