Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Předzesilovač k aktivnímu reproduktoru
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xxxEDISONxxx



Založen: May 01, 2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

PříspěvekZaslal: st březen 23 2011, 20:06    Předmět: Předzesilovač k aktivnímu reproduktoru Citovat

Ahoj,
mám prosbu stavím si aktivní bednu ve které mám čtyři kusy zesilovačů s TDA7293 proč jsem to dělal s nimi dostal jsem tyto obvody a oni se tu tak smutně válely.V bedně mám osazeny dvě tlakové výšky čtyři kusy ARO669 tyto budou na jednom zesilovači s pasivní výhybkou.Plus tam mám basu 15" ta bude sama na zesilovači tda... .Zbylé dva zesíky jsou určeny pro druhou stejnou bednu která bude k této skříni připojena kabelem 4 žíly... .A otázka je taková navrhl jsem si předzesilovač s čtyřmi LM358 viz schéma v příloze.A rád bych to zkonzultoval zde v plénu jestli to jde takto dělat.Dále u čtyř výstupních oz bych rád udělal fyltry 2x horní propust a 2x dolní propust prvního řádu tyto propusti by měli jít nastavit jak udělat nastavení hlasitosti.Děkuji za vaše názory.Prosím ten důvod proč jsem použil právě tyto oz byli doma.Bedny nebudou sloužit pro domácí poslech ale má to sloužit na zahradní grilovačky a tak podobně .Upravuji to z beden forte 60V pamětníci znají asi 150 cm vysoká bedna osazená 8x aro 669 a 2x arv 661.Bedýnky se mi takhle velmi líbý protože jsou relativně skladné akorát se bojím toho 15" který dám místo 4x aro protože to bude zřejmě vyžadovat basreflex a s tím nemám moc zkušeností.



untitled.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  untitled.pdf
 Velikost:  20.17 kB
 Staženo:  141 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zemanekt



Založen: Dec 01, 2010
Příspěvky: 105
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: st březen 23 2011, 22:59    Předmět: Citovat

nastavitelné propusti je nejjednodušší realizovat jako "state variable filter", sice na jeden filtr(který ale obsahuje horní, dolní i pásmovou propust) spotřebuješ 4 operáky, ale při ceně 25 Kč za jednu Tl 074 je tato starost bezpředmětná. dobrá varianta tohoto filtru je v některém ze starších amatérských radií v seriálu od Pavla Dudka o zesilovačích do automobilu, číslo neznám ale někdo jiný možná bude...,jinak shema se dá v pohodě vygůglit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxEDISONxxx



Založen: May 01, 2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

PříspěvekZaslal: st březen 23 2011, 23:43    Předmět: Citovat

no a koukal jsi co jsem namaloval?Myslíš že je to použitelné?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6363
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt březen 24 2011, 10:25    Předmět: Citovat

Ty kondíky (před a za OZ) jsou ke škodě (pokud nejsou součástí horních propustí) nebo spíš lépe řečeno k hovnu. Pokud chcete na vstupu filtrovat DC, tak stačí jeden koďan na vstupu. Pokud chcete filtrovat infrazvuk, tak to dejte jen před basák jako součást dolní propusti...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zemanekt



Založen: Dec 01, 2010
Příspěvky: 105
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: čt březen 24 2011, 16:03    Předmět: Citovat

zapojení je použitelné, ty kondíky, pravda jsou tam navíc, při symetrickém napájení nejsou potřeba, ale pokud budeš chtít nastavitelné propusti, pak celá sekce s předzesilovači se stává zbytečnou. mohla by po určitých úpravách fungovat jako horní či dolní propust , v tom případě je ale potřeba upravit regulaci hlasitosti na klasickou s potenciometrem. potenciometry, co jsou osazeny na regulaci zisku potom budou sloužit jako regulace mezní frekvence filtru, tak by to mohlo fungovat ,hlavně jde o to nakolik si s tím chceš vyhrát, to je často opomíjená otázka...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxEDISONxxx



Založen: May 01, 2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

PříspěvekZaslal: čt březen 24 2011, 17:14    Předmět: Citovat

v této fázi je mi celkem jedno kolik součástek na desce bude a jak bude veliká koupil jsem 6ks operáků TL072 a po jedné konzultaci z toho vypadlo tohle na vstup oz jako imperanční oddělení zisk 1-2 následuje pasivní korekce které rozdělí fr pásmo na dělící fr za každou korekcí zesilovač který nahradí ztrátu signálu na korekci a následuje zesilovač pro daný výkonový oz.za chvíly doplním schéma co mi k němu řeknete a byl bych rád kdyby mi tam někdo nakreslil obvod ktzerý by detekoval přebuzení vstupu rozsvícením 1 led viděl bych to asi jako komparátor s oz a následoval by tranzistor a kond mezi bází a emitorem ten tranz. by rozsvěcel tu ledku.nebo mi prosím někdo nastiňte jak se to dělá děkuji.tohle by samo nedetekovalo přebuzení ale ledka by svítila při rozkmytu vstupu vyšším než povolený a přesně to chci jinak mohlo by to fungovat (bez toho tranzistoru )jako takový limitér pokud by se výst signál sčítal na oz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zemanekt



Založen: Dec 01, 2010
Příspěvky: 105
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: čt březen 24 2011, 18:10    Předmět: Citovat

ani by to nemusel být komparátor, stačí zesilovač, s nastavitelným ziskem, na jehož výstupu je ledka (samozřejmě přes odpor). tak se ledka bude rozsvěcet plynule v závislosti na tom, jak se zesilovač blíží k limitaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxEDISONxxx



Založen: May 01, 2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

PříspěvekZaslal: čt březen 24 2011, 18:20    Předmět: Citovat

tak tady jsou změny jinak kdyby to nešlo sčítat na tom děliči u tech korekcí tak mě moc nebijte a kdyby byl někdo tak hodný a mohl mi do toho namalovat v malování nějaké inovace u těch korekcí děkuji.


predzes.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  predzes.pdf
 Velikost:  21.13 kB
 Staženo:  123 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxEDISONxxx



Založen: May 01, 2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

PříspěvekZaslal: čt březen 24 2011, 18:23    Předmět: Citovat

zemanekt napsal(a):
ani by to nemusel být komparátor, stačí zesilovač, s nastavitelným ziskem, na jehož výstupu je ledka (samozřejmě přes odpor). tak se ledka bude rozsvěcet plynule v závislosti na tom, jak se zesilovač blíží k limitaci.


aha pěkný nápad ale pro mě to nebude příliš vhodné protože potřebuji indikaci svítí nesvítí protože když bude svítit na tu ledku slunko tak nebudu vědět jestli už je přebuzen leda že bych vedle měl rozsvícenou jednu pro srovnání tak jak to píšeš by to šlo s ručkovým měřáčkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zemanekt



Založen: Dec 01, 2010
Příspěvky: 105
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: čt březen 24 2011, 19:11    Předmět: Citovat

ta dioda se bude rozsvěcet až když se to bude blížit k limitaci( viz charakteristika led diody) a k rozsvícení naplno dojde poměrně náhle, to je rozdíl od měřáku
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxEDISONxxx



Založen: May 01, 2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

PříspěvekZaslal: čt březen 24 2011, 19:52    Předmět: Citovat

jo já myslel že nastavíš napěťovou nesim tak aby jakoby pohasínala a ty na to jdeš takhle od lesa tak to udělám to je super nápad dík.Asi o všem moc přemýšlím.při 1,5 v začne žhnout a při 1,77 už jede na plno.jinak co říkáš novému ideovému návrhu? ... nezknstruoval jsem oný pověstný středovlný vysílač?tak jak to tam mám jsem zrušil stereo takže to brýt s rezervou je to totiž totální blbost ale jak jsou tam ty filtry šlo by to tak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxEDISONxxx



Založen: May 01, 2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

PříspěvekZaslal: čt březen 24 2011, 20:13    Předmět: Citovat

tak tady jsem to opravil


predzes.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  predzes.pdf
 Velikost:  23.16 kB
 Staženo:  97 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zemanekt



Založen: Dec 01, 2010
Příspěvky: 105
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: čt březen 24 2011, 22:08    Předmět: Citovat

přesně tak by to šlo, horší bude nastavit hodnoty kondenzátorů ve filtrech(metoda pokus -omyl). jistě hodnoty jde i spočítat, ale když je rozhodující zvuk, což je subjektivní, nezbyde než experimentovat. jen nevím, nač slouží přehršle kondíků na vstupech, tam bude stačit jeden kondik vazební a jeden proti zákmitum(ale ten je lepší dát paralelně ke zpětnovazebnímu potenciometru). čtyři vstupy se mi také zdají moc, ale pokud chceš mixovat víc vstupních signálů pak o.k.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxEDISONxxx



Založen: May 01, 2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

PříspěvekZaslal: čt březen 24 2011, 22:41    Předmět: Citovat

mno je to asi tak ty kondíky na vstupu ten co je horyzontálně je velkej asi 100n a slouří k oddělení ss složky a ty dva vertikální mají filtrovat vf bordel co se mi nakmitá na kabely atd je to filtr dolní propust a chci to naladit tak na 40khz má to sebrat například pískání z mněniče podsvětlení u mp3play atd... jinak váli se mi tu operýky asi 6ks LF347 jsou smd a vážně uvažuji o tom že ho tam frknu ale zase nejde dát do patic takže asi vyhraje tl072... a tet když na to kouká má být první ten vazební C a pak ten blokovací.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxEDISONxxx



Založen: May 01, 2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

PříspěvekZaslal: pá březen 25 2011, 0:22    Předmět: Citovat

no doufám že ty filtry tak jak jsou tam namaštěný budou makat.Co myslíte široká veřejnosti?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund