Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

radiopřijímač s ant.vstupem

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 627
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: pá srpen 13 2010, 12:29    Předmět: radiopřijímač s ant.vstupem Citovat

Dobré odpoledne všem,
koukám po nějakém jednoduchém radiu - přijímači do kuchyně. Vtip je v tom, že domě se stěnami tloušťky kolem 1m radio příliš dobře nefunguje.

Řešení se tedy nabízí 2:
a) internetové rádio - prozatím na poslech rozhlasu v kuchyni trochu luxus, montovat PC je trochu pakárna

b) rádio se vstupem na externí anténu - natáhnout koax a přidat do rozvodu VKV signál se mi jeví jako velmi rozumné řešení.
Otázka tedy zní - kde se dá za rozumný peníz koupit jednoduchý a kompaktní radiopřijímač s vstupem na externí anténu?
V nouzi to možná dopadne tak, že se přestěhuje settop box o místost dál a bude se poslouchat rádio z DVB-T.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Venda



Založen: Mar 22, 2006
Příspěvky: 431
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

PříspěvekZaslal: pá srpen 13 2010, 12:40    Předmět: Citovat

Mohl by sis nějaký vhodný rádio třeba i s hodinama rozdělat a zezadu si tam do jeho krabice antenní konektor sám doplnit, živou by si připojil na původní teleskopickou anténu, a zemnění na mínus, nebo bys ho ani nemusel zapojovat. Kabel vytáhneš někde výš na nějaký proutek a můžeš vyhrávat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7959
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: pá srpen 13 2010, 12:47    Předmět: Citovat

Jednoduchý kompaktní přijímač s ext. vstupem pro anténu asi těžko. To se řeší tak, že se "živej" kabel z koaxu namotá na tel. anténu nebo se spojí s drátem, kterej čumí z rádia jako anténa.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 627
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: pá srpen 13 2010, 12:58    Předmět: Citovat

No jo, to mě nenapadlo. Rolling Eyes
Tak to vidím tak, že hned po rekonstrukci anténího rozvodu doplním konektor na stávající rádio a zruším u něho prut. Smile
Nepřizpůsobení zátěže by asi nemělo vadit, když tam bude hybridní rozbočovač.

Děkuji vám za nakopnutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: so srpen 14 2010, 11:01    Předmět: Citovat

Pokud chceš rozdělit signál pro VKV rádio a TV, dej tam radši místo hybridního rozbočovače koncovou anténní zásuvku s co nejnižším vložným útlumem (typicky 2dB). Ta má v sobě filtry, které oddělí pásmo pro VKV a TV. Do rádia a televize pak pustíš vždy jen ten který signál.
Taky jsem tohle řešil, rádio na prut, v kuchyni, které neustále šumělo, když se prošlo kolem antény. Na střeše mám klasické síto, malou Yagi na 10.kanál (po digitalizaci již nefunkční) a kruhový dipól na VKV. Sloučené pásmovým slučovačem a přes jednostupňový zesilovač, který vyrovnává ztráty v kabelu a rozbočovači svedené stoupačkou do rozvodu, kde to končí napájecí výhybkou a hvězdicovým rozvodem se čtyřmi koncovými zásuvkami.
Takže jsem prut v rádiu odpojil, dozadu namontoval anténní konektor, který jsem propojil kouskem koaxu s původním vstupem z prutu a zemí. Konektor musí být typu "samec", obráceně než na TV, pak jde použít k připojení běžná anténní šňůra. Nejen že je po šumu, ale zachytím i stanice, které jsem na prut nechytil ani omylem. A to dokonce stereo.

Stejně tak signál z rozvodu používám při opravách a zkoušení elektronkových přijímačů, postačí feritový symetrizační člen zapojený obráceně než v anténě a kousek VHF dvojlinky s banánky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7959
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so srpen 14 2010, 16:18    Předmět: Citovat

TO Dratak, ty ještě opravuješ VKV elktronkový rádia? byly vůbec nějaký s CCIR? Měl jsem dlouho Melodii 16.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: so srpen 14 2010, 22:42    Předmět: Citovat

Ještě ano, mám Allegro, Variaci, Piano, Kvarteto a teď jsem sehnal Juwel 1 od RFT. Vstupní jednotky mám přeladěné, takže mi tam hraje část pásma CCIR, celé se tam samozřejmě nevejde. Kromě Piana jsou všude vstupní jednotky s ECC85 laděné změnou indukčnosti (variometrem). Tesla tuším vyráběla na export i verze CCIR s rozsahem jen do 100MHz.

Jeden VKV tuner s elektronkami jsem si i postavil, z bateriových elektronek. Na vstupu je samokmitající směšovač s elektronkou DC90, vstupní zesilovač to nemá-musel bych použít další nesehnatelnou DC90, která by měla zisk cca 3-4dB a to nemělo cenu. Takže jsem všechen zisk soustředil do MF zesilovače, který byl čtyřstupňový- 3x 1F33 a jedna DF97 (má oddělenou G3, čehož využívám k automatické regulaci zisku). I přes stínění všech spojů, uzavření stupňů do plechových krabiček oddělených přepážkami, oddělení napájení stupňů LC fitry apod. MF stále občas zakmitával. Takže jsem nakonec zvolil dvojí směšování. Vstupní jednotkou na 10,7MHz, následuje jeden stupeň s 1F33, další směšovač s DK96 (1H33 se nad 15MHz už moc kmitat nechce) na druhou MF 6,4MHz, další stupeň s DF97, další stupeň/omezovač s 1F33 a poměrový detektor s Ge diodami. NF část je běžná s 1AF33 a DL96. Při provozu ze sítě se DL96 vypíná a místo ní jede EL95 při Ua cca 200V, kvůli výkonu. Řeknu to na rovinu, že bez spektráku, který mi půjčil kamarád z práce bych to nedal do kupy ani omylem. Ale stálo to za to. Na baterky to svačí nějakých 2,5W celé a v paneláku na to chytnu na prut 14 stanic na VKV.

Nedávno jsem si na Aukru koupil knihu od Borovičky, Přijímače a adaptory pro VKV a začínám přemýšlet ještě o jednom přístroji a tentokrát stereo. Vstupní jednotku bych postavil s ECC85, kapacitně laděnou, MF dvoustupňovou s EBF89 a poměrový detektor s EAA91. Následovalo by oddělení 19kHz pilotního signálu a tranzistorový stereodekodér. Konec bych postavil zřejmě se dvěma PCL86, kterých tu mám plno a nemám pro ně využití. I v dnešní digitální době je analogové vysílání FM stále perspektivní, licence jsou uděleny zatím do roku 2025 a digitální rozhlas bude (pokud bude) v jiném kmitočtovém pásmu. Takže nebude nutno analogové vysílání vypínat, dokud o něj bude zájem a dokud bude rentabilní. Takže-proč se do toho nepustit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9794
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne srpen 15 2010, 0:09    Předmět: Citovat

ROADSTAR TRA 2350 má koaxiální vlez pro FM, "reprosvorky" pro AM. Výstup CINCH pro audio ve stereu (jinak je mono, neboť stereofonní signál je dostupný jen pro sluchátka a audiovýstup), dále má výstup "dodělej si doma", neboli mezifrekvenci pro AM (455Khz), to kdyby jsi chtěl si třeba něco začít s DRM. má super zvuk i přes to, že je pladstový..


pokud Ti nevadí cena kolem 1800 Kč (Conrad). Mám ho a jsem spokojen.

Jinak bacha na bastlení externí antény k rádiúm, který k tomu nejsou stavěný, hrozí zahlcení a parazitní příjem AM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 627
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: st srpen 18 2010, 7:48    Předmět: Citovat

OK, díky za rady.
- za hybridním rozbočovačem bude samozřejmě i účastnická zásuvka pro rozdělení na VKV a TV.
- nejprve půjdu cestou vestavění vstupu do stávajícího rádia. Až když se neosvědčí nebo shoří, půjdu něco koupit. (Ale tak je vždycky u bastlení, že?)

V první řadě bude třeba kompletně překopat anténní rozvod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund