Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Velikost harddisků - jak malé disky jsou už na vyhození?
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
eva22



Založen: Jul 16, 2010
Příspěvky: 140

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 16:01    Předmět: Velikost harddisků - jak malé disky jsou už na vyhození? Citovat

Zdravím všechny, v počítačích se moc nevyznám tak se chci zeptat zkušenějších.
Napište prosím vaše názory co nejvíc lidí díky Smile
Kdo používáte staré harddisky na ukládání dat a zálohování , tím myslím že nemáte v počítači jen 1 s Windowsama ale ještě další v šuplíkách nebo přes USB atd.
Jakou máte hranici (v MB nebo GB) jak velký disky jsou podle vás už na vyhození a jak velký ještě používáte třeba na ukládání fotek textů písniček atd.??
díky za názory Eva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 16:15    Předmět: Citovat

Co to má být? Úkol do statisktiky?
Staré disky se na zálohování nehodí.
Nefunkční disky jsou celkem ideální na vyhození.
Rozhraní HDD se volí podle možností již používaného hardware.
A velikost kapacity disků se volí podle penízek v peněžence a velikosti dat k uložení.
Nikdo jiný ti přesnější odpověď asi nedá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 16:17    Předmět: Citovat

Zalohovat na stary disk neni moc dobry napad.Ale to je psano i vyse.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2571
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 16:18    Předmět: Citovat

Mě stačí v poho 1 disk 40GB.Fotky a písničky hned pálim tak nepotřebuju velkej disk.V případě havárie Windows nebo disku o všechno přijdeš.
_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19566
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 16:19    Předmět: Citovat

Máš-li však nějaký MFM disk nad 10MB, ještě bych ti od něj pomohl. Bohužel v některých průmyslových aplikacích nic modernějšího použít nejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eva22



Založen: Jul 16, 2010
Příspěvky: 140

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 17:07    Předmět: Citovat

Banda:
A proč se staré disky na zálohování nehodí???? ten nejnovější (takže nejrychlejší) by snat měl být systémový aby byl počítač rychlej, a ty ostatní pomalejší jsou podle mě nejlepší na zálohování ne?
Nefunkční samozřejmě nemyslím Smile
A rozhraní to jako je co?? v kompu mám zástrčky na IDE a Sata a na každým 1 šuplík aby tam šly oboje disky..

MFM disk sme kuchali s bráchou jen jeden a měl 40 MB Smile a ještě blbě fungoval...

Velikost podle peněz to zrovna sem nemyslela.... Samozřejmě na filmy mám novej disk ten nejvěčí, ale na to ostatní stačijou většinou disky vykuchaný ze šrotu ne? Smile

Doteťka sem měla limit 150 MB takže disk co má míň tak jde na rozebrání (a sou v nich bezva magnety a z těch ploten sou luxusní podložky třeba pod kukátko na dveřích jestli to nevíte Smile
a teďka ňák začínám uvažovat o tom že bych ten limit zvedla na 1GB což by znamenalo zlikvidovat další hromadu disků.... Tak nevim neni to škoda?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vicious



Založen: Aug 10, 2007
Příspěvky: 661
Bydliště: 3 km od Humenného

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 17:27    Předmět: Citovat

Ja tu mám jeden HDD Coner 120MB po sformátovaní 115MB a používam ho na jednom takom PC typu komponenty poprepájané na stole. Nainštaloval som tam Win95 a ešte mám pol disku voľného na aplikácie. No nie je to bezva? Smile Aj keď radšej by som mal aspoň okolo tých 4-5 Gb miesta
Takže pre mňa má cenu aj takýto disk - síce v súčasnosti ako rarita.
A staré disky sa na zálohovanie nehodia preto, lebo su opotrebované a je väčšia pravdepodobnosť že sa disk pokazí a s ním odídu aj zálohované (mnohokrát cenné) dáta.


Naposledy upravil vicious dne pá červenec 16 2010, 17:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DiGiCo



Založen: Jul 11, 2006
Příspěvky: 331
Bydliště: Trutnovsko

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 17:28    Předmět: Citovat

Není to škoda. Disky s kapacitou kolem 1GB byly aktuální v době tak před dvanácti lety (možná i více) a jen blázen by se na takhle starý disk ještě spolehnul.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9001
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 17:28    Předmět: Citovat

40 GB ještě pořád většině uživatelům stačí. Ne každej stahuje pořád filmy a hovadiny z netu. Já osobně mám systémovej disk 150 GB rychlej a 320 GB disk odkládací. Na zálohování mám 1 TB NAS. Ani už nic nevypaluju, hudba sice občas nějaká přibude, ale zatím je jen na disku. Filmy ani jiný velkoobjemový data už nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 17:51    Předmět: Citovat

Na počítači, kde nemám video, mi pořád stačí disk 9GB až až na dost velký archiv okolo bastlení, fotky, poštu, všelijakou administrativu. Spolehlivost věcí vyráběných v číně není v přímé (klesající) úměře s počtem motohodin nebo s datem výroby, občas je to naopak (katování kostů, ojebávání kdečeho, bezolovnaté pájky atd., a mj. hustota dat a tím robustnost zápisu).
Jak disk stárne, ztrácí třeba užitnou hodnotu a získává na sběratelské. Mám starý MFM disk s řadičem jako veterána a mám IDE disk 270MB jako raritku, byl několikrát otevřen a plotny umyté jarem a pořád běhá.
Na zkoušení starých MB nebo na pokusy se starými stroji v DOSu mám pár disků okolo 1200 MB, staré Seagaty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34005
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 18:01    Předmět: Citovat

Funkcne disky nevyhadzujem. Najmensi mam tusim 40MB, ale nepouzivam ho. Zato pouzivam WD 1GB - ten mi bezi v malom serveri 24x7 uz asi treti rok.

Ako Crifodo spomenul: pri diskoch nie je vek vyrazny problem. Spolahlivost je vecou kusu alebo serie - ak prezil prvych par rokov, tak vydrzi dlho. Ako priklad spomeniem disk, co bezi v robote v serveri - prave ma natocenych 69918 hodin. Je tam RAID 1, druhy disk bol novsi a uz som ho menil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eva22



Založen: Jul 16, 2010
Příspěvky: 140

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 23:42    Předmět: Citovat

díky všem za nápady, pořád sem se ale nedozvěděla jak velké disky má smysl používat. O spolehlivost nebo odjeté hodiny vůbec nejde, protože když na něm jsou uložené zálohy tak běží 1 hodinu při tom zálohování 1x za půl roku.. Když mám na něm instalační balíky programů tak běží 1x za rok když se instaluje PC. A myslím si že je opravdu hodně malá pravděpodobnost, že by selhal harddisk s originálem i zálohou současně. Nemyslíte????

Ale spíš teď řeším (spíš filozofický) problém, že dřív třeba sem měla 1 harddisk 640 MB jenom s fotkama a stačil. Teď jak fotíme s digitálem tak mám najednou 5 harddisků po 1GB - popisuju to jako kdysi diskety Smile Fotky1 - Fotky5 a pořád jich přibývá.... A zálohy to samý. Záloha fotky1 až Záloha fotky5.. Instalační balíky programů a her z netu byly dřív taky na 640 MB disku a byl poloprázdej. Teď najednou brácha stáhnul z netu hru a ona ta jediná hra má 700 MB!!
Takže i když je to škoda a nechce se mi do toho, tak budu muset ty nejmenší disky začít likvidovat.

Opravdu se nechci rozčilovat s pálením na CD nebo DVD, protože je to každou chvíli nečitelné a ještě nechci doma dělat hromady disků jako kdysi sme měli hromady disket. Ta doba je už naštěstí pryč ne?

Samozřejmě filmy mám všechny na 1 harddisku 1,5 TB, takže bych mohla koupit ještě 1 a na ten dát všechno ostatní.... Ale to by zase nebyla žádná sranda s měněním disků a hledání na kterým disku co je Very Happy
Takže hledám nějaký rozumný kompromis jak velké disky ještě má smysl používat a jaké už definitivně likvidovat (nebo uložit do skříně jako muzeální kousek:-)
Vy nemáte nějakou konkrétní hranici??????
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19566
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červenec 17 2010, 7:39    Předmět: Citovat

Murphy napsal(a):
Neexistuje počítač s tak velkou pamětí, aby ji uživatel s programátorem nedokázali zaprasit tak, že nestačí. Totéž ti dva dokážou s prostorem na libovolně velkém disku.
Kde je konec hrám, které se načetly do 4kB paměti a ještě pár bajtů zbylo...
Kde jsou také ty časy, kdy jsem si na 800MB HDD úzkostlivě hlídal posledních volných 160MB, aby s tím šlo vůbec přijatelně dělat pod W95.
Dodnes je to věc stanovení priorit, co na tom disku vlastně musím nechávat a co ne. A jestli je nutné to vůbec skladovat.
V SGI v práci jsme měli v každém 2,1GB HDD a vystačilo to bez údržby na 11 let, kdy bylo celé pracoviště nahrazené novým. Dlužno podotknout, že OS Irix měl "celých" 43MB.
V NB Dell jsem měl 40GB disk, a stačil mi. Časem však upadl v podezření, že se sám nerozeběhne, protože počítač startuji prudkým rotačním škubnutím a současného stisku tlačítka vypínače. Teď tam mám disk 250GB s třetinovou spotřebou (a obsazený ještě méně), jen startování zůstalo stejné, podezření na velkou spotřebu při rozběhu se tedy jednoznačně nepotvrdilo. Tak ho používám jako odkládací a zálohovací. Někdy si na něm pohraju s obrázky, protože má skutečně dobrý displej, a hlavně - je v klasickém formátu, nic širokoúhlého. No a na tom vyndaném 40GB HDD mám spíše historické záležitosti.
Navíc si jednou za dva tři roky překopíruji zálohy na CD a DVD, protože mám ověřené, že některé placky po 5 letech přečíst, je docela umění a, sice ojediněle, ale přece - některé už nejsou čitelné vůbec.
Proto neřeším každoroční výměnu HDD za větší, pokud si o to neřeknou novější a novější verze OS.
Jen tak na okraj: pár krátkých filmů na HDD také mám, ale od jisté aktualizace je radši nepouštím, protože po zavření Windows Media Playeru (když jsem zapomněl video pustit v jiném prohlížeči) zůstane v počítači běžet proces obsluhy pipeline, který trvale zatěžuje procesor na 50%, a musím ho pak ručně ukončit. To zase soudruzi u MS něco nezvládli...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so červenec 17 2010, 7:51    Předmět: Citovat

eva22 napsal(a):
Samozřejmě filmy mám všechny na 1 harddisku 1,5 TB, takže bych mohla koupit ještě 1 a na ten dát všechno ostatní.... Ale to by zase nebyla žádná sranda s měněním disků a hledání na kterým disku co je Very Happy
Vy nemáte nějakou konkrétní hranici??????

Ta hranice je někde tam, kde se ze srandy (diskotéky) stává pakárna a to bude silně individuální a závislé na věku Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so červenec 17 2010, 9:38    Předmět: Citovat

Legrační je, že ty nejdůležitější data mají často velikost pár desítek či stovek kB (seznamy, dopisy, programy v ASM, C++ atd. , tabulky, hesla, telefonní seznamy a dá se pokračovat).
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund