Zaslal: po únor 01 2010, 16:45 Předmět: simulace proudu paralelniho LC
Nevede se mi odsimulovat navyseni proudu u paralelniho rezonancniho obvodu. Predpokladam ze SW je dostatecne kvalitni a tlumene kmitani to zvládne.
a) musím paralelní rez obvod budit ze zdroje proudu? Proč?
b) jak odvodit velikost proudu uvnitř LC (má být Qx větší než proud napájecí)
c) ani zákmitový proud v paralelním LC není Qx větší, než bych čekal
Z=L/(rC)
Zkouším to na C= 2700pF, H=500uH, r=1 ohm, fr=136,9kHz
Q=1/(2pi.r.C) = 430
Založen: Sep 19, 2007 Příspěvky: 3700 Bydliště: Praha
Zaslal: po únor 01 2010, 17:49 Předmět:
A čemu říkáte navýšení proudu? To "pravé" navýšení - nakmitání proudu v paralelním rez. obvodu je možno pozorovat při napájení ze zdroje s velkým vnitřní odporem, ideálně ze zdroje proudu, jak to chápu já.
- na stř. zdroj proudu I zapojíme jeden z prvků obvodu, třeba kondezátor
- vznikne na něm úbytek napětí o abs. velikosti I/ωC
- připojíme paralelně cívku o takové velikosti, že nastane rezonance
- v tento okamžik vznikne cirkulační proud obvodem o velikosti Q x I, přičemž I se nemění - jde o zdroj proudu
- samozřejmě nakmitaný cirkulační proud utvoří i odpovídající napětí na obou prvcích
- proč se to stane? Protože se jalové proudy L a C zkompenzují a zdroj proudu musí svůj proud náhle protlačovat paralelním ztrátovým odporem, jehož hodnota je Q x větší než reaktance prvků. Z toho plyne zvýšené napětí na prvcích a velký proud.
Pokud budete napájet paralelní rez. obvod zdrojem napětí, popsaný efekt rezonance neuvidíte, jen vykompenzování jalových proudů L a C, protože jste obvod zatlumil paralelně nulovým vnitřním odporem zdroje napětí. Degenerovalo se to na zcela obyčejně paralelně zapojené prvky L a C, které "o sobě neví". Ve výsledku klesl proud ze zdroje 1/Q zlomek původní hodnoty, takže stav i poměr proudů zdroje a prvků odpovídá formálně rezonanci, ale nedošlo k navýšení proudu L a C, nýbrž k poklesu proudu zdroje.
P.S.: vzhledem k dualitě odvodů, můžete v popisu zaměnit slova paralelní za sériový, proud za napětí a naopak a bude to platit pro sériový rez. obvod.
Chápu to tak jako mtajovsky. A když to chci simulovat, měl bych trochu vědět, co očekávat.
U paralelního RO bude impedance v rezonanci asi Q*sqrt(L/C). Hodnota té odmocniny je 430 ohm, a když chci Q=430, musí být hodnota paralelního odporu 430*430=185 kohm. Potom se dá vidět, co se děje v obvodu napájeného proudem třeba 1 mA, v grafu -60 dB.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.