U tohoto 5. monitoru jsem měnil také oba tyto díly. Po výměně monitor naběhne, ale asi po 1 až 2 sec zhasnou výbojky. Když zepředu nasvětlím LCD panel silnou LED svítilnou, je vidět že panel zobrazuje, jen není podsvícený. Z toho očekávám jen vadu v měničích pro výbojky.
Část zdroje pro výbojky je bez schématu pro mne velmi nepřehledná, plno tranzistorů a brouci s nečitelnými popisy. Výrobce zdroje je YUYANG TELECOM Korea, typ YP1504PG. Zdroj jen jako obrázek a jen s uvedením některých parametrů jsem našel na jejich stránkách zde
http://www.yuyang.co.kr/eng/product/psu.asp
Je to ten LIPS / LCD MNT 15". Obrázek níže je stažený z jejich stránky.
Odkaz na zdroj jsem našel také zde
http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?p=286291&sid=83e1a00b10623e29680478539d7c7110 .
Bohužel nikde jeho schéma.
Pomůže mi někdo s radou, kde najít schéma, nebo ze zkušenosti co může to zhasnutí výbojek dělat?
Založen: Nov 07, 2005 Příspěvky: 1548 Bydliště: Studénka
Zaslal: st březen 31 2010, 17:03 Předmět:
Našel jsem v tomto zdroji 2 podezřelé tranzistory, je na nich vytištěno R24 a R74.
Pro označení R24 jsem našel, že by to měl být 2SC3356 NPN tranzistor, ale ten R74 se mi nedaří na internetu najít.
Může mi někdo pomoci najít co jsou to za tranzistory. Ani u jednoho nenaměřím mezi B/C a B/E očekávaný úbytek přechodu v propustném směru. Pokud to nejsou FET (R24, pokud jsem identifikoval dobře, není FET), tak by měly být vadné. Schéma zdroje stále nemám.
Založen: Nov 07, 2005 Příspěvky: 1548 Bydliště: Studénka
Zaslal: st březen 31 2010, 22:27 Předmět:
Killroy napsal(a):
Tak VF tranzistor to rozhodně nebude.. Co by tam dělal.
Souhlasím s tebou, že je to blbost, aby tam byl VF tranzistor, ale podívej se na přílohu 2sc3356_n R24.pdf, tady je zřetelně napsáno jaký je "MARK" na tom ""VF" SMD tranzistoru, tj. S24. JPG obrázek jako výběr z PDF to dokazuje.
Úplně mě ničí, když nemám schéma, a z označení součástky nemohu zjistit o co se jedná, a pak najít datasheet a podle parametrů pak vybrat případně náhradu. Naivně se asi domnívám, že jsem bl.b, a že ostatní mi s tím označením obou tranzistorů nějak pomůžou. Asi je to oříšek s tím značením SMD součástek.
Proto vřelý dík za každou pomoc a námět. Stydím se říct kamarádovi, že závada v jeho monitoru je asi ve zdroji VN pro výbojky, ale neumím ji najít a odstranit.
Pro "rnbw": Jak jsou ty dva tranzistory zapojené je obtížné zjistit bez znalosti, jakou mají mít funkci na navazující IO. Do báze prvního tranzistoru R24 vede signál ON z konektoru zdroje. Po zapnutí ON na panelu monitoru se ihned rozsvítí zelená kontrolka PROVOZ na monitoru. Asi do dvou sekund po zapnutí monitoru se signál ON na vstupu zdroje změní z 0 V na cca 6 V. Při změně ON na 6 V se rozsvítí výbojky a pak asi za 1 sec zhasnou. Signál ON zůstává i po zhasnutí výbojek na 6 V. Blízko obou tranzistorů je integráč NO NAME s 20 vývody. Pak jsou tam ještě nějaké dva NO NAME integráče s 8 vývody, jejich špičky 5 až 8 jsou spojené do velké plochy tišťáku s chladičem. Možná jsou to FETY, ale bez schématu jen z tišťáku těžko mohu poznat funkci těch dvou podezřelých tranzistorů a už vůbec ne funkci celého VN měniče složeného z NO NAME IO.
Se schématem by oprava asi byla brnkačka. Kolem toho IO s 20 vývody je 7 tranzistorů, z toho dva jsou podezřelé. Dále v blízkosti konektorů pro výbojky jsou dva ostrůvky, každý se 4 tranzistory. Kdo se v té změti bez schéma má vyznat. Pokud nebudu znát funkci těch NO NAME IO, pak i kdybych si namaloval podle tišťáku schéma zapojení těch 7 + 4 + 4 tranzistorů, nemohu namalovanému obvodu přiřadit nějakou logickou funkci. Alespoň se tak dostat k podobnému zapojení, které už rozklíčovali kamarádi na elektrobastlírně.
A co takto pozriet skopom priebehy na tych H-mostoch(P a Nfet v soic8 puzdre?)Na vystupe by mali byt pekne kocky...Ako to tak citam ,doteraz si pri opravach mal len stastie. _________________ Už druhý krát strihám a furt je to krátke
Založen: Dec 08, 2007 Příspěvky: 4231 Bydliště: Plzeňsko
Zaslal: čt duben 01 2010, 8:37 Předmět:
Brozicek napsal(a):
Souhlasím s tebou, že je to blbost, aby tam byl VF tranzistor, ale podívej se na přílohu..
Viděl jsem. Bohužel v SMD kódech je dost bordel. Mnohdy stejné kódy znamenají i něco jiného a je třeba brát v potaz i typ pouzdra a daného výrobce. Navíc někteří výrobci používají i svých vlastních značení které nezapadají do žádných tabulek.
Založen: Nov 07, 2005 Příspěvky: 1548 Bydliště: Studénka
Zaslal: pá duben 02 2010, 6:41 Předmět:
Přeji mým poradcům pěkné Velikonoce a děkuji za podněty. Vždy mne přinutí přemýšlet novým směrem.
K těm NO NAME IO: Pod silnou lupou a s nasvícením pod určitým úhlem jsem našel na pouzdrech lesk po bývalých popisech.
Ty 8 pin mají označení NIKOS P2103NVG, jsout to P-N MosFet spínače a našel jsem k nim PDF datasheet "P2103NVG.pdf".
Ten 20 pin je ještě hůř čitelný, je na něm asi OZL68GN VL4935 3T (nebo 3I) 0804BI. K oběma prvním značkám jsem našel na internetu reakci, ale zatím žádný reálný datasheet.
Přikládám fotku zdroje ze strany součástí.
Dvě čtveřice "snad tranzistorů" v blízkosti konektorů výbojek vpravo a vlevo dole mají všechny shodné označení A7W 82 (82 je otočeno o 90°).
Čtyři "tranzistory" v řadě (dva páry) pod řídícím IO mají značení 1A2A a dvojice nad nimi RKM 60 (60 je také otočeno o 90°).
Poslední dva nad sebou vpravo od IO jsou již zmiňované R24 a horní R74.
Ve zdroji pro výbojky je plno ochran, jejich zkratky jsou uvedeny v popisu zdroje u YUYANG a většina z "možná tranzistorů" bude asi v těch ochranách. Snad jsem dobře identifikoval ty zkratky OCP,SCP,OVP,OTP:
- OCP (Over Current Protection)
- OVP (Over Voltage Protection)
- OTP (Over Temperature Protection)
- SCP ?????
Jen ty dva R24 a R74 budou nějak přes signál ON ten měnič zapínat a vypínat.
Pro Burajko: Ten měnič se rozběhne, rozsvítí výbojky a za asi 2 sec vypne. Takže ve vypnutém stavu tam žádné kostky určitě nenaměřím. Protože signál ON naběhne při zapnutí výbojek a při jejich vypnutí se nemění, vypne měnič asi některá z ochran, buď oprávněně (ale proč), nebo je v ochraně vada (jaká). Vadu v řídícím IO nebo ve spínačích MOS podle projevu moc neočekávám (když to naběhne a rozsvítí všechny 4 výbojky).
Horní část zdroje, tj. síťová část a měnič na 5 a 15 V pro obvody displeje jsou OK, vada je jen v dolní části pro výbojky.
Jedu na Velikonoce relaxovat, pokračuji v příštím týdnu.
Moc díky "rnbv" za to schéma. Je velmi podobné (možná shodné) s tím zdrojem co mám na stole. Je to však pěkná alchymie na pochopení funkce jednotlivých součástí, zejména když není popis toho řídícího IO. Díky zpětným vazbám od ochran tam vše bude souviset se vším a blbě se bude měřit.
Nejsem si ani jistý, zda u mne použité tranzistory Q301 a 302 označené na SMD R24 a R74 jsou shodné s těmi na schématu DTA144EK a DTC144EK (podle jejich datasheetu jsou to běžné NPN a PNP tranzistory jen navíc s integrovaným děličem v bázi 47k/47k). Můj měřák mi však neukazuje očekávané úbytky cca 0,6V na přechodech, ale u mne tam mohou být ty R24 a R74 i Fety.
Udělal jsem rozhodnutí jít na to porovnáním se zdrojem stejného monitoru, který jsem opravoval dříve. Sdělím jak to pokračuje.
Založen: Nov 07, 2005 Příspěvky: 1548 Bydliště: Studénka
Zaslal: pá duben 09 2010, 15:02 Předmět:
Přivezl jsem si stejný zcela funkční 19" monitor a porovnával s monitorem 17", u kterého zhasínají po cca 1 sec výbojky.
Přehodil jsem zdroje. Ten 19" monitor se zdrojem z 17" funguje zase OK, ten 17" monitor se zdrojem z 19" zase zhasíná. Takže vadou měniče výbojek ve zdroji v LCD 17" to zhasínání není.
Ovládací napětí pro měnič výbojek je v obou monitorech rovněž zcela shodné.
Vypadá to tedy na nějakou vadnou výbojku v panelu 17". Bývá to obvyklé, že odejde nějaká výbojka, nebo je to exotická vada? Navíc primární závada monitoru byla v duálním FET spínači IRF7328 mimo desku zdroje, takže proč by měla odejít výbojka. Pokud ale odešla, co s tím ??
1) Jak se nejlépe pozná, která výbojka může být vadná.
- Odpojováním jednotlivých 4 konektorů výbojek to poznat nelze, protože když odpojím kterýkoliv konektor i u dobrého 19" monitoru, ostatní výbojky působením ochran do 1 sec rovněž zhasnou. Takže odpojením vadné výbojky, která to zhasínání dělá, mi ty ostatní dobré nezůstanou svítit.
- Podle jasu panelu to za tu 1 sec, co se panel rozsvítí, také těžko rozeznám. Mně se zdá, že panel je osvětlený rovnoměrně, snad jen horní výbojka je neurčitě jiná. Tato jedna výbojka možná bere malý proud (vypne napěťová ochrana), nebo velký proud (vypne proudová ochrana). Jas se při tom nemusí výrazně měnit.
- Je na to rozpoznání vadné výbojky nějaký ověřený vhodný postup ??
2) Kde lze případně koupit náhradní výbojku. Firma ELSIN " http://www.elsin.cz/cz/lcd-dily/ccf-vybojky-ccfl " nabízí výbojky jen v balení pro servisy.
3) Abych se dostal k výbojkám a jejich výměně, je otevření plechového zadního krytu LCD panelu bezpečné pro LCD pole a jak je výbojka napojena na přívodní vodiče. Je to letování? Není to přivařené podobně jako u baterií?
A ještě jeden poznatek. Při měření jsem nechtě přiblížil nehet malíčku ke konektoru jedné, právě té horní výbojky, došlo přeskoku, až se v konci nehtu vypálila černá tečka. Pak se mi zdálo, že se panel rozsvítil, ale nejsem si jistý. Nějak se mi ten pokus s přeskokem VN nechce dobrovolně opakovat.
Těším se, že někdo již má s testováním a výměnou výbojek nějaké zkušenosti, a že je sdělí ostatním.
Založen: Nov 07, 2005 Příspěvky: 1548 Bydliště: Studénka
Zaslal: pá duben 09 2010, 16:18 Předmět:
Tak výbojka je v tomto monitoru jasná. V 17" monitoru jsem postupně nahradil kabel k vlastní výbojce kabelem výbojky z druhého 19" monitoru. Tento postup zabral. Skutečně, když jsem nahradil tu podezřelou vadnou horní výbojku jinou výbojkou z vedlejšího monitoru, výbojky nezhasly, tři svítily v 17" a jedna v 19" monitoru.
Tak nyní jen jak na výměnu té vadné, kdo předá zkušenosti?
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.