Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

trochu historie Meridian 236

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zybar



Založen: Mar 29, 2006
Příspěvky: 20
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: út duben 04 2006, 20:59    Předmět: trochu historie Meridian 236 Citovat

Hraje slabě!!! Výměna C31 10uF/16V, C33 10uF/16V, C34 10uF/16V,ještě vyměním lanko a hurááááááááá je O.K. Soudruzi budou mít radost. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: st duben 05 2006, 7:39    Předmět: Citovat

Ten neznám, doma jsme používali Meridian 202, to bylo dobré rádio, pěkný přednes, VKV, pásma krátkých vln, indikátor vyladění. Jen jsem ho jednou musel opravovat, odešel nějaký tranzistor na vstupu jednoho integráče (jsou v tom opravdu "svérázné" IO) a musel jsem ho nahradit nějakým zvnějšku, mimo IO.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 752
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: ne duben 16 2006, 20:09    Předmět: Citovat

Nedávno jsem získal model 237, což je totéž jako 236, rozdíl je jen v tom, že má VKV rozsah s normou CCIR.
Stejná bolest- hrál slabě kvůli vadným vazebním elytům v nf zesilovači, bručel - vadný elyt ve zdroji, scházelo kousek všech rozsahů a ujíždělo naladění - vadné elyty ve zdroji ladícího napětí. Pokud někdo letěl do kosmu s raketou osazenou obdobnými kondenzátory, bezpečně si zasloužil po návratu titul "Hrdina Sovětského svazu".
Po výměně těch několika kondenzátorů přístroj šlape skvěle. Má dobrou citlivost i selektivitu na VKV a zvuk řadím rovněž k lepšímu průměru. Až na ten design. Mám za to, že předchozí modely 210 a 211 v dřevěné skříni byly výtvarně na daleko vyšší úrovni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: ne srpen 31 2014, 9:19    Předmět: Citovat

Konečně jsem se dostal ke svému Meridianu 237 (má CCIR 88 - 108MHz).

Po zapnutí, i na MW, na něm probíhalo nějaké samovolné ladění a šum.
Vedlo mne to na ladicí napětí.
Změřil jsem napětí ze zdroje 9V - OK.

Připojil jsem voltmetr do bodu 16.
Po zapnutí rádia napětí postupně vystoupalo na 10V a hned spadlo na nulu.

Závadu jsem tedy hledal v modulu Y6 (měnič napětí z +9V na +30V).
Po vyjmutí a oddeklování modulu jsem objevil testerem elektrolytů vadný C6.
Jeho výměna ale nepomohla. Vyměnil jsem tedy všechny elyty v tomto modulu (až na jeden, který už někdo podle všeho měnil).
Po vsazení modulu bylo ladicí napětí stabilní, ale vysoké, +45V (!).
Trimrem R4 jsem ho musel snížit na cca +30V.

Rádio jde dobře na všech rozsazích.
Ještě jsem trochu snížil to ladicí napětí na cca +27V, abych frekvence na VKV alespoň trochu odpovídala (stejnak je ale stupnice spíš orientační).

Rádio hraje pěkně, bez pazvuků. Výborně fungují předvolby na VKV.
Trochu mne mrzí nepříliš funkční regulace výšek a hloubek (vliv má, ale velmi malý).
Pak takový poněkud plastový zvuk, ale jde o zvyk.
A ruční osvětlení stupnice je trapas, jak to blbě svítí :-/

Pak mne překvapuje funkce AFC. Pokud neni stisknuté, nenaladím prakticky nic, a když, tak v mizerné kvalitě.
Pokud je stisknuté, ladění funguje výborně a ostře, příjem naprosto čistý.

Edit: Tak jsem asi něco zvrtal, protože ten měnič nejspíš odešel. Opravím ho, a tentokrát poctivě změřím napětí ve všech jeho bodech.

Edit2: Během měření vyjmutého modulu Y6 (resp. U6), napájeného z 9V z monočlánků R14, začal tento fungovat. Propájel jsem ještě pro jistotu nějaké spoje, kde bylo míň cínu. Evidentní studeňák jsem nenašel, pájení je pěkné.
Rádio jede, budu to sledovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 752
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: po září 15 2014, 9:06    Předmět: Citovat

U tohoto modelu je funkce tlačítka AFC vlastně dvojitá, což je k ničemu. V nestlačené poloze je zapojen umlčovač šumu (bezšumnaja nastrojka), takže musíme prolaďovat velmi pomalu, aby se některá ze silnějších stanic objevila. Stlačením klasicky zapnema AFC, tím se umlčovač šumu vyřadí a slyšíme i slabší stanice, ale zase se při ladění "lepí" silnější stanice. Já mám umlčovač vyřazený z funkce čímž se mi obsluha stala přijemnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: po září 15 2014, 9:20    Předmět: Citovat

Ještě na to mrknu, nicméně při vypnutém AFC jsem nenaladil snad vůbec nic (možná snad tak jednu stanici v neposlouchatelné hlasitosti a srozumitelnosti - prostě se šum změnil v jakýsi "projev" příjmu).
Zkusím případně ještě připojit externí anténu, i když v tom by snad problém nemohl být.

Jinak s tím AFC to jede dobře, jen je to občas citlivé na pohyb kolem rádia/antény - naladím stanici, poodstoupím, a chytne to jinou nejbližší.
Jinak to mezi nimi nepřeskakuje.

Od té doby, co jsem měl vyndaný ten měnič napětí a propájel v něm pár spojů, mi rádio funguje. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: po říjen 06 2014, 20:28    Předmět: Citovat

Tak jsem zase tady.
Po necelém měsíci přestal ten měnič fungovat. Sad
Nespustí se, na výstupu není žádné napětí.
Otestoval jsem tranzistory a diodu, propájel spoje, oměřil odpory, vše se jeví v pořádku.
Zkusil vyměnit C3 a C8.
Bez pokroku, nefunguje.

Na vinutích naměřím mezi 3-4 2 ohmy, mezi 5-6 1 ohm a na sekundáru 20 ohmů.

Poradíte, prosím, na co se zaměřit, jak postupovat?
Přikládám schéma měniče s naměřenými napětími.

Mám multimetr, (funkční) osciloskop nemám.



Menic_Meridian237.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Menic_Meridian237.jpg
 Velikost:  126.6 kB
 Staženo:  238 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4058
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po říjen 06 2014, 21:09    Předmět: Citovat

Pokud jsi měřil správně, tak je vadný tranzistor V6.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: po říjen 06 2014, 21:36    Předmět: Citovat

Dík, zkusím dát jiný.
Šel by případně nahradit nějakým soudobým typem, nebo raději přesně ten samý ruský?

Předpokládám, že KT315Б půjde nahradit tranzistorem KT315Г, jak koukám na parametry.
Ten jsem našel na nějakém vybrakovaném modulu ze starého ruského TVP.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4058
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 12:15    Předmět: Citovat

Asi to bude jedno, vyzkoušej...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 19:32    Předmět: Citovat

Tak opravdu, byl vadný ten tranzistor V6 (přerušený přechod báze - emitor).
Nahradil jsem ho tranzistorem KT315Г.
Pak již měnič začal fungovat.

Ještě se mi podařilo při pádu čelní části skříňky (s DPS a moduly), při zastrčeném ladicím šroubováku, zlomit trimr R4, musel jsem tedy nahradit jiným.

Tak doufám, že zas dobu bude rádio funkční.

Děkuji za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
protheus



Založen: Aug 11, 2013
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: so únor 21 2015, 11:53    Předmět: Citovat

Zdravím dámy a páni.Mám tento prijímač 236.Dá sa to nejak preladiť na západnú normu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12090
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so únor 21 2015, 13:28    Předmět: Citovat

. . . dá se . . .
ale nejdřív si něco prostuduj
tady:
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/main.nsf/wcatalid/0001997

a tady:
http://www.radio-forum.cz/viewtopic.php?f=4&t=383&start=10

schéma vstupního dílu . . .
http://www.radio-forum.cz/download/file.php?id=1090&mode=view
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 752
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: so únor 21 2015, 20:25    Předmět: Citovat

Meridian 236 přeladěný podle předchozích odkazů jede krásně, ale pokud nemáš vf generátor tak to bude vyžadovat v některých případech hodně trpělivosi při konečném sladění. Možná by bylo v dnešní době jednodušší sehnat levně někde po bazarech model 237, který je přímo na CCIR pásmo.
Další věcí je kontrola všech elytů, jelikož po těch letech už většinou nejsou v dobrém stavu. V mém Meridianu jsem jich nedávno měnil po kontrole ESR metrem větší polovinu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund