Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

opticka zavora
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Gringo_Joe



Založen: Jan 09, 2010
Příspěvky: 488

PříspěvekZaslal: po červenec 11 2011, 19:43    Předmět: opticka zavora Citovat

Postavil jsem si infrazavoru http://www.elektronikacz.ic.cz/Data/infrazavora.html, zkousel uz tohle nekdo?
Vysilac zda se funguje, pres digi fotak je videt, ze dioda sviti. Co se mi ale nelibi je, ze to zere 0.25A a tak je to za chvili celkem slusne horke.
Prijmac asi taky funguje, ale ma to vadu, ze vysilac musi byt az skoro u nej (tak 3-5mm), coz je pro me prakticky nepouzitelne, potreboval bych tak 1-2cm.
Je v tom nejaky figl, ze neco delam spatne, nebo je to proste vlastnost?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po červenec 11 2011, 20:06    Předmět: Citovat

Jestli by to nechtělo k té IR LEDce nějaký odpůrek.
Jinak 555 nastavená na 36kHz + IR LED s 12Ohm v sérii a na druhé straně ten SFH taky na 36kHz má dosah několik metrů při napájení vysílače z 3V knoflíku CR2032, takže 0,25A to nežere určitě.


Naposledy upravil Andrea dne po červenec 11 2011, 20:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mat100



Založen: Nov 04, 2009
Příspěvky: 480
Bydliště: Plzen-jih

PříspěvekZaslal: po červenec 11 2011, 20:08    Předmět: Citovat

Vlastnost to určitě není !

Těch 0,25A žere obvod, nebo dioda ? Každopádně jsi něco špatně zapojil !

Chyba bude ve vysílači. Tato závora musí fungovat i na větší vzdálenost, než 2cm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gringo_Joe



Založen: Jan 09, 2010
Příspěvky: 488

PříspěvekZaslal: po červenec 11 2011, 21:24    Předmět: Citovat

absence odporu se mi tez nejak nezdala, tak jsem pohledal v supliku a nasel 13Ohm.. to si myslim ze je jedno a vradil jsem ho pred IR diodu. Odber bastlu (vysilace) klesl asi na 60mA (furt celkem dost, si myslim), ale dosah je stale stejny, tak 5mm.
Nemuze to byt spise tim, ze ten prijmac je malo citlivy? Napadlo me, ze by ten prijmac mel fungovat i na ovladac od televize. Jo, funguje, ale taky tak na ty 3-4mm. Pritom ovladac samotny je schopen ridit televizi pres cely pokoj a klidne i odrazem ode zdi. Tak si rikam, jestli neni ten prijmac nejaky "slaby"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po červenec 11 2011, 21:42    Předmět: Citovat

A kmitá ta 555 na stejný frekvenci na kterou je ten přijímač?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gringo_Joe



Založen: Jan 09, 2010
Příspěvky: 488

PříspěvekZaslal: út červenec 12 2011, 7:02    Předmět: Citovat

Nemam cim zmerit (overit) frekvenci, ale kdyz vezmu vztah 1.4/(R1+2R2)*C1, tak mi to da 1.4/(3900+2*18000)*0.000000001 a vyjde mi 35.087kHz. Sice to neni presne 36, ale ty soucastky taky nebudou presne a snazit se dostat na presne 36KHz "lepenim" ruznych odporu v rade mi prijde nesmysl. Nebo se pletu a mam tam dat potenciometr, presne to naladit a pak zakapnout lepidlem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18695
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út červenec 12 2011, 7:17    Předmět: Citovat

Co myslíš , proč se používají často v DO součástky schopné svou fcí udžet relativně přesný kmitočet ? Bez možnsti měřit kmitočet bych se do stavby ani nepustil , pokud nechci mít tuto činnost "zábavu" na více večerů bez nutnosti výsledku dojíti .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fery66



Založen: Apr 02, 2009
Příspěvky: 228
Bydliště: NR

PříspěvekZaslal: út červenec 12 2011, 7:24    Předmět: Citovat

Len tak som klikol na datasheet SFH 5110-36. Akým napätím to napájaš. Píšu, že min. 4,5V. Pri 3V to môže mať malú citlivosť alebo to nemusí ísť vôbec... Sad
5V by bolo optimálnych. Keby si to rozchodil, na tak krátku vzdialenosť potom poriadne zníž prúd vysielacej LED-ke.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
brtnik



