Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

dimenzování vinutí impulzního trafa

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
martin100
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st prosinec 08 2010, 23:21    Předmět: dimenzování vinutí impulzního trafa Citovat

Dobrý den,
obracím se na zkušenější v této oblasti s prosbou o radu ohledně vhodné proudové hustoty při návrhu im. trafa. Cílem je postavit si spínaný regulovatelný zdroj 0-30V 0-4A jehož měnič je z důvodu bezpečnostního napájený z továrně vyráběného síťového trafa 230/24V. Měnič je obyčejný push-pull s dvěma primáry, mosfety a 494. Trafo jsem použil takové, jako se dávají do PC zdrojů ATX cca 300W a výše (samozřejmě ne v STB zdroji). Při brouzdání po tomto diskuzním fóru jsem našel vzoreček pro výpočet N1V, jenže neznám Bmax pro toto trafo. Pohroužil jsem se tedy do pokusů a zkusil N1V i transformační poměr odhadem s tím, že původně bylo na sekundáru pro 12V navinuto 7 závitů. Pracuje navíc na stejné frekveci. Měnič funguje dobře, účinnost ucházející, jenže se trafo příliš hřeje - přičemž nezáleží ani tak na šířče implulzů jako na odebíraném proudu. Po 15 minutách s odebíraným proudem 4A se na vinutí nedá udržet prst a deformuje se izolační páska prokládající vinutí. Jak primár tak sekundár jsem vinul drátem o průměru 0,8mm. Zkusil jsem tedy (jak se tato trafa navíjejí) více dráty menšího průměru a sice 4 x 0,5mm. Výsledek stejný. Zkusil jsem ještě jedem pokus - navinout obě vinutí 2 x 0,8mm jenže jsem narazil na problém jiný - vinutí se do kostry nevejde....


Mám knížky "Napájecí zdroje" 1-3 od A. Krejčiříka, ale z jeho návrhů a příkladů moc moudrý nejsem. Někde uvádí proudovou hustotu 3,5A/mm2 v jiném případě vinout sekundár 2 x 0,46mm pro I=5A. Tak nevím. Zkoušel jsem i změnu frekvence ale bez znatelného výsledku. Začínám si myslet, že na vině není malý průměr vodičů ale něco jiného.

Vím že z mé strany by se dalo napsat mnohem víc konkrétních údajů, ale pro počáteční orientaci to snad postačí.

předem moc díky za tipy, postřehy
Návrat nahoru
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st prosinec 08 2010, 23:39    Předmět: Citovat

U těch traf bývá N1V=0.25 (4V na závit), musíš to brát podle primáru (40z na 160V), na 12V sekundáru není 12V ale víc než 2x tolik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: čt prosinec 09 2010, 10:34    Předmět: Citovat

Tvoje proudové hustoty (8 popř. 5A/mm^2) jsou dost velké, např. Pramet v katalogu uvádí proudové hustoty (pro oteplení 15K) 1,5 až 8A/mm^2 v závislosti na velikosti jádra. U velikosti jádra, které jsi použil bych zvolil cca 3 až 4 A/mm^2.
Já většinou volím hustoty co nejmenší v rámci toho, co se vejde do kostry, nad 5A/mm^2 bych po jistých zkušenostech už nešel.
Další možností je taky to, že máš nastavené moc velké sycení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
martin100
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so prosinec 11 2010, 20:22    Předmět: Citovat

A jsem tady zase. Bohužel. Jak napsala Andrea, použil jsem pro odhad počet závitů sekundáru, takže vyšel vysoký N1V a na kostru se optimálně dimenzované vinutí nevešlo. Vím, že mnou zvolená proudová hustota je přímo vražedná, protože jsem namotal hromadu síťových traf. Takže jsem upravil počty závitů, použil drát 2 x 0,8mm (nic silnějšího po ruce nebylo a vinout 3x se mi fakt nechtělo), čímž jsem se dostal na 4A/mm^2 a zapnul. Trafo se hřálo stějně, navíc začaly neskutečně topit tranzistory a účinnost šla do háje. Trochu se to zlepšilo po zvýšení frekvence na 100kHz, ale i tak se to nedalo provozovat. Zaměřil jsem se na nárazovou tlumivku. Na webu "Design of switch power supplies" sice stejný typ měniče uvedený není, ale v zoufalosti jsem vybral polomost, zadal mé hodnoty a indukčnost vyšla na cca 50 uH. Moje měla 130uH. Odmotal jsem tedy závity na onu indukčnost a zapnul. Tranzistory s trafem zchladly a účinnost se vyšplhala na hodnoty důstojné spínaného zdroje. Ptám se tedy, proč vyšší indukčnost způsobovala mnou popsaný jev - já si bláhově myslel, že vyšší hodnota spíš napomůže měkčímu chodu s nevýhodou většího úbytku napětí a hodnotu indukčnosti tedy neřešil. Jenže hodnota indukčnosti závisí na Iout - správně? Jak tedy počítat komponenty spínaného zdroje majícího proměnnou zátěž? Vzorové výpočty v publikacích mají Uout - Iout stálé.

předem díky
Návrat nahoru
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne prosinec 12 2010, 10:38    Předmět: Citovat

Nevím, co přesně myslíš tím "Design of switch power supplies", ale pokud máš na mysli stránku doktora Heinze Schmidt-Waltera, tak tam je vypočítanou indukčností tlumivka na sekundáru. Obecně platí, že se indukčnost primáru nastavuje taková, aby naprázdno nedošlo k presycení jádra velkým proudem a zároveň se dává indukčnost co největší, aby byl malý klidový proud, u polomostu na primáru bývá u ATX zdrojů cca 1 až 2mH. 50uH je tak na nějaký flyback zdroj.
Uvědom si taky, že snížením počtu závitů na jedné straně se změní N1/N2, takže nemůžeš tu změnu přisuzovat změně indukčnosti.

Na mých stránkách můžeš najít aplikaci, která slouží pro návrh trafa do podobného zdroje (s IR2153, což je totéž, pouze je bez regulace a napětí na primáru je polovoční, protože je to polomůstek), to ti spočítá vše potřebné.

Hodnota indukčnost primáru nezávisí na proudu, na proudu závisí indukčnost tlumivky na sekundáru!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund