Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osnovy na technických školách
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MartinOV



Založen: Apr 01, 2010
Příspěvky: 112

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2011, 22:04    Předmět: Osnovy na technických školách Citovat

Zdravím.
Poslední dobou mi připadá víc a víc (tím jak postupně se blíží studium na průmce ke konci), že osnovy a učební plány jsou (alespoň v elektro sektoru) postavené na hlavu. Normálně bych čekal, že nejprve bude vysvětlena nezbytná teorie a na ní bude vystavěna praxe. Jenže ve škole to je úplně naopak.
Dejme tomu předmět Elektrotechnické laboratoře (měření). Ve třetím ročníku jsou dvě hodiny teorie týdně plus jedna dvouhodinovka praxe v laboratoři. V laboratoři se po nezbytném úvodu a sepsání "testu" z vyhlášky 50 začíná nějaké měření. Vzpomínám si, že to bylo měření absolutní a relativní chyby měřícího přístroje, měření vnitřního odporu MP a další "užitečné" záležitosti. Zejména pro žáky třetího ročníku, kteří mají měřák poprvé v ruce... V teorii jsme se k dotyčnému učivu dostali asi za měsíc. A jak čas pokročil, měřily se další úlohy, zpracovávaly protokoly a žákům nikdo nevysvětlil, k čemu to vlastně je, co změřili, co zjistili. Časový posun delta té mezi teorií a praxí se zvětšoval. Krom toho měření učí (a tenhle trend je čím dál tím větší) učitelé, kteří to v životě neviděli, kteří tomu možná ani sami nerozumějí. Většinou hodina v laboratoři začala úspěšným zapnutím stolů (byly-li potřeba) a větou "Všechno máte napsané v sešitě, tak měřte".
Chápu, že by škola měla žáky naučit samostatně myslet. Mě to problém nedělá, elektronika mě baví od malička. Horší je to s ostatními studenty. Podle některých (dobrých) učitelů se prý úroveň studentstva za posledních deset let rapidně zhoršila a žáci již dnes nevykazují sebemenší známky logického myšlení. V tom je možná ten problém, ale osobně pořád zastávám názor, že nejprve je třeba položit základy, vysvětlit dostatečně danou látku a až potom ukázat žákům, jak to v praxi funguje, co můžou čekat a podobně.

Jaký máte na osnovy a posloupnosti teorie a pak praxe názor vy?

Doufám, že se z tohohle vlákna nestane jen hromadná hádka, jen bych chtěl znát názor ostatních. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32082
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2011, 22:15    Předmět: Citovat

I já jsem získal ze školy zkušenosti vyjádřitelné jednou větou : Neuč se, život tě naučí!
A to prosím bylo ještě před plyšákem, ne v posledních 20 letech!

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34071
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2011, 22:16    Předmět: Citovat

To je priprava na vysoku skolu... tam casto prednasky a cvicenia z jedneho predmetu nemaju spolocne vobec nic. A v skriptach je este nieco uplne ine. To je realita nasho skolstva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2011, 23:24    Předmět: Citovat

Na jakou chodíš školu, že by stejná jako ta moje? Laughing
_________________
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět Coool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7925
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2011, 23:47    Předmět: Citovat

Ale jo, i na mojí VŠ se často něco probírá až potom, co se to měřilo v laboratorním cvičení. Ani mi to nevadí. Není žádný problém si to nastudovat v podrobném návodu k úloze. Často taky každý student měří jinou úlohu, takže přirozeně mnoho z nás měří to, co se ještě neprobralo na přednášce.
Buď rád, že jsi na průmyslovce a ne na nějakém takovémto gymnáziu. Very Happy
http://www.agkm.cz/ Povšimněte si ehm konzervativního vzhledu webu.
OT: Co tím chtěl kdo říct??
http://www.agkm.cz/aktuality/2011/503.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2011, 0:41    Předmět: Citovat

České školství stojí za houno, nejdůležitější věc tu už shrnul v jedné krásné krátké větě EKKAR, víc se k tomu nemá smysl vyjadřovat. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2011, 1:06    Předmět: Citovat

MartinOV napsal(a):
....
Chápu, že by škola měla žáky naučit samostatně myslet. Mě to problém nedělá, elektronika mě baví od malička. Horší je to s ostatními studenty.
.....

Je celkem příznačné, že s kritikou školních osnov a učitelského sboru přicházejí ti, kteří celkem dokáží všechna ta úskalí překonávat a s úspěchem absolvovat. To jsou asi ti, na které je ten školní systém systém nastavený a díky jejich kvalitám tedy nemusí být úplně ideální. Bohužel, je jich asi menšina, a co s těmi ostatními? Příspěvek z té druhé části by třeba mohl znít:

Já nejsem blbej, ale docela dost línej, a to, co se mne tu snaží naučit, je úplně nezajímavé. Sám bych na střední školu ani nešel, ale nevím, co by vlastně pro mne bylo lepší, a dokud jsem tady, naši mi dávají celkem dobré kapesné, tak to do tý matury snad nějak vydržím. Doma na školu a učitele nadávám, aby naši pochopili, že moje vina to není.

Taky jsem chodil na průmyslovku a byli tam i spolužáci, které to moc nebavilo, ale ani netrápilo. Nedávno jsme měli setkání po mnohých letech, a vida. Každý z nás se nějak v životě uchytil, buď v oboru, nebo v něčem podobném anebo úplně jiném. Někoho život zfackoval víc, jiného míň, a vůbec to nezáleželo na tom, jak to komu v škole šlo. No a vo tom to je. Smile

P.S.: Školství je jedna věc, vzdělání druhá. Od nějakého myslitele jsem si zapamatoval myšlenku, že vzdělání je důležité pro to, aby člověk dokázal využít příležitost, když se naskytne. Škola života taky není zlá, ale ty využitelné příležitostí jsou jiné. Třeba i lepší, kdoví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2011, 2:07    Předmět: Citovat

MartinOV napsal(a):
... Zejména pro žáky třetího ročníku, kteří mají měřák poprvé v ruce...


Je to možné? Sám jsem chodil na průmku v Panské a v laboratořích jsme byli hned od 1. ročníku.

1. laborky samozřejmě také "velmi užitečné" - VA charakteristika lineárního odporu, metody amont, aval a další "záživnosti", no ale každý si aspoň hned vyzkoušel něco zapojit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7925
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2011, 4:34    Předmět: Citovat

AmarokCZ napsal(a):
České školství stojí za houno.

Myslíš, že na zahraničních státních školách je to lepší?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2011, 9:05    Předmět: Citovat

Myslím, že většinou ne, protože u nás se jede "podle zahraničí". Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19592
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2011, 9:43    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
....Buď rád, že jsi na průmyslovce a ne na nějakém takovémto gymnáziu. Very Happy
http://www.agkm.cz/ Povšimněte si ehm konzervativního vzhledu webu.
OT: Co tím chtěl kdo říct??
http://www.agkm.cz/aktuality/2011/503.jpg

Třeba jen tolik, že se něčeho tak malého netřeba bát.
Ale atom je ještě menší....

Já vím, to bylo OT...

Rozdíl v úrovni škol jsme tu už několikrát rozebírali - jedna průmka praktikuje způsob výuky blížící se vysokoškolskému (tady máte základy, tu je problém, sežeňte si informace, jak umíte, ale vyřešte to a pak budete umět), jiná vše přinese studentům na stříbrném tácku až pod nos a trvá na tom, aby to uměli doslova zpaměti. Často se takto od sebe liší přístup jednotlivých vyučujících i na stejné škole. Obávám se, že ty dobré učitele za to nikdo patřičně neocení, protože úroveň přípravy učitele na hodinu zřejmě osnovy nerozlišují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2011, 12:14    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
OT: Co tím chtěl kdo říct??
http://www.agkm.cz/aktuality/2011/503.jpg


Náhodou je to docela pokrokové náboženské gymnázium, když svým žákům sdělují, že existuje něco takového, jako spermie Smile

Sví mládí jsem strávil na průmce v Ječné, laborky tam byly až od druhého ročníku, první měření byla voltampérová charakteristika žárovky.
Postupy a výsledky měření byly dané od roku 1946 a tak, když příslušný graf nevycházel, okopírovalo se to od starších ročníků, aby byli profesoři spokojení... A tak to bylo se všemi měřeními.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
thomas100



Založen: Jul 05, 2011
Příspěvky: 87

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2011, 13:11    Předmět: Citovat

Osnovy jsou mnohdy na hlavu, ale záleží, jak k tomu přistoupí škola jako taková a také vyučující.
U syna ve škole by drželi multimetr také poprvé až ve třeťáku, ale v základech elektrotechniky měli učitele, který je naučil změřit alespoň odpor, kapacitu, zesilovací činitel, úbytek napětí na diodě, zakreslit z měření nějaký jednoduchý graf, apod. .Ale v osnovách to nebylo a ostatní třídy to nedělali, až ve třeťáku v měření.
Ale velice špatné je na těchto školách provázanost mezi praxí a teorii.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2011, 16:39    Předmět: Citovat

komu by se chtělo za ty peníze učit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2011, 18:00    Předmět: Citovat

no u nás jeden učitel učí tak, že zapíše do třídnice to, co mu nařídí škola, řekle "to je blbost, budeme dělat to co je duležitější, a probíráme neco co nám přinese úspěch v budoucnosti. až na to že takových učitelů je pramálo.
no a kdo si myslíte že učil v 9. třídě elektro? no já. protože mě to bylo nabídnute, a tak když jsem zjistil co je v kabinetu (nic tam není) jsem si donesl něco ze svých zásob, a bylo zajímavé, že tomu všichni rozuměli.

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund