Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stmívač pro akvária
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pitrb



Založen: Jun 07, 2005
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: so duben 23 2011, 19:35    Předmět: Stmívač pro akvária Citovat

Dobrý den,naprogramoval jsem si procesor AT89C2051 ,kde pomocí PWM rožínám LED diody...Po plném rozvícení sepne relé,přes které se rozsvítí zářivka.A v tu dobu dojde k problému....Někdy (poměrně často) se procesor zblázní.Někdy svítí na plno,někdy zhasnou,něldy na půl... (myslím LEDky).
Nevíte v čem by mohl být problém?Problém trvá,ikdyž jsem místo trafa použil na napájení laboratorní zdroj....
Přikládám schéma....Při "boji" odstranit tenhle problém jsem ještě přidal 1m kond na 5V část a 47n na usměrňovač
Přeji hezký večer a předem díky za radu
Petr



1.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  1.JPG
 Velikost:  70.6 kB
 Staženo:  264 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kony2807



Založen: Jul 29, 2007
Příspěvky: 305
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so duben 23 2011, 20:10    Předmět: Citovat

Blokovací keramika co nejblíže k uP , pokud nepomůže , či už tam je , tak do napájení uP zařadit LC člen . Ideálně však přesunout napájení relé ještě před stabilizátor (který na shchématu mimochodem nemá připojenou zem) - což ale znamená vyměnit PNPčko za NPN a otočit polaritu výstupu v programu .
Zapojení resetu procesoru se mi taky zdá jakési podivné - neměl by to spíš být malý elyt nabíjený přes rezistor z napájení , nežli elyt fláknutý mezi reset a napájení ? Možná bude problém tady .

_________________
________________________________
"Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí." K.Čapek


Naposledy upravil kony2807 dne so duben 23 2011, 20:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12549

PříspěvekZaslal: so duben 23 2011, 20:10    Předmět: Citovat

A proč nemáš pull-down odpor na Resetu? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pitrb



Založen: Jun 07, 2005
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: so duben 23 2011, 20:19    Předmět: Citovat

Jsem začátečník,použil jsem zapojení podle knihy,pomocí které jsem se učil programovat.....A tam o pull-down odporu nepsali Sad.Ani o té keramice....Ale jak jsem brouzdal jinými příspěvky,keramika je základ Smile.Šupnu ji tam a zkusím to Smile.Stabilík mám samozřejmě zapojený do země (chyba je ve jen ve schematu).Od doby co jsem dělal tohle schema jsem našel pár chybiček Smile.Taky jsem zvětšil filtrační kond před stabilíkem.....S tím resetem si taky ještě pohraju...V knížce je to jak popisujete vy...Já to zapojil podle mého "druhého učitele" ,z internetových stránek
Ten LC člen dát do 5V části?
Děkuji Vám zatím za rady...Jak bude trochu času ,zkusím to Smile
Hezký večer
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2011, 9:55    Předmět: Citovat

Tak já začnu, nejdřív tím pozitivním.
Jako začátečníka tě musím pochválit, sice jsis ukrál velké sousto, ale máš nadání a to je moc dobře.
Teď něco ke konstrukci.
Pokud jediná chyba na schématu je ten stabilizátor, tak musím říct, že se divím, že to vůbec funguje podle očekávání, tohle zapojení je dosti na hraně.
Postupně budeš nabírat zkušenosti a první várku ti už napsali kolegové předemnou (kondenzátor, relé, reset). Škoda že jsi nám to schéma neukázal dřív, než jsi to dal do kupy.
Teď by bylo ideální, aby jsi s někým pokecal po skype nebo kdo by vzal eagle a překreslil to schéma do správné podoby a dal k tomu vysvětlení, proč tak a ne tak.
Kdybych měl napsat co všechno by se mělo změnit, byla by to většina.
Taky by bylo fajn dokreslit komplet schéma včetně LED a jejich technických parametrů, jako je napětí a jaký proud + proud relé atd.
Navíc další věci se musí odladit v programu. No, čeká tě ještě dlouhá cesta, ale až to vše pojede jak má, pak z toho budeš mít skvělý pocit Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2011, 15:43    Předmět: Citovat

Relé pred stabil, (o.i. 5V relé veľa žerie 120-160mA)
RST tu viac dôležitá je veľkosť kapacity, odpor na zem v IO je 50...300kOhmov
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pitrb



Založen: Jun 07, 2005
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: ne duben 24 2011, 21:17    Předmět: Citovat

Už je to dlouhá cesta Smile.Po dlouhém a velice tuhém boji jsem "zmastil" program v domění,že už mám vyhráno....A nebylo to tak Sad.
Nějaké chyby jsem si už našel sám,regulace modrého světla....
Zapojení bylo před hranou do doby než se začala rozvěcovat zářivka Smile.
Jako zdroj světla používám pro bilou barvu 6 bloků tohodle:
http://www.gme.cz/cz/led-modul-vodotesny-4x-autoled-bila-28x28-mm-p960-159.html
Jako modrá pouze jeden....
Takže když svítím naplno bílé,tak 12V a 240mA.Relé papá cca 70mA.
Když modré,tak 40mA při plném rozvěcení.

Dneska jsem se pustil realizovat Vaše rady a jelikož se z desky už stal ježek v kleci,tak jsem šikula odpálil poslední procesor....Takže minimálně do středy mám čas v klidu rozmyslet "kde udělali soudruzi z NDR chybu " Smile.
Už si to pomalu stavím na nepájivé pole,tak kdyby jste měli chuť a čas "zritizovat" mi mé zapojení,budu jen rád Smile.
Přidávám můj zatím poslední schématový pokus Smile.Přiznám se bez mučení,že jsem ten reset asi úplně nepochopil Sad.Navíc v knížce,na netu v zapojení + v příloze co tady dal procesor,je to pokaždé jinak Sad.
Ale třeba je to jen tím,že jsem po dnešku vygumovaný a zítra si poskočím a dojde mi to Smile.

Díky za pomoc co už proběhla a předem i za tu,co případně proběhne Smile



st3.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  st3.JPG
 Velikost:  72.47 kB
 Staženo:  169 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4512
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po duben 25 2011, 13:07    Předmět: Citovat

načo je ic2A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pitrb



Založen: Jun 07, 2005
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: út duben 26 2011, 20:37    Předmět: Citovat

IC2 je paralelně zapojených 6 vstupů.Slouží to k rychlému sepnutí uniporáru. Bez něho nikdy nedocílím max otevření.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: út duben 26 2011, 21:52    Předmět: Citovat

Divné..., skôr nevidím zatváranie toho unipoláru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4512
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út duben 26 2011, 22:58    Předmět: Citovat

a hlavne to 1K určite napomaha otvorenie a zatvoreniu fetu...
Akej verzii eaglu si to kreslil ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pitrb



Založen: Jun 07, 2005
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: st duben 27 2011, 7:09    Předmět: Citovat

Ve verzi 5.7

LED bloky svítí asi až od 4,5V ,takže úplné zavření není třeba ani řešit.
Když bylo programově dáno,že svítit nemá,tak nesvítili,tak jsem to neřešil Smile

Zapojení s IC2 jsem někde viděl,tak jsem to použil...Když jsem si to dal na nepájivé pole bez něho dostal při 12V na výstupu jen asi 10,5V.
Proto jsem IC2 použil.S ním mám na výstupu plné napěti (samozřejmě s malým FETovým úbytkem)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st duben 27 2011, 10:03    Předmět: Citovat

Ak IC2 je napájané z 5V tak je tam zbytočné. Na mieste IRF540 treba použiť fet s úrovňou spínania na gate pod 5V (fet s log. spínaním). To hradlo napája pnp tranzistor - fukciu nechápem- ...Logicky je to nejaká log.súčinová funkcia, určite by sa to dalo zvládnuť programom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st duben 27 2011, 10:11    Předmět: Citovat

Ten IC2 bych tam nechala jako budič, on ten port procesoru dá jen pár desítek uA, nebo ho nahradit tranzistorovým budičem. Ale smysl toho T2 také nechápu, ten bych vyhodila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pitrb



Založen: Jun 07, 2005
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: st duben 27 2011, 11:03    Předmět: Citovat

IC2 je nápájeno 5V.Je to invertor.

Zkoušel jsem zapojení bez IC2 s IRF 9540 a výsledek byl ten,že jsem z něho dostal jen 10,5V

T2 je tam kvůli tomu,že jsem nedokázal odladit program.Po zapnutí mi to vždy problkiklo na plno a ryby by se mohli zbláznit Smile.Proto po zapnutí mám zpoždění po kterém sepne T2 a pustí signálz na výkoný tranzistor.

Ono,je to zapojení asi fakt ne moc dobré,ale fungovalo.Teda do doby až sepne zářivka.Nebo (při použití laboratorního zdroje místo toho co mám v zapojení) ,když sepnu síťový vypínač,aby dostal střídavinku na zářivku a další dva spotřebiče,které jsou napájenyz 230V.Přitom mám na vstupu ze sítě odrušovací člen.
Nemám z tímhle vůbec zkušenosti.Není možné,že problém je třeba v tom,že mám na jedné desce střídavinku i procesor?
A nevadí,že mám krystal asi 1,5 cm od procesoru?Že cesty jsou jen 0,4 mm?
Nebo nemůže se něco nakmitam na vstupy,které nejsou třeba využívaný? Není třeba na ně dát keramiku?

Za chvilku navštívím EZK a koupím si další procesory a budu si dál hrát Smile.
Budu samozřejmě moc rád za Vaše postřehy Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund