Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zvukové karty
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PC01



Založen: Apr 18, 2011
Příspěvky: 290

PříspěvekZaslal: po duben 18 2011, 19:17    Předmět: Zvukové karty Citovat

Ahoj, kdo mi poradí laickou otázku?
Podle čeho se pozná kvalita a výkon u zvukových karet?
Třeba kolika bitový umí zvuk atd.

U grafické karty se to pozná podle toho kolik má paměti, a podle toho kolik udělá snímků za vteřinu v testech.
Ale existuje nějáké podobné srovnání u zvukovek?
Když se mi doma válí 2 zvukovky, obě stereo a obě do PCI, podle čeho mám rozhodnout kterou si mám nechat a kterou dát do bazaru?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gringo_Joe



Založen: Jan 09, 2010
Příspěvky: 488

PříspěvekZaslal: po duben 18 2011, 19:31    Předmět: Citovat

tyhlety "technicke" parametry maji vetsina zvukovek stejne.. Samozrejmne existuji profesionalni zvukovky pro lidi, co slysi travu rust, ale to je trochu jina liga. Co se tyce zvukovek, nechavam si ty do ISA slotu, ktere maji hodne chipu. Mozna uchylarna, ale prijde mi, ze hraji tak ze vsech nejlepe. Jinak srovnat dve PCI? Pokud ma treba nejakou znacku (SoundBlaster), ma na sobe relativne dost soucastek, tak bych ji uprednostnil pred nejakym noname srotem typu CMI, co ma jenom cip, tri kondiky a konektory. Ale zas zalezi, jestli ti v bazaru daji aspon na pivo za neco takoveho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nobis



Založen: Mar 19, 2009
Příspěvky: 225
Bydliště: Seč okr. Chrudim

PříspěvekZaslal: po duben 18 2011, 19:51    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PC01



Založen: Apr 18, 2011
Příspěvky: 290

PříspěvekZaslal: po duben 18 2011, 20:25    Předmět: Citovat

jo taky si myslím... Ale někde sem četl že starší zvukovky byly jen 8-bitové, novější sou 16-bitové a dneska už prý i 24 bitové.
Jenže já už ISA v počítači nemám, ale třeba ty 2 co porovnávám tak mají každá jen 1 čip a jedna je Crystal a jedna Creative a poslechem tam člověk žádný rozdíl neuslyší.

Ale neexistuje na to třeba nějáký testovací prográmek, který by ukázal, kolika bitový zvuk karta umí, nebo jak je "rychlá", kolik MHz má čip atd?
Když sem používal tu na základní desce, tak při nahrávání se tam nahrávalo i vrčení při pohybování myší apod. takže tu už nepoužívám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gringo_Joe



Založen: Jan 09, 2010
Příspěvky: 488

PříspěvekZaslal: út duben 19 2011, 5:24    Předmět: Citovat

ponechal bych si tu Creative a Crystalky bych se zbavil - ale to je jen muj subjektivni nazor na kvalitu zvuku v porovnani techto dvou firem.

Jinak ruseni zvukovky zakladni desky je bohuzel dneska celkem bezny jev, nekdy staci preinstalovat ovladace, nebo zmenit IRQ/DMA/whatever, nekdy bohuzel pomuze jen zvukovka do PCI.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kelley



Založen: Jan 04, 2008
Příspěvky: 192
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út duben 19 2011, 7:35    Předmět: Citovat

Ahoj,
zvukové karty mají svou dlouhou historii. Určitě by se to dalo někde na netu najít. Zkusím to v kostce:
V pravěku byl jen "beeper", to je ten repráček, co pípne při startu PC...
Pak někoho napadlo využít paralelní port, někdy se uváděl pod jménem "Covox" - a byl to jednoduchý D/A převodník složený z odporů, přehrávaly se na tom soubory *.mod z Amigy Smile
První komerčně úspěšná zvuková karta byla AdLib - osmibitová ISA.
Firma Creative Labs začala vystrkovat růžky a přišla na trh s převratnou novinku - byl už k dispozici šestnáctibitový ISA slot a tak na kartu implementovali šestnáctibitový A/D i D/A převodník se vzorkovací frekvencí 44,1 kHz - což odpovídalo v té době nastupujícím CDčkám. A navíc přidali FM syntezátor řízený softwarově pomocí MIDI (v té době byly běžná PC s 1-2MB paměti !!!).
Ve zpracování samotného audiosignálu se pak celkem moc nedělo, vylepšovaly se hlavně šestnáctibitové A/D a D/A převodníky (delta-sigma převzorkování...) a začali se objevovat klony SoundBlasteru od jiných výrobců. Novinka se objevila v podobě MIDI-WaveTable syntézy. Creative přidala na zvukové karty konektor pro připojení WaveTable modulu. Technologie už pokročila natolik, že dovolovala použití digitálního záznamu i v nahrávacích studiích. Záleželo hlavně na kvalitě převodníků, ceny těchto zvukovek byly pro obyčejné smrtelníky astronomické.
Přišly Windows (3.0, 3.11, 95...), objevila se PCI sběrnice, zvětšovala se pěměť PC. Bylo možné vylepšit A/D a D/A převodníky pomocí zvyšování vzorkovací frekvence - 48kHz, 96kHz a bitové hloubky (16bit->24 bit), což znamenalo zmenšení zkreslení a dynamiku přes 100dB - což bohužel s nástupem mp3 začali zvukaři i posluchači úspěšně ignorovat (viz google-"loudness war"). Paměti PC jsou už tak velké, že se u her přesalo pouřívat MIDI, přehrává se kompletní audio stream. Poté ze zvukovek zmizel hardwarový MIDI syntezátor a zůstal jen nahraný v paměti (MS GS Synthesizer). Muzikanti používají už jen do paměti nahrané VSTi nástroje. Zvukovky se integrují na základní desky. Hifisti a milovníci domácího kina si užívají prostorového zvuku 5.1 a 7.1. Optický výstup pro připojení AV receiveru je na každé základní desce... a to už je současnost.

Dnes je standardem u zvukovek vzorkovací frekvence 96kHz a 24bitová hloubka. U zvukovek USB 1.1 se ještě používá 44.1kHz(48kHz)/16bitů kvůli menšímu datovému toku. Takže kvalitativně jsou si zvukovky (mimo muzikantských) dnes tak podobné, že je skoro zbytečné uvádět technické údaje. Nějaký ůdaj typu "kolik MHz má čip" je irelevantní a záleží jen na použitém čipu a interní topologii zvukovky.

Ty tvoje zvuovky mají myslím obě 48kHz/16bitů, na poslech mp3, CD, DVD nebo na hry to bohatě stačí. Tak si je vyzkoušej a uslyšíš sám. Zkus jednu a pak druhou a rozhodni se. Mně osobně tedy zvukové karty od Creative nikdy moc k srdci nepřirostly.... šum, zkreslení... akorát marketing, to u Creative Labs vždycky uměli. A nebo napiš přesně co je to za typy, u SoundBlasteru to bude někde vpravo nahoře: Model: a nějaké číslo. Konkrétní údaje o zvukovce zjistíš jen tak, že zjistíš co je to za typ a pak to vyhledáš na stránkách výrobce - a nebo u těch starších někde na netu...

EDIT: ještě k tomu bazaru - skoro mi připadá lepší si je nechat obě. V bazaru je snad ani nevezmou a na Aukru se zpravidla prodávají za 1Kč + poštovné...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PC01



Založen: Apr 18, 2011
Příspěvky: 290

PříspěvekZaslal: út duben 19 2011, 14:54    Předmět: Citovat

díky za rady, jestli vám to něco řekne tak ty zvukovky sou tyhle:
Creative ES1373 (na čipu) CT5803 (na kartě)
a na cédéčku s ovladačem má Sound Blaster PCI 128.

a ta druhá:
Crystal CS 4281
-----------------------------------------------

Ale přece něják se musí dát objektivně zjistit jakou umí zvukovka tu vzorkovací frekvenci a jestli je 8 bitová nebo 24 bitová. Mám Nero 8 neuměl ten by to třeba zjistit? Když sem zkoušel nahrávání a nastavil sem tam 16 bitů tak to šlo, když sem tam nastavil 24 nebo 32 bitů tak mi to napsalo - Při pokusu o otevření vstupního zvukového zařízení došlo k chybě. Nemůže to být tím že ta zvukovka umí jen 16 bitů?
Tyhle sou tuším tak z roku 2003.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út duben 19 2011, 15:10    Předmět: Citovat

PC01 napsal(a):
Nemůže to být tím že ta zvukovka umí jen 16 bitů?

U toho SoundBlastera určitě, tady máš datašít, specifikace je ke konci. http://ccftp.creative.com/manualdn/Manuals/TSD/2384/AudioPCI128.pdf
A ten Crystal na tom je nejspíš podobně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: út duben 19 2011, 15:18    Předmět: Citovat

Crystala jsem bohužel měl, je to 16b/44.1KHz a je to docela audio-průser, SoundBlaster je 16b/48KHz a zkušenost s ním nemám, ale nečekal bych zázraky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5235
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: út duben 19 2011, 15:30    Předmět: Citovat

Vzhladom na to ze ludske ucho ma obmedzeny kmitoctovy rozsah,je viac ako 44,1kHz na 16bit uplna zbytocnost. Ad to rusenie z mysi-neviem co to bolo za prkno ale ja som sa s tym nestretol a to prakticky ine riesenia nepouzivam...Na doskach mam integrovane cipy od realteku-niekto moze krutit nosom,ale proti shitu menom C-media je to nebe a dudy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: út duben 19 2011, 15:36    Předmět: Citovat

keemo napsal(a):
Vzhladom na to ze ludske ucho ma obmedzeny kmitoctovy rozsah,je viac ako 44,1kHz na 16bit uplna zbytocnost.
S tím bych nesouhlasil, 44.1KHz karta sice zvládne reprodukovat např. 20KHz signál, ale už v mizerné kvalitě, navíc filtry na výstupu DAC jsou nastaveny tak, že dochází k další degradaci zvuku (sám jsem si to ověřil na stroji 24b/192KHz, kde byl filtr taky blbě navržen).

Rušení znám z IBM-ka R60, je to ale slyšet jen se zesilovačem, přímo na výstupu pro sluchátka se to ztratí v šumu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PC01



Založen: Apr 18, 2011
Příspěvky: 290

PříspěvekZaslal: út duben 19 2011, 15:36    Předmět: Citovat

jj takže obě vyjdou v těch parametrech vlastně stejně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5235
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: út duben 19 2011, 15:55    Předmět: Citovat

tak ale kto by umyselne reprodukoval nizssiu kvalitu? ano rozdiel sa prejavi...je to ale inak ako u analogu,kde by tych 22kHz bolo nebe a dudy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: út duben 19 2011, 16:01    Předmět: Citovat

keemo napsal(a):
tak ale kto by umyselne reprodukoval nizssiu kvalitu?
V dnešní době se takových najde dost ! Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út duben 19 2011, 16:04    Předmět: Citovat

Crystal je děs, zvuk jak plech, zásuvný SB byly docela dobrý zvukovky (a těch peněz, co to stálo, ještě tady dvě mám).
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund