Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Demontáž plechů trafa a opětovné naplnění do kostřičky
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dobrota



Založen: Oct 20, 2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 15:57    Předmět: Demontáž plechů trafa a opětovné naplnění do kostřičky Citovat

Zdravím, v elektronice jsem docela zběhlý, ale bohužel nikoliv ve výrobě / opravě traf. U jednoho síťového, docela speciálního, EI plechy, holé provedení, se mi spálil jeden ze tří sekundárů, zbytek vinutí sice v pořádku funguje, ale kostřička se vlivem uvedeného problému po nějaké době dost zahřívá. Zvažuji proto variantu rozebrání, převinutí a složení. Bohužel nemám zkušenosti s rozebíráním a hlavně poté skládáním plechů zpět do kostřičky, nevím, zda jsou k tomu potřeba nějaké finty nebo speciální nástroje. Střídání E a I elementů je jasné, ale údajně prý také není jedno, kterou stranou se k sobě plechy při skládání přiloží.
Takže předem moc díky za rady zkušenějších Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 16:41    Předmět: Citovat

Že není jedno, kterou stranou se přiloží plechy na sebe slyším poprvé. Uvidíme, co na to ostatní skládači traf.

Holé plechy? To se u napájecích traf nevyskytuje. Pravděpodobně jsou takové sametově matné šedé - izolované vrstvičkou nějakého oxidu nebo eloxu. Jindy bývají natřeny barvou v celé ploše nebo snad jen v takových proužcích.

Ale kdykoli jsem trafo rozebral a pak složil, vždycky mi tak 2-4 plechy zůstaly na stole. Nenacpal jsem je tam.
Při rozebírání jsem taky dost často jeden dva plechy zničil, když jsem je rval ven. Aby ses tím zbytečně nermoutil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8837
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 16:42    Předmět: Citovat

Záleží na tom, jestli máš to trafo impregnované, anebo ne.
Pokud je impregnované, tak ta rozborka jde podstaně hůře - hlavně 1. plech.
Chce to nejprve odloupnout "I-čko" a pak (nejlépe stejně silným - ocelovým!!!) pomocným plíškem, vyrazit i to 1. "E-čko". Předtím ještě oddělit-odlepit (alespoň "po obvodě") tenkým nožem, ať jde lépe vyrazit! Wink
Plechy bývají raženy (lisovány) po lisem - tzn. na jedné straně mívají "grót" (otřep) po té raznici. Takže bývá záhodno je skládat stejně (otřepem k jedné straně) - ale tohle asi bylo dodrženo i na původním. Když si je (při rozborce) budeš ukládat stejným způsobem (tj. např. otřepem dolů), tak je zase stejným způsobem (po opravě vinutí) naskládáš nazpět.
Dnes bývají plechy izolované na povrchu chemicky-oboustranně, dříve bývaly polepovány tenkým papírem (někdy jen z jedné strany). Pokud by byly polepeny pouze z jedné strany, pak by bylo nutno dodržet i "stejnost" skládání.
Jen počítej s tím, že ti cca 1÷3 plechy zůstanou, nedostaneš je zpátky (v příp. impregnovaných je to číslo vyšší) Wink
Pokud bys je různě poobracel (dle ražby), tak jich tam dostaneš nazpět ještě méně (zmenšíš "množství železa" - zvýšíš sycení jádra!) Shocked Cry

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
miroslavkovar



Založen: Mar 10, 2012
Příspěvky: 81

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 17:03    Předmět: Citovat

Myslím, že bylo všechno řečeno, jen bych přidal své zkušenosti s rozborkou. Celé trafo namočím do těsné plechové nádoby a celé ho zaliji na několik hodin nitroředidlem (acetonem) a zakryji plechem, protože se rychle odpařuje. Pak ho vydělám, nechám oschnout, impregnace téměř ve všech případech změkne, odstraním Ičko a z nerez plechu si ustřihnu plech stejné šířky, jako je střední sloupek Ečka, ale poměrně krátký, trafo postavím na hranu svěráku, aby byl první E plech mimo svěrák a přes pomocný nerez plech, který vložím do cívky, vyklepu první plech z kostřičky. Protože novější trafa používají orientovaný materiál (jsou to ty lesklé plechy z čínských traf), který se dá více sytit, je třeba plechy očistit rozpouštědlem, nebojte se, plechy jsou pasivované (vytvoření izolační vrstvičky) na povrchu chemicky, takže jim neublížíte, a dát je tam všechny. Snažte se je tam dávat tak, jak tam byly. Mám zkušenost, že se tam dají dát všechny. Pokud budete muset převíjet i vinutí, doporučuji dát více závitů na volt, trafo sice bude mít menší výkon, ale bude se méně hřát. S použitím ředidla nemusíte mít obavy z poškození smaltu. Smalt to vždy bezpečně přežil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 17:15    Předmět: Citovat

miroslavkovar napsal(a):
Protože novější trafa používají orientovaný materiál (jsou to ty lesklé plechy z čínských traf), který se dá více sytit,

Jaké ztráty má E výsek z orientovaného plechu, když vede siločáry ve dvou na sebe kolmých směrech?
Podle ztrát a zahřívání typické asijské trafo používá spíš dezorientované plechy, nebo ještě pravděpodobněji konzervové, které neviděly křemík ani z rikšy. Že číňani zvýší sycení, s tím souhlasím, ušetří průřez, měď, a vtipně zkrátí životnost, což podpoří obrat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 17:24    Předmět: Citovat

Ještě mě napadlo, jak tam ty poslední plechy dostat, pokud někdy vzdorují. Když se u posledních 3-5 plechů poruší zásada střídání éček a íček. Pak se tam dají nabušit poslední plechy, ale ne jako poslední, ale jako předposlední(mezi dva plechy), aby klouzaly po plechu a ne aby odíraly vnitřek kostřičky. Íčka se pak jednoduše přiloží jako svazek. U dnešních traf ale většinou chybí svorníky, takže tam ty krajní íčka je nutno nějak připevnit.

Aceton jsem nikdy nepoužíval(na zalité trafo jsem si netroufl), ale aspoň jsem plechy trochu oťukal aby se po sobě trochu projely a uvolnily se, pokud byly trochu slepené. Udělal jsem z jádra lehký kosodélník místo obdélníku(při pohledu z boku).

Pokrok se nedá zastavit - už jsem už narazil na oddělovací 250VA trafo, které má natvrdo svařené E a I k sobě - žádné střídání (podobně jako to má trafo od mikrovlnky). Mělo to být údajně kvalitní německé trafo, Ia jakost. Kvalitní možná je, ale má značný odběr naprázdno a hřeje se naprázdno skoro stejně jako při plném zátížení. Svařené trafo jsem ještě nerozebíral.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8837
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 17:29    Předmět: Citovat

Jak jsem psal, nejhůře se vyndává ten 1. plech.
Ještě taky záleží na jejich tloušťce - u nás bývaly pouze dvě: 0,5 a 0,35mm (nwm, jak je to z dnešníma "číňanama" - ty budou zřejmě silnější) Wink
Pokud se jedná o ty slabší (0,35mm), tak se obyčejně ten 1. "utrhne" - jak už tu bylo podotknuto.
Proto jsem se někdy snažil vyrazit jako 1., nikoliv ten krajní, ale třeba až 3. - pak se ta ocelová (nerez.) planžeta strkala mezi plechy a byla větší šance na vyražení, bez jeho zničení. Zase samozřejmě hodně napomohlo to odlepení ("po obvodě"), ale zase z obou stran, aby to šlo lehčeji vyrazit.

PavelFF napsal(a):
Že není jedno, kterou stranou se přiloží plechy na sebe slyším poprvé. Uvidíme, co na to ostatní skládači traf.
...

Pavle - z hlediska izolačního i mag. toku to bude naprosto jedno.
Ale nebude to úplně jedno, z hlediska mechanického. Při ražbě těch plechů, vzniká nejen ten "grót", ale plech se celý mírně prohne - a když je budu skládat stejně (stejným průhybem na sebe), určitě jich tam naskládám o něco více - což je účelem (aby jich při "sborce" zbylo co nejméně - jeden, lépe žádný) Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 17:35    Předmět: Citovat

No vida . Já je tam vždycky dával jak mě napadlo. Aspoň teď vím, proč mi zbyly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8837
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 17:39    Předmět: Citovat

Laughing Laughing Laughing
V naší činnosti je všechno o "pouhé logice" Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
voodoo400



Založen: Dec 23, 2009
Příspěvky: 144

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 17:40    Předmět: Citovat

mne sa raz v snahe narvať všetky plechy naspäť roztrhla kostrička a poškodilo vinutie, takže na to treba tiež dať pozor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrota



Založen: Oct 20, 2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 17:48    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Že není jedno, kterou stranou se přiloží plechy na sebe slyším poprvé. Uvidíme, co na to ostatní skládači traf.

Holé plechy? To se u napájecích traf nevyskytuje. Pravděpodobně jsou takové sametově matné šedé - izolované vrstvičkou nějakého oxidu nebo eloxu. Jindy bývají natřeny barvou v celé ploše nebo snad jen v takových proužcích.


Holým provedením jsem myslel, že trafo není naštěstí ničím zalité, jsou to jen holé plechy. Ano, a ty plechy jsou matně šedé, "izolované" oxidem z obou stran, takže ta strana, kterou se přiloží asi není důležitá, i když - viz informace o otřepu z raznice na jedné straně - je záhodno kvůli ideálnímu opětovnému složení tu původní orientaci dodržet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8837
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 18:06    Předmět: Citovat

Já už žádné trafo nerozebíral (a nepřevíjel) několik desítek let - proč taky, když dnes se dá "téměř vše" koupit.
Když jsem to ale dělával (v 60. a snad i 70. letech), tak jsem si ty "E-čka" i "I-čka" navlékal na 2 hřebíky (zatlučené do kousku prkýnka) a pak šly nazpět dokonce v "přesném pořadí", jak jsem je předtím demontoval Shocked Rolling Eyes

kokun napsal(a):
Pavle - z hlediska izolačního i mag. toku to bude naprosto jedno.
Ale nebude to úplně jedno, z hlediska mechanického. ...

Tady až tak úplnou pravdu taky nemám - když otočíš ty dva plechy "grótem" (otřepem) k sobě, tak dojde k "částečnému mag. zkratu" - ale vně (po obvodě) to bude asi zanedbatelné (co je to proti těm svařovaným jádrům) Shocked Cry

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 18:08    Předmět: Citovat

dobrota napsal(a):
Holým provedením jsem myslel, že trafo není naštěstí ničím zalité, jsou to jen holé plechy. Ano, a ty plechy jsou matně šedé, "izolované" oxidem z obou stran, takže ta strana, kterou se přiloží asi není důležitá, i když - viz informace o otřepu z raznice na jedné straně - je záhodno kvůli ideálnímu opětovnému složení tu původní orientaci dodržet.
Teď ještě aby ten původní směr z výroby byl taky správně.

Já bych to prohnutí zase tak nedémonizoval. Kdyby docházelo k výraznému ohybu , tak by ty plechy musely mít otřepy jako když se otvírá konzerva s lečem(nadsázka). Taky se mi občas povedlo tam nacpat plechy všechny. Což znamená, že to nebude tak hrozné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8837
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 18:19    Předmět: Citovat

Většinou byly skládány správně a když se jim náhodou jeden (či několik) podařilo otočit, tak je to (na složeném jádře) na první pohled vidět (když se stalo, tak jsem ho otočil, aby byl stejně s ostatnímy).

A otřep byl odvislý od ostrosti nástroje (lisovací raznice) - čím tupější, tím větší "grót" - ale tohle je pravidlem nejen u trafoplechů.
Samozřejmě, že není třeba z toho dělat "kovbojku" - já jsem jen chtěl dát návod, jak dostat "toho železa" nazpět co nejvíce Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 31 2012, 18:20    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):

kokun napsal(a):
Pavle - z hlediska izolačního i mag. toku to bude naprosto jedno.
Ale nebude to úplně jedno, z hlediska mechanického. ...

Tady až tak úplnou pravdu taky nemám - když otočíš ty dva plechy "grótem" (otřepem) k sobě, tak dojde k "částečnému mag. zkratu" - ale vně (po obvodě) to bude asi zanedbatelné (co je to proti těm svařovaným jádrům)
To nechápu. To přece není magnetický zkrat. Nemělo být "elektrickému"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund