Zaslal: ne prosinec 11 2005, 12:49 Předmět: HI-FI Receiver Tesla 820A
Zdravím pánové, mám tenhle receiver a celý jsem ho zgenerálkoval(vyměnil pozasychané kondíky,opravil koncový stupeň) a při poslechu VKV je slyšet stále šum a to svítí na Smetru 4 diody z 5ti a jiná rádia v baráku toi nedělají,signál beru hned za MPX filtrem takže (ne)povedené korekce s A273/274 to nedělají....jinak vyměnil jsem stereodekodér A290 a i MF obvod A225,pak i filtry a skusil jsem tam dát i jiný vstupní díl z receiveru Tesla sólo(vkv část je zapojená téměř stejně) který nešumí vůbec a rozdíl žádný.....nevíte coi by to ještě mohlo způsobovat? jinak šum se zmírní když přepnu na MONO
Založen: May 15, 2005 Příspěvky: 755 Bydliště: U Ostravy
Zaslal: ne prosinec 11 2005, 16:35 Předmět: T820
Dívám se do schematu a zjišťuji, ze už nemáš co měnit. Tady už by snad mohla být vada pouze v cestě signálu od anténní zásuvky na vstup vkv dílu. Pokud šumí oba kanály stejně, mělo by to skutečně být ve vf části. Možná by bylo dobré pro upřesnění rozpojit propojku MB2 před stereodekodérem a z C6 vést signál do jiného zesilovače. Mám tento přístroj letos už 20 let a kromě banalit s čistěním všech potenciometrů, měnění žárovek a jednoho "špeku" v obvodu afc šlape bezvadně. Ty všude zatracované korekce zcela vyhovují a nf zesilovač při subjektivním srovnání (používám bedny ARS 1054) s receiverem Sony 505 jasně zvítězil, takže Sony jsem pak raději rychle prodal a opět jsem se vrátil k Tesle 820. Jen pro objektivitu- to Sony zase mělo o něco lepší vf část. Takže zkus tu identifikaci místa vady ještě aspoň trošku upřesnit.
Založen: Nov 11, 2005 Příspěvky: 1064 Bydliště: Hradec Králové
Zaslal: ne prosinec 11 2005, 17:37 Předmět:
S tím rozpojením MB2 a zapojením do jiného zesilovače je to docela dobrý nápad.
Mně napadá ještě toto - keramické MF filtry (ale tys asi měnil), ten filtr na vstupu A290D (L3,C7...) a co si tak o A290D pamatuju, při stereu chtělo opravdu slušný signál na svém vstupu.
Pokud tam jsou v MF (a nejen tam) nějaké styroflexy, tak pryč s nima a nahradit nějakými kvalitními kondenzátory.
Pokud je možnost, postavit si bokem jiný dekodér, přípojit místo A290D, posoudit a pak případně postupovat směrem ke vstupu tuneru.
Taky koukám, že to má nějaký přepínač šum, jeho provedení ale nejsem schopen ze schématu jen na obrazovce pochopit.
Můj naprosto první nápad byla vstupní jednotka, ale když se zkoušela jiná.
Popis přijímače je v AR A3/87 a z něj vyplývá, že "bolestí" přijímače je NF zesilovač s odstupem 49 dB. Takže asi začít "odzadu" - připojit za stereodekodér nějaký opravdu kvalitní NF zesilovač.
Neviem ci poradim. Ale ja ked hladam daky zasumeny alebo zabrumeny obvod robi mto takto. Odpajam alebo skratuvavam od konca rozne stupne a sledujem kedy to este sumi.
Založen: May 15, 2005 Příspěvky: 755 Bydliště: U Ostravy
Zaslal: pá prosinec 16 2005, 0:23 Předmět: T 820
Nevím co tady chceš přelaďovat, protože vstupní jednotka CCIR pásmo má. V prvních verzích toto pásmo sahalo jen do 104 Mhz, v posledních výrobních sériích už bylo do 108 Mhz. Pokud vlastníš starší model, stačí na oscilátorové cívce ubrat 1 závit, doladit oscilátor a vstup a bude to dobře šlapat až do 108 Mhz. Jesliže se Ti jedná o roztažení pásma CCIR na celou délku stupnice, byla by to úprava možná, ale dosti pracná. Musel bys měnit odporové děliče v obvodu ladícího potenciometru, totéž provést u všech potenciometrů v předvolbách. V novější verzi do 108 Mhz byla na stupnici část pro normu CCIR prodloužena, takže i ladění stanic je na nich snažší. Tyto stroje lze dnes na inzerát, nebo v bazarech sehnat za pár stokorun, takže než se s tím v potu tváře předělávat, je lepší sehnat tu novější verzi a měl bys i po šumění a ještě jeden kus na nd. Rovněž i předělávka stupnice, aby to vypadalo profesionálně by byla asi dosti náročná.
máš pravdu...něž se stím drbat radši pořídím jinaj a pak skusím prohazovat moduly inak mám doma tři vstupní jednotky.....z toho jedna je ze Sóla (638A) a ta už je do 108Mhz....akorát mám i to sólo a chci aby chodilo oboje. NEMÁTE NĚKDO NA PRODEJ RECEIVER 820A?
tak další poznatek: když vypnu AFC a naladím nějakou stanici a zase je zapnu tak ubyde jeden stupeň na S-metru.....ale jakmile ji naladím tak na indikaci vyladění svítí červená a zelená zároveň....jakmile zapnu to AFC tak svítí jen zelená ale ubyde ten jeden stupínek na S-metru
ještě k tomu přeladění: nevíš kolik závitů má ta cívka ve staré 104Mhz verzi? a ty 108 už měly uvedeno 108 i na stupnici? aještě... ta cívka má odbočku...mám ubírat ze studeného konce anebo z konce který vede na varikapy? a ještě:v horní části pásma se slaďuje cívkama a dole trimrama? jeto tak? jo a napíchl jsem externí stereodekodér a výsledek je úplně stejný.....
jo a další poznatek...nevím jestli je to normální ale při nenaladěné stanici je slyšet takový hvizd jak na am rozsazích....sice jen slabě ale když ladím nahoru tak ten hvizd zvyšuje kmitočet a naopak krásně je to slyšet když to protočím poměrně rychle...jinak AM část mám zcela vyhozenou ven a signál do vlastního zesilovače beru hned za filtry pilotního kmitočtu...jsem fakt v koncích....
Založen: May 15, 2005 Příspěvky: 755 Bydliště: U Ostravy
Zaslal: po leden 09 2006, 22:29 Předmět:
U verze do 108 mHz stupnice skutečně končí číslicí 108. Na oscilátorové cívce uber 1 závit na horním konci cívky. Odporovými trimry pak dolaď varikapy na koci stupnice, t.j. zhruba u těch 108 mHz, jádry cívek u 88 mHz. Předpokládám, že to budeš asi dělat jen na "ucho", takže nejdříve usadit oscilátor do pásma a pak vstupní obvody na nejsilnější příjem. I když odborník nad touto metodou asi ohrne nos, je to v dnešní době místního příjmu vysílačů dostačující. Doby, kdy jsme se snažili zachytit vzdálené stanice na CCIR a vyráběli konvertory a předzesilovače pro toto pásmo, už jsou nenávratně pryč. Dělal jsem to u osmsetdvacítky několikrát a většinou to po ubrání toho jednoho závitu nebylo nutno ani moc dolaďovat.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.