Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

doutnavka v časové základně

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
edisonzarovka



Založen: Jun 02, 2010
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: pá červen 25 2010, 9:11    Předmět: doutnavka v časové základně Citovat

Ahoj bastlíři,
chtěl bych jsem si udělat tranzistorový osciloskop z Amara 12/1969, nebo například tady: http://swaydodo.sweb.cz/osciloskop.htm
ale má v časové základně doutnavku, kterou dnes už nikdo nesežene, normálně bych za doutnavku dal zenerku s patřičným napětím doutnavky, jenže tady to nebude tak jednoduché, doutnavka má totiž mít zhášecí napětí minimálně o 20 voltů menší než zápalně napětí a toto zenerka nesplňuje(doutnavka se při 150V zapálí a zhasne při 130, jenže zenerka se stane vodivou při 150V a přestava být vodivou při 149V, samozřejmě analogicky vysvětleno Very Happy ) prosim poradtě, všechny názory vítam Smile
Aleš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1839
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: pá červen 25 2010, 9:31    Předmět: Citovat

To skor Diak by Ti pomohol. Ale s dutnavkou to este prehrane nemas, obzri sa po signalizacii v schodistovych vypinacoch, alebo si zajdi do poctiveho elektra, myslim tym laikovy pripominajucu osuntelu predajnu harampadia, kde nevrly pan/pani v modrom plasti postava za presklenym pultom, skratka kde predavaju suciatky, dutnavka je zaklad, to musia mat. A ak by presa nie, tak ju najdes v skusacke napatia, v niektorych analogovych, telefonoch, videl som ju aj v TV rady dukla a pod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá červen 25 2010, 9:34    Předmět: Citovat

doutnavek je pořád všude dost, v každé rychlovarné konvici, v 3f vypínačích pro sporáky, v bojlerech, ve zkoušečkových šroubovácích...
sice mají různý proud a různé zapalovací napětí, ale to na funkci nic nemění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12537

PříspěvekZaslal: pá červen 25 2010, 9:51    Předmět: Citovat

No a s jinou doutnavkou (třeba z GME) jsi to nezkoušel?
Jinak je možné použít např. 3 až 4 diaky v sérii, nebo tranzistorovou náhradu UJT.
Možná by bylo nejlepší postavit jinou časovou základnu. 20kHz není žádná sláva.
Wink

Jo než jsem se rozhoupal, jsem zase poslední. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá červen 25 2010, 10:06    Předmět: Citovat

V určitém provozním režimu lze použít i doutnavku se spínačem ze startéru zářivek . Doutnavky a to různých barev , jsem za hubičku kupovak v GM .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá červen 25 2010, 11:12    Předmět: Citovat

doutnavka po Adolfovi


doutnavka 140V_6mA.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  doutnavka 140V_6mA.jpg
 Velikost:  287.29 kB
 Staženo:  71 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1839
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: pá červen 25 2010, 11:38    Předmět: Citovat

To je krasavica, bytelne armadne prevedenie, ideal na stavbu doboveho skopku, ci vlastne oscilografu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: pá červen 25 2010, 14:45    Předmět: Citovat

V GESu i v GM mívali samostatné malé doutnavky, dnes prodávají už jen kompletní kontrolky různých barev na 230V. Mají v sobě tu malou doutnavku a sériový odpor. Ta doutnavka ale zapaluje kolem 100V a je na proud do 0,5mA. To sem asi bude málo. Co tam má být originál? Nemá tam náhodou být 11TA31? Tomu se taky říkalo doutnavka (a taky je), ve skutečnosti je to velká, "výkonová" doutnavka pro stabilizaci 150V a proudu cca 5-30mA. Je to v elektronkové baňce velikosti M4 (jako 6L31). Ona tedy zapaluje při cca 170V a 150V drží. Tenhle stabilizátor mívali v GESu taky za 25Kč, ale někdo je všechny vykoupil (já to nebyl). Dostaneš je na Aukru za pár korun, celkem o ně není zájem. Když ne 11TA31, tak ekvivalent STR150/30. A když si koupíš hned tři, máš hned vyřešenou stabilizaci těch 300V (tam použiješ zbylé dvě v sérii). A bude to i vypadat celkem zajímavě.

Pozor-ten drát uvnitř systému je ANODA a ten lesklý plechový obal je KATODA. Ta za provozu fialově září. Je to obráceně než u běžné elektronky.

Teď jsem se díval na Aukro, myslím že tohle: http://www.aukro.cz/item1087935555_elektronka_wf_str150_30.html#gallery
je to co potřebuješ koupit. Není to moje aukce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: pá červen 25 2010, 17:55    Předmět: Citovat

Tak jsem se na to schéma díval, mám koupené DVD AR 1952-1995. Ne, tak 11TA31 je omyl, ta by tam správně nefungovala. Na tu je tam moc malý proud. Jako DT1 (na 100V) bych použil malou skleněnou doutnavku z kontrolky nebo ze schodišťového tlačítka. Jako DT2 budeš muset hledat nějakou náhradu. Udělej si nějaký provizorní zdroj 0-300V/1mA. Poslouží třeba trafo z elektronkového rádia. Anodové napětí usměrníš (stačí jednocestně), vyfiltruješ (stačí nějakých 10uF) a připojíš na potenciometr nějakých 100K. Z běžce přes odpor cca 100K (chrání doutnavku kdybys to vytočil naplno) proti mínusu napájíš doutnavku s paralelně připojeným multimetrem. Tak snadno zjistíš kdy zapaluje a kdy zhasíná. Pozor na nebezpečné napětí, rozhodně nedoporučuji používat jednocestně usměrněnou síť! Můžeš vyzkoušet různé doutnavky ze starých ČBTV ze skládky, sufitové doutnavky z fázovek nebo síťové kontrolky na 230V (musíš se dostat do patice a vyjmout z ní předřadný odpor. Nějakou náhradu takhle určitě najdeš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josef-1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 108

PříspěvekZaslal: so červen 26 2010, 18:53    Předmět: Doutnavka v časové základně Citovat

Asi před 40-ti lety jsem si tento osciloskop postavil a byl to můj první osciloskop. Zaujal mě především svojí zajímavou mechanickou konstrukcí. Doutnavku, je to ruská MN5, jsem v té době také pracně sháněl a nakonec se mi to podařilo. Ve svých starých zásobách jsem jednu ještě našel a jsem ochoten ji zájemci o stavbu tohoto osciloskopu věnovat. Pokud si vzpomínám, tak tento osciloskop je použitelný pro NF měření. Jak ten čas letí. Vážený bastlíři tak se ozvi, přeji úspěšnou stavbu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
edisonzarovka



Založen: Jun 02, 2010
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: pá červenec 02 2010, 11:35    Předmět: Re: Doutnavka v časové základně Citovat

poslal jsem ti soukromou zprávu:-)

Opět zbytečná citace celého předchozího příspěvku, není přece třeba číst totéž dvakrát hned pod sebou, proto jsem ji vymazal.
Používej tlačítko pod nebo nad vláknem.
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.41 sekund