Založen: Oct 05, 2004
Příspěvky: 329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út červenec 12 2011, 8:58    Předmět: Citovat

to zapojení je dost prasárna, ale budiž. Přijímač má minimální napětí 4,5V, s nižším pracovat nebude, ty tři volty ve schématu možná stačily pro jeden konkrétní kus u autora, jinak je to alchymie. Přesnost frekvence musí být vysoká, tyto přijímače jsou docela dobře selektivní, asi bych u 555 vyměnil R1 za odpor 1k a trimr 4k7 pro jemné doladění, když už frekvenci nemáš čím měřit! I při menším proudu pak musí být dosah závory řádově v metrech a po doplnění jednoduché optiky k LEDce i více jak 10m!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4258
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út červenec 12 2011, 9:24    Předmět: Citovat

mnohem lepší zkušenost mám s jehlovými impulsy mají delší dosah a podstatně nižší spotřebu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12557

PříspěvekZaslal: út červenec 12 2011, 9:27    Předmět: Citovat

A k té LEDce v přijímači ten seriový odpor patří také. Velikost podle použitého napájecího napětí a použité LED. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32119
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út červenec 12 2011, 9:55    Předmět: Citovat

Celkově je to schéma pjekně odfláknutý, bipolární 555 na 4,5V pojede na dolní mezi svých možností, byla by tam mnohem užitečnější CMOS verze která "umí" už od 2,6-2,8V, takže jí lithiovka pro funkci stačí, do série s IR-LEDkou samozřejmě odpor, minimálně nějakých 27Ω, spolehlivější a pro IO i LEDku lepší by asi bylo 33Ω nebo 39Ω (vše počítáno pro 3V napájení). Pro 4,5V by ten odpor měl mít něco kolem 75 - 100Ω. O trimru k doladění přesnější frekvence nemá smysl se dohadovat, prostě bez něj to bude na 2 věci.

To samé platí o přijímací straně, kde přijímač IR nemá své požadované napájecí napětí, LED nemá žádný omezovací odpor - a krom toho optického výstupu tam není nic, co by se dalo jako výstup například pro relé nebo nějaký další akční člen využít.

Celé to na mne dělá dojem demonstračního zapojení "jak by to mohlo jít" - bohužel to takhle v praxi rozhodně nejde...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3491

PříspěvekZaslal: út červenec 12 2011, 10:18    Předmět: Citovat

Vezmi na zkoušku nějaký starý ovladač k TV (měly 36/38 kHz) a zkus, jaký to bude mít s ním dosah.
Jinak je opravdu z hlediska spotřeby šíleně neekonomické budit vysílací led obdélníkem 36/38 kHz. Když už, tak použít 555 v zapojení s velkou střídou (třeba 5/95 procent) a budit to tím úzkým pulzem.
A ještě lépe tuto střídu přerušovat, třeba v rytmu 50Hz.
Místo té 555 zvládne obě funkce třeba jeden IO 4093.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út červenec 12 2011, 10:20    Předmět: Citovat

Dyť píše:
Gringo_Joe napsal(a):
Napadlo me, ze by ten prijmac mel fungovat i na ovladac od televize. Jo, funguje, ale taky tak na ty 3-4mm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gringo_Joe



Založen: Jan 09, 2010
Příspěvky: 488

PříspěvekZaslal: út červenec 12 2011, 17:08    Předmět: Citovat

Porad jsem se nevzdal te sve myslenky, ze prijmac je proste malo citlivy, tak jsem si rekl, ze kdyz je SFH na 5V, je blbost ho krmit trema (no dobre, 3.3V z ATX zdroje).
Takze jsem pred signalizacni diodu dal odpor 150 Ohmu a zkusil znovu pustit stavu, tentokrat uz z cerveneho dratku. Dioda svitila jak najata - chvilku jsem byl prekvapen (ma svitit jen kdyz je k dispozici IR svetlo), ale pak jsem si uvedomil, ze mam taky zapnuty vysilac. Odpojil jsem vysilac a prozkousel prijmac jen ovladacem od televize - jede jak z praku!
Jeste to asi bude chtit postelovat odpory, aby to nebylo tak moc citlive, ale kazdopadne dekuji moc za vsechny rady a nakopnuti spravnym smerem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund