V lineárním režimu je to na nic, rozdíl napětí na vstupech jsou mikrovolty (no, možná desítky mikrovoltů). Toto může zafungovat třeba u komparátorů, když se přivádí bezohledné vstupní napětí.
Založen: Nov 05, 2005 Příspěvky: 642 Bydliště: Liberec
Zaslal: po leden 25 2010, 16:09 Předmět:
Pamětníci jistě vzpomenou i na oblíbenou vlastnost MAA501 a dalších, které po přivedení většího rozdílového napětí skončily s výstupem v saturaci a pomohlo pouze vypnutí zařízení. Ty diody jsou tam zkrátka jako ochrana, protože některé oz nemají dovolené rozdílové napětí do výše napájecího.
To waldik: Odpovím ještě jinak. Dvě antiparalelně zapojené diody omezují maximální napětí mezi oběma vstupy OZ na +0,5V/-0,5V (viz voltampérová charakteristika diody v propustném směru) a tím chrání OZ(převážně starších typů), které by se mohly větším napětím poškodit. Druhým důvodem může být i zlepšení dynamických vlastností zapojení zmenšením saturace vstupního zesilovače OZ. Ale to jsem si teď vymyslel, tak to berte s rezervou.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6894 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: po leden 25 2010, 22:20 Předmět:
Andrea napsal(a):
Cust napsal(a):
u spousty OZ jsou ty diody již integrované...
Třeba u LM318, že jo
do datasheetu všech výrobců jsem se nedíval (teď ani do jednoho), ale po přidání diod problémy zmizely...
je to už tak 4 letá historie
EDIT:
Texas Instrument má zakresleny dvě diody v sérii
National Semiconductor má zakresleny dva a dva tranzistory, které nahrazují diody jen do určité frekvence, řekl bych
Naposledy upravil Cust dne po leden 25 2010, 23:22, celkově upraveno 2 krát.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6894 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: po leden 25 2010, 22:25 Předmět:
Crifodo napsal(a):
feliz_navidad napsal(a):
Jak si tu desetinu nanosekundy změřil?
pomocí RC členu, nabíjením kondíku napětím 25 MV přes odpor.
tu desetinu nanosekundy jsem asi přepálil - bylo to brané z odporu (shunt) pro měření proudu na napájení magnetronu - obdelník (0 A, 600 A) s náběžnou hranou v nanosekundách
EDIT: Čas nejsem schopen říct přesně, teď to mám sražené kondenzátorem (paralelně k magnetronu) a hrana bude dnes okolo 200 ns.
Čím to měřím? Osciloskop.
Naposledy upravil Cust dne po leden 25 2010, 23:19, celkově upraveno 2 krát.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.