Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oscilátor 100kHz

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
nobis



Založen: Mar 19, 2009
Příspěvky: 225
Bydliště: Seč okr. Chrudim

PříspěvekZaslal: čt květen 03 2012, 20:10    Předmět: Oscilátor 100kHz Citovat

Ahoj. Nepoznáváte odkud to je ? Krystal ve vrstvě filcu? Prodejce asi zapojení nedodá.
http://www.pesimat.cz/p_info/4274-krystalova-jednotka-100khz-v-termostatu/
Toto je asi uvnitř.
http://www.pesimat.cz/p_info/4083-krystal-ve-skle-100khz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32047
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt květen 03 2012, 20:21    Předmět: Citovat

Nejenom to. Bude tam taky odhadem dvoutranzistorový oscilátor (nejobvyklejší bývá tříbodový Clapp nebo Colpitts s druhým trandem jako měničem impedance = oddělovacím stupněm) a minimálně dvoutranzistorový termostat = buď výkonový odpor, nebo výkonový trand jako topné těleso, nějaký snímač (termistor, polovodič?) a k tomu zesilovač odchylky s nastavitelnou zpětnou vazbou, aby se to celé dalo naladit na nějakou rozumnou teplotu vyšší než je běžná okolní teplota. Bývá to kolem 70 až 90°C, na kterých se to topení "zastaví" - a drží. Po prohřátí veškeré uvnitř umístěné elektroniky to je schopné zajistit kmitočtovou stabilitu lepší než 10E-6 (záleží taky podle krystalu - ale mám doma jeden měřák, co má taky TXCO a v tétédéčkách má psanou stabilitu obdobného řádu).
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: čt květen 03 2012, 20:34    Předmět: Citovat

Stabilitu 10E-6 zvládnou krystaly i bez termostatu. Asi jsi měl na mysli 1E-6.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32047
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt květen 03 2012, 20:49    Předmět: Citovat

Myslel jsem 1 x 10E-6 = 0,000001 v trvalé stabilitě při dlouhodobém zapnutí = >24h. Krátkodobá stabilita v termostatu může být klidně i o dva až tři řády lepší.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: čt květen 03 2012, 21:01    Předmět: Citovat

Myslíš to dobře, ale píšeš to blbě. To písmeno E zastupuje slova "krát deset na", takže 10E-6 je stotisícina. Ale třeba 2E-6 jsou dvě miliontiny. Tady je kapitolka "Jiné formy zápisu".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Grafiaus



Založen: Sep 30, 2011
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: pá květen 04 2012, 1:06    Předmět: Citovat

V jednom "Amare" bol oscilator v termostate .


oscilator.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  oscilator.jpg
 Velikost:  273.04 kB
 Staženo:  168 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: po květen 07 2012, 14:13    Předmět: Citovat

Pro získání přesné frekvence je vhodné toto:
http://www.hw.cz/teorie-a-praxe/dokumentace/vysilani-casoveho-signalu-a-dcf77.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Grafiaus



Založen: Sep 30, 2011
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: út květen 08 2012, 10:47    Předmět: Citovat

to nie je take jednoduche , keby si stym nieco skusil , zistil by si ze ti bude jedna sekunda chybat , je zapojenie , co tu jednu chybajucu sekundu tam "zavesi" , ale to musis mat super kvalitny signal , robi sa to skor s fazovym zavesom ale predpokladam ze autorovi o toto vobec nejde
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
psychosalam
Zablokován


Založen: Apr 03, 2012
Příspěvky: 156
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

PříspěvekZaslal: út květen 08 2012, 14:48    Předmět: Citovat

DCF77 neni zrovna nejlepsi zdroj pro ziskani presne frekvence. Stabilitu jiste ma perfektni, ale ziskavat ze signalu DCF77 normalovou frekvenci je celkem hloupe. Standardne se totiz pouziva normalova frekvence 10 MHz. Kdyz se podivate na zadni stranu lepsich pristroju, najdete tam BNC konektor s oznacenim 10 MHz ext. Tam se pousti zvenci presny 10 MHz signal pro synchronizaci pristroje. Predpoklada se, ze bude vyrazne presnejsi nez vnitrni zdroj kmitoctu v pristroji. Tech kvalitnich 10 Mhz se da dosahnout ruzne, budto rubidiovym normalem nebo cesiovym nebo vodikovym normalem. Dalsi moznosti je pouzit presny, kvalitni oscilator s doladovanim a oscilator doladovat podle signalu z vyse zmineneho Rb / Cs / HM normalu. Tyhle normaly nejsou levny, takze se pouziva trik, kdy se oscilator doladuje pres fazovy zaves z GPS prijimace. Teoreticky by se dal doladovat i z DCF77 signalu, jenze k doladovani je potreba nejprve signal z doladovaneho oscilatoru (typicky 10 MHz) podelit na signal z prijimace. Jenze DCF77 ma vzhledem k 10 MHz nevhodne kmitocty, zatimco GPS prijimac dava 10 kHz signal odvozeny z Cs normalu na satelitu. Takze staci podelit 10 MHz z doladovaneho oscilatoru na 10 kHz a porovnavat s 10 kHz signalem z GPS a podle toho doladovat oscilator 10 MHz. Idealni na to je CMOS PLL obvod, tusim 4046 a 3x Tesla MH7490.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
psychosalam
Zablokován


Založen: Apr 03, 2012
Příspěvky: 156
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

PříspěvekZaslal: út květen 08 2012, 15:32    Předmět: Citovat

jeste dodatek k tomu oscilatoru se 7400 z Amara. To jisteze funguje, ono to bude kmitat vzdycky Very Happy , ale kvalita signalu je sotva pouzitelna. Strucne receno, krystalovy oscilator s TTL hradlama je to nejhorsi mozne reseni. Stabilita se nedozene termostatovanim. Ten oscilator ma velky fazovy sum.
Ja davam prednost tranzistorovemu oscilatoru. Treba takovemuto jako je na schematu. V smd provedeni a termostatovany dava skvely signal.



10MHz oscillator.jpg
 Komentář:
10 MHz oscilator

Stáhnout
 Soubor:  10MHz oscillator.jpg
 Velikost:  51.85 kB
 Staženo:  130 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nobis



Založen: Mar 19, 2009
Příspěvky: 225
Bydliště: Seč okr. Chrudim

PříspěvekZaslal: út květen 08 2012, 19:42    Předmět: Citovat

Já jsem asi díky své slabomyslnosti špatně formuloval dotaz. Za to se omlouvám. Zajímal mě
pouze ten termostat v odkazu. Jestli někdo nenapíše, ten je v BM 4xy ap. Není třeba ještě
osazen Ge tranzistory atd. Podaří se zprovoznit? Uvažoval jsem o jeho koupení, jako externí normál k čítači. Po zaplacení daně z nemovitosti, vody a elektriky ... nebudu kupovat nic. Děkuji za příspěvky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: st květen 09 2012, 0:12    Předmět: Citovat

psychosalam, vše je o ceně a o potřebné přesnosti. I to GPS něco stojí, a nakonec i ten vytápěný termostat, kdysi jsem ho postavil. A ten xtal za 5,- Kč proč ne? Má to tak nejlevnější a nejjednodušší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
psychosalam
Zablokován


Založen: Apr 03, 2012
Příspěvky: 156
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

PříspěvekZaslal: st květen 09 2012, 10:33    Předmět: Citovat

jo to je pravda, jen jde o to, aby ten krystal za 5 Kc byl lepsi externi normal k tomu citaci, nez je interni normal v citaci. Tezko to posoudit, kdyz nam nenapsal co pouziva za vnitrni normal v citaci. Jestli citac uvnitr zadny krystal nema, pak i krystal za 5 korun bude bezpochyby zlepseni.

->nobis, k tehle vete Po zaplacení daně z nemovitosti, vody a elektriky ... nebudu kupovat nic. mohu rici jen jedno. Vcera byl svatek, ja byl v praci (jako malokdo) a byl jsem tu v praci od rana od 8 hodin do puldesate vecer. Pak jsem sel pesky na vlak a kdyz jsem videl kolik lidi sedi po hospodach a v hernach, tak jsem si rikal, ze tak spatne na tom ty lidi nejsou. Kdyz jdu koupit chleba do nakupniho strediska a vidim ty narvany vozejky jidla, jak tam lidi vozej ke kasam a potom to jidlo se povaluje vyhazene na sidlisti u kontejneru, nemyslim, ze by lidi meli hluboko do kapsy. A dneska rano mi jeden dluznik, co mi dluzi uz 2 mesice 73 tisic korun, tak mi napsal, ze mi tenhle mesic opet nic nesplati, protoze si koupil novy auto a fakt vubec nic nema. Tak mne uplne dostalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund