Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

attiny261A - obnova fuses

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
iginoiii



Založen: Jul 01, 2010
Příspěvky: 364
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út únor 15 2011, 0:14    Předmět: attiny261A - obnova fuses Citovat

dobrý večer,

tak som mal taký ten deň, keď na všetko čoho som sa dotkol som pokazil. Najprv som prepoloval attiny2313 napájanie, trocha smradu a horúci šváb, po vychladnutí chvalabohu ide. Potom som omylom zaškrtol pri tej attiny external clock a šváb sa pochopitelne neozýval. Takže som začal programovať attiny261A, a ako som chcel rýchlo vytvoriť externý signál pre pôvodnú attiny, zabudol som prepnúť čip v avrstudiu na attiny261A, zostalo tam menu attiny2313, zaškrtol som ckdiv8 a dal programovať.(hodilo to warning, ale to je na dlhú historiu to opisovať).

takže mi zdochla aj ta attiny261A. Toto čo píšem síce keď čítam vyzerá ako dobrý vtip, mne ale do smiechu moc nebolo Smile.

Takže som opravil fuses u tej povodnej attiny2313 ďalšou atmegou, ale attiny261A tak opraviť nejde, evidentne to rozladilo fuses výrazne viacej ako len zmena hodín(skúšal som aj externý signál, aj kryštál pripojiť). Takže Vás chcem poprosiť(a okrem iného dobre pobaviť, mojou "šikovnosťou"), či ste nevideli niekto obnovovač fuses aj pre tento čip. Čo som tak zbežne pozeral, tak som nič nenašiel, ale chystám sa ešte zajtra hľadať.

Vďaka za každú reakciu, s pozdravom,

"totálny neštastník" ii

edit: upravený názov
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wire



Založen: Feb 12, 2011
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: út únor 15 2011, 10:23    Předmět: Citovat

Zbývá jediné,vzít datasheet a pořádně prostudovat.Tohle znám moc dobře,zablokoval jsem takto atmegu8 a atmegu168.Tu první jsem rozchodil,tu druhou zatím ne.Např. v datasheetu se uvádí, že pokud se blokne RSTDISBL, musí následovat jiná rutina ohledně aktivování paralelního programování,než která následuje při odblokovaném pinu.V zásadě by měl pomoct paralelní programátor se signálem 12V na reset.Závisí to taky na tom,zda jsi zablokoval ISP programování.Taky je dobré navštívit stránku
citace:
http://www.engbedded.com/fusecalc
,kde najdeš nastavení pojistek,včetně defaultu.Pokud používáš studio AVR,hledej v nápovědě,je tam taky dost informací.Psal jsem ohledně té megy168 do Atmelu a odpověděli mně,že vlivem byť malinkého výpadku napájení při programování může dojít k nahodilým stavům uvnitř obvodu (to se zdá být logické).Je mně jasné,že toto jsou všeobecné ínformace,ale asi ti nikdo nedá přesný návod,potažmo když nevíš,jestli ten obvod není poškozený např. právě špatným zapojením.Jo,pojistky u AVR jsou zábava:-)
PS:na netu se nechá najít jednoduchá konstrukce s čipem,která dokáže opravit fuses,pokud nemáš paralelní programátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út únor 15 2011, 10:56    Předmět: Citovat

iginoiii: Kdybys aspoň věděl, jak byly nastavené ty fuse bity pro t2313, když jsi je zapsal do t261, pak by se dalo v datašítech dohledat, co jsi vlastně nastavil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
iginoiii



Založen: Jul 01, 2010
Příspěvky: 364
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út únor 15 2011, 12:40    Předmět: Citovat

tjn, to fakt neviem... som fakt chaosil so všetkým a nenapadlo ma si to zapísať.

Som o tom obnovovaní fuses trochu čítal, a vidím to tak, že najrozumnejšie(vzhľadom k času a neistému výsledku) bude sa na to vykašlať, je to jedna attiny za 2.4 eura, čo nie je nejak kritické. Keď takto postupne vďaka svojej "šikovnosti" zlikvidujem viac procesorov, tak si kúpim obnovovač pojistiek za nejakych 30 dolárov(také niečo som našiel na nete) a všetky ich opravím(snáď Smile).

takže opäť vďaka za reakcie, rezignujem s tou obnovou, do budúcna je ponaučenie nech si to aspoň zapíšem čo som nastavil, nech to viem z datasheetu vyhľadať. ii
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út únor 15 2011, 12:42    Předmět: Citovat

To kolem nikdo nemá nějakýho univerzálního Elneca? Dyť se to na Slovensku vyrábí. Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
iginoiii



Založen: Jul 01, 2010
Příspěvky: 364
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út únor 15 2011, 22:12    Předmět: Citovat

Moje okolie síce je plné ing+ technikov, ale počet elektrotechnikov = 0(preto toľko spamujem toto fórum Smile ). Ale vďaka za snahu. ii
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bohumilfulin



Založen: Jan 12, 2010
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: st únor 16 2011, 8:51    Předmět: Citovat

otazkou se zda se neprojevil unik dymu ze soucastky tim prepolovanim. Soucastky kterym unikne dym do okoli uz nic nezajima
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
iginoiii



Založen: Jul 01, 2010
Příspěvky: 364
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st únor 16 2011, 9:15    Předmět: Citovat

to sa dymilo z 2313, tú som oživil privedením externých hodín. tá kupodivu funguje. viem, je to napísané hodne neprehľadne, ale to aj v reály bolo hodne neprehľadné Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
divous



Založen: Oct 08, 2010
Příspěvky: 161
Bydliště: ValMez

PříspěvekZaslal: čt únor 17 2011, 6:15    Předmět: Citovat

Já sice Elnec mám, ale jsem krapet z ruky... Valašské Meziříčí Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
iginoiii



Založen: Jul 01, 2010
Příspěvky: 364
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so únor 19 2011, 17:58    Předmět: Citovat

Wink

heh, takže opäť idem otravovať s podobným problémom. Spravil som si novú dosku pre atmega48 http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc2545.pdf. Nabehla, programátor ju rozpoznal. Keď som prepol na full swing crystal oscilator, tak skapala a nekomunikuje s programatorom. Podľa datasheetu mi to prišlo ako správne nastavenie, keď zmerám napätie na oboch stranách kryštálu, tak namerám pribl. 2.48V. Keď skúšam ostatné procesory(attiny2313, atmega16) tak tie majú približne 0.8V.

Skrat nikde na doske som nenašiel, a blokovacie kondíky su 22pF. Na nete som našiel, že pri swing oscilator sa má vypnúť ckdiv8, ktoré je defaultne nastavené, ale keďže 16MHZ/8=2MHz, a 2MHz>0.4Mhz z datasheetu, tak som to nechal tak. Stretli ste sa s niekedy niekto s týmto problémom? Alebo je možné, že tie výstupné porty boli už KO, predsa len je to TQFP púzdro, a pájkoval som tak malé púzdro prvý krát. S pozdravom, i

edit: nemám osciloskop, takže 16MHz neviem zmerať na kryštále
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
iginoiii



Založen: Jul 01, 2010
Příspěvky: 364
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so únor 19 2011, 22:36    Předmět: Citovat

inak možno týchto pár mojich úvah niekomu raz pomôže, a možno si to sem len napíšem a pomôžem sebe raz Smile. Okrem iného som si objednal od farnella atmega16u4(pre mňa veľmi zaujímavý procesor, zvláda PLL vysoké frekvencie ako attiny261A 64MHz, plus je tam kopec ďalších vecí. ). Nevýhoda je, že je jedine v púzdre TQFP, čo mi prišlo nemožné v domácich podmienkach, ale nakoniec sa ukázalo, že to nie je nič meganáročné a zvládol som tú dosku vyrobiť aj osadiť. Nechcel mi procesor vôbec chytiť programátor, tak som z čírej nudy priviedol na XTAL1 hodinový signál z ATMEGA16(ktorú som tak mal naprogramovanú zo záchrannej misie zo začiatku témy). No a procesor sa chytil a na moje počudovanie nebol nastavený vnútorný RC oscilátor, aj keď to bol nový procesor. Takže som ho chcel vyhodiť ako pokazený a nakoniec sa ukázalo, že problém bol úplne triviálny...

Mám na tej atmege16u4 aj kryštál, ale nejak sa bojím po predchádzajúcich skúsenostiach s atmegou48 na neho prepnúť, na PLL mi stačí vnútorný RC oscilátor.

ps: keby niekomu prišlo divné, načo v podstate bez elektrošpecializácie sa rýpem už túším v 6tom type procesoru, tak má pravdu. Bola to dobrá blbosť objednávať všetko čo vidím a to mi na poličke čakajú ešte dve XMEGY Smile, ale na čas si dám s tým pokoj
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
iginoiii



Založen: Jul 01, 2010
Příspěvky: 364
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne únor 20 2011, 9:59    Předmět: Citovat

takže problém vyriešený aj s atmegou48, vlastná blbosť, miesto 22pF -> 22nF. Ospravedlňujem sa za spamovanie Smile

ps: niekedy ide vec opraviť aj s monológom Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund