Zaslal: út srpen 24 2010, 15:23 Předmět: Pomoc při určení typu rádia
Dobrý den,
několik let vlastním staré bateriové radio, nyní jsem se rozhodl ho zprovoznit. Začal jsem pátrat po nějaké dokumentaci, zatím bezúspěšně. Zadní stěnu nemám. Uvítám jakékoliv poznatky o rádiu.
Děkuji
Tohle není Tábor, ani omylem. Tábor byla zásadně gramorádia. Tohle je stolní bateriový přijímač pro neelektrifikované oblasti. Gratuluji, máš celkem pěknou raritu, takových přístrojů se dělalo vzhledem k postupující elektrifikaci mnohem méně než bateriových přenosných. Tesla měla jen jeden model, 508B-2, což byla v podstatě rozšířená 3101B (stejné šasi, přidán druhý rozsah KV a push-pull konec). Myslím že v Rusku se vyráběly přijímače Rodina podobného zapojení, ke kterým se dala koupit termočlánková baterie, která se nasadila na cylindr petrolejky, mělo to žhavicí i anodovou sekci a vzhledem k malému příkonu (max. cca 2,5W) to přijímač ukrmilo. Říkalo prý se tomu RÁDIO NA PETROLEJ.
Co je poznat z těch fotek: elektronka 1T4T (ekvivalent Tesla 1F33), dvě NF předzesilovací pentody, zřejmě 1S5T (1S5, Tesla 1AF33, DAF91, DAF96, všechno je to celkem to samé) a vzadu dvě koncové pentody, není vidět jaké. Z toho, a taky z toho že to má tři dráty k výstupáku (anoda 1 -plus napájení - anoda 2) je jasné že to má push-pull konec. Jedna 1S5T pracuje tedy jako detektor/NF předzesilovač a druhá jako invertor. Není vidět vstupní elka, ale někde tam vzadu být musí, 1R5T (náhrada Tesla 1H33). Celkem mě udivuje že MF je jednostupňová, u stolního přístroje bych už vzhledem k malé strmosti 1T4T čekal dvoustupňovou, ale výrobce možná zase počítal s možností natáhnout stabilní venkovní anténu, takže menší zisk MF zesilovače stačí.
Začni asi takhle: Jakého typu jsou koncové elky? 1S4T, nebo 3S4T (na ty bych si vsadil nejvíc), nebo dokonce 3A4 (ale ty asi ne), pak by tam mohly být ještě DL92 nebo DL96. Nebo ruské 2P1P, ale tohle nevypadá na ruský přístroj. Z toho už by šlo na leccos usoudit, jednotlivé typy koncových elektronek jsou totiž navzájem nezáměnné (jinak zapojená patice, žhavení dělené do sekcí, jiná anodová ztráta, různý výkon). Ostatní elektronky jsou běžně záměnné za různé ekvivalenty, např. 1R5T = DK91 = 1H33, 1T4T = DF96 = 1F33, 1S5T = DAF96 = 1AF33 apod. Je celý přístroj osazen maďarskými elektronkami (Tungsram)? Pak možná půjde o maďarský přístroj.
Takže-jaký je typ koncových elektronek, výrobce všech elektronek, kolik elektronek v přístroji je, jakého výrobce jsou kondenzátory (na odporech to asi napsané nebude)? Má to nějaký štítek, nálepku uvnitř apod.? Zjisti nejdřív tohle, potom můžeš hledat konkrétní typ.
Na stupnici je vidět nápis Poem,ale na netu jsem nic nenašel.Podle knoflíků a stupnice(nakreslena poloha knoflíku)to bude určitě tovární výroba.Když jsem to poprvé uviděl řekl jsem si že to bude nějaký maďar...
Teď jsem se ještě díval na detail, obě NF pentody jsou Tesly, 1AF33 (nebo 1AF34) jak vymalované. Je tam vidět otvor v anodě a z něj vykukuje slídový proužek, tím je podepřeno vlákno v polovině, aby se nehoupalo. Je to unikátní antimikrofonní úprava, kterou dělala u těchto pentod snad jen Tesla (taky že tato elka je na mikrofonii velmi náchylná). Na jedné elektronce je dokonce vidět razítko OTK. Takže už tam někdo něco měnil, tohle rádio není Tesla, taky bych si tipnul že je maďarské. Nápisu POEM jsem si taky všimnul a taky nic nenašel.
Dej sem detailní foto stupnice a zjisti typ koncových elektronek.
Pokud zjistíš že koncové elky jsou 1L33 nebo 3L31, podívej se je-li na jejich paticích dodatečně pájeno.
Posílám foto stupnice a některé detaily. Vstupní elektronka je 1R5T a v konci jsou dvě DLL101 - TUNGSRAM, většina součástek remix, jeden kondenzátor ČS výroby.
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4147 Bydliště: Zlín
Zaslal: st srpen 25 2010, 13:36 Předmět:
To může být klidně nějaká tovární stavebnice. Napiš nějakému maďarskému sběrateli. Linky jsou na radiohistoria.sk .
Jinak si myslím, že schéma snad ani není pro oživení potřeba.
Založen: Nov 26, 2008 Příspěvky: 2991 Bydliště: ČR-Praha 5
Zaslal: st srpen 25 2010, 16:16 Předmět:
Anebo napiš do návštěvní knihy www.radiojournal.cz tam přece že je ten sběratelský okruh a počet návštěv sběratelů rozšířenější, a napiš na www.radiohistoria.sk (Viktor Cingel)
Nádhera-skutečně krásný kousek do sbírky! Dvě DLL101, to je taky celkem unikát. DLL101 je DVOJITÁ KONCOVÁ PENTODA dost unikátní konstrukce. Katodu tvoří dvě dvojice paralelně spojených 25mA vláken, každá dvojice pro jeden systém. První mřížku má každý systém svoji, G2 i G3 jsou společné a anodu opět každý systém svoji (ten plech je v polovině rozdělen). DLL101 je určena sama o sobě na push-pull, ale když se systémy spojí paralelně, je dost blízká typu 3A4. Dvě paralelně spojené a do push-pullu, to by mohlo při 90V sypat nějakých 1,5W, možná i 2W.
Před pár lety jsem s DLL101 zkusil postavit audion s NF stupněm, jedna pentoda do audionu, druhá za něj do NF a na sluchátka. Chytal jsem na to Makedonii, Rusáky, Srby a plno jiných stanic večer na středních vlnách. Na kus drátu v paneláku, bez uzemnění a při Ua=18V (dvě 9V baterie). Takže DLL101 vůbec není špatná elektronka.
Určitě to rádio dej do kupy.
Teď jsem se ještě díval na fotky, ty DLL101 jsou evidentně ztuplovány. Nejsou tedy spojeny systémy uvnitř jedné baňky paralelně, ale je spojena G1 prvního systému první elky na G1 prvního systému druhé elky atd. To by mohlo mít svoji logiku-ten vypínač se šipkou vzadu může být na úsporný provoz. Při něm se jedna z DLL101 může odpojit (vypne se žhavení) a do anodového přívodu se může navíc vřadit odpor. Rádio pak hraje s nižším výstupním výkonem, za to se šetří baterie. Ale nemohu zaručit, že to tak skutečně je.
Ten přepínač zapojuje odpor do série s výstupním trafem,při otírání prachu jsem zjistil,že jedna koncová elektronka má porušené vakuum tak jí musím někde objednat a zkusím to pomalu zapojit radio má přívody na 45 a 90V.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.