Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DENON AVR-1706 nesepnou výstupní relé
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2010, 19:45    Předmět: DENON AVR-1706 nesepnou výstupní relé Citovat

Zdravím všechny, mam na stole rozdělaný Denon avr-1706 , je to 7 kanálový receiver, poměrně pěkná záležitost:)

problém tkví v tom, že nesepne výstupní relé a zesilovač se vypne. Podrobně řečeno. Zapnu vypínač zesilovače < dvoupolohovej, stisknu tlačítko standby a zesilovač naskočí, po 5 vteřinách se vypne zase do standby.

V těch 5ti vteřinách než se vypne, lze manipulovat se všemi čudlítky a točítky, display na vše reaguje zcela normálně.

S uplně stejným problémem jsem se setkal u receiveru Sherwood, kde to dělalo uplně to samé. U sherwoodu to bylo tím, že byly vypáleny všechny koncáky < 5 párů> a budiče. čili se aktivovala ochrana a zesilovač vypla.

Jelikož tenhle onkyo dělá lautr to samé, říkal jsem si, že oprava bude hračka. Ouvej, hraju si s tim cely odpoledne a zatim bez výsledku.

můj postup práce byl takovýto: zesilovač jsem rozdělal po komponentech, abych se dostal ke všem 7mi párům koncáků < darlingtony 2SD2390, 2SB1560 a budič 2SD947> , abych je proměřil. Narazil jsem na problém, že se jednalo o darlingtony a kvůli zapojenímu v podstatě dvou tranzistorů v jednom pouzdře jsem asi špatně měřil. Čili , pro nejisté přesvědčení, že jsou tranzistory v pytli jsem všechny prostě odletoval, abych měl jistotu , že při následném zkoušení na výstup na bedny nic nepoteče. Celý střeva jsem opět sesadil a zapnul.. a ono to je uplně stejné Cry zesilovač se zapne a po 5 vterinach spadne do stby,.


Chtěl jsem se tímto zeptat,

jak se měří tranzistory < jsem vostudaa Sad > v darlingtonově zapojení < pomocí diodového testru> ?

jakej může být jeste zádrhel v tom, že se zesilovač nepustí , když jsem odpájel všechny tranzistory?

Může být ochrana napojena i na nějakou jinou komponentu či část zesilovače? myslel jsem si, že ochrana je nastavená jen na SS napětí na výstupu na repro..

Je naprd, že zesilovač má jednu velkou desku a tam je skoro všechno, takže se nedají komponenty samotného zesilovače pomocí kabílků odpojovat atd a tím postupně vyzkoušet, kde závada je.

budu vděčný za jakékoli i sebemenší nástřely. Díky moc!!

jeste me napadlo, jestli by nepomohl nějaký reset mikroprocesoru < ale nevím jak >..


Naposledy upravil sadaz dne pá listopad 12 2010, 20:26, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2010, 19:56    Předmět: Citovat

Přikládám blokové schéma jednoho z tranzistorů.. může mi někdo pomoct s tím změřením, zda je odprásklej, či ne?

je jasný, že když bude celej KO, naměřim diodovym testrem ubytek na přechodu 0V.. tady je ale situace komplikovaná myslím i tim rezistorem, páč když přiložim diodovej testr na C-E , tak v případě, že na emitor připojim kladný napětí, přes odpor se mi dostane na bázi a kladný napětí na bázi otevře přechod báze kolektor, takže multimetr ukáže nějakej ubytek.

jak byste takovejhle tranzistor změřili vy?



denon.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  denon.JPG
 Velikost:  5 kB
 Staženo:  69 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2010, 20:45    Předmět: Citovat

Tak třeba u některých (zejména Sony / Onkyo) receiverů dost často "vyskakuje" ochrana, pokud se vyskytne přechoďák na zemních spojích, které jsou realizovány pouze šroubovanými spoji mezi DPS a šasi. Dále, ochrana bude jistojistě krom ss napětí na výstupu hlídat i zkrat na výstupních svorkách a nejspíš i teplotu, takže hledat závadu nebude úplně snadné. Servismanuál na tuhle mašinku http://elektrotanya.com/denon_avr-1706_sch.pdf/download.html

No a asi začít od zdroje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: pá listopad 12 2010, 20:52    Předmět: Citovat

Díky moc za nasměrování, když jsem ted střeva dával do kupy, dva zemní kabely jsem nechal ladem. Zkusím je připojit.. Jinak jsem ted udelal reset procesoru a nic se nezměnilo. Našel jsem návod na googlu.

zkrat na výstupu určitě neni, jinak ta teplota, chce to asi najít čidlo a zkontrolovat, zesilovač je ted jak led..


ted jsem vyzkoušel ty zemně, pořádně jsem to dorval, bez výsledku.. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2010, 11:50    Předmět: Citovat

Na výstupu máš pravděpodobně stejnosměrnou složku.Změř to na reprákách,musí tam být nula.Pokud jsi to už měřil,tak to změř ještě jednou nejlépe ručkovým měřákem.Ty digitály blbě zobrazují krátké impulsy.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2010, 17:32    Předmět: Citovat

díky za radu, .. jak jsem někde četl , onkya mají prý celkem citlivou ochranu, ale jak moc citluvou, to už nepsali.. myslel jsem si, že DC ochrana rozpozná SS proud pouze trochu větší velikosti, ale jak píšeš, stačí ji asi málo na to, aby se aktivovala..

Nic, jdu to změřit.. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: so listopad 13 2010, 21:24    Předmět: Citovat

tak jsem pokročil. Od minulého příspěvku doted jsem měřil. Našel jsem propojku ochran do CPU, tu jsem přerušil-> receiver naběhl a sepnuly výstupní relé. Měřil jsem DC na výstupu na repra bez zapojených trandů, -> žádný offset. Na zkoušku jsem připojil jeden pár trandů a zapnul jsem-> zase bez offsetu, připojil jsem signál, jeden kanál hrál. To jsem udělal i s druhým, ten taky hrál. Ted jsem zapojil všech 7 kanálů, všechny bez DC offsetu a všechny hrajou. Takže zesilovač si myslím, že je komplet OK. Ted vykoumat, kde bere protect špatný signál. Zítra projdu postupně součástky , které by do protectu mohly pouštět špatný signál,. Dneska už balím.. ale jsem rád, že zesilovač hraje..

Byla by asi velká prasárna, kdybych nechal zesilovač bez ochran, co? Smile

zatím díky za příspěvky!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
michal12



Založen: Aug 03, 2008
Příspěvky: 163
Bydliště: Náměšť n/H

PříspěvekZaslal: ne listopad 14 2010, 11:40    Předmět: Citovat

Ale ty ochrany nesledují jenom ss na výstupu. Jestli to dobře chápu tak obvod s Q177,Q178 je nadproudová ochrana (sleduje úbytek na emitorových odporech), Q171B, Q173 a Q174 kromě offsetu na SL/SR/C výstupech hlídá taky přepětí na +15V větvy, Q171C, Q175 a Q176 ss offset na FL/FR/SB a nakonec Q171A, Q171 a Q172 symetrii +/-15V napětí a napájení konců. Která ochrana je aktivní už snad není problém zjistit. Osobně bych jako první zkontrolovat ty sledované napájecí větve.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: ne listopad 14 2010, 19:14    Předmět: Citovat

Díky za další nápady. Ten offset jsem si dle schématu odvodil, ale proudova ochrana, symetrie a +15 větev, to jsem předtím nevěděl. Dle schématu máš asi pravdu, vše to ukazuje na tyhle druhy ochran. Nicméně jsem vyloučil offset na výstupu a proudovou ochranu od emitoráků, proměřil jsem +15V větev-> na osciláku průběh jako když střelí <přesně 14.8-14.9V> , -15V větev má -15.2V. napájecí napětí koncových trandů je symetrické uplně přesně < nějakých +- 49.2V>.

Měřil jsem diody ve zdroji pro +-15V, zdají se být zdravé ..

je možné, že ochranu vybaví ten rozdíl symetricity cca 300-400mV?

jestli ano, ted si říkám-> bud je někde vakl u stabilizátoru a napětí je na jedné větvi nižší v důsledku špatného stabilizátoru, nebo je prostě + větev zatěžována větším proudem a to způsobí onen ubytek napětí..

zkusím nějak odpojit +-15 V zdroj od ostatního zařízení, aby běžel naprázdno-- zkusím změřit . pokud bude napětí pořád nesymetrické, bude v pytli zdroj, pokud bude symetrické, bude někde na +15 V větvi nějaký větší odběr-> takže vypátrat další příčinu..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: ne listopad 14 2010, 21:05    Předmět: Citovat

tak je situace zajímavá-> vím, že na výstupu není DC, takže tuto ochranu můžu vyloučit, vím, že neteče výstupem žádný proud, takže můžu taky vyloučit. Dale jsem odpojil "senzor" symetricity výstupního napětí +-15 V < tzn odpor R147()výstup z děliče -> zesilovač stále vypíná. Odpojil jsem i větev indikující vyšší napětí než +15V, stále vypíná. Napájecí napětí konců je taktéž v normě...

hmhm, docházejí mi nápady, proč se to takto chová Shocked


zase jsem provedl pár měření. Zjistil jsem, že od procesoru přichází do pinu PROTECT 5V, ten je mnou přerušen, aby zesilovač naběhl. Z tohoto pinu jde oněch 5V do obvodu ochran-> odvodil jsem si, že pokud jsou ochrany vybaveny, oněch 5V se ukostří a zesilovač nenaběhne.

Schválně jsem to ověřil, při zapnutém zesilovači mají ochrany odpor 0 ohm, takže by se 5V ukostřilo. Po vypnutí je odpor cca 1 minutu 0 ohm, pak odpor rychle roste až ke kOhmům. Po zapnutí mají ochrany zase 0 ohm..

Je to pěkně zašmodrchaný, zkusim vykoumat, co způsobí, že se ochrany vybaví, aniž k tomu mají důvod a proč jsou ochrany vybaveny a cca po minutě od vypnutí..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
michal12



Založen: Aug 03, 2008
Příspěvky: 163
Bydliště: Náměšť n/H

PříspěvekZaslal: ne listopad 14 2010, 22:23    Předmět: Citovat

Nevím proč pořád něco odpojuješ. Nejdřív změř co je na bázích Q171,173,175,177 a hned budeš vědět jestli a která ochrana zabírá. Závada může být klidně i v obvodu té ochrany. Když to celé projedeš s voltmetrem tak na to musíš přijít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: ne listopad 14 2010, 22:32    Předmět: Citovat

Ja jsem spíš chtěl postupně odpojovat báze , coby potenciální zdroje sepnutí trandů. Kdybych padnul na tu správnou bázi, zesik by měl naběhnout. Zkusím tedy proměřit báze jednotlivě ..Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: út listopad 16 2010, 0:10    Předmět: Citovat

je to tedy čertův stroj ten denon..

dal jsem na radu a proměřil jsem báze proti zemi výše zmíněných trandů. Všechny měly na bázi kolem 8mV, Q171 měl 55mV a Q177 měl na bázi 650mV ! .. čili to vypadalo, jako že bude seplý a tudíž bude vyhazovat ochranu. takovéhle napětí se tam dostalo z tranzistoru hned nad ním tj Q 178, který byl plnně seplý a proto jsem ho pro důkladné změření vyletoval. Chová se nějak divně-> při vyzkoušení diodovým testem jsem změřil, že přechod B-E má ubytek v propustnem směru pouhých 0,050V , v nepropustném kolísá ubytek od 0,009-0,9V a v ostatních přechodech je to podobný.. ja si myslim, že jiný pn přechody u Si diod snad ani nemaj jiný napětí než 0,7 V, nebo se pletu?

je možný, že dělá brikule tenhle trand? po vypájení a vyzkoušení přístroje bez tradnu je to porád stejné-> ca po 5 s zesilovač vypne jako předtím.. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
michal12



Založen: Aug 03, 2008
Příspěvky: 163
Bydliště: Náměšť n/H

PříspěvekZaslal: út listopad 16 2010, 16:57    Předmět: Citovat

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/69662/KEC/KTA1268.html Měl by to být celkem obyčejný planárně epitaxní tranzistor takže to cos naměřil nejspíš v pořádku nebude. Ale máš jich tam víc tak poměř nějaký jiný. Vyzkoušel bych to pro jistotu i bez té Q177. Jinak podle těch naměřených napětí musí být všechny ostatní tranzistory uzavřené (měř Ube taky u Q171A-C). Taky bych tak nějak z principu zkontroloval ty elyty kolem (C171-175) ale to by se asi projevovalo jinak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sadaz



Založen: Nov 26, 2009
Příspěvky: 119

PříspěvekZaslal: út listopad 16 2010, 18:21    Předmět: Citovat

Jestli jsem tedy dobře pochopil funkci těchto ochran-> mezi pinem protect a zemí jsou tranzistory, které v bezchybném stavu jsou uzavřené,. Při poruše se zvyši Ube a tranzistor se otevře, tím se ukostří pin protect < 5V> , CPU to vyhodnotí a zesilovač vypne.. doufam, že to tak je-> po takovejch hodinách koumání si nejsem jistý už ničím Shocked je uplně na buben, že je do zesilovače přístup jak k penězům a hrozně to zdržuje. Když chci vyndat základní desku zesilovače, je to jak vyndávat ježka z klece-> už jsem se to ale naučil.. takže mi to už trošku pije krev..

jinak:

jak jsem někdy včera psal, že všechny tranzistory maji Ube cca 0,008V, tak to už zase dneska neplatí. Nevím, jestli má co dočinění ten vyndaný Q178? ted jsou všechny Ube v rozmezí 0,3-0,7V, takže to vypadá, že jsou skoro všechny trandy seplé..

přijde mi to jak začarované Rolling Eyes možná přijde na nejhorší a prostě postupně budu vyndávat trandy Q177, 171B, 173, 171C, 175, 171A , 171 . některý to neustálé sepnutí musí dělat..

nevíte, kde sehnat nové KTA 1268 a KTC3200? mrkal jsem na net a tam je nikde nemají.. minimalne jeden budu potřebovat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund