Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zvyšující měnič 12/90V - 650W
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
VasekX



Založen: Apr 05, 2011
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: út duben 05 2011, 21:45    Předmět: Zvyšující měnič 12/90V - 650W Citovat

Ahoj, postavil jsem měnič abych budil generátor z autobaterky.
Je to monstrum, co žere 50A, a tak jsem k tomu přistupoval, takže:
-3xobrovské 1,8mH/20A toroidy paralelně
-4mF lowESR kondíky na vstupu i výstupu
-2xIRF3710 Drain a source paralelně, gate zvlášť z IR2112(low+low driver)
-2xMBRS20100CT
Prostě klasická konstrukce zvyšujícího měniče řízená procesorem s PWM.
Problém je, že se mu nechce přes 30V (při zátěži 14ohm).
Těch 30V má při střídě 6%...čím víc zvyšuju, tím napětí klesá zpátky na 12V.
Podle simulátoru má plynule růst a maximum má být u 86%.
DPS je veliká 250x130mm, takže cesty jsou široké fakt dost.

napadá někoho něco? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út duben 05 2011, 21:49    Předmět: Citovat

Asi se ti přesycujou tlumivky a ty tranzistory jsou na to slabé.
Proč tam nemáš 2 low side budiče co dají aspoň 2A?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: út duben 05 2011, 23:25    Předmět: Citovat

Prečo nepoužiješ 2 trafáčiky z PC zdrojov paralelne, zapojené na primári s vyvedeným stredom ako push-pull menič, ovládané primitívne jedným SG3525 a dvoma mosfetmi pre každý trafáčik, budené bipolármi?Tie trafáčiky ak budú EI42 z výkonnejších ATX zdrojov to hravo zvládnu a nepotrebudeš žiadny procesor ani budiče, ktoré nie sú práve najlacnejšie...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VasekX



Založen: Apr 05, 2011
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 6:42    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Asi se ti přesycujou tlumivky a ty tranzistory jsou na to slabé.
Proč tam nemáš 2 low side budiče co dají aspoň 2A?


Díky za odpověď Smile

Ty tlumivky mají jít dohromady až do 60A a to teda určitě nebraly - bralo to asi 1,5A.
Tranzistory jsou nejlepší co jsem v GME našel - 57A, 23mOhm, rise=58ns,fall=47ns.
Mám tam jeden budič co má 2 kanály na vstupu spojené a na výstupu rozdělené do každého Gate. Doufal jsem, že 200/420mA do Gate bude stačit.
Jen mě napadá, že jsem tam nějak zapomněl dát Rgate, takže to budič pere přímo...snad to není ta příčina problémů. Můžu tam doplnit 10ohm, nebo víc?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 6:56    Předmět: Citovat

VasekX napsal(a):
Ty tlumivky mají jít dohromady až do 60A a to teda určitě nebraly - bralo to asi 1,5A.

To si to perpetum možná nech patentovat, když ti to na 14Ohmech dá 30V při odběru 1.5A na 12V. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VasekX



Založen: Apr 05, 2011
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 7:01    Předmět: Citovat

PeteBurns napsal(a):
Prečo nepoužiješ 2 trafáčiky z PC zdrojov paralelne, zapojené na primári s vyvedeným stredom ako push-pull menič, ovládané primitívne jedným SG3525 a dvoma mosfetmi pre každý trafáčik, budené bipolármi?Tie trafáčiky ak budú EI42 z výkonnejších ATX zdrojov to hravo zvládnu a nepotrebudeš žiadny procesor ani budiče, ktoré nie sú práve najlacnejšie...


No procesor s LEM čidlama tam budu mít stejně, takže cena budiče 80kč už mě nevytrhne.
Trafo jsem tam původně dávat nechtěl, protože je velké, těžké a drahé a vyzařuje rušení...musel by to být toroid s feritovým jádrem.

Navrhoval jsem to tak nějak podle citu a simulátoru a při těch 650W to spočítalo ztráty 37W se vším všudy(odpory cest, drátů, kondíky, cívky...) Laughing to by byla krása

2 trafa by byla možnost, ale ty vinutí na vstupu by musely každé snést 25Arms trvale (proud by měl pilovitě stoupat dohromady do 70A a pak klesat na cca 10A).
Navíc když bych těch 2x25Arms připojil na sekundár 12V, tak bych na primáru dostal kolik? asi 315V? Pak rychlé diody (protože schottky na 400V jsem neviděl) a usměrnit. Tím bysme mohli být někde na 250V...ale já potřebuju jen 90V...pokud bych řízením střídy snížil to sycení traf, tak bych z toho těch 90V dostal, ale obávám se, že proud už ne...
Vím, že teoreticky by to šlapat mělo, ale impedančně by to přizpůsobené nebylo.

Pokud se v čemkoli pletu, klidně mi to vytmavte Laughing
Zdroje stavím už nějaký pátek, ale vždycky snižující a nikdy ne na takový výkon. Naposled to byl 36/14V - 200W a šlapal krásně Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VasekX



Založen: Apr 05, 2011
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 7:07    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
VasekX napsal(a):
Ty tlumivky mají jít dohromady až do 60A a to teda určitě nebraly - bralo to asi 1,5A.

To si to perpetum možná nech patentovat, když ti to na 14Ohmech dá 30V při odběru 1.5A na 12V. Wink


Laughing No jo vlastně Very Happy kravina...já si to 1.5A pamatoval podle toho, kolik to při stejné střídě cucalo z laboratorního zdroje Smile Ale bylo tam slyšet takové vyšší harmonické, protože ten zdroj začínal reagovat proudovou ochranou.
Těch 30V to dávalo napájené z baterky.

Zkusím to dneska ještě jednou a vylézt se střídou až k 80%, pokud to neshoří. A proměřit napětí na Gate a Drainech.
Snad seženu klešťový ampérmetr, ikdyž proudová sonda k osciloskopu by byla lepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 7:20    Předmět: Citovat

Nie sú tie indukčnosti príliš veľké (ibaže to šlape na 250Hz)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VasekX



Založen: Apr 05, 2011
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 7:26    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
Nie sú tie indukčnosti príliš veľké (ibaže to šlape na 250Hz)?


6x paralelně 1,8mH = 300uH což není moc. Ale těžko říct jak se to spočítá...jsou to vlastně 3 součástky a každá má 2 vinutí na jednom jádře.
Jsou tak velké, protože to musí snést 60A a s menší indukčností jsem nesehnal.

A ano pracuje to na 1kHz Laughing Ale můžu zkusit zahýbat i s frekvencí a uvidím co to udělá.
Vím, že ty měniče jsou většinou nad 20kHz aby nebyly slyšet, ale pak mají taky větší přepínací ztráty a taky ty zmiňované menší indukčnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Generalsound



Založen: Nov 20, 2009
Příspěvky: 324
Bydliště: Doma, kde asi?

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 8:00    Předmět: Citovat

Jak mám rozumě tomuhle?
-3xobrovské 1,8mH/20A toroidy paralelně
-6x paralelně 1,8mH
-jsou to vlastně 3 součástky a každá má 2 vinutí
Že ty jsi tam zapojil dvojitý, kompenzovaný tlumivky pro odrušení? Ty maji udávanej proud při OPAČNÝM směru proudu v obou vinutích. Je vlastně danej vpodstatě zatížitelností drátu, protože magnetickej tok se navzájem vyruší. Ta tlumivka pak v ideálním případě pro symetrickej proud jakoby nemá indukčnost, jen pro nesymetrickou (rušivou) složku.
Takže s největší pravděpodobností ty tlumivky přesycuješ. Můžeš sem dát foto, nebo typ těch tlumivek?


Naposledy upravil Generalsound dne st duben 06 2011, 8:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 8:04    Předmět: Citovat

Ta tlumivka musí snést 130A a běžet by to muselo na těch zhruba 250Hz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VasekX



Založen: Apr 05, 2011
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 9:35    Předmět: Citovat

to jsou ty tlumivky:
http://www.gme.cz/cz/rsd42h42100-p611-113.html
že by ve stejném směru se přesytily tak brzo? Surprised

Byly to největší tlumivky jaké jsem našel Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VasekX



Založen: Apr 05, 2011
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 9:36    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Ta tlumivka musí snést 130A a běžet by to muselo na těch zhruba 250Hz.


130A aby se při 70A nepřesytila? Kde bych takovou našel kromě toho si ji nechat někde vyrobit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 9:38    Předmět: Citovat

Jojo, to jsou odrušovací tlumivky s feritovým jádrem, ty nejsou dělané do step-up měniče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VasekX



Založen: Apr 05, 2011
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: st duben 06 2011, 9:43    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Jojo, to jsou odrušovací tlumivky s feritovým jádrem, ty nejsou dělané do step-up měniče.


do háje...takže jedině nechat vyrobit, jo? Zajímavé, že u step-down měniče 36/14V 180W to fungovalo Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund