Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

PWM regulace na síťové napětí komutátorového motoru z pračky
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dingo7



Založen: May 05, 2007
Příspěvky: 442

PříspěvekZaslal: pá únor 26 2010, 14:28    Předmět: PWM regulace na síťové napětí komutátorového motoru z pračky Citovat

aktuální:
A jsem tu zase s dotazem, potřebuju regulovat motor z pračky, komutátorový.

A k problému, postavil jsem tyristorovou regulaci dle amara A/12 1976 str 456 obrázek č.2. A jsem velice nespokojen (pokud jsem hřídel motoru zatížil, dělalo to co mělo - tedy fungovalo to) ale jakmile byl motor bez zátěže, škubavé pohyby atd... no prostě hnus.

A protože potřebuju regulovat plynule otáčky od témeř nuly až do cca 6tis. a to i při minimální zátěži motoru, tak mě napadá jako jediná možnost opět PWM ale přímo na síťový napětí. A to je ten problém, až tak dalece tomu nerozumím abych si sám poupravil schema.

Jak vidno z původního obrázku, i když je nápis na trandech smytý, jsou to SU169. Opět použiju SUčka, ale už zařadím jen dva paralelně i když na ten 400W motor by snad mělo stačit i jedno.

AKO bude napájené 12Volty z transformátoru a trandy(2xSU169) z usměrněného síťového napětí a teď potřebuju vědět jaké použít tranzistory na AKO a jaký místo T3 a jestli to to bude fungovat.


Ještě můžu použít alternativu napájení z trafa kolem 150-180V. Ale tím už z motoru nedostanu jeho původní výkon pokud by to bylo zapotřebí. Takže toto beru jen jako nouzové řešení.


Prosím nepsat žádné rady k bezpečnosti atd... moc dobře vím s čím "si hraju" a tak k tomu taky přistupuju a finální regulátor bude podle toho zakrytován. O použití třížilového přívodu němluvě....

========================================
starou diskuzi zachovám jen jsme umístil dotaz i sem
========================================
staré:

Mám servomotory HSM150 a 3SFAT63 potřebuju regulovat pouze jeden směr otáčení, nepotřebuju žádný složitosti, ani mě nezajímá ztrátový výkon regulátoru - velký chladič mám.
Napájení bude realizováno transformátorem - dává naprázdno 39V AC a vinutí je dimenzované na 10A tímto budu tedy napájet regulátor - po usměrnění a vyfiltrování by to mělo dát cca 55V.
Jako jednoduchou regulaci jsem si představoval "parní" tranzistor KD502 a potenciometrem řídit proud báze, ovšem chtělo by to mezi bázi a poťák ještě jeden tranzistor, bohužel se schematem si neporadím, takže bych potřeboval nějaké funkční schema této jednoduché věci tak aby poťák a ostatně všechny součástky nebyly přetíženy a vydrželo to 15-30minut trvalého chodu.

Nebo upravit jedno z těchto schemat http://freecircuitdiagram.com/2009/02/01/pwm-motor-control-circuit/
http://www.pokusy.chytrak.cz/schemata/wmp.htm
http://www.sentex.net/~mec1995/circ/pwm555.html
na napájení 55V moje představa by byla zenerova dioda, to by mělo 555stačit ale jaký odpor předřadit a jako spínací prvek tady mám IRF540N nebo IRF3710.

Elektronice sice "rozumím" ale ne na té úrovni abych si byl schopný navrhnout nebo předělat jakékoli i jednoduché schema.

Tedy dík za nějaké funkční spolehlivé řešení - co nejjednodušší.


Naposledy upravil Dingo7 dne čt září 16 2010, 19:52, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá únor 26 2010, 16:05    Předmět: Citovat

lineární regulace motoru sériovým zařazením proměnného odporu má jednu nevýhodu, motor je mechanicky měkký a otáčky se velmi mění se zatížením a taky třeba s teplotou ložisek. Motor vyregulovaný v pokojové teplotě třeba na 20% otáček se v mrazu nemusí roztočit vůbec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dingo7



Založen: May 05, 2007
Příspěvky: 442

PříspěvekZaslal: pá únor 26 2010, 16:12    Předmět: Citovat

citace:
lineární regulace motoru sériovým zařazením proměnného odporu má jednu nevýhodu, motor je mechanicky měkký a otáčky se velmi mění se zatížením


Vidíš, to je ale to co mě netrápí, tedy by to mělo celou konstrukci zjednodušit. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dingo7



Založen: May 05, 2007
Příspěvky: 442

PříspěvekZaslal: pá únor 26 2010, 16:25    Předmět: Citovat

Stačilo by mě i překopat tohle schema z 12V na 60V pokud je to možné, já to neumím.


regulator.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  regulator.jpg
 Velikost:  149.83 kB
 Staženo:  288 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dingo7



Založen: May 05, 2007
Příspěvky: 442

PříspěvekZaslal: pá únor 26 2010, 16:28    Předmět: Citovat

Nebo toto z 12 na 60V


regulator2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  regulator2.jpg
 Velikost:  157.83 kB
 Staženo:  387 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32039
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá únor 26 2010, 16:36    Předmět: Citovat

Na tom prvním schématu je to odpor R4, na tom druhém dioda D4 - na toto místo musíš připojit několik zenerek tak, aby součet jejich zenerových napětí byl v rozmezí 30-40V a pak katalogově zapojený stabilizátor 7812. Pokud to napětí 60V je tvrdé a stabilní (trakční akumulátor), stačí jen ty zenerky - vybrat tak, aby zenerovo napětí bylo 48V (zbytek 12V poslouží k napájení toho AKO). V případě nejasnosti dej vědět, nakreslím Ti, jak by to bylo potřeba udělat.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dingo7



Založen: May 05, 2007
Příspěvky: 442

PříspěvekZaslal: pá únor 26 2010, 16:50    Předmět: Citovat

Ekkar asi to druhý schema, maximálně bych zařadil paralelně dva koncové tranzistory a do emitorů jim dal třeba 0,1R.
Zdroj tvrdý nebude - jak jsem nahoře psal-transformátor, pod plnou zátěží si ten motor veme k těm 10A takže počítám, že napětí z 55V sleze o pár voltů, takže asi zenerky a stabík a místo toho AKO by se hodil třeba 555 ale to nechám na tobě co pro tebe bude jednodušší pro úpravu. Ono to na stavbu součástkově vyjde asi nastejno.

A jak píšu, spokojil bych se i s jednodušší lineární regulací předpokládám, že by stačil do báze T3 místo AKO napojit jen potenciometr, je moje úvaha správná?


dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Skay



Založen: Feb 22, 2007
Příspěvky: 650
Bydliště: Tábor (jih)

PříspěvekZaslal: pá únor 26 2010, 17:09    Předmět: Citovat

V KTE 6/2004 je popsán regulátor DC motorů se zpětnou vazbou. Vim že si uváděl požadavek na něco jednoduchého a myslím, že tohle je rozumný kompromis mezi funkčností a tím co od toho požaduješ.

Funguje to velice pěkně. Musí se ovšem vyladit zesílení zpětné vazby které je pro každý motor jiné. Jak uvádí i v článku. Není to nic složitého. Odzkoušeno takže můžu jen doporučit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dingo7



Založen: May 05, 2007
Příspěvky: 442

PříspěvekZaslal: pá únor 26 2010, 17:22    Předmět: Citovat

Skay: hezké schema, ale pro mě k ničemu zítra to chci postavit a k tomu schematu z KTE mi chybí několik klíčových součástek a je to opět jen na 12V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32039
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá únor 26 2010, 17:33    Předmět: Citovat

Asi takhle, místo těch KD602 a KD503 můžeš dát jeden Darlington, třeba TIPxxx. Ten "topný odpor" je vlastně libovolná zátěž, může tam být žárovka, motor...


regulator2_181.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  regulator2_181.jpg
 Velikost:  47.12 kB
 Staženo:  299 krát


_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dingo7



Založen: May 05, 2007
Příspěvky: 442

PříspěvekZaslal: pá únor 26 2010, 19:00    Předmět: Citovat

EKKAR: ok, díky a tedy před zenerky není potřeba žádný odpor třeba 180R 2W?

A jak je to stím, že kdybych do báze T3 zařadil pouze potenciometr a vynechal AKO, tak bude to fungovat jako lineární regulátor?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32039
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá únor 26 2010, 20:08    Předmět: Citovat

Tady ty zenerky fungují samy o sobě jako srážecí odpor - teče jimi jen proud odebíraný tím oscilátorem. Proto bych tam nedával zenerky na malý ztrátový výkon, ale větší = výkonnější typy, alespoň na 1,3 nebo na 1,5W. Ten lineární zdroj proudu by šel udělat, nevýhoda ale bude velká - nebude mít žádnou výraznou zpětnou vazbu, takže se proud bude výrazně měnit s vlastnostmi zátěže a nebude tedy určován výhradně vlastnostmi/nastavením toho zdroje. Druhá nevýhoda bude v tom, že bude výrazně TOPIT - hlavně proto, aby nebylo potřeba spoustu energie zmařit v zátěžových odporech nebo v sériově zapojených výkonových polovodičích fungujících v lineárním režimu se vlastně začaly používat nejrůznější druhy pulzních regulátorů. Při provozu na baterie PWR výrazně prodlužuje dobu činnosti na 1 nabití, při provozu ze sítě pak lze používat výrazně menší chladiče než při lineárním režimu - a to při stejném výkonu na mechanickém prvku a při PWR řízenými motory dokonce s výrazně vyšším točivým momentem. Právě z důvodu vysoké účinnosti PWR se na tomto principu navrhují třeba i moderní nf zesilovače malých a středních výkonů, třeba v mobilních telefonech a mp3 přehrávačích už téměř jiné zapojení výstupního zesilovače nenajdeš...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dingo7



Založen: May 05, 2007
Příspěvky: 442

PříspěvekZaslal: pá únor 26 2010, 20:18    Předmět: Citovat

Ekkar: díky, vyčerpávající odpověď.
A poslední dotaz, předpokládám, že to AKO z diskrétních součástek lze nahradil 555 ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32039
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá únor 26 2010, 20:33    Předmět: Citovat

Lze, ale abys ho ureguloval ve stejném rozsahu střídy, musel bys použít jiné než základní zapojení. Myslím, že s těmi tranzistory ten AKO bude jednak blbuvzdornější, druhak se na něm i o hodně víc naučíš o fungování takového obvodu. Základní zapojení 555 je jednodušší regulovat kmitočtově než mu regulovat střídu - na regulaci střídy je jednodušší zapojení s dvojitým operačním zesilovačem, třeba odtud: http://www.mtbbus.cz/basic/pwm-reg1.htm .
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dingo7



Založen: May 05, 2007
Příspěvky: 442

PříspěvekZaslal: pá únor 26 2010, 20:39    Předmět: Citovat

dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund