1) V datasheetu je na 4. stránce schema zapojení. Jak ale určím hodnotu rezistorů a kondíků co jsou ve schematu? Nebo ten IO můžu použít i bez nich? Prostě zapojím IN, OUT a UCC?
2) Umí tento TDA zesilovat i napěťově, nebo je Au=1 a zesilovač zesiluje pouze výkonově?
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: čt prosinec 31 2009, 10:49 Předmět:
Napětí zesiluje o 39dB.
Změnit by to šlo vnějším obvodem, ale tato možnost se v datasheetech neuvádí, protože nemá valného smyslu.
Obvod se nejlíp chová právě v katalogovém zapojení s výše uvedeným zesílením.
Oscilátor bude kmitat na cca 12kHz, zdroj napětí jsou dvě 9V baterie. Přijde mi divný že budu napájet obvod oscilátoru symetricky a TDA nesymetricky, ale nikde jsem nenašel jiný IO koncový zesilovač se symetrickým napájením.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: pá leden 01 2010, 16:46 Předmět:
Vždyť je to obyčejný oscilátor s Wienovým článkem, ještě k tomu bez stabilizace amplitudy, takže, jen ho rozkmitáš, už bude mít značné zkreslení.
Proč tam nedáš jednotranzistorový oscilátor s fázovacím článkem?
Vystačil bys s nesymetrickým napájením a dosteneš z něj signál harmonicky čistší, než z toho zapojení s operákem.
Musí se ten oscilátor přelaďovat, nebo stačí jeden pevný kmitočet?
Jinak, trváš-li na symetrickém napětí 2x9V, můžeš použít výkonový operační zesilovač, třeba http://cache.national.com/ds/LM/LM675.pdf , ten chodí už od ±6V a při výkonové šířce pásma 5,5MHz je lepší, než vhodný. Jistou nevýhodou je jeho větší klidový proud, ale předpokládám, že stejně bude v provozu jen se zátěží, takže životnost baterií bude přibližně stejná.
Zvolil jsem ho protože jsem původně myslel že budu potřebovat mirné přelaďování frekvence. Možná se ale spokojím s pevným kmitočtem jestli bude oscilátor s T-článkem lepší.
Nikde ale nemůžu najít postup návrhu oscilátoru, abych dosáhnul kmitočtu 12kHz
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: pá leden 01 2010, 17:50 Předmět:
Nač T-článek? Nestačí trojitý RC člen na posuv fáze o 180°?
A pokud jde o tu výkonovou šířku pásma: je tam taky. Ale při tak malém napájecím napětí tě celkem nemusí trápit, pořád ještě v řádu stovek kHz bude.
To už tě víc omezí induktivní charakter zátěže.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 20406 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: pá leden 01 2010, 22:26 Předmět:
Tau je inverzní hodnota kruhové frekvence, čili, potřebuješ-li 12kHz, musíš použít tau=RC=10us. A to odstupňování po dekádě není zákon, při stejných hodnotách součástek jen potřebuješ tau=RC=5,4us.
Vyber si, kterou chceš, ale ta dekadická má jednu nevýhodu, kvůli které se prakticky dosažený kmitočet od vypočítaného liší tím víc, čím větší je poslední odpor fázovacího článku - je zatížený vstupním odporem tranzistoru, a ten není nekonečný. Čili tento poslední odpor by neměl být při použití obyčejného bipolárního křemíku o moc víc, než asi 30k. Řešením je Darlington nebo FET, u nich můžeš použít odpory vyšších hodnot.
Tak už mi těch 5,4us taky vyšlo. Asi nemá cenu si to zesložiťovat, takže použiju stejný 3 RC články R=5K6 C=1nF
Ještě je potřeba podle schematu spočítat RC a R1.
Jstli to správně chápu, při výpočtu Rc vyjdu ze vztahu Au=-(h21/h11).Rc, přičemž Au pro 3stupňový článek je -29.
Jenomže v datasheetu například tranzistoru BC546A nevím jak vyčíst h21 a h11
a když bych je vyčet, stejně nevím jak spočítat R1.
Jsem zoufalý.
Děkuju za radu
sice to není tak úplně teorie, ale nebylo by výhodnější pro detektor kovů, mobilní zařízení do terénu, použít místo lineárního zesilovače spíš třídu D? možná by stálo za úvahu i buzení cívky jakožto paralelního laděného obvodu impulsy ve třídě C. Ušetří se spousta mAh z baterií.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2, 3Další
Strana 1 z 3
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.