Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

zesilovač - šum naprázdno
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
welovemoog



Založen: Jan 19, 2011
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so leden 29 2011, 18:39    Předmět: zesilovač - šum naprázdno Citovat

ahoj všem,

mám takové patálie se svými studiovými monitory Fostex. Jsou to aktivní 2 pásmovky, každá má v sobě vlastní zesilovač. A teď ten problém. Bedny šumí naprádno, i bez signálu, i s vypojenými konektory. Gainem můžu točit doelva doprava, ale šum zůstává stejný. Je to obecně známý problém této cenové kategorie (cca do 30tis za pár).

Dle mě a i dle toho, co jsem se dočetl na zahraničních fórech, jedou celou dobu v podstatě naplno, gainem vzadu se redukuje jen úroveň vstupu. Ty bedny mají opravdu extrémní až zbytečný výkon, reálně je používám na 1/10 výkonu.

Vevnitř je mj. samostatná deska se zesilovačem, vše je řešeno systémem konektorů (napojení na zdroj, a oba reproduktory). Díval jsem se jakými je to osazeno tranzistory, a docela mě to zarazilo. Nahlídl jsem na dva ze čtyř (počítal jsem že další dva budou stejnél, ale teď si nejsem jistý) a našel jsem označení:

KB 817 - Y710
KD 1047 - Y719

http://www.kingbrightusa.com/images/catalog/SPEC/KB817.pdf

Myslíte si, že by šlo nahradit je něčím kvalitnějším? Nebo toto nejsou ty součástky, který na ten šum mají vliv?

Díky za tipy a názory

pavel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12096
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so leden 29 2011, 19:29    Předmět: Re: zesilovač - šum naprázdno Citovat

škoda že neumíš ani opsat typ tranzistorů . . .
neznám tyto reproduktory, ale mohli by tam být tyto tranzistory:
2SB817 PNP 140V,12A,100W
2SD1047 NPN 140V,12A,100W

Nemyslím si, že by tyto součástky měly vliv na celkový šum v klidu,
problém spíš bude na vstupu zesilovače.
Stejně se mi to ale nezdá, že by bedýnky za 30000 šuměly ?

Napiš přesný typ bedýnek ať si je můžu někde na netu najít, takto je tato debata úplně o ničem . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PLV



Založen: Oct 21, 2007
Příspěvky: 400
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: so leden 29 2011, 19:42    Předmět: Citovat

Pokud se opravdu řídí úroven hlasitosti přímo na vstupu, pokusil bych se vřadit nějakou regulaci blíže ke koncům. Rapidně by se tím omezilo zesílení šumu ze vstupů. Very Happy
_________________
Netřep se mnou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
welovemoog



Založen: Jan 19, 2011
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so leden 29 2011, 20:03    Předmět: Citovat

je to opsáno přesně: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/113354/KINGBRIGHT/KB817.html

a jsou to tyto monitory:

http://www.audiotek.cz/product-12389-fostex-pm-2-mkii

zde více k problematice třeba tady

http://www.audiozone.cz/ostatni-hardware/monitory-yamaha-hs80m-nebo-krk-rp8-t5970-15.html

PLV: jsem v téhle elektro oblasti spíš poučeným laikem Smile a tak nevím, jestli bez schématu zvládnu dát tu regulaci k těm koncům. ale je to docela dobré řešení, nenapadlo mě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12096
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so leden 29 2011, 20:37    Předmět: Citovat

výrobce tady píše, teda jestli nekecaj . . .
http://www.audiotek.cz/produktyATK/fostex/fostex_PMserie_p1.pdf
signal to noise >90dB

chtěl bych mít tvoje uši
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
welovemoog



Založen: Jan 19, 2011
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so leden 29 2011, 20:46    Předmět: Citovat

nene, vážně to šumí, dosti slyšitelně. třeba i metr od bedny je to za klidu přes den slyšet. je jedno jestli je tam signál nebo ne, tudíž to tento parametr nesleduje, nemýlím li se?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: so leden 29 2011, 21:42    Předmět: Citovat

1. Vzhledem k tomu, že autor tématu nerozezná ani výkonové tranzistory od ostatních součástek , jakýkoli zásah do zapojení z jeho strany bych nepovažoval za rozumný. Ta součástka, na kterou odkazuješ, je optočlen, používá se na galvanické (optické) oddělení dvou obvodů a tipuju, že v koncovém zesilovači takovou součástku nenajdeš. Snížení šumu by šlo dosáhnout výměnou stávajících OZ za lepší.

2. ok1hga : Slyšitelně šumí i profesionální aktivní bedny za 100000Kč/kus, šumí i profi mixážní pulty za půl miliónu, šumí prostě všechno a je to slyšet, takže by bylo zvláštní, kdyby Fostexy za pár korun nešuměly...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
welovemoog



Založen: Jan 19, 2011
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so leden 29 2011, 23:10    Předmět: Citovat

Jak jsem naznačil v prvním příspěvku, na zadním mega chladiči jsou umístěny 4 součástky, který vypadají stejně - jako výkonové tranzistory. Podíval jsem se jen na označení dvou, na další dva ne. Ale asi stejný nebudou, jak jsem si myslel a ty další dva budou výkonové tranzistory.

Zítra na to mrknu ještě jednou, zkusím i něco nafotit. Samotnou úpravu by pak udělal můj známý, ale chtěl jsem se nejdřív poradit tady.

Díky všem za názory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: so leden 29 2011, 23:43    Předmět: Citovat

Tak jako tak, řešit typy použitých tranzistorů v koncovém stupni nemá smysl. Ty totiž v úrovni šumu nehrají nijak zásadní roli... Problém je třeba hledat a odstranit ve vstupních obvodech celého zařízení, osobně bych si tipnul, že tam budou použité ty nejlevnější operační zesilovače, co se vůbec dají koupit - ostatně pověst značky Fostex a cena těch beden tomu nasvědčuje. Výměnou těch OZ se dá dosáhnout zlepšení odstupu signál-šum, ale je dost možné že si taková výměna vyžádá i nějaké další úpravy v zapojení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne leden 30 2011, 11:14    Předmět: Citovat

já nevím, v oboru zvučení jsem laik, ale přijde vám normální pořizovat něco s výkonem 120W pro poslech z jednoho metru? odstup signál šum se myslím udává proti jmenovitému výkonu, tedy 120W(z metru asi už hodně za prahem bolestivosti). Úroveň šumu bude tedy 90dB pod tímto výkonem, proč by to tedy nemělo být slyšet? Řešení vidím v posunutí beden směrem od posluchače,nebo smíření se se vzniklou situací...
další kroky by pak byly v předzesilovači uvnitř bedny, ale tam jdou napáchat i škody, je to spíš pro fachmana...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7959
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne leden 30 2011, 11:19    Předmět: Citovat

120W pro monitoring není zase tak přehnaný, jde o dynamiku - výkonovou rezervu. U slušnýho aparátu je běžný, že se "poslouchá" na cca 1/10 výkonu. Práve kvůli možným výkonovým špičkám.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4249
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: ne leden 30 2011, 12:27    Předmět: Citovat

myslím, že je to zbytečná práce , pokukud je to vlastnost a ne závada, tak je to velmi složité s tím něco dělat. Navíc vím z vlastní zkušenosti, že tam nastupuje psychoílogický efekt, kdy se na ten šum člověk zaměří a pak ho slyší i tehdy kdy je zařízení vypnuté Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PLV



Založen: Oct 21, 2007
Příspěvky: 400
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: ne leden 30 2011, 17:31    Předmět: Citovat

Zesilovač, který má řízení hlasitosti na vstupu, je zvrácenost konstruktérů a bude šumět i s těmi nejlepšími operáky a tranzistory. A koncové tranzistory, pokud nejsou vadné, nemají na šum žádný vliv. Very Happy
_________________
Netřep se mnou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: ne leden 30 2011, 17:40    Předmět: Citovat

PLV : V tom případě jsou zvrácené všechny profi zesilovače Smile Ono je potřeba si uvědomit, jakou funkci plní potenciometr na vstupu zesilovače - hlasitost to opravdu není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
welovemoog



Založen: Jan 19, 2011
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: ne leden 30 2011, 20:29    Předmět: Citovat

bedny mám už přes rok, fakt to není chvilková sugesce. dnes jsem to všechno nafotil. ty další dvě součástky mají stejný označení. nafotil jsem i nějakýho švába na desce - OZ - a další, galerie tu.

http://welovemoog.rajce.idnes.cz/fostex/

v černém zalitém boxu jsou právě potenciometry na ladění tweeteru, basové křivky a hlasitosti + vstup signálu. na desce úplně dole vstup napájení, větší konektor středobas, menší výškáč.

mohli byste zhodnotit kvalitativně to osazení a co to je vůbec za typ zesilovače, když tam má nějaký optočleny?

díky


Naposledy upravil welovemoog dne ne leden 30 2011, 21:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund