Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj na bastlení 50V 5A proudová ochrana

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
milikiller
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po říjen 04 2010, 11:42    Předmět: Zdroj na bastlení 50V 5A proudová ochrana Citovat

Dobrý den všem.

Chtěl jsem si postavit nějaký zdroj do své bastlířské dílny...Hledal jsem něco co by nebylo příliš velké a přitom to dalo velký výkon.

Rozhodl jsem se pro úpravu ATX zdroje jako regulovatelného zdroj s proudovým omezením... Vycházel jsem z tohoto schématu :
http://www.chirio.com/IMAGES/atx_schema_03.jpg

které jsem nalezl na této stránce zabývající se úpravou PC zdrojů.
http://www.chirio.com/switching_power_supply_atx.htm

Proudové omezení je ale nedostačující, není rychlé a nejde nastavit pod 150mA což je na odprásknutí cěhokoliv více než dostatečné.

Pokud má ze zdroje vycházet "vyhlazené" napětí musí se na výstup dát kondenzátory a tlumivka, pak je zvlnění poměrně dobré... ale proudovou ochranu musím vyřešit nějak jinak...

Nemá zde někdo nápad jak jednoduše vyrobit proudovou ochranu 0-5A?
Našel jsem toto :http://hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstrukce/ART1745-Proudova-elektronicka-pojistka-pro-napajeci-zdroj.html

Ale bojím se že pokud ochrana zareaguje tak se na ní bude muset ztratit moc výkonu a shoří... přeci jen omezovat 50V při 5A to je 250W ztrátovýho tepla...

Jde ta ochrana vyřešit i jinak? řešit jí přímo na ATX zdroji asi není dobré, to co jsem zkoušel podle schématu při nastavené ochraně 150mA a napětí pod 5V zdroj kmitá a výstupní napětí je hodně tepavé, pro jakoukoliv TTL nevhodné... Pokud se zvedne omezení na 1A výše tak napětí přestane být tepavé ale stejně by to chtělo tlumivku a kondenzátory na výstup, jen že tím se prodlouží reakční čas proudového omezení...což je nepřípustné.

Nějaké nápady? za každý jsem vděčný.
S pozdravem Milan Špaček
Návrat nahoru
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5693
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po říjen 04 2010, 12:02    Předmět: Citovat

Můj názor je takový, je blbost snažit se udělat výkonový zdroj 50V/5A a s proudovým omezením od pár mA. Dá se to, ale je to zbytečně komplikované.
Udělej si jeden zdroj na 2 - 3A tak do 25 - 30V s klasickým trafem, ten využiješ na drtivou většinu případů a pak zdroj na větší proudy a napětí. Tam ti pak stačí i upravený PC zdroj a většinou nevadí ani větší zvlnění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34038
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po říjen 04 2010, 12:58    Předmět: Citovat

Aj tovarne vyrabane lab. zdroje su vacsinou s trafom (a prepinanim odbociek). Takze to nebude sranda urobit takyto spinany zdroj, inak by sa uz davno predavali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milikiller
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po říjen 04 2010, 13:21    Předmět: Citovat

Což o to, regulace napětí na tom zdroji funguje dobře...
tak že to je asi stejný jako když bych udělal třeba zdroj s trafem a LM317 ale prostě tam jen potřebuju to proudové omezení...

Není problém ten zdroj omezit třeba na 30V nebo 25V to je už celkem asi fuk, napětí je na něm "pěkné" a nezvlněné když se to dobře vyfiltruje...

Jde mi o to že pokud to udělam s trafem tak to bude veliké a těžké...

Chápu že ze spínaného zdroje nikdy nedostanu tak čisté napětí jako z klasickýho trafa a lineárních stabíků...

Problém je že ten spínanej zdroj dá při zkratu určitě přez 20A a to musím omezit...

Myslíte si že pokud bych šel s napětím dolů třeba na 30V a proud nastavil na té proudové ochraně třeba max 2A že by se to už uchladilo ? Spíš mi jde o to jaký maximální ztrátový výkon myslíte že ten fet v té ochraně vydrží...Byl by na masivním chladiči a funěl by na něj PC ventilátor.
Návrat nahoru
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5693
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po říjen 04 2010, 14:03    Předmět: Citovat

Počítej tak 30W na pouzdro TO220.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
milikiller
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po říjen 04 2010, 14:16    Předmět: Citovat

Tak že 30V 1A no to není zrovna to co jsem chtěl slyšet... v datasheetu jsem vyčetl maximální tepelný ztráty 75W tak že když dam jako maximum 2A tak bych se při 30V a 2A přez 60W dostat neměl...

Zkusím to zítra postavit a uvidíme jak to dopadne... Držte palce
Návrat nahoru
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: po říjen 04 2010, 14:30    Předmět: Citovat

No, já mám spínaný laboratorní zdroj 0-30V a 0-10A (popis na mých stránkách) a neřekl bych, že je to zbytečnost. Regulaci proudu jsem udělal spojitě od přibližně 500uA do 10A a taky se mi to nezdá blbost.
Mě se spíš zdá blbost dělat dva zdroje (a každou chvíli se připojovat na jiný), když můžu mít jeden na všechno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
milikiller
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po říjen 04 2010, 15:43    Předmět: Citovat

Asi jsem trochu natvrdlej... ale jak řešíš to že máš na výstupu z ATX zdroje o 3-5V víc než na výstupu?

Chápu že ATX zdroj používáš jako zdroj 5-30V 10A s tím že máš pak další desku ve které je lineární regulátor a proudové omezení a aby si nemusel protopit tolik výkonu tak prostě reguluješ napětí na tom ATX zdroji tak aby zbylo něco pro ten lineární regulátor a proudové omezení...

Ten lineární zdroj se tedy chová jako klasický zdroj s tím že výstup z toho zdroje máš zataženej zpátky do toho ATX zdroje?

Jak máš řešenou proudovou pojistku že ti spadne napětí i na tom ATX zdroji?

Vím že se tě na to ptá asi každý ale mě to prostě podle těch schematů nedochází...
Návrat nahoru
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: po říjen 04 2010, 17:39    Předmět: Citovat

milikiller: na "konci" zdroje je klasická lineární regulace jako každá jiná, na ní není nic zajímavýho, ale zajímavý je ATX zdroj který má zpětnou vazbu (opticky) udělanou tak, že na jeho výstupu je vždy napětí větší a je větší o hodnotu zenerova napětí (5.1V) viz. tohle schéma.
Zajišťují to Q1, D6, R6, R4 a U3. U2 a D5 se starají o to, aby napětí nepřelezlo přes 36V.
Výstupy optočlenu neobvykle mění DEADTIME napětí a tím i výstupní napětí, trim1 slouží k nastavení minimální střídy (u velmi malé střídy to u mě dělalo problémy, takže jsem tím zajistil aby se nemohla dostat pod určitou mez).
Proudová pojistka je řešená tak, že lineární regulace sníží klasicky na výstupu napětí a s malým zpožděním sníží napětí i ATX zdroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund