Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

pomoc s výpočtom tranzistoru mosfet
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
iginoiii



Založen: Jul 01, 2010
Příspěvky: 364
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26 2010, 17:44    Předmět: pomoc s výpočtom tranzistoru mosfet Citovat

Dobrý deň dnes opäť, poprosil by som Vás, či by ste mi skontrolovali výpočet.V tom svojom meniči pre solár(a neskôr veterníka), som plánoval použiť tieto tranzistory PSMN2R6-40YS
www.nxp.com/documents/data_sheet/PSMN2R6-40YS.pdf
budič IR2101s:
www.irf.com/product-info/datasheets/data/ir2101.pdf

Ale teraz po troch hodinách hľadania som našiel konečne vzorový výpočet:
frekvencia: 125kHz
šírka PWM: bude sa meniť, ale pre jednoduchosť 50%(doba zopnutia 4mikrosekundy )
náboj na gate:
QGD gate-drain charge 14nC
QG(tot) total gate charge 63nC (tu neviem ktorý mám voliť, radšej volím vyššiu hodnotu)
prúd budiča IR2101 pri 15V napájaní: 0.2A
otvárací a zatvárací čas: Q = Time x current
time=Q/current=63e-9 / 0.2=315e-9s (0.315mikrosekundy)

pomer medzi časom kým sa otvorí tranzistor a zopnutým stavom
0.315mikros / 4mikros = 0.07875
a teda stratový výkon pri otváraní/zatváraní= 0.07875*40W=3.15W
strata pri zopnutom stave:
odpor tranzistoru=0.002Ohm
strata = square(prúd)*odpor tranzistoru= v podstate nič Smile=0.018W
spolu strata = 3.17W

Záver: strata je skoro 8 percent, to považujem za veľa. Takže som vybral tranzistor síce s nízkym Ron, ale potrebuje väčší budiaci prúd. Takže napríklad zmena za budič IRS21844, ktorý pri 15V zvládne na výstupe 2A, to jest 10 krát viac, by som dosiahol desatinovú stratu(0.33W).

Vďaka za pozretie, a okomentovanie. Stále je možné, že mám vo výpočte aj principiálne chyby, je to taká zlátanina českého a anglického výpočtu , ale hlavne tá angličtina odborná v elektrike mi ešte robí problémy. Plus či som dobre zvolil to Q. S pozdravom, mosfet i Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5034
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26 2010, 20:14    Předmět: Citovat

Odbornice se zatím neozývá, tak si dovolím pár laických poznámek, ať se rozproudí debata.
Vůbec jsem nezkoumal výpočty, ani nevím jaké je zapojení, ale tak mě napadá, že když ztráty v sepnutém stavu jsou "v podstate nic", tak co by sis pomohl tranzistorem s menším Ron?
Většinu ztrát ti tvoří spínací ztráty, a ty jsou mj. přímo úměrné kmitočtu spínání. Takže bys třeba mohl zkusit snížit frekvenci. A/nebo naopak použít "menší" a rychlejší tranzistor, který má sice větší odpor, ale zase se líp spíná a vypíná.

A když se ti podaří u nějakého svého výrobku dosáhnout účinnost 92%, tak buď naopak spokojený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26 2010, 20:36    Předmět: Citovat

Statické straty počítaš iba pre Id=3A?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
iginoiii



Založen: Jul 01, 2010
Příspěvky: 364
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26 2010, 20:49    Předmět: Citovat

ah, prepáčte, som zabudol uviesť P=40W, I=max 3A. Ja viem, že tie tranzistory sú ako ísť raketoplánom na dovolenku do chorvátska Very Happy , ale či už dám za tranzistor euro, alebo dve, ma zas tak netrápi pri 3 kusoch.

2pavelff: do nižších frekvencií ísť moc nechcem, pretože toto zapojenie bude predohra pre väčšie, a tam by som rád túto frekvenciu +-. A tá účinnosť, to je strata len na JEDNOM tranzistore, budú tam tri, plus napájanie procesora, budiča tranzistorov, odpor cievky, takže by som tým dostal účinnosť niekde k 75 percent a to už je málo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26 2010, 21:04    Předmět: Citovat

No když chceš letět do Chorvatska raketoplánem, tak holt musíš počítat s pár milionama za palivo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26 2010, 21:07    Předmět: Citovat

Můj názor na věc je následující:
IR2101 se chová jako zdroj napětí s určitým vnitřním odporem, takže nemůžeš počítat s tím, že by stále dodával proud 0.2A. Navíc mezi budičem a GATE je zvykem dávat odpor... (tady asi nebude, ale když není schéma, tak těžko říct)
Ztrátový výkon nemůžeš počítat jako "0.07875*40W=3.15W" protože z počátku napětí na GATE klesá rychle (do doby než na drain začne růst napětí), pak zase klesá pomalu a 40W na něm taky nebude po celou dobu zavírání.
Navíc tranzistor je podle mě nevhodně zvolen (vzhledem k IR2101), protože má obrovskou kapacitu (skoro 4nF), lepší by byl třeba IRFZ24 nebo IRFZ44.
Pokud trváš na IR2101, tak by to chtělo hledat kompromis mezi Ciss a Rds.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26 2010, 21:16    Předmět: Citovat

Podľa ceny sa nerozhoduj, silnejší nie je vždy lepší.
Tranzistor nesmie byť predimenzovaný (Idmax,Udsm), inak účinnosť ide dole.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
iginoiii



Založen: Jul 01, 2010
Příspěvky: 364
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26 2010, 21:26    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
No když chceš letět do Chorvatska raketoplánem, tak holt musíš počítat s pár milionama za palivo.

n1 thumb up

ostatní: máte samozrejme pravdu, ale mne nejde o to momentálne, aby sme spolu hľadali vhodnejší tranzistor, resp. vhodnejší budič. Ale prosím niekoho, kto vie tieto veci počítať, aby veľmi zbežne pozrel tie vzorce čo som našiel.

edit:
amarok: a nemáte niekde vzorce na výpočet stratového výkonu na mosfetoch pri prechádzaní z jedného stavu do druhého?(píšete, že tie vzorce čo som našiel sú zle)

V prípade, že je výpočet správny, tak už z toho dám niečo dokopy . Hľadám vzorový príklad naozaj už poldňa. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
iginoiii



Založen: Jul 01, 2010
Příspěvky: 364
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26 2010, 22:09    Předmět: Citovat

procesor: presne ako píšete, zas som sa niečo naučil, vyberať tranzistory len podľa nízkeho Rdson a to mám doma už 6 IRLS4030, za 4 evri jeden... Nevadí, za 25 eur ako tak pochopiť parametre N tranzistorov nie je zas tak moc Smile

ale snáď ostatné tranzistory v tej výkonovej rade budú na tom podobne.
už len ten výpočet prosím prosím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6653
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26 2010, 22:50    Předmět: Citovat

Ahoj,
určitě jsou tu povolanější, ale zkusím uvést můj pohled na věc. Spínací ztráty nepočítej, ale odbastli měnič tak, aby byly co nejmenší, pak podle nich teprve nadimenzuj chladič, bude-li potřeba. Spínací ztráty totiž značně závisí na tom, co budeš tím tranzistorem spínat, předpokládám, že nějakou indukčnost. Indukčnost to chce vhodně zatlumit sériovým R (jednotky Ohm) a C (stovky pF až jednotky nF). Jinak se ti bude tranzistor o poznání pomaleji zavírat (kapacita Cdg je prevít...). Malý odpor (alespoň první jednotky Ohm) mezi budič a gate je zpravidla nutný, budiče práci přímo do kapacity gate nemají rády, osciloskopem je to vidět. Paradoxně může pomoci i malý C mezi gate a zem, ač to vypadá divně, zvětšuje se tím kapacita Cgs, tak je to kondenzátorový dělič s Cdg a tranzistor se tak daleko lépe zavírá. Zvol si tranzistor s rozumnou rezervou Ud, Id s preferencí nižší kapacity Cgs a dobrý budič k tomu, pozornost zaslouží i ostatní prvky měniče. Pokud to budeš bastlit na univerzál, tak pozor na topologii. Kdyžtak upni schéma.
Michal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26 2010, 22:53    Předmět: Citovat

Výpočet nie je jednoduchý. Závisí od veľa vecí.

Približne straty ako súčet... itegrálov u(t)*i(t) v časoch tr/tf pričom u(t) je lineárna funcia od 0 do Uf a naopak pri otváraní.

Pri indukčnej záťaži, a použitím oneskoreného zapínania druhého spínača, prúd i(t) sa prakticky nemení v čase spínania a rozpínania. i(t)=Im, alebo i(t)=0.
Ak sa spína skôr ako sa vyžiari energia cievky, dochádza ešte ku stratám v anti-paralelných diódach. Keď sa otvorí horný tranzistor dolná dióda je nejaký čas otvorená a spínačom preletí skratový prúd do uzavretia diódy.

U jedného tranzistoru sú pri takom spínaní straty pri zatváraní, u druhého sa dá otvárať bez strát. V druhej fáze sú straty iba v dolnom pri zatváraní, horný sa otvorí bez straty. Samozrejme toto platí pri dobre nastavenom oneskorení (deat time) nielen z pohľadu oneskorenia spínania a rozpínania tranzistorov, ale najmä z pohľadu priebehu napätia v spoločnom bode tranzistorov. Na to treba ale inú elektroniku na ovládanie dead time-u.


Naposledy upravil procesor dne ne prosinec 26 2010, 23:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26 2010, 23:12    Předmět: Citovat

iginoiii: jediný způsob jak poměrně rychle dostat výsledky docela dobře odpovídající realitě je simulace, ručním výpočtem toho hodně zanedbáváš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
iginoiii



Založen: Jul 01, 2010
Příspěvky: 364
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26 2010, 23:22    Předmět: Citovat

vďaka za reakcie, všetko čítam a rozmýšľam. A teda ktorý údaj je pre straty pri dynamike dôležitejší? Q, alebo C(som myslel že budú ekvivalentné, niečo na spôsob kapacity vodiča C=Q/fi. Jasne že nečakám zrovna tento vzorec, ale niečo obdobné, ale ako kukám datasheety, tak sa úplne rôzne menia kapacity aj Q)? pretože čo píšete Zaky: s preferencí nižší kapacity Cgs

tak zrovna ten údaj v datasheetoch neni, je mi jasné že to bude len ekvivalent toho čo tam je, ale ktoré tým prosím myslíte?

kapacitu:
Ciss,Coss,Crss?? resp. nejaká ich kombinácia?

Takže určite tam dám silnejší budič, a možno pojdem aj nižšie s frekvenciou, uvidím.

ps. inak samozrejme schéma je, vo vlákne "Řešení problémů s různými konstrukcemi->step down, vysoké prúdy" , to je také moje vlákno kde sa neelektrikár motá step down meničmi Smile. A už mám nakreslenú dosku, len mi nedal ten IR2101, tak som otvoril toto vlákno, čomu som rád, lebo zas som sa dozvedel niečo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6653
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26 2010, 23:33    Předmět: Citovat

Tím Cgs myslím input capacitance Ciss, omlouvám se za trápení terminologie...
Michal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne prosinec 26 2010, 23:44    Předmět: Citovat

Přesně jsou ty kapacity téměř vždy objasněny v datasheetech, např. tady na straně 3, Figure5 (poznámka nahoře v rohu).
Jestli je důležitější Q nebo C? ... Já jsem s Q nikdy nepočítal a nenarazil jsem zatím na problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